Обява

Свий
Няма добавени обяви.

DL650 V-strom самоук майстор с много въпроси :)

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: DL650 V-strom самоук майстор с много въпроси

    Ти си втория човек, който ми дава този съвет. Мисля да се заема, пък каквото сабя покаже!
    Първия е мой много близък човек и много кадърен авто-всичко майстор, просто не се е занимавал с мотоциклети и затова не го послушах веднага...

    Мерси за съвета!
    Калин - О88 б579I9I
    Обичам да пътувам, не обичам да пристигам.

    Коментар


    • #32
      От: DL650 V-strom самоук майстор с много въпроси

      Другото, което съм чувал (но не съм практикувал, просто защото не ми се е налагало - да чукам на дърво), е първо да запълниш язвите с капчица каноконлит и като засъхне да търкаш.

      Иначе си получих маркучите и вече са монтирани.
      Обаче нещо дължината не ми стигна да ги монтирам, както си ги дават - от помпата два маркуча до левия и десния апарат съответно. При тебе нормално ли стигат маркучите от кормилото до двата апарата? Аз ги сложих по схема помпа-десен апарат; десен апарат - ляв апарат. Може и да е заради лекото повдигане на предницата на мотора от захвата на телескопите в трипътниците при мен - въпреки че промяната е само около сантиметър...
      Но не получих някаква осезаема промяна в усещането и спирането (а се надявах да стане малко по-рязка спирачката и да се скъси хода) - явно оригиналните маркучи са си в добро състояние, а за моите очаквания трябва да сменя и помпата...

      Следя да споделиш как се усещат промените на пътя (че може и извън него, ако го извеждаш)!
      SUZUKI V-STROM 1000
      Jeep Cherokee 2.5CRD
      TOYOTA PREVIA 2.4 'youngtimer
      о889 525 о74 - Владо

      Коментар


      • #33
        От: DL650 V-strom самоук майстор с много въпроси

        В момента спирачните апарати висят на свински опашки от ролбарите а маркучите си стоят в опаковката и събират прахоляк. Там имам други драми че спирачката ми е мека като цомба. Смяната на спирачната течност и обезвъздушаване пооправиха нещата но още не е както трябва - в момента лоста е регулиран в най-горно положение и като стисна силно с два пръста, на края лоста ми опира в другите два. Но за това като му дойде времето, сега съм на тема шкурки масла и полиране...
        Калин - О88 б579I9I
        Обичам да пътувам, не обичам да пристигам.

        Коментар


        • #34
          От: DL650 V-strom самоук майстор с много въпроси

          Има и твърди цомби, ама идват малко синтетични, брат! Златната среда сякаш е най-добре.
          Иначе и мен не ме кефи, че спирачния лост ми опра в безименния и кутрето при двете по-приближени позиции. Карам на четвърта и нямам такъв проблем, но ми се иска да е по-близо лоста и спирачката да захапва по-твърдо, както е при съвременните пистарки. Не се получи с тази модификация... Обаче пък сега моторетката ми е гъзарски тунингована с истински спортни маркучи, и може би е с няколко грама по-лека от преди.
          Спорна работа по Строма, че хубавото време рязко и необратимо настъпва!
          SUZUKI V-STROM 1000
          Jeep Cherokee 2.5CRD
          TOYOTA PREVIA 2.4 'youngtimer
          о889 525 о74 - Владо

          Коментар


          • #35
            От: DL650 V-strom самоук майстор с много въпроси

            Такаааа,

            първо да кажа че съм леко глупав... Съвсем нормално е като съм разколачил кола изцяло на парчета и съм почистил всичко до сухо, след това като го събера да не върви абсолютно мазно и гладко След почистването и "сухото" зглабяне, другия кол върви по абсолютно същия начин! Все пак тръкнах малко неравностите ей така за мое успокоение. След наливането на новото масло тръбите започнаха да влизат в ботуша като "вук у празни ясли"

            Тук е момента да пратя най-сърдечни поздрави на вички роднини на тоя дето е барал мотора преди мен:
            Маслото в другия кол беше различно!!! Червено на цвят, без специфичния мирис който има и новото масло и старото в първия кол

            Предницата вече е целокупна и мотора си стъпи на нековите си крачка Първите впечатления са че като го лашкам на място вече не се мандахерца като гондола...

