Обява

Свий
Няма добавени обяви.

DL650 V-strom самоук майстор с много въпроси :)

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: DL650 V-strom самоук майстор с много въпроси

    Една кратка актуализация

    Все още не съм свършил същинската работа, това пусто свободно време е много кът напоследък Но все пак:

    Сузана вече е със защитен "корем", тавата е на туратек и с нея си идва и комплект за преместване на масления радиатор, че в оригиналната конфигурация е на много рисково място:

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Suzuki_DL_650_V-Strom.jpg
Прегледи:1
Размер:127.6 КБ
ID:5362283
    Новата позиция на радиатора е вертикална, от дясната страна между предния цилиндър и крашбара. Завършния вид след поставянето е:

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:rightfinished.jpg
Прегледи:1
Размер:55.5 КБ
ID:5362284Натиснете снимката за да я уголемите

Име:leftfinished.jpg
Прегледи:1
Размер:49.1 КБ
ID:5362285Натиснете снимката за да я уголемите

Име:025.jpg
Прегледи:1
Размер:75.1 КБ
ID:5362286

    Сложих и централна стойка - реплика на оригиналната от е-бей на доста по-ниска цена. Голяма "шокария" си е тва централната стойка ейй



    След като поразчоплих по-обстойно забелязах че моторе е не само испускан ами си е покатастрофирал лекичко при предишния му собственик, и най-вероятно след това е бил при "доктор Хаус" в Дупница зада му вдъхне нов живот Което пък окончателно ме убеди да разколача цялата предница и да проверя всичко! В този ред на мисли си рекох "така и така ще разглабям що ли пък направо не взема и да сменям наред и да знам че всичко е цветя и рози..."

    Лагери за тройника реших да не взимам оригинални, ами отидох в един специализиран магазин за лагери и взех два конусно-ролкови на Koyo за по около 25лв. бройката. Ето такъв тип:
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:201109221405063686.jpg
Прегледи:1
Размер:14.3 КБ
ID:5362288
    Номенклатурния номер е 32006 в случай че някой се интересува.

    Втулки, семеринги, прахоуловители и т.н. за коловете и тройника си поръчах оригинални от сузуки, доставка след 10-тина дена. Ето и списъка със съответните парт номера:

    51121-03F00 - Bush, Slide x 2
    51152-13E00 - Bush, Guide x 2
    51173-27G00 - Seal, Dust x 2
    51553-27G00 - Seal, Oil x 2
    51148-36011 - Gasket x 2
    51644-12C00 - Seal, Steering Lower
    51643-33E00 - Seal, Steering Upper, Dust

    П.С: Снимките не са правени от мен, изтипосах каквото можах да намеря от нет-а. Като имам възможност ще наснимам хубаво и ще добавя "истинките" снимки в темата.
    За пружините съм се насочил към тези на hyperpro, но още не съм ги поръчал.

    Ами това е засега, пак съм в режим на изчакване.

    Поздрави
    Калин - О88 б579I9I
    Обичам да пътувам, не обичам да пристигам.

    Коментар


    • #17
      От: DL650 V-strom самоук майстор с много въпроси

      Пак здрасти

      Извинете ме за забавянето но свободното време е много кът.... Та днес успях да отскубна за малкои ей го резултата:




      Така дотук добре, като изпоразтурих обърнах внимания на първия проблем - по колците има язвички:







      Като изчистя ръждата с парцал виждам че се е образувала около нмого дребни дупчици и наранявания - най вероятно от удари на камъчета...

      На едно място има даже и леко подбито, но това си е отдавна, и за 10.000км. не е успяло да прецака семеринга:





      Та Въпрос №1: Какво да ги правя тия щуротии? По-голямата част са извън "работната" зона (там къдете се плъзга прахоуловителя) ама знам ли, нещо не ме кефят... Ако ще се правят - какво, как, къде?

