Обява

Свий
Няма добавени обяви.

GNOME RHONE AX2 - Възстановяване на един армейски мотоциклет

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: GNOME RHONE AX2 - Възстановяване на един армейски мотоциклет

    Колега,а мотора в БГ ли си го открил или някаде по западния фронт?Не е отегчаващо,а много интерсно!Аз от години си мечтая да намеря и реставрирам такава машина,но за сег си оставам само с мечтите!Преди години,в семейството ми е имало някакъв Ромел,оставен от германците тук след войната,и дядото си го е карал,но после дошли едни момчета с червени лентички на рамената,взели го и го направили поливна помпа за ТКЗС-то!Радвам се че твоя е оцелял и е попаднал в такъв ентусиаст!
    TLC 120 Prado
    Yamaha Wolverine 450 4x4 SE

    Коментар


    • #17
      От: GNOME RHONE AX2 - Възстановяване на един армейски мотоциклет

      Мотора е от България. Продаден е от народната власт на търг на цивилното население и оттам са започнали мъките му Това е съдбата на доста мотори, "забравени" по непонятни причини от Вермахта.
      Основното занимание в началото е да се разглоби всичко до най малкото болтче и бурма, като съответно сортирам частите по възли. Това е и времето, в което си правя всички приспособления като скоби и др., нужни за разглобяването. След това е ред на измиването и почистването на частите и накрая оценка на състоянието. Някои от възлите, които не са ми ясни ги сглобявам ..да отлежат Следва най-тегавата за мен дейност - почистването на алуминиевите части от наслоена мизерия, окиси, налепи. Чистя ги първо с коресилин, колкото може, даже някои части ги оставям да киснат..ама не помага. След това с бормашина и различни телени четки много внимателно се почва...колкото е изчистено отвън, толкова трябва да е и отвътре..това е мярката. След това отново миене с коресилин, препарати и ... накрая що годе задоволителен ефект. Един приятел купи апарат за почистване с Армекс- сода бикарбонат за такива цели. Оказа се че има вносител на това нещо...от време на време внасят. Надявам се да го тестваме скоро. Пробвахме със стъклени перли, но за тях трябва първо по-мощен компресор, второ- и някаква камера, защото хвърчат навсякъде. С Армекса не е така, той се разпада при удара, и за работа с него не е нужен голям и мощен компресор. Има един изчистен капак с Армекс...само ме дразни
      Прокарах всички резби с метчици в алуминия, където трябва да се оправят, примерно да се наварява и наново да се направи резба, го оставям за накрая. Това е операция, която я правя преди окончателното събиране, т.е, когато са налични всички нужни части.
      Следва работа над рамата, нея не я чистя. Докато се занимавах с тези дейности, издирвах всякаква литература за мотора. Това са книгите, които събрах


      Най важните за процеса на събиране са Ersatzteilliste и Pieces detachees- съответно немския и френския каталог за резервни части.
      Трите книги за много добри копия на оригиналните издания , дори и кориците и хартията са като тях. Удоволствие е да ги разглеждаш.
      Следва пробно събиране на отделните възли и проучване, поне там където частите го позволяват.
      Рамата беше в добро състояние,но отзад при пробно сглобяване с корубите на диференциала и спирачната система се оказа че разстоянието е почти със ширината на гумата, това означаваше че при монтаж демонтаж ще се появят проблеми. Оста за задното колело не беше оригинална, беше използвано някакво парче желязо за дистанционна втулка. При стягане на оста, завива се във вала на короната, рамата е била събрана повече от необходимото. Трябваше да я разширя, с крика става лесно, но ми трябваха оригинална ос и размерите на дистанционната втулка.
      Докато се занимавах с тези дейности, започнаха да се появяват разни части - втори "диференциал", още две капли, като едната от моя мотор, оригиналния преден калник, втората половина на задния калник. По втория диференциал също имаше байовска намеса, надявах се корона и пиньон да са добре...оказаха се отлични. Започваше да се очертава че ще го бъде мотора От важните части за намиране оставаха предница, кардан и най-важното здрав колянов вал с биелите. Коляновия вал можеше единствено да се ремонтира, като се шлайфат биели и шийките и се сменят иглите с ремонтен размер-нормален размер 3Х23,8мм, ремонтни 3,1Х23,8мм.
      Няма откъде да се намерят.