            Първоначално публикуван от Shider Преглед на мнение
            Има и твърди цомби, ама идват малко синтетични, брат! Златната среда сякаш е най-добре.
            Иначе и мен не ме кефи, че спирачния лост ми опра в безименния и кутрето при двете по-приближени позиции. Карам на четвърта и нямам такъв проблем, но ми се иска да е по-близо лоста и спирачката да захапва по-твърдо, както е при съвременните пистарки. Не се получи с тази модификация... Обаче пък сега моторетката ми е гъзарски тунингована с истински спортни маркучи, и може би е с няколко грама по-лека от преди.
            Спорна работа по Строма, че хубавото време рязко и необратимо настъпва!
            То няма лошо цомбата да е мека кат сприрачка, ама обратното неприятно някак си...
            Аз ги виждам нещата така, за да е такава "гъба" или маркучите "пулсират" или има въздух в системата. Ако е прецакато уплътнение на помпа или бутало би трябвало да има теч и загуба на спир. течност или поне да не спира както трябва. При мен спира, просто хода на лоста е прекалено голям.

            Сега наложих маркучите набързо, само да видя как е дължината - на пръв поглед пасват идеално, дължината е точна. Парт номера е HBF7673, после погледнах в сайта от който ги купих и за 1000-рката дават друг парт номер: HBR7695 Моето предположение че може би стават за 1000 се оказа грешно, така че ако не ги искаш можеш да ми ги върнеш за моя сметка. Съжалявам за подвеждането...

            Следва смяна на маркучите и при мен и чистене на апаратите и инспекция. Смяна да двиг. масло + филтър и чистене да въздушния.

            Като казах чистене на въздушния, дайте жокер от първа ръка как да го изчистя. Филтъра е K&N, гледам че продават разни коплекти за тази цел. Необходими ли са?
            Също ако го пера как точно? Сега гледах пералнята, въпреки че е хубава няма програма "Пране на въздушни филтри K&N и щадящо центрофугиране" Предполагам че после трябва да се импрегнира/промаже наново ?
            Калин - О88 б579I9I
            Обичам да пътувам, не обичам да пристигам.

            Коментар


            • #36
              От: DL650 V-strom самоук майстор с много въпроси

              Първоначално публикуван от sardokar Преглед на мнение
              ... Моето предположение че може би стават за 1000 се оказа грешно, така че ако не ги искаш можеш да ми ги върнеш за моя сметка. Съжалявам за подвеждането...
              Недей да имаш никакви угризения - и аз съм си виновен, че не проверих - даже сега ми става интересно къде са разликите между предниците. Но определено отдавна ги мислех такива маркучи и нямаше да мирясам докато не ги сложа. Твоето предложение беше точното в правилното време - не съжалявам в никакъв случай, а и вече не са нови - навъртяли са не малко километри.


              Първоначално публикуван от sardokar Преглед на мнение
              ... Като казах чистене на въздушния, дайте жокер от първа ръка как да го изчистя. Филтъра е K&N, гледам че продават разни коплекти за тази цел. Необходими ли са?
              Също ако го пера как точно? Сега гледах пералнята, въпреки че е хубава няма програма "Пране на въздушни филтри K&N и щадящо центрофугиране" Предполагам че после трябва да се импрегнира/промаже наново?
              За филтъра (и аз се оборудвах с такъв едно време) си има комплекти на КН за по 30-40лв. Само че на мен обезмасляващия препарат изкара само 4-5 почиствания, а омасляващия спрей ми свърши тази пролет някъде на десетото пране (чистя го с всяка смяна на маслото, т.е. на ~6000км, и всеки път го вадя доволно прашясал и с набити буболечки от мръсната страна). Та от доста пъти насам го поливам първо с Меглио, след няколко минути го изплаквам с топла вода, като изсъхне го пръсках с оригиналния КН спрей. Вече мисля да си взема някаква алтернатива за омасляване на такива филтри за десетина-петнадесет лв. Само мисля, че са различни от тези за дунапренени филтри, та евентуално трябва да се объща внимание на това.
              SUZUKI V-STROM 1000
              Jeep Cherokee 2.5CRD
              TOYOTA PREVIA 2.4 'youngtimer
              о889 525 о74 - Владо