      Въпрос №2: Как да разбера дали втулките и водачите вътре са ок. Има ли някакви косвени начини да установяване на състоянието им - луфтове муфтове, стъргания мъргания и тем подобни. Или ще трябва разтуране на целия телескоп и визуална инспекция?


      Разтурих и тройника. Заключващия болт го развъртях почти на ръка Долния по-трудно ама и той не ми се видя особено стегнат....
      Като цяло отвътре нещата изгелждат по-скоро добре:





      Не се вижда на снимките но леглото на долния лагер е леко подбито. Много леко, по принцип не би трябвало да е проблем, но тъй като така или иначе съм купил нови лагери мисля да ги сменя и да не го мисля повече.

      Днес поръчак и прогресивни пружини на хиперпро. Та мисля направо тях да ги бодна пък да видим дали ще продължат да ми падат пломбите при каране по неравности...
      Прикачени файлове
      Калин - О88 б579I9I
      Обичам да пътувам, не обичам да пристигам.

      Коментар


      • #18
        От: DL650 V-strom самоук майстор с много въпроси

        Явно не само аз съм правил предница днес
        С тази ще ти падат пломбите, независимо от пружините или маслото.
        Най-добрият вариант е смяна с хубава cartridge предница. Твоята е конвенционална.
        Този филм го играх вече на два мотора, поведението и комфорта са в пъти по-добри.
        Карам по черен път с жената отзад с 80 км/ч и все едно съм на магистралата - никакви вибрации и удари в ръцете.
        За тези колове - щом като язвите не са в работната зона, не ги мисли.
        Смени маслото.
        Ако няма луфт между кола и ботуша и не тече от семерингите, само извади прахоуловителя, изчисти, натъпчи с грес и давай газ.
        Ако си купил втулки и семеринги, ги смени, не е трудно. Само внимавай да не нараниш кола.
        Последно редактирано от Ivan_J; 01-03-13, 21:24.

        Коментар


        • #19
          От: DL650 V-strom самоук майстор с много въпроси

          Хем хубави неща ми хортуваш ти, хем лоши Истината е ясна... ама боли... и сърби

          Като за начало мисля да пробвам с прогресивните пружини и ново масло, и след като видя какъв е резултата ще го мисля нататък. Целта в случая е не да стане перфектно а поносимо.

          Относно язвичките: да повечето са извън работната част, но има и такива в нея. Та се чудя да ги правя ли нещо или не. До момента не съм забелязъл да се причинили течове ама от де да знам....

          Иначе се сдобих и със стоманени спирачни маркучи HEL за отпред. От UK със доставка до врата, за 1 седмица дойдоха на цена 130лв. Куриозното беше че статуса на поръчката на тяхната страница остана непроменен 3 дена след като бях платил. Звънях им по телефона да ги питам какво става и явно толкова навътре са го взели проблема че са ги изпратили повторно, та сега имам 2 комплекта В тоя ред на мисли ако някой иска маркучи на символична цена (предполагам че стават и за 1000-ката) да ми пише ЛС.
          Калин - О88 б579I9I
          Обичам да пътувам, не обичам да пристигам.

          Коментар


          • #20
            От: DL650 V-strom самоук майстор с много въпроси

            Здравей, колега! Аз съм с В-Стром 1000, та пусни офертата за маркучите - и аз си мисля, че са идентични (без да съм се ровил за парт-номера).
            Но повече ми е любопитно и също се замислям от време на време за прогресивни пружини - въпреки, че си го карам от шест години и така съм му свикнал, та вече го чуствам почти като част от мене... А и сякаш имам забележки към задното окачване, не толкова отпред... И все пак следя с интерес откъде; за колко; какъв е ефекта??? Пък може и аз да се включа в поръчка за такава доработка...
            SUZUKI V-STROM 1000
            Jeep Cherokee 2.5CRD
            TOYOTA PREVIA 2.4 'youngtimer
            о889 525 о74 - Владо

