Обява

Свий
Няма добавени обяви.

GNOME RHONE AX2 - Възстановяване на един армейски мотоциклет

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: GNOME RHONE AX2 - Възстановяване на един армейски мотоциклет

    Поздравлвния колега това е един много интересен мотор от малкото останали такива воени в България
    следя темата с интерес и дано по скоро го видим в движение

    Коментар


    • #32
      Re: GNOME RHONE AX2 - Възстановяване на един армейски мотоциклет

      Предполагам знаеш колко емоционално вьздеиства тамата ти вьрху всеки които е опитал да реставрира поне един детаил.Харесва ми че тьрсиш и нови методи при реставразията,а не само да замаскираш като доста псевдо маняци......Поздравявам те за тьрпението ,труда които влагаш и познанята за модела.

      Коментар


      • #33
        От: GNOME RHONE AX2 - Възстановяване на един армейски мотоциклет

        Докато търсех части за да възстановя "загубите", на вторични суровини някъде край Варна се появиха останките на още една рама, нарязана с ъглошлайф за по лесно пренасяне. Един човек от Св.Влас я беше "спасил" и докато се уговаряхме да я купя, Жоро от Влас, собственика на "Музей на мотоциклета" ме изпревари ..прибра я в музея. Рамата беше в трагично състояние, но имаше части по нея, които ме интересуваха. Накрая се разбрахме със Жоро и прибрах останките.
        Снимки на рамата от музея...


        Жоро беше сложил някакъв двг от М72...виждат се и ламарините за предпазване на краката.
        На долната снимка на преден план се вижда част от рамата и нарязания заден калник...не са си играли да разглобяват, както е бил сглобен, директно са рязали....



        Това са останките от рамата след като демонтирах всички части





        Чудих се дали да я възстановявам ...отказах се от тази идея и я размених с един грък за части...
        Някои от частите, свалени от рамата-централна стойка, изкривена от тежестта на мотоциклета.
        Всъщност този тип мотори са се екплоатирали само с кош и централната стойка не са я ползвали, вместо нея са използвали крик, върви с инструментите към мотора. Същият проблем съм имал и с БМВ Р75 без кош, първо трябваха двама човека за да го вдигнат на централната стойка, второ- изкриви се...
        Стойката...и изгнилата ос


        Предпазната тава под картера



        Това са най важните части от орязаната рама, другото са дреболии, но доста нужни

        Също на вторични суровини, този път в едно градче близо до Бургас се появиха и останки от двигател..и те са при мен.







        От три двигателя, само един напълно комплектен, нямаше как да събера и един читав...заради коляновия вал. Намерих в интернет изтекла обява с двг от някакъв аукцион , оказа се от най-първите произведени двигатели, края на 1937г.
        Въпреки че имаше добавен някакъв чекрък отпред на коляновия вал, се надявах да е направено грамотно и вала да е читав. Отделно магнетното запалване беше заменено с дистрибутор от някаква кола, вместо оригинално динамо - сложено автомобилно динамо от 30 години.







        На последната снимка се вижда чекръка, излизащ от предня капак....оказа се грамотно изпълнение, коляновия вал и биелите са в ...отлично състояние. Няма хлабини, няма накъртена циментация...много доволен бях, като го разглобих...все още съм

        Коляновия вал..подготвен за монтаж



        Докато се занимавах със събирането на скрапта, чистих и поцинковах различни детайли и оригинални болтове и бурми



        Някои от поцинкованите части ще бъдат пръснати с етцващ грунд и боядисани.



        Gnome Rhone AX2 800 1938
        Yamaha XT600Z 1VJ 1986
        Husqvarna Te 510 1989
        Argvmentvm ad novitatem

        Коментар


        • #34
          От: GNOME RHONE AX2 - Възстановяване на един армейски мотоциклет

          Колега,определено си си изградил здрава агентурна мрежа по скрападжиъниците !А имаш ли кош за този красавец?Поздравления за ентусиазма!
          TLC 120 Prado
          Yamaha Wolverine 450 4x4 SE

          Коментар


          • #35
            От: GNOME RHONE AX2 - Възстановяване на един армейски мотоциклет

            Следя темата с огромен интерес, и ти пожелавам скорошно и успешно завършване.