              Коментар


              • #37
                От: DL650 V-strom самоук майстор с много въпроси

                Пърпоретката е сглобена и изкарана от бокса
                Остана само да поприбера кабела на датчика за скоростта и да натегна прелоуд-а на вилката, така че да има точно провисване.

                Врътнах едно кръгче из махалата по анЦУГ . Жена ми кат ме видя да изкарвам парахода и тя се накендери веднага, та направихме едно своеборазно дву-минутно откриване на мотосезона.
                За тия 300-400 метра мога да кажа че разлика определено има и то голяма - за комфорта още не мога да кажа, но определено предницата е доста по-стегната и по стабилно минава през дупките, които нарочно целех. Пълна ретроспекция ще има като покарам както трябва.

                Имам съмнение че оста на тройника не е затегната достатъчно, но мисля да метна инструментите в касата и да донагласям на шосето с пътни проби.

                Сега за спирачките:

                Първо един съвет - не хващайте да ви помага човек, който си няма идея какво точно е целта на обезвъздушаването. Ситуацията бе следната: маркучите сменени, вече наливам новата течност и каквото мога правя сам, след това викам баща ми да помпа с лоста а аз клеча долу на пробките. Аз му казвам помпай, той помпа аз отвъртам пробката, стандартен сценарии. По едно време казва "А ма той лоста нещо омекна..." Изправям се аз и гледам казанчето празно Аре наново всичко...

                С новите маркучи определено лоста е доста по-твърд и с по-малък ход! Вече не ми опира в пръстите. Едно нещо продължава да ме гложди отвътре обаче: Въпреки че сега всичко е "чук" лоста все още си е регулиран на най-високо положение (пръстенчето има 5 позиции). Вече не ми опира в пръстите и не е мек, но ако върна реглажа на някоя по-долна степен пак започва да се доближава много до дръжката. Като цяло положението в което се усеща че апаратите захапват ми се струва доста надолу. До-колкото разбирам принципа на работа на системата, износването на накладките не би трябвало да оказва влияние за това положение. А и накладките не са износени чак толкова има още 1-2 мм. докато се изтъркат "контролните" канали. Давайте акъл дали да се занимавам още или да я подкарвам пущинята

                Тук е момента да кажа една добра дума за този мотор - след около 5 месеца стоене на място отвън, с 3-4л. старо гориво в резервоара мотора запали от първия път! Само му вързах заредения, стоял на топло акумулатор и без да навивам масура на газта с едно пърстче натиснах бутона на стартера. На третия оборот започна да боботи весело
                Калин - О88 б579I9I
                Обичам да пътувам, не обичам да пристигам.

                Коментар


                • #38
                  От: DL650 V-strom самоук майстор с много въпроси

                  Здрастии

                  Реших да изчакам малко и да покарам преди да напиша актуализация на темата. Ще разделя нещата на три групи:

                  Лагерите на тройника:

                  Трябваше 4 пъти да коригирам натягането докато го докарам до желаното положение. Явно при ролковите лагери (поне при този мотор, за друг не мога да кажа) разликата между прекалено натегнато и прекалено хлабаво е половин оборот. Разликата с преди е огромна, вече не чука и следва стабилно траекторията като трамвай и при високи и при ниски скорости. Преди си мислех че не мога да карам без ръце, оказа се че не било чак толкова трудно


                  Прогресивни пружини за вилката:

                  Не знам от хиперпро как точно са ги смятали и мерили тез пружини. Имам чувството че просто използват едни и същи за 650 и 1000 модела. След като ги сложих не можах да докарам правилното "провисване" (sag). Пружините са по-твърди и дори когато врътките за натягане са разхлабени докрай провисването бе около 25мм. - недостатъчно според мен. Трябваше да отрежа по 15мм. от дистанционните втулки зада мога да имам адекватен "обхват". След изрязването прелоуд-а е на трета степен и sag-а е около 40мм.