            Коментар


            • #21
              От: DL650 V-strom самоук майстор с много въпроси

              Ако не ти се сменя предница, виж в нета за емулатори. Не е същото като хубавата предница с помпи, но е по-добре от конвенционалната.
              Иначе ако следиш ибея има голям шанс да попаднеш на правилната - от КТМ 950/990

              Коментар


              • #22
                От: DL650 V-strom самоук майстор с много въпроси

                това с прогресивните пружини и по гъсто масло е малко двояка работа! От една страна предницата спира да пропада толкова при спиране и резки силни удари, но от друга чувствителността спрямо малките бързи неравности изчезва - слабата и меката в началния си ход пружина + по-гъстото масло не успяват да върне предницата и ефекта е, все едно, че й се скъсява хода и се втвърдява. Не знам дали разбираемо го описвам...
                В Космоса никой няма да чуе писъка ти....

                Коментар


                • #23
                  От: DL650 V-strom самоук майстор с много въпроси

                  Прогресивните пружини определено са много по-добри от стандартните, особено и ако са WP! Виж по-гъстото масло е малко нож с две остриета. Трябва да уцелиш точно сместа, която те устройва.
                  Празен път с планини на хоризонта, бензин в резервоара и километри... Десетки, стотици и хиляди километри, които гумите жадно да захапват и да претворяват в емоции...
                  Златомир Попов - Forry

                  Коментар


                  • #24
                    От: DL650 V-strom самоук майстор с много въпроси

                    Първоначално публикуван от Shider Преглед на мнение
                    А и сякаш имам забележки към задното окачване, не толкова отпред... ...
                    Мдам, поради простата причина че до колкото съм запознат 1000-дарката е с картриджи, не такива като на КТМ-а примерно, но все пак картриджи...

                    Имаш ЛС за маркучите.


                    Първоначално публикуван от Ivan_J Преглед на мнение
                    Ако не ти се сменя предница, виж в нета за емулатори. Не е същото като хубавата предница с помпи, но е по-добре от конвенционалната.
                    Иначе ако следиш ибея има голям шанс да попаднеш на правилната - от КТМ 950/990
                    Точно натам съм се насочил като цяло. Ако не стане номера с пружините, може евентуално да разширя компрешън отворите. Ако и това не стане ще слагам емулатори на RaceTech - тяхната инсталация така или иначе изисква разпробиване на допълнителни отвори. Ще видим до къде ще се стигне

                    Не ми се занимава със смяна на цялата предница, защото нямам достатъчно време, инструменти и подходящо помещение. Също не ми се занимава да мисля как ще напасна спирачните апарати, оста, калника и т.н.


                    Първоначално публикуван от bushiDO
                    ...
                    Първоначално публикуван от ВладиЧ
                    ...
                    Прогресивните пружини са си чист вариант на бюджетен "тунинг" и са си нож с две остриета заради ребаунд дампига. До колкото съм запознат той се настройва според силата на пружината и контролира обратния ход на окачването. Проблема в случая е че силата на прогресивната пружина се мени в зависимост от положението и. Тоест какъвто и ребаунд да се избере (с гъстотата на маслото в случая на обикновенно окачване) винаги ще има област от хода, в която демпферирането ще е или прекалено силно или недостатъчно. Не знам дали успях да се изразя правилно. Тук говоря за наистина прогресивни пружини, не такива с двоен коефициент, каквито са и оригиналните на стром-а.

                    Най-добрия варинт вече беше посочен от колегата Ivan_J - Линейни пружини подбрани според теглото и стила на каране и хубаво, напълно регулируемо картридж окачване. Обаче там отивама на едни други пари и едни други занимавки...
                    Калин - О88 б579I9I
                    Обичам да пътувам, не обичам да пристигам.