            Коментар


            • #36
              Re: GNOME RHONE AX2 - Възстановяване на един армейски мотоциклет

              Колега благодаря , че ни правиш съпричастни с твоя проект. Пожелавам ти успех , скоро да го видим завършен и да го подкараш.
              Чаркулаците горещо поцинковани лиса, и какъв е този ЕЦВАЩ грунд?
              Благодаря и успех.

              Коментар


              • #37
                От: GNOME RHONE AX2 - Възстановяване на един армейски мотоциклет

                Справяш се много-добре, машината наистина го заслужава, но и ти го правиш с желание и любов. Тъй като скоро ще бластирам няколко автомобилни калници и капаци, иска ми се аз да ти бластирам и грундирам нужните части, ако трябва и реставрирам, не че си нямам работа, но искам да дам на тоя проект най-доброто...
                VW Beetle 1200-1954/57/59/60/65 VW Beetle 1300-1970/72 / VW Transporter 1500-65 / VW Transporter 1600-74 / VW&Wartburg 4x4 Buggy / Trabant 600 - 62
                SXS-Restorations 0886513079
                Ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. - К.Иречек

                Коментар


                • #38
                  От: GNOME RHONE AX2 - Възстановяване на един армейски мотоциклет

                  Благодаря, колега, за предложението, но има няколко спънки Мотоциклета, а и аз се намираме в Софето. Относно реставрирането на тенекиите примерно режа и напасвам всичко и ходя при приятели само да заваряват ...под зоркия ми поглед. За по големите детайли ще ползвам ситен песъкоструй, а за алуминия...освен бластиране със сода бикарбонат за почистване от дълбоки окиси и мизерляк нищо друго не ще помогне...да стане добре. Сега действам по рама, предница, и не се очертава да станат готови за бластиране съвсем скоро. Рамата е оправена, подготвена за заваряване. Но искам да направя приспособление за проверка на съосността на задната част, както бях споменал беше събрана и при изправянето все ще е мръднала нанякъде...ако е така, ще се претоварва лагера от лявата лагерна кутия.



                  Изрязаното поради неясни причини...



                  ...е възстановено и напаснато, предстои да се завари





                  Осите и дистанционните втулки за захващане на двигателя ги направих от неръждавейка. Оригиналните оси липсваха. Размерите на дистанционните втулки ги дават и във френския, и в немския каталог за резервни части, което улеснява нещата при изработката
                  Предната ос- Ф16мм



                  Задната ос-Ф14мм. Има и отвори в повече по рамата за наваряване



                  Интериор....не са пестили материал



                  Това е единствената част с останала оригинална боя







                  След справка в бояджийски магазин с таблиците по RAL номера е 7016. Вермахта е ползвал бои по RAL, но съвременните бои не са точно като някогашните...променени рецепти, пигменти и прочие. Търси се най близкия заместител като цвят, в случая този. Има доста сайтове, където са посочени съвременните заместители като код. Относно ецващия грунд-etchprimer- в него има киселина, която прави възможна адхезията към алуминий, поцинковани детайли и др. Всъщност повечето грундове осигуряват май такова сцепление..ще го ползвам за дребни поцинковани детайли, които трябва да бъдат боядисани. Инак поцинковането е галванично. Горещо поцинковане в този мотор оригинално не е ползвано. При някои мотори този вид поцинковане са го ползвали единствено за резервоарите.
                  Последно редактирано от gnomerhone; 17-01-12, 18:27.
                  Gnome Rhone AX2 800 1938
                  Yamaha XT600Z 1VJ 1986
                  Husqvarna Te 510 1989
                  Argvmentvm ad novitatem

                  Коментар


                  • #39
                    От: GNOME RHONE AX2 - Възстановяване на един армейски мотоциклет

                    Важното е някой да не ти прецака рамата, че много ме кефи... Колкото до бластирането със сода, не съм тествал още, щото не мисля, че нещо може да бие ситният кварц по качество, колкото и да е мега-вреден... Бластирал съм алуминий, бронз и мед и след леко полиране, само с ПВЦ-четка стават, дори прекалено лъскави... Бластираното го затвори с цинк и после епоксиден грунд, после китвай и пак епокси, накрая акрил с добавка за матиране и ще се получи, не го прави гланц - няма да му отива...
                    VW Beetle 1200-1954/57/59/60/65 VW Beetle 1300-1970/72 / VW Transporter 1500-65 / VW Transporter 1600-74 / VW&Wartburg 4x4 Buggy / Trabant 600 - 62
                    SXS-Restorations 0886513079
                    Ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. - К.Иречек

                    Коментар


                    • #40
                      От: GNOME RHONE AX2 - Възстановяване на един армейски мотоциклет

                      Песъкоструенето ще е със ситен пясък. Колкото до цинка, за рамата се двоумя, по скоро не бих го ползвал. За калниците се чудя ако ги поцинковам галванично, отгоре епоксиден грунд и боя какво ще се получи?? Не съм ползвал цинк под формата на боя или каквото е там и не съм наясно с механичната му якост. Все пак мотоциклета ще го карам по път и извън него
                      Боята задължително ще е матова, каквато е оригиналната.

