Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Мотопътешествията в миналото

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Мотопътешествията в миналото

    Какво да кажа...при положение че се интересувам от стари мотори и че рано или късно и аз ще пътувам с моята вехтория по подобен начин..само не с кожен шлифер, с kradmantel ще е по удобно, а и в тон с епохата.
    Много хубава история.
    Ето един сайт, в който са регистрирани пътешествия с мотоциклети по света още от самото им създаване. Споменават че Franz Wallack първи минава по Grossglockner hochalpenstrasse с Indian Scout. През 1935г по него са пътували 5500 мотоциклета.
    http://www.berndtesch.de/English/Continents/Europe.html

    А това са съвременни ентусиасти


    И един сайт за репортер мотоциклетист фотограф....един от пионерите в обиколка на света с мотоциклет
    http://robertsexe.planethoster.org/en/contact_1.html

    Участието му в Rally des elephants през 70г, когато е на достолепна възраст.
    http://www.ina.fr/economie-et-societ...phants.fr.html
    Владич, ще извиняваш че понацапах темата, ама щото съм пристрастен...Може би ще е хубаво да има отделна за стари пътешествия.
    Инак, относно някои удобства при старите мотоциклети. Примерно 30-40 години почти всички са екипирани с две стойки, както правилно е забелязал Владич, и това си е голямо удобство. Отделно доста от мотоциклетите с кош са снабдени с взаимозамеяеми колела, което също е удобство, слагаш резервната гума и ... Почти всички имат успокоител "демпфер" на кормилото. Проблема със седалищните части и непоносимостта им към седалката не съществува Визирам старите "кантар" седалки, в частност кожените с пружини под кожата.
    Лично аз преди години навъртях за половин сезон около 10000км на този мотоциклет...и бях много щастлив чиляк
    Gnome Rhone AX2 800 1938
    Yamaha XT600Z 1VJ 1986
    Husqvarna Te 510 1989
    Argvmentvm ad novitatem

  • #2
    От: По Европа с мотоциклет през 1953 година!

    http://www.sueddeutsche.de/auto/gros...ren-1.978891-9
    Последно редактирано от drago varvar; 01-12-11, 19:33.
    Животът не се мери с броя вдишвания, които правим, а с моментите, които спират дъха ни!

    Коментар


    • #3
      От: По Европа с мотоциклет през 1953 година!

      Не можем само да гледаме снимките и да цъкаме с език, нали.
      Стягайте ретро щайгите и на лято да хващаме старите неасфалтирани проходи в България. Има останали няколко. Идеята е напълно сериозна.
      Докато се наканя да започвам реставрацията на моя Балкан 250, вече му навъртях над 500км.
      Голям кеф е да караш бавно и да се оглеждаш.

      Коментар


      • #4
        От: По Европа с мотоциклет през 1953 година!

        Разгледах снимките от сайта на Роберт Сексе. http://robertsexe.planethoster.org/en/contact_1.html Невероятни са! На снимка № 50 е в България през 1937 година. Забележете, колко по-добре изглеждат хората от тези, на снимка № 40 от Хърватия през 1934 година! А сега, къде сме ние в сравнение с Хърватия?!?!.....
        Как е ремонтирал този мотор тогава? За тази обиколка май е бил с Нортон-500. И къде е намирал бензин?
        През 1925-1926 е обиколил света с белгийски мотоциклет Жилет Херестал. Фирмата ги е спонсорирала с цел да рекламира моторите си. Минали са през Русия по Трансибирската магистрала, (тогава все още в строеж), части от Монголия, после пак Русия до Владивосток, от там към Япония и после в Щатите през 1926 година. В Москва са трима с три мотора, а по-нататък вече са двама с два мотора... Много малко пише за моторите. Били по 220 кг с усилени рами и по-големи резервоари по 40 литра. Първообраза на моторите от Париж-Дакар. В момента мотора е в някакъв музей в Белгия + Нортъна-500 модел от 1923 година. Явно, че е използвал различни мотори в обиколките си. Повече раздувки има, за това, кой какво е написал, и каква книга, кога е издал, или каква фондация е направил, а за моторите няма почти никакви сведения. За двигателите нищо не пишат, нито за багажа. Даже не разбрах двама ли са били, или трима. Имало е един френски механик Рене Мило + Роберт Сексе при тази обиколка на света. За Щатите нещо пише, други имена се споменават.... Книгата за Роберт Сексе и неговите приключения е написана от Тинтин. Сега някакъв филм ще правят в Холивуд за това, или сериал. Споменава се и Стивън Спилбърг....Не можах да разбера. Преводача много смотано превежда от френски.
        Последно редактирано от ВладиЧ; 02-12-11, 09:19.
        Празен път с планини на хоризонта, бензин в резервоара и километри... Десетки, стотици и хиляди километри, които гумите жадно да захапват и да претворяват в емоции...
        Златомир Попов - Forry

        Коментар


        • #5
          От: По Европа с мотоциклет през 1953 година!

          Хихихи Владич, преводача от френски сигурно е французин за това е така добре "подреден" сайта. Всъщност "Прлкюченията на Тинтин" е поредица от комикси на белгиеца Herge, която сега има ремейк на 3Д кино, както и множество анимационни филми базирани на 23 комикса.

