Обява

Свий
Няма добавени обяви.

DL650 V-strom самоук майстор с много въпроси :)

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • DL650 V-strom самоук майстор с много въпроси :)

    Здравейте,

    Навлизам в периода, в който повече ръчкам по мотора и по-малко го карам. В резултат на което изникват много въпроси...

    Едно от нещата който искам да пооправя е окачването. Като за начало да подхванем предницата

    Основните оплаквания са ми:

    1. "Гмурка" се много при по-агресивно спиране
    2. При преминаване на по-големи неравности като гърбици, бордюри, бразди дупки и т.н. със малко по-висока скорост много лесно окачването изминава целия си ход и удря в края.
    3. При преминаване на дребни неравности по пътя не абсорбира ударите достатъчно добре и предава голяма част от енергията на ръчичките ми :-Р

    От това което чета по форумите фабричните телескопи са си примитивни като технология - пружина и демпферен прът (това е най точния превод на damper rod който можах да измисля), тоест дупки през които преминава маслото. Няма клапи картриджи и т.н.

    Оригиналните пружини са така наречените dual-rate (двоен коефициент ???? ), тоест едната част е по "мека" - 0.45кг./мм а другата по-твърда - 0.75кг./мм

    Не съм много спец ама тез пружинки ми се виждат "меки" за моята омайна, почти 100 килограмова снага. Предполагам че това допринася до голяма степен за оплакване №2. На прав път ли съм? Ако да какви пружини да избера линейни? прогресивни? Използвах някакви онлайн калкулатори който казват че за моите килца най подходящи са пружини с коефициент 0.95 - 1 кг/мм

    И сега идва по-интересната част с демпферирането. Проблема е че при бавна скорост на свиване (примерно спиране, завиване) е прекалено малко а при бърза скорост на свиване (удар в неравност) е прекалено голямо. Промяна на гъстотата на маслото май в случая няма да помогне особено, защото би променило демпферирането и при бавно и при бързо свиване.

    Някои много хвалят ейто тези джаджички:


    Така наречените клапи или картридж емулатори. Представляват клапи с пружина която се натяга с винт. При удар в неравност клапана се отваря и позволява маслото да преминава по-лесно, като по този начин намалява демпферирането при бързо свиване. Чрез натягане на пружината може да се променя силата при която клапата се отваря. Съответно при спиране/завой и т.н. силата на пружината държи клапана затворен и демпферирането е по-високо. Няма да е като при напълно регулируемото окачване но май е по-добре от нищо?

    Като цяло на прав път ли съм?
    Според вас стават ли за нещо тез чудесии, някой пробвал ли ги е? И има ли някой в България, който произвежда подобни.

    Много добре ми е ясно че пътя по който съм поел е проба-грешка, и искам да си изчистя идеята в главата преди да започна да купивам чарколя.
    Каквито и да било коментари са добре дошли
    Калин - О88 б579I9I
    Обичам да пътувам, не обичам да пристигам.

  • #2
    От: DL650 V-strom самоук майстор с много въпроси

    Имах същите проблеми с предницата на Хонда Африка Туин. Сложих тефлонови втулки за да скъся пружините, предницата стана по-твърда, но продължи да чука. Тогава махнах втулките и оригиналните пружини, купих нови пружини White Power с прогресивно натоварване и всичко стана о'кей.
    Празен път с планини на хоризонта, бензин в резервоара и километри... Десетки, стотици и хиляди километри, които гумите жадно да захапват и да претворяват в емоции...
    Златомир Попов - Forry

    Коментар


    • #3
      От: DL650 V-strom самоук майстор с много въпроси

      По-скоро Владич е прав , но не пречи да пробваш да долееш 1-2см. масло в коловете. Това би могло да предотврати или намали ударите "на ограничител". Преди да купуваш чарколя всъщност би трябвало да пробваш с ново масло/ако не е сменяно отдавна/. След като ти е "мека" предницата сложи малко по гъсто от предишното /или предписаното/. Така или иначе от тази процедура не губиш нищо.

      Добавянето на механични щуротии в оригиналната предница не бих одобрил освен в случаите на доказана по подобни на нашия форуми полза и от доказан производител.
      0888932647

      Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

      Коментар


      • #4
        От: DL650 V-strom самоук майстор с много въпроси

        Аз имах подобно гмуркане на предницата. Смених маслото с 15w и мотора стана друг! Оригиналното беше 5W...
        Yamaha XT​M600E '98
        Mazda 626 2.0 DITD '99 Estate

        Коментар


        • #5
          От: DL650 V-strom самоук майстор с много въпроси

          И все пак си мисля че по-гъстото масло ще помогне само донякъде и няма да успее да се справи с поемането на дребните неравности където са важни първите няколко см от хода. Просто самата предница си е нискотехнологична явно, но все пак има афтърмаркет части. Очаквам sardokar да сподели какво е предприел и какъв е бил резултата.
          Иван Маринов
          Suzuki RMX 250 '92 - sold / Yamaha XTZ 750 Super Tenere '91 - sold / KTM EXC 250 2t '06 - sold
          ЕНДУРО ВАРНА

          Коментар


          • #6
            От: DL650 V-strom самоук майстор с много въпроси

            Ткаммм...