                  Тук разликата също е огромна - малки дупки, трамвайни релси и т.н. вече се усещат само като лека вибрация в кормилото. По-скоро е като обратна връзка от пътната настилка, отколкото като нещо дразнещо. На по-големи "затяга" но пак ги преминава доста по-стабилно отпреди. Вече ми е доста по-трудно да сгъна цялото окачване и да удари "до дъно"

                  Тук е момента да отбележа, че колегата Ivan_J се оказа прав (не че съм изненадан ) При много лош или черен път и каране със скорост по-висока от 20-30км/час пак съм си като на родео. Въпреки че мотора е по-стабилен пак си "рипа" и друса доволно. Тайно се надявах да мина тънко "ей тъй" и да се случат чудеса, ама явно от пръд*я боя не става... Следващата стъпка ще е картридж емулатори в коловете и изцяло нов амортесьор, ама това по-натам сега ми се кара.

                  Спирачките:

                  Въпреки че смяната на маркучите оказа известен ефект - вече в момента в който спирачките захапят, лоста има по-малък ход и модулирането на спирачното усилие става по-прецизно. Проблема е че хода на лоста от нормално положение до момента в който "захапе" е прекалено голям и се доближава прекалено много до дръжката. Апаратите изгажда да са наред, в смисъл буталата се движат, щом успявам на ръка с едно малко лостче да "разчекна" накладките. Има ли смисъл да проверявам помпата?.. то май друго не остана...


                  Поздрави!
                  Калин - О88 б579I9I
                  Обичам да пътувам, не обичам да пристигам.

                  Коментар


                  • #39
                    От: DL650 V-strom самоук майстор с много въпроси

                    Това със спирачния лост и при мен е така. Може да се коригира, като се извадят дисковете от апарата и се натисне лоста. Така се намалява свободния ход, но това се променя с износването на накладките. Поне така аз го правех, но вече не ми се занимава.

                    Коментар


                    • #40
                      От: DL650 V-strom самоук майстор с много въпроси

                      Виждам късно тая тема, но да се включа за язвичките. По принцип са си проблем, но все пак зависи колко са и какви точно. Миналата година при мен се появи едно омасляване на десния кол. В началото на годината смених масло, семеринг и лагери. После започнах карам и се оказа, че пак има омасляване. Разглобих отново кола (в началото реши че има някаква кривина) и почнах да гледам внимателно. Открих една малка язвичка - явно от камък, която обаче като си плъзнеш пръста и се усещаше да "реже". Беше точно в най-работната част на кола и на практика си режеше семеринга. Та при язви, освен обичайното - смяна на тръбата, се оказа че доста народ ги оправят с едно специално лепило. Обезмаслява се добре, запълва се и се шлайфа с много фини шкурки отгоре. Из форумите доста народ го ползва като добро и успешно решение. Имам познат, който така си е направил и двата кола заради множество язви и засега е добре.

                      При мен го оправихме чрез изглаждане на язвичката с много финни шкурки и шлайф паста, и сега е добре - вече 2000 км. Просто внимавай като работиш по коловете да не ги нараниш, щото не е много трудно.

