Обява

Свий
Няма добавени обяви.

CB диапазон (27Mhz) - свободен за гражданска употреба

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: CB диапазон (27Mhz) - свободен за гражданска употреба

    FM за повечето европа .
    0 8 9 8 4 8 1 3 3 0

    Коментар


    • #17
      От: CB диапазон (27Mhz) - свободен за гражданска употреба

      Първоначално публикуван от Dimitar Nenchev Преглед на мнение
      В България каква модулация се използва по-често при СБ? Търсих, но уви, не можах да открия. Аплитудна или честотна?
      В България както и в цяла Европа се използва честотна модулация или FM .Това е стандарта, иначе всеки си решава сам, но ще е или извън закона или няма да се чуе с никого.
      Последно редактирано от Pacific; 22-08-12, 10:51.
      LZ2DRD

      Коментар


      • #18
        От: CB диапазон (27Mhz) - свободен за гражданска употреба

        Българските шофьори използват 25 канал и честотата е 27,245. Вече доста камиони имат радиостанции и постоянно има някой с които да направиш лафче.

        Коментар


        • #19
          От: CB диапазон (27Mhz) - свободен за гражданска употреба

          Здравейте,

          Аз съм нов в този форум. Пише ви радиолюбител от Испания. Тук ползвам CB радиостанция и това, което знам, че имаме 40 канала (4W na FM/AM) и CB обхвата е свободен за ползване от всички (ние плащаме такса от 82€/5 години), но има някои ограничения. Например, не можем да го използваме с цел облага и очаквах това да е валидно в цяла Европа и в България.
          Това лято обаче останах много изненадан, когато видях, че във Видин 8 и18 канал се използват от таксита и постоянно се чуват адреси и други неща, свързани с работата им.
          Зададох по електронна поща този въпрос на Комисията за Регулиране на Съобщенията, откъдето ми отговориха, че няма нищо нередно в това.
          Та се питам, ако в София такситата решат да ползват CB обхвата, тогава ние ще останем без свободни канали.
          Как мислите?

          Коментар


          • #20
            От: CB диапазон (27Mhz) - свободен за гражданска употреба

            По скоро те биха останали без адреси
            Имаше навремето таксита на СВ обхвата, но бързо се разбра, че им трябват други честоти и си ги взеха от КРС.
            LR Discovery I, 300 TDI+Grigri+велосипед и кънки+Nitrox+Icom ID-51

            Коментар


            • #21
              От: CB диапазон (27Mhz) - свободен за гражданска употреба

              Bulgaria, Lithuania 40 FM (4W), 40 AM (1W) allowed. New power levels for AM 4W and SSB with 12 W in preparation!

              Коментар


              • #22
                Между другото, това реално работи в планината, където укв-то - не.

                Коментар


                • #23
                  ПСС не бяха ли около 50 мегахерца?
                  Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
                  Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
                  Анатолий Пейчинов o8875о9815
                  https://dvrbg.com/

                  Коментар


                  • Esper
                    Esper коментира
                    Редактиране на коментар
                    Доколкото си спомням това е в миналото, сега ползват 2м.

                    Вероятно колегата има предвид че по-ниската честота е по-проходима при пресечен терен.
                    Всъщност е доста общо казано и може да бъде както вярно така и невярно според контекста

                • #24
                  Точно в пресечена местност,бих избрал 50 мегахерца пред 27 ....На тея 27 мегахерца не може да се разчита ...прохождението е различно в различните сезони.На 50 мегахерца,нещата са доста по стабилни

                  И да,високата честота е кофти,но не винаги.Имам 28 годишен опит ,първите ми контакти с радиото беше на 27 мегахерца...не искам да си спомням за СБ,макар че най много емоции съм имал именно със СБ-то
                  ОТделно не си представям ръчна станция на СБ и връзка в пресечена местност,ама никак не си я представям.Който се е занимавал,знае какво имам в предвид.За мобилна станция може,но пък за да е ок,не влизаш в закона ,със усилватели и т.н

                  Пиша това за СБ то в режим на работа,а не за проби,иначе със 10 вата на Сб и хоризонтален дипол,съм говорил със Киев Украйна.


                  П.п Незнам в момента на 27 мегахерца как е,но преди години беше боза.
                  Последно редактирано от Roninn; 02-03-21, 17:10.
                  Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
                  Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
                  Анатолий Пейчинов o8875о9815
                  https://dvrbg.com/

                  Коментар


                  • Esper
                    Esper коментира
                    Редактиране на коментар
                    Стационарна (хижа), мобилна (скапан ламаринозавър) или портативна (крачкомобил) работа?
                    Долу в гората или горе, в истинската планина?
                    Няма универсално решение, което да е винаги по-добро за всички.

                  • travelling
                    travelling коментира
                    Редактиране на коментар
                    Имах токита на 27 в две коли на 500м се виждаме , но не се чуваме. Това за пресечения терен е тъпо да се споменава, по добре е но ти трябва наистина голяма антена и мощност.
                    И забрави за връзки под 100км .

                • #25
                  Аз продължавам да си търся сносна антена (втора ръка) на тази честота и никой не предлага, ако и да е "супер умряла" според разбиранията тук.
                  Трите О-та на неудачниците: Оплакване, Оправдаване, Обвиняване.

                  Коментар


                  • travelling
                    travelling коментира
                    Редактиране на коментар
                    Обади се в инмак, кажи им каква искаш и на кой канал искаш да работиш .

                  • siem
                    siem коментира
                    Редактиране на коментар
                    Тези не ги знаех. Ще им звънна утре. Благодаря!

                • #26
                  Първоначално публикуван от siem Преглед на мнение
                  Аз продължавам да си търся сносна антена (втора ръка) на тази честота и никой не предлага, ако и да е "супер умряла" според разбиранията тук.
                  Преди 20 г.произвеждахме страхотни антени,но беше до време.
                  Нищо не ми е останало за съжаление,освен снимки
                  Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
                  Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
                  Анатолий Пейчинов o8875о9815
                  https://dvrbg.com/

                  Коментар


                  • travelling
                    travelling коментира
                    Редактиране на коментар
                    Е пак е нещо, покажи някоя .

                • #27
                  Намерих антена. Обаче в София за сега не се чува нищо. На кои канали обикновено има трафик и кой може да ми мерне КСВ-то (до сега на съм натискал комутатора) и прегледа станцията, защото не съм сигурен що за "птица" е и въобще дали може нещо.
                  Трите О-та на неудачниците: Оплакване, Оправдаване, Обвиняване.

                  Коментар


                  • Roninn
                    Roninn коментира
                    Редактиране на коментар
                    Имам ксв метър ,но съм в Пловдив.

                  • siem
                    siem коментира
                    Редактиране на коментар
                    Аз за сега не искам да бърборя, вяро е, че има 100 други начина. Нито има с кого, нито за какво. Само подслушвам.

                    За жалост Пловдив ми е далече.

                • #28
                  На, кои канали в Софето и по, кое време може да се чуе нещо, към днешна дата?
                  Трите О-та на неудачниците: Оплакване, Оправдаване, Обвиняване.

                  Коментар


                  • #29
                    Някой за проба на CB станция в района на к.к. Боровец?

                    Коментар

                    Активност за темата

                    Свий

                    В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                    Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                    Зареждам...
                    X