                    Коментар


                    • #25
                      От: DL650 V-strom самоук майстор с много въпроси

                      Зависи за какво ти трябва такава предница. Аз смених стандартните пружини на Африката, (на времето) с прогресивни на WP и стандартното масло с маааалко по-гъсто и за мен се получи много добра предница... Много добра, но за далечни пътувания по асфалт и тук там леки забежки по черно. За по-сериозни преходи по черно, гори и дерета естествено тази схема не е най-удачната, но ти пък от какъв зор ще се буташ с тоя В-стром по гори и дерета?
                      Празен път с планини на хоризонта, бензин в резервоара и километри... Десетки, стотици и хиляди километри, които гумите жадно да захапват и да претворяват в емоции...
                      Златомир Попов - Forry

                      Коментар


                      • #26
                        От: DL650 V-strom самоук майстор с много въпроси

                        При обикновената предница демпферирането е едно и също, независимо от натоварването и скоростта на свиване.
                        С прости думи - при малки неравности друса, докато при големи натоварвания се свива лесно докрай.
                        Катридж предницата при каране по нормален път е мека, не натоварва водача, докато при голямо натоварване(напр. скок) се втвърдява и не удря докрай.
                        Докато бях с оригиналната предница на ДР-а, ръцете ми изтръпваха след два-три часа каране. С новата предница, от YZ426F вече нямам такъв проблем.

                        Коментар


                        • #27
                          От: DL650 V-strom самоук майстор с много въпроси

                          Първоначално публикуван от ВладиЧ Преглед на мнение
                          Зависи за какво ти трябва такава предница. Аз смених стандартните пружини на Африката, (на времето) с прогресивни на WP и стандартното масло с маааалко по-гъсто и за мен се получи много добра предница... Много добра, но за далечни пътувания по асфалт и тук там леки забежки по черно. За по-сериозни преходи по черно, гори и дерета естествено тази схема не е най-удачната, но ти пък от какъв зор ще се буташ с тоя В-стром по гори и дерета?

                          Тъй тъй... именно за това смятам да първо пробвам само с прогресивни пружини, без да барам нищо друго. Ако резултата е задоволителен ЗА МЕН мисля да не се заигравам повече. Иначе хубавото окачване е хубаво не само из джандемите и деретата. Все пак "модерни" оакчвания се слакат не само на кросаци, ендура и стругове :-Р


                          Първоначално публикуван от Ivan_J
                          При обикновената предница демпферирането е едно и също, независимо от натоварването и скоростта на свиване............
                          Аз не ги виждам точно така нещата... Да разгледаме принципа на работа на сиромашката предница: В най-общи линии демпферирането се постига чрес "цвъркане" на масло от една камера в друга, през фиксиран отвор (може отворите да са 2 или повече, но общата площ е фиксирана). ОК... обаче хидродинамичното съпротивление на всеки флуид (независимо от вискозитета му) е пропорционално зависим от скоростта, повдигната на втора степен. Друго "устройсво" което работи на подобен принцип е парашута - независимо от теглото на прашутиста, при дадена височина скоростта на спускане е кажи-речи еднаква. При достатъчно висока скорост демпферирането става толкова голямo, че на практика се получава "хидравличен удар". Затова и енергията от всякакви "остри" неравности се предава "нагоре" към нашите така мили и нежни телца - било то под формата на вибрации (при дребни деравности) или удари, напасващи шийните прешлени . Модерните окачвания решават този проблем като при "бързо" свиване използват клапи, отварящи допълнителни маслени пътища, подпомагащи притока на масло от едната камера в другата. По този начин вече демпферирането е зависимо само от скоростта, а не от скоростта на квадрат... както и да е. Голямо есе написах, ама това е от сливовата


                          Между другото лагерите са сменени и тройника е готов за монтаж, ама за това ще пиша после.
                          Калин - О88 б579I9I
                          Обичам да пътувам, не обичам да пристигам.