          Иначе доколкото и аз разбрах от сайта, Хердж е започнал да пише комиксите за Тинтин през 1929г. вдъхновен от пътешествието на Роберт Сексе, който е реалния човек, от който е взаимстван измисления характер на Тинтин - приключенец и репортер, като дори изгледа на Тинтин и първите му приключения са взаимствани от Робърт Сексе. http://en.wikipedia.org/wiki/Tintin_(character)

          Другото дето ми направи впечатление е, че всъщност "хърватите" от снимка 40 по скоро ми приличат на "братята" с афинитет към изоставени железни рамки
          Ако няма къде да отидеш, ела на себе си!

          Коментар


          • #6
            От: По Европа с мотоциклет през 1953 година!

            Ето малко наша история
            http://moto.bg/history-of-motorcycle...s-in-bulgaria/

            http://www.lostbulgaria.com/?cat=439

            Коментар


            • #7
              От: По Европа с мотоциклет през 1953 година!

              И у нас са карали яко и то с нашите си мотоциклети - Балкан:


              Ще е интересно да открием автора на статията и да го разпитаме за маршрута. Ако е жив.

              Коментар


              • #8
                От: По Европа с мотоциклет през 1953 година!

                Първоначално публикуван от Ivan_J Преглед на мнение
                И у нас са карали яко и то с нашите си мотоциклети - Балкан:
                Ще е интересно да открием автора на статията и да го разпитаме за маршрута. Ако е жив.
                Еее Иване, това е много яко. Къде я намери бе човек?
                Автора се е подписал Б.Петров, а мотора е с пернишка регистрация май, въпреки че такива табели не съм виждал.
                Дано не се окаже неистина (писаното вътре). Щото очевидно е поръчкова, а и липсва моториста..
                Със сигурност може да се опитаме да намерим нещо.
                Кой е вестника? Коя година?
                Супер ценно. Благодаря ти.
                ______2
                Е = MZ

                Коментар


                • #9
                  От: По Европа с мотоциклет през 1953 година!

                  Не е пернишки, а ПРобен.
                  Доколкото съм чувал, такива статии са се подписвали с измислени имена(псевдоними).
                  Статията я бях намерил в този вид някъде из интернет. Ще се поразровя да видя кой я е пуснал, да го питаме.
                  Но след това?

                  Ето я и долната част на страницата:

                  Последно редактирано от Ivan_J; 03-12-11, 15:51.

                  Коментар


                  • #10
                    От: По Европа с мотоциклет през 1953 година!

                    Още ентусиасти обикалят Европа, но със мотопеди Симсон:



                    Статиите са публикувани от xyligan_s_balkan във форума за Балкан.
                    Надявам се да няма нищо против, че ги пускам и тук.

                    Коментар


                    • #11
                      От: По Европа с мотоциклет през 1953 година!

                      Преситените европейци обикалят навсякъде с каквото им падне в днешно време. Ако се появи някой поклонник на Балкан, да го реставрира и да направи някое по дълго пътуване би било интересно.
                      Относно Жилет Херстал, който са ползвани в Тур дьо Монд, модификациите са 42литрови резервоари и двойни пиньони на задното колело, за промяна на предавателните числа при трудни терени. За цялото пътуване повредите са следните-няколко счупени пружини на предното окачване, няколко сегмента и едно бутало...и нищо повече(така пише). Това е за двата мотора. Мотоциклетите са 350сс, двутактови, по двигател и рама нищо не е променяно. Всъщност са много далеко дори и от предтечи на мотоциклетите за Париж Дакар. Понеже стана въпрос за това състезание, не знам дали знаете, че в основата на създаването му стои пътуването на френски военни през 1939г с два мотоциклета с кошове от Париж до Дакар. Етапите в Африка са били по 600км дневно.

                      Gnome Rhone AX2 800 1938
                      Yamaha XT600Z 1VJ 1986
                      Husqvarna Te 510 1989
                      Argvmentvm ad novitatem

                      Коментар


                      • #12
                        От: По Европа с мотоциклет през 1953 година!

                        Първоначално публикуван от gnomerhone Преглед на мнение
                        Ако се появи някой поклонник на Балкан, да го реставрира и да направи някое по дълго пътуване би било интересно.
                        Е, чак пък поклонник
                        Но това е целта за следващото лято.
                        Стягай Гномето и с нас.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Мотопътешествията в миналото

                          Но това е целта за следващото лято.
                          За следващото лято съм предвидил поне две такива пътувания, за съжаление не с Балкан (поради липсата на такъв) а с MZ.
                          В едното вярвам, че ще сме заедно
                          ______2
                          Е = MZ

                          Коментар


                          • #14
                            От: Мотопътешествията в миналото

                            Първоначално публикуван от Димо Преглед на мнение
                            за съжаление не с Балкан (поради липсата на такъв) а с MZ.
                            Е, трябва да има разнообразие.
                            По българските пътища са се движили не само Балкани, но и МЗ, Ява, ЧЗ, ИЖ, Аво, Урал.... Няма да се ограничаваме само в една марка, я
                            Мисля, че е време за нова тема, да правим планове и да точим зъби за това събитие.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Мотопътешествията в миналото

                              Давайте снимките на вашите мотори
                              Аз съм дал поръчка да ми търсят нещо старо с кош по Търговишките села ... всеки ден чакам обаждане за "попадение"
                              Toyota RAV4 XA2 2.0 D4D 2004г. | Honda XRV 750 Africa Twin RD04 1992 г.
                              Piaggio Vespa PK50S 1983 г. | Puch Maxi N 1982 г.
                              Спортен Клуб Стрелба с Лък - Етър 78 В.Търново

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X