      На дневен ред е "диференциала", всъщност е редуктор. От два би трябвало да се събере един






      Смених шпилките, те са връзката със задната капла. На този вал се монтира короната и включващия механизъм за привода на кошовото колело. Оста на колелото се завива във вътрешна резба във вала...която се оказа пренавита и несъосна. На струг се изправи и разшири отвора до положение да се набие втулка с нормалната за възела резба.Имах ос ново производство, та нямаше проблем със задачата.


      Втулката я направихме с упорен ръб и я запресовахме от другата страна на вала.
      Важно беше да се направи с такава дължина, че почти да се завие цялата резба на оста..за да може да се стегне с натег


      Пиньон с оригинални лагери SRO в отлично състояние...наследник на тази легендарна фирма е фирмата SNR. Завода е бомбандиран и сринат от съюзническата авиация. Някъде след войната при възстановяването на фирмата сменят и името...май и качеството




      Опитвам се да представям детайлно всичко, много харесвам теми, в които всичко е описано подробно...


      Gnome Rhone AX2 800 1938
      Yamaha XT600Z 1VJ 1986
      Husqvarna Te 510 1989
      Argvmentvm ad novitatem

      Коментар


      • #18
        От: GNOME RHONE AX2 - Възстановяване на един армейски мотоциклет

        Хубав мотоциклет, един и от моите любимци, една от незбъднатите ми мечти е да притежавам, нещо, такова. На боксера, пък съм маняк, надявам се да нямаш нужда от помощ и да се справиш достойно с проекта. Ни ми стана много ясна схемата на мотора, а и нямам опит с подобен, но имам специалното лепило, което се използва за повечето въздушни боксери, ще си радвам, ако мога да помогна, не само с лепило...
        VW Beetle 1200-1954/57/59/60/65 VW Beetle 1300-1970/72 / VW Transporter 1500-65 / VW Transporter 1600-74 / VW&Wartburg 4x4 Buggy / Trabant 600 - 62
        SXS-Restorations 0886513079
        Ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. - К.Иречек

        Коментар


        • #19
          От: GNOME RHONE AX2 - Възстановяване на един армейски мотоциклет

          [QUOTE=Bugman;1712389.. Ни ми стана много ясна схемата на мотора, а и нямам опит с подобен..[/QUOTE]
          Схемата?? В смисъл?? Това май ми е първа тема и ми убягва последователността на представянето...
          Инак всичко ще представя подробно поотделно. Какво е това специално лепило за боксери??
          За което не съм наясно ще питам
          Gnome Rhone AX2 800 1938
          Yamaha XT600Z 1VJ 1986
          Husqvarna Te 510 1989
          Argvmentvm ad novitatem

          Коментар


          • #20
            От: GNOME RHONE AX2 - Възстановяване на един армейски мотоциклет

            [QUOTE=Bugman;1712389.. Ни ми стана много ясна схемата на мотора, а и нямам опит с подобен..[/QUOTE] Схемата?? В смисъл?? Това май ми е първа тема и ми убягва последователността на представянето... Инак всичко ще представя подробно поотделно. Какво е това специално лепило за боксери?? За което не съм наясно ще питам

            Увъртях се нещо, моля някой модератор да затрие това послание. Предварително благодаря!
            Gnome Rhone AX2 800 1938
            Yamaha XT600Z 1VJ 1986
            Husqvarna Te 510 1989
            Argvmentvm ad novitatem

            Коментар


            • #21
              От: GNOME RHONE AX2 - Възстановяване на един армейски мотоциклет

