Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Строеж 5-та категория и строителна фирма

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Строеж 5-та категория и строителна фирма

    Имаме следния случай. Един клиент е строил без договор със строителна фирма. Има договор с технически ръководител и общо взето толкова. Съответно от общината не желаят да му въведат обекта в експлоатация.

    Обекта е разположен в зона за обществено обслужване и съответно по проект е магазин за промишлени стоки. Категорията по чл. 137 от ЗУТ е 5-та

    Ето какво пише по въпроса в Закона за камарата на строителите:
    чл. 14

    (2) Строежи на жилищни и смесени сгради с ниско застрояване, на вилни сгради и строежи по чл. 137, ал. 1, т. 5, букви "в" и "г" от Закона за устройство на територията могат да се изпълняват и от строители, които не са вписани в регистъра.

    Наистина тук не се говори за изцяло обществени сгради, което ме навежда на мисълта, че може би общинарите са прави.
    Възможно ли е да се сключи такъв договор пост фактум (т.е. при завършен строеж) и какви рискове крие това за Строителя и Възложителя.
    Александър

  • #2
    От: Строеж 5-та категория и строителна фирма

    Първоначално публикуван от axlastro Преглед на мнение
    Имаме следния случай. Един клиент е строил без договор със строителна фирма. Има договор с технически ръководител и общо взето толкова. Съответно от общината не желаят да му въведат обекта в експлоатация.

    Обекта е разположен в зона за обществено обслужване и съответно по проект е магазин за промишлени стоки. Категорията по чл. 137 от ЗУТ е 5-та

    Ето какво пише по въпроса в Закона за камарата на строителите:
    чл. 14

    (2) Строежи на жилищни и смесени сгради с ниско застрояване, на вилни сгради и строежи по чл. 137, ал. 1, т. 5, букви "в" и "г" от Закона за устройство на територията могат да се изпълняват и от строители, които не са вписани в регистъра.

    Наистина тук не се говори за изцяло обществени сгради, което ме навежда на мисълта, че може би общинарите са прави.
    Възможно ли е да се сключи такъв договор пост фактум (т.е. при завършен строеж) и какви рискове крие това за Строителя и Възложителя.
    От опит мога да кажа следното:След като вече общината е отказала по този ред,то ще трябва клиента да се съобрази.С този тип случаи се занимават надзорници с опит.Възможно е и е правено многократно,но вече клиента се налага да си плати поне частично сума , която си е спестил при изпълнението.
    А таксите и другите разходи към Камарата за поддръжка на регистрацията въобще не са малки.

    Коментар


    • #3
      От: Строеж 5-та категория и строителна фирма

      Колега, проблема е че няма въобще договор със строител или че строителя не е вписан в камарата. 5 категория може да се строи и "по стопански способ" , нужно е само актуване от техническия. Аз също строя 5 категория и не съм вписан, нямам и намерение да се вписвам....
      Disco II td5
      2" OME,Safari snorkel, front D44bumper, 9500winch,chip, Fedima 265/70/16
      planed: air locker, rear D44bumper

      Коментар


      • #4
        От: Строеж 5-та категория и строителна фирма

        Първоначално публикуван от ivanomir Преглед на мнение
        Колега, проблема е че няма въобще договор със строител или че строителя не е вписан в камарата. 5 категория може да се строи и "по стопански способ" , нужно е само актуване от техническия. Аз също строя 5 категория и не съм вписан, нямам и намерение да се вписвам....
        По принцип си прав, и това се изяснява преди началото на строителството с общината.Но вече конкретния случай е в друг етап.

        Коментар


        • #5
          От: Строеж 5-та категория и строителна фирма

          При строеж 5-та категория, техническия ръководител се грижи и за строителните книжа, които по-късно инвеститора подава в общината, за да му разрешат ползване, като преди това си е подал и документи за одобрение на техническия паспорт на обекта. За тази категория няма нужда от регистриран строител, освен ако няма изменения в закона от началото на 2010г.

          Коментар


          • #6
            От: Строеж 5-та категория и строителна фирма

            Както се вижда от цитата на закона за камарата на строителите, е ясно че някои строежи от 5-та категория се налага да се строят от фирма, вписана в регистъра. Това са най-вече обектите за обществено обслужване с изцяло такова предназначение, какъвто е този (за смесените е казано, че може и по стопански начин). Разбира се въпрос на тълкуване и добра воля е, подобен обект да влезе в графата на горецитирананата алинея от чл. 14.

            Както и да е, аз също съм на мнение, че щом тълкуването на закона от конкретната община е такова, вероятно ще трябва да се мине по този път. Въпросният клиент е наясно, че за да се случи подобен договор, той ще трябва да заплати. Въпроса е как един строител би се наел, да поеме отговорност за нещо което не е е строил и съответните гаранционни срокове по ЗУТ.

            П.П. Колегите които строят къща или вилна сграда могат да бъдат спокойни, те няма да бъдат засегнати от подобна ситуация.
            Александър

            Коментар

            Активност за темата

            Свий

            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

            Зареждам...
            X