            Първо благодаря на всички мненията

            Търкалям моторетката вече 2 години без да съм пипал нищо по нея (освен смяна на масло и филтри). С оглед на факта, че скоро не предстои замяна съм решил да и направя едно генерално сервизиране/инспекция. Наумил съм си да разколача цялата предница защото:

            - Вече споменаните оплаквания от моя страна.
            - Купих моторетката от Дупница с ясното "едно на ум" че най-вероятно е имало "реставрации" и разбира се се оказах прав - от лявата страна единя спойлер е лепен, таблото е сменяно и т.н. Няма знач. не ме е яд защото цената му беше много добра и като цяло е доста запазен.

            Та реших да послушам всички ви накуп което значи, нови прогресивни пружини с ново масло във вилката. Разбира се и смяна на семерингите и прахоуловителите на телескопите.

            Спрял съм се на ейто такова комплектче от марката Hyperpro:
            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Hyperpro_Combikit_v01.png
Прегледи:1
Размер:296.6 КБ
ID:5334753

            Ще сменям и пружината на амортисьора, защото положението "отзад" е подобно, а нов шок не ми се купува.

            Въпросче: Какво ще кажете за марката SAITO? Става въпрос за семерингите и евентуално за лагерите на тройника (не знам дали така се нарича точно).

            Та като казах "тройника" да споделя следващата питанка При последнитя няколко карания забелязах следния проблем: При скорост 60-70 км/час като пусна кормилото започва да "бие" наляво-надясно като амплитудата се усилва и съответно хващам обратно като стане опасно голяма. Докато държа кормилото не усещам нищо. Съмнява ме да е от дисбалансирана предна гума? Това за което си мисля е хлабав тройник или проблем с лагерите вътре???


            Междувременно дядо мраз ми донесе централна стойка (китайска реплика на оригиналната, купена от и-бей за 1/2 от цената) и готина тава за под картера от touratech, заедно със кит за релокация на масления радиатор, че там долу оригинално е много уязвим
            Като за начало мисля да се заема със инсталацията не тези придобивки, което пък ще улесни значително живота ми при по-нататъчното сервизиране.

            Всякакви мнения и предпоръки са добре дошли. Може да се каже че тепърва прохождам в тази област - това ми е първия мотор и ми е мерак да си го поддържам сам. Интересно ми е и изпитвам удоволствие от подобни начинания. Имам приличен набор от инструменти, каквото нямам и ми потрябва ще взимам от познати или от магазина

            Поздрави!
            Калин - О88 б579I9I
            Обичам да пътувам, не обичам да пристигам.

            Коментар


            • #7
              От: DL650 V-strom самоук майстор с много въпроси

              Не искам да натрапвам нещо. Яхни метлата и идвай в Банкя. Има всякакви инструменти , подемник .... литература. Обещавам да не се меся без да съм поканен. Поне предницата и задната вилка като разтуряш и сглабяш гледай да има по-опитен човек до тебе, ако не ти се идва.
              0888932647

              Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

              Коментар


              • #8
                От: DL650 V-strom самоук майстор с много въпроси

                Първоначално публикуван от sardokar Преглед на мнение
                Та като казах "тройника" да споделя следващата питанка При последнитя няколко карания забелязах следния проблем: При скорост 60-70 км/час като пусна кормилото започва да "бие" наляво-надясно като амплитудата се усилва и съответно хващам обратно като стане опасно голяма. Докато държа кормилото не усещам нищо. Съмнява ме да е от дисбалансирана предна гума? Това за което си мисля е хлабав тройник или проблем с лагерите вътре???
                Може да се дължи на няколко неща:първо износена гума (обикновено предната гума се износва "на вълнички"), дисбаланс на гумата, лагери(на предната ос), понякога се дължи и на топкейс-при определена скорост въздуха се завихря и причинява клатене на мотора, бях америл едни клипчета по едно време, мога да ги потърся ако искаш. Лагерите на тройника също, но там се усеща-ако са разхлабени чукат, ако са затегнати след време при определено завъртане иска по-голямо усилие

                Коментар


                • #9
                  От: DL650 V-strom самоук майстор с много въпроси

                  Първоначално публикуван от Жоро Нешев Преглед на мнение
                  ...
                  Изобщо не се натрапваш!!! Благодаря за поканата!

                  Единственото нещо, което ме спира е че вкъщи има двама 8 месечни дришльовци, изяждащи 99,99% от свободното ми време. Един вид пълна лудница
                  По-лесно бих се "откъснал" за 2-3 часа да почопля в гаража отколкото за цял ден примерно. Но не се знае току-виж пък съм ти се изтърсил в някакъв момент По принцип най-лесния вариант е да откарам мотора при някой майстор. В случая не става въпрос за финансова икономия, просто искам да съм малко по-запознат с нещата и една идея по-подготвен като закъснам някой ден по средата на къра...