              Не, че пишеш неясно, напротив, просто аз трудно зацепвам, когато съм се прибрал по никое-време от работа... Сега разбрах, че блока не се цепи, а си има отделен картер... Лепилото е термо и масло-устойчив херметик, използва се в авиацията и за двигатели с въздушно охлаждане, аз го използвам за запечатване на боксеровите двигатели на Фолксваген. Мажат се 2-те полувини на блока, както и шпилките, болтовете, шайбите и гайките с които се стяга, не засъхва нацяло и остава мек, завинаги.
              Мога да ти намеря сода-бикарбонат за бластиране...
              VW Beetle 1200-1954/57/59/60/65 VW Beetle 1300-1970/72 / VW Transporter 1500-65 / VW Transporter 1600-74 / VW&Wartburg 4x4 Buggy / Trabant 600 - 62
              SXS-Restorations 0886513079
              Ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. - К.Иречек

              Коментар


              • #22
                От: GNOME RHONE AX2 - Възстановяване на един армейски мотоциклет

                Здравей и веднага благодаря , че ни правиш съпричастни с твоя проект, който наистина е перфектно описан !!!
                Все пак ако имаш нужда от нещо намерено в интернет в Австрия и Германия мога да съдействам да го получиш, закупиш и тнт ... разбира се почти безплатно т.е. бира пия ...
                Ако трябва нещо само свиркай
                Toyota RAV4 XA2 2.0 D4D 2004г. | Honda XRV 750 Africa Twin RD04 1992 г.
                Piaggio Vespa PK50S 1983 г. | Puch Maxi N 1982 г.
                Спортен Клуб Стрелба с Лък - Етър 78 В.Търново

                Коментар


                • #23
                  От: GNOME RHONE AX2 - Възстановяване на един армейски мотоциклет

                  Bugman- Блоккартера наистина не се цепи, тунелен тип е. Лепило не е предвидено да се ползва, навсякъде е с гарнитури. Така мисля да го събера, никакви лепила и цицикони
                  От содата бикарбонат за бластиране се интересувам!! Също и ако някой знае в София да бластират със сода или стъклени перли, ще е полезна информация.

                  Faca- благодаря за предложението. По принцип схемата е отработена. Никой досега не е отказал да прати нещо до България.. ако се случи все пак, ще имам предвид Благодаря още един път!
                  Gnome Rhone AX2 800 1938
                  Yamaha XT600Z 1VJ 1986
                  Husqvarna Te 510 1989
                  Argvmentvm ad novitatem

                  Коментар


                  • #24
                    От: GNOME RHONE AX2 - Възстановяване на един армейски мотоциклет

                    Продължавам с "диференциала". С капака който го затваря. От два диференциала с два затварящи капака се оказа че и двата са за вторични суровини Тъй като щетите бяха противоположни, реших от двата капака да направя един. Ето двете части от двата капака, изрязани на струг и напаснати една към друга







                    Двата детайла наложени един връз друг, нужното разстояние е спазено точно





                    Остава да се направи приспособление за центроване и стягане на по малката част към капака, да се направят фаски, за тях ще се допитам до заварчика какви да бъдат точно и следва заваряване. На единия капак отвора за командване на предавката към кошовото колело бе изрязан и заварен, на другия капак е видно, че при включена предавка, действа като блокаж, някой явно е правил пируети с мотора по поляните.
                    Следва лагерното тяло от лявата страна на рамата, задната ос е въртяща се, колелата нямат лагери.




                    Ширината на рамата вече е възстановена отзад, кардана е съосен .

                    В лагерното тяло имаше следния проблем, поради смяна на лагер, без да е нагряван алуминия, тялото беше спукано на две места. Проблема е че има резба, обратна и ситна, която не трябваше да я окепазим



                    Заварката от едната страна



                    Заварка от другата страна



                    Заварките ще останат в този вид, ще бъдат почистени само в канала.
                    Вид отвътре


                    Капачката която се завива и стяга, както и предпазва лагера също беше в трагично състояние, дотолкова е разжлембена, че явна мотора в един момент вместо да ползва лагера, я е ползвал нея като лагер По лесно беше да направя нова, но ...реших да възстановявам оригиналните части, там където позволява. Заварки отвътре, да оправят действията на секача, действал вместо ключ, ще бъдат изчистени...