                      Това е резервоарът..досега все още не съм измислил начин как да го изчистя от ръждата отвътре..и как да я спра. Относно чистенето отвътре, проблем е гърловината, тръбата продължава навътре. Демек, каквото влезе, не може да излезе оттам , само през отвора за кранчето...







                      Предната вилка-паралелограмен тип. Липсваше на мотора като го взех, беше преправян за предна вилка от Цюндап КС750. Не си зададох въпроса тогава какво е довело до това решение...впоследствие отговора дойде сам Оказа се че вместо пружини са използвали гумени...както и да ги наричат, са си ластици...гумени ластици, които в един момент са се разпадали...
                      Предтечата на модела АХ2 е с нормални пружини, какво е довело до това решение при този мотор..за сега нямам идея.


                      Оригиналните ластици, т.е. останките от тях





                      Това са комплект ластици и тампони ново производство, закупени и готови за монтаж, като се стигне дотам.



                      Тройниците с осите



                      Неправилно износване от презатягане и липса на закалени шайби


                      От другата страна е по малко


                      Бронзовите втулки ще ги сменя, осите са с останки от никелиране, но не е оригиналното покритие. Как са били обработени тепърва ще проучвам ..предполагам че са били само боядисани.








                      Почистени от ръжда и поцинковани части за предницата, на някои детайли се виждат пораженията от ръждата

                      Gnome Rhone AX2 800 1938
                      Yamaha XT600Z 1VJ 1986
                      Husqvarna Te 510 1989
                      Argvmentvm ad novitatem

                      Коментар


                      • #41
                        От: GNOME RHONE AX2 - Възстановяване на един армейски мотоциклет

                        Резервоара можеш да почистиш по два начина: електрохимичен и като го отвориш, почистиш и затвориш отново.
                        За цинка на спрей - останах с доста добри впечатления от него. Купих си теглич за Дискавърито от автморга. Приличаше на резервоара ти. ПЪрвоначално го зачистих с телената четка на ъглошлайфа, без да го разглобявам и го пръснах със цинков спрей. След 5-6 часа вече бях решил да го разглобя, изчистих го изцяло и го поцинковах и боядисах. Телената четка чистеше ръждата до блясък, а там където го бях поцинковал по-рано видя доста зор, да свали "боята". Мисля, че встъпва в химична реакция с основата и се получава не само слой боя. Цветът е светло сив.

                        Коментар


                        • #42
                          От: GNOME RHONE AX2 - Възстановяване на един армейски мотоциклет

                          Първоначално публикуван от gnomerhone Преглед на мнение
                          ...Това са комплект ластици и тампони ново производство, закупени и готови за монтаж, като се стигне дотам...
                          А какво е предназначението на това ново производство?
                          Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                          Коментар


                          • #43
                            От: GNOME RHONE AX2 - Възстановяване на един армейски мотоциклет

                            Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                            А какво е предназначението на това ново производство?
                            Като на старото, вместо пружини - ластици.

                            Коментар


                            • #44
                              От: GNOME RHONE AX2 - Възстановяване на един армейски мотоциклет

                              Има съвременни мотоциклети със така реализирано окачване! Или производството е предназначено именно за занимаващите се със реставрация?
                              Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                              Коментар


                              • #45
                                От: GNOME RHONE AX2 - Възстановяване на един армейски мотоциклет

                                Тия ластици може да са от онези военни трикове-французите да правят сечено на германците!Някаде бях чел,че когато са произвеждани камипони за вермахта в заводите на Ситроен,конструкторите местили белега за маслото доста надолу - камиона работи,ни кратко:-)!Съмнява ме някой конструктор да остави съзнателно тежестта на толкова тежък мотоциклет върху 6 ластика!
                                TLC 120 Prado
                                Yamaha Wolverine 450 4x4 SE

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X