                          Коментар


                          • #28
                            От: DL650 V-strom самоук майстор с много въпроси

                            Вчера монтирах тройника. Най теговото при смяната на лагерите бе да избия леглото на стария лагер от оста. И то просто защото нямам скоби ами се спрявах с подръчни инструменти - голямо чукане и псуване падна!

                            Стария лагер (не съм го почиствал, това е оригиналното количество смазка сложено в завода...):





                            Новия лагер, вече набит:




                            Ето на какво прилича старата "подложка" след приключване на процедурата по избиването на леглото от оста:






                            Сервизното ръководство на сузуки е доста смотано по отношение на процедурата по затягане на тройника. В сбит преразказ е нещо от сорта:


                            1. Затегнете болта с 45 Nm
                            2. Завъртете наляво на дясно тройника пет-шет пъти за да улегнат лагерите
                            3. Разхлабете болта с 1/4 до 1/2 оборот
                            4. Затегнете заключващия болт с 80Nm

                            И най отдолу бележка: Тази процедура е различна при различните мотоциклети

                            Що ли ми намирисва че пичовете копи-пействат тоя текст във всички ръководства.... Както и да е, аз ще ви кажа кво направих, пък вие ще кажете дали е достатъчно:




                            - Проверих дали леглата на новите лагери са набити както трябва - със шублер (не цифров ) проверих дали дълбочината, на която е набито леглото е еднаква от всички страни
                            - Поставих оста, горния лагер и захванах отгоре с болта. Преди това разбира се щедро се раздадох с греста - по нашенски, а не като японците
                            - После следва - затягане - раздвижване наляво надясно, пак затягане пак раздвижване и така токато раздвижването взе да става трудно. През цялото време гледах дали движението е "равномерно", без "затягания" и тем подобни.
                            - След това разхлабих болта и затегнах до положение в кеото хем няма луфт, хем движението не е особено трудно - един вид малко преди да започна да "затяга"
                            - И накрая заключвашия болт - Тъй като нямам динамометричен ключ него го затегнах докато очите не взеха да ми кръвясват от "напиняне"


                            И тъй, сега чакам да дойдат пружините и и сагата продължава.
                            Калин - О88 б579I9I
                            Обичам да пътувам, не обичам да пристигам.

                            Коментар


                            • #29
                              От: DL650 V-strom самоук майстор с много въпроси

                              Пружините дойдоха. Вчера разколачих единя кол:

                              Снабдих се със специализиран съд за източване и събиране на отработено масло:


                              Ето и какво излезе от вътре:



                              Старата и новата пружина една до друга:


                              Вече може да се каже че тия колци ги разглабям за норматив. Ето защо:

                              Пътво сглабяне: Бах забравил една шайба, естествено я видях чак накрая
                              Второ сглабяне: Не бях набил добре новата втулка и семеринга не си лягаше плътно в леглото
                              Трето слгабяне: Всичко чук, стана идално. Аз щастлив...

                              ...ама за малко. Явно новите втулки/водачи лягат по-плътно и вече сега при сгъване/разгъване "язвичките" по тръбата в работната област задират във втулките. Съвсем леко е, но се усеща едно леко "дращещо" запъване точно когато минават през втулките. Погледнах старите втулки и видях как са си направили леки каналчета в тефлоновото покритие. Не е дълбоко, тефлона не е свален до метал, но си личи къде са "стъргали"

                              Въпрос: Предполагам че тия язвички имат оправия, ама при кой? Къде в София?
                              Калин - О88 б579I9I
                              Обичам да пътувам, не обичам да пристигам.

                              Коментар


                              • #30
                                От: DL650 V-strom самоук майстор с много въпроси

                                Хващай шкурка 2000 с масло и търкай до несвяст. Малко преди да изтъркаш хрома, спри
                                Язвите не пречат чааак толкова много, ако са със запилени ръбове.
                                После събирай, дано не си преебал новите семеринги.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X