                    Тъй като вътрешния диаметър трябва да е по малък, следва да се направи шайба и да се завари къв вътрешния отвор, след това почистване, пробиване на два отвора за ключ за отвиване и завиване и ...поцинковане

                    Това е втулката, която се запресова във вътрешния отвор на лагера, а през нея минава оста на колелото. И тук имаше "байовщини"
                    Вътрешния отвор беше разстърган до по голям от диаметъра на оста-20мм. Запресовах втулка с ръб от едната страна



                    Gnome Rhone AX2 800 1938
                    Yamaha XT600Z 1VJ 1986
                    Husqvarna Te 510 1989
                    Argvmentvm ad novitatem

                    Коментар


                    • #25
                      От: GNOME RHONE AX2 - Възстановяване на един армейски мотоциклет

                      Първоначално публикуван от gnomerhone Преглед на мнение
                      ...

                      Заварка от другата страна



                      Заварките ще останат в този вид, ще бъдат почистени само в канала. ...
                      Предполагам, че имаш някакво съображение, за да го оставиш в този вид, но ми се върти една идея: ако заварките се зачистят внимателно с пила примерно, така че да са почти наравно с основната повърхност, след което всичко, освен зачистената част да се опакова добре с тиксо и картон и да се пусне за малко на ... ха де ... излетя ми от главта ... тия машини, дето почистват с малки съчми .... мисля, че ще добие съвсем автентичен вид и няма да личи, че е заварявано. Дано си ме разбрал, че нещо ми избяга яко терминологията по празниците
                      О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

                      Коментар


                      • #26
                        От: GNOME RHONE AX2 - Възстановяване на един армейски мотоциклет

                        Много интересна машина.Да не би предавките да са на ремък и да се превключват с ръкохватка?
                        Обяснимо е даже и нелогичното. Дали ще го разбереш зависи само от багажа в китарата ти.

                        Коментар


                        • #27
                          От: GNOME RHONE AX2 - Възстановяване на един армейски мотоциклет

                          Поздравления за ентусиазма и положения труд!
                          0осем9осем7шест0осем7едно
                          Миро

                          Коментар


                          • #28
                            От: GNOME RHONE AX2 - Възстановяване на един армейски мотоциклет



                            Здравей,колега!
                            Не разбирам от мотори,но ти следя темата с голям интерес. Постнах тези снимки,защото много ми заприличаха на твоя мотор - това е страницата в мобиле.бг - .http://nfs.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi...906&f1=details До това обявено ДКВ (зад него). Дано е същия и съм помогнал за намиране на части,които ти липсват! Успех в реставрирането!
                            Б. Бонев
                            0осем88две6шест71три

                            Коментар


                            • #29
                              От: GNOME RHONE AX2 - Възстановяване на един армейски мотоциклет

                              Интересно....влизам в сайта от друг компютър и снимките, които съм сложил не се виждат
                              Колега borkobo, моторите от обявата нямат общо с моя, но все пак благодаря. Хорекса с кралския вал е интересен мотор.
                              tef4o- заварката е направена почти без фаска, разстоянието е много малко и наличието на резбата не позволява да се направи дълбока такава. Затова предпочетох да остане така, а и самото заваряване го правихме със завита капачка и едвам я развихме. Всъщност заварките не се виждат кой знае колко...по принцип като излезе такава част ще я купя.
                              Скоростите на мотора са нормални със зъбни колела, включването е като при автомобил, чрез лост, с неутрална между скоростите...бре и на мен ми убягва терминологията
                              Gnome Rhone AX2 800 1938
                              Yamaha XT600Z 1VJ 1986
                              Husqvarna Te 510 1989
                              Argvmentvm ad novitatem

                              Коментар


                              • #30
                                От: GNOME RHONE AX2 - Възстановяване на един армейски мотоциклет

                                Първоначално публикуван от gnomerhone Преглед на мнение
                                Интересно....влизам в сайта от друг компютър и снимките, които съм сложил не се виждат
                                Трябва да влезеш с ника и паролата за да ги видиш.Поздравления за проекта.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X