                      Първоначално публикуван от sardokar Преглед на мнение
                      Спирачките:
                      Въпреки че смяната на маркучите оказа известен ефект - вече в момента в който спирачките захапят, лоста има по-малък ход и модулирането на спирачното усилие става по-прецизно. Проблема е че хода на лоста от нормално положение до момента в който "захапе" е прекалено голям и се доближава прекалено много до дръжката. Апаратите изгажда да са наред, в смисъл буталата се движат, щом успявам на ръка с едно малко лостче да "разчекна" накладките. Има ли смисъл да проверявам помпата?.. то май друго не остана...
                      Виж помпата - много вероятно е от там. Не би трябвало да е голям хода, освен ако не си регулирал съвсем докрай лоста към кормилото, но и тогава не би трябвало да е много голям. Мога да ти дам една 16мм помпа да пробваш как ще е с нея. Иначе това с малкия ход и модулирането на усилието не е точно така. На тоя усет англичаните му викат "тухла", т.е. в един момент лоста е твърд, но усета върху спирането е лош и със съвсем леко по-силно движение можеш да го блокираш. Аз миналага година сложих радиална помпа, при която макар и не особено качествена (от GSXR1000) - го няма тоя усет - има една "мекота", която ти дава много по-добър усет върху спирането...
                      Последно редактирано от damon; 27-05-13, 21:58.
                      LZ2NKM

                      Коментар


                      • #41
                        От: DL650 V-strom самоук майстор с много въпроси

                        Първоначално публикуван от mastora Преглед на мнение
                        Това със спирачния лост и при мен е така. Може да се коригира, като се извадят дисковете от апарата и се натисне лоста. Така се намалява свободния ход, но това се променя с износването на накладките. Поне така аз го правех, но вече не ми се занимава.
                        колега, това което предлагаш е... абе айде да не изпадам в подробности, но като цяло е безсмислено - свободния ходя няма общо с износването на накладките!
                        В Космоса никой няма да чуе писъка ти....

                        Коментар


                        • #42
                          От: DL650 V-strom самоук майстор с много въпроси

                          Ровенето в интернет от време на време има и положителен резултат. Оказа се, че това си е широко разпространен "недъг" при 650 модела, като фокуса пада над К7 и по-новите модели.
                          При К7 една от многото модификации и нововъведения е различна спирачна помпа. Буталото на "новата" помпа е с по-малък диаметър, което намалява необходимото усилие за спиране, но същевременно и увеличава хода на лоста. Да ама са си оставили абсолютно същия лост като при предишните модели... Проблема е че буталото се връща прекалено много назад, при отпускане на лоста и съответно след това хода е доста по-голям. Друг проблем е механичното износване - лоста е алуминиев, а оста на буталовто в която натиска е стоманена.
                          Ето и едно от решенията (това което аз избрах)
                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:brake_fix.jpg
Прегледи:1
Размер:98.5 КБ
ID:5486436

                          Сега ще трябва да тествам при загрели спирачките дали накладките се връщат достатъчно и дали не задират в диска. Ако е така ще трябва да намаля размера на "втулката"
                          Калин - О88 б579I9I
                          Обичам да пътувам, не обичам да пристигам.

                          Коментар


                          • #43
                            От: DL650 V-strom самоук майстор с много въпроси

                            Не знам какво ми хрумна и се заиграх с жилото на съединителя. Тръгнах да разглабям откъм ръчката и кво излезе:

                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20130727_163053.jpg
Прегледи:1
Размер:48.0 КБ
ID:5505502

                            Как да не си купиш мотор от Дупница...

                            Дайте жокер къде се продават такива дивотии. По принцип бих си поръчал оригиналноо въпреки че цената в миркат сигурно ще е 15лв. но мотора ми трябва готов за следващия уикенд.
                            Калин - О88 б579I9I
                            Обичам да пътувам, не обичам да пристигам.

                            Коментар


                            • #44
                              От: DL650 V-strom самоук майстор с много въпроси

                              За 2 места в София се сещам,където би могло да има такива брамазлъци... 3 по скоро. За къде питаш?

                              Sent from CAT B10 phone powered by hemorpid OS using Tapatalk application
                              Враг усраине

                              Коментар


                              • #45
                                От: DL650 V-strom самоук майстор с много въпроси

                                Все тая, кажи ги и трите. Може и на лс.
                                Калин - О88 б579I9I
                                Обичам да пътувам, не обичам да пристигам.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X