                  Иначе относно литературата имам сервизно ръководство за модела, в което всичко е описано доста подробно стъпка по стъпка. Което пък ми дава доста смелост да оплескам нещата както си трябва . В този ред на мисли може би е добре да го кача на ftp-то ако на някой му потрябва.
                  Калин - О88 б579I9I
                  Обичам да пътувам, не обичам да пристигам.

                  Коментар


                  • #10
                    От: DL650 V-strom самоук майстор с много въпроси

                    Първоначално публикуван от Gichev Преглед на мнение
                    но там се усеща-ако са разхлабени чукат
                    А! ей тука може да е ключа от палатката! В определени ситуации при дребни, резки неравности се чува чукане на метал в метал. Забравих да го спомена

                    Гумите са нови (на 5-6 хил. км.) и карани 90% по асфалт. Ефекта е наличен и без топ-каса. За момента тези два варианта ще ги изключа.
                    Калин - О88 б579I9I
                    Обичам да пътувам, не обичам да пристигам.

                    Коментар


                    • #11
                      От: DL650 V-strom самоук майстор с много въпроси

                      Ако е разхлабен леко централният болт на тройника започва да чука и да тресе предницата. Затягаш болта, и ако не се оправи, чак тогава се заемаш с разгобяване и смяна на лагерите на тройника. Лагерите, когато свършат се изяждат неравномерно и кормилото вече не се движи плавно наляво и надясно, а започва да се върти с леко прекъсване на интервали. Това, както и хлабав централен болт се проверява на място най-лесно на централна стойка с предница във въздуха.
                      Празен път с планини на хоризонта, бензин в резервоара и километри... Десетки, стотици и хиляди километри, които гумите жадно да захапват и да претворяват в емоции...
                      Златомир Попов - Forry

                      Коментар


                      • #12
                        От: DL650 V-strom самоук майстор с много въпроси

                        Е че то 5-6000км са си 50-60% от живота на повечето гуми
                        Веднъж да са карани по-меки и натоварени лятото за няколко стотин километра се изкривяват. Щом се усеща чукане проблема е ясен, при вдигнат на централна стойка мотор някой да клати напред-назад по посока на движение предницата долу в коловете, а ти гледай какво се случва в лагера на трипътника/тройника. Може да е само разхлабен(ако са го разглобявали може да не са затегнали добре)и да се оправи само с леко презатягане, но най-добре да се видят леглата на лагерите за износване.

                        Коментар


                        • #13
                          От: DL650 V-strom самоук майстор с много въпроси

                          Като смениш лагерите на тройника и ако биенето го има още значи е крива капла/гума. Зависи и от шарката на гумите де.....
                          Семеринги, прахоуловители и лагери за тройника си поръчай най-добре от представителството на Сузуки.
                          А за пружините на твое място бих погледнал какво предлагат и WP
                          Yamaha XT​M600E '98
                          Mazda 626 2.0 DITD '99 Estate

                          Коментар


                          • #14
                            От: DL650 V-strom самоук майстор с много въпроси

                            Първоначално публикуван от c_chanev Преглед на мнение
                            Семеринги, прахоуловители и лагери за тройника си поръчай най-добре от представителството на Сузуки.
                            А за пружините на твое място бих погледнал какво предлагат и WP

                            Семеринги, прохоуловители, водачи и т.н. ще са от сузуки това вече е решено.

                            Относно лагерите: Оригиналните са сачмени. Не е ли по-добре да взема конусно-ролкови? На SKF примерно струват 24лв. бройката.

                            На WP намирам само това:
                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:fork_springs.jpg
Прегледи:1
Размер:25.3 КБ
ID:5337909

                            Но така и не успях да намеря конкретна оферта и цена. А и тези ми приличат повече на пружини с двоен коефициент отколкото на прогресивни ???
                            Калин - О88 б579I9I
                            Обичам да пътувам, не обичам да пристигам.

                            Коментар


                            • #15
                              От: DL650 V-strom самоук майстор с много въпроси

                              Първоначално публикуван от sardokar Преглед на мнение
                              Семеринги, прохоуловители, водачи и т.н. ще са от сузуки това вече е решено.

                              Относно лагерите: Оригиналните са сачмени. Не е ли по-добре да взема конусно-ролкови? На SKF примерно струват 24лв. бройката.

                              На WP намирам само това:
                              [ATTACH=CONFIG]407007[/ATTACH]

                              Но така и не успях да намеря конкретна оферта и цена. А и тези ми приличат повече на пружини с двоен коефициент отколкото на прогресивни ???
                              Ето линк за ориентир на цената на пружини WP: http://www.wp-germany.com/shop/de/Su...-STROM-ab-2004
                              BMW F800GS

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X