Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Да пресечеш Кавказ

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    От: Да пресечеш Кавказ

    Нареждам се на опашката на чакащите края на пътеписа!

    Разказа за Военно-Грузинския път ме върна ... 31 години назад. Юни месец, 1981 година, веднага след края на учебната година, потеглихме на юг. Бяхме с една "Лада 1300". Беше още СССР. Нямаше граници, но имаше някакъв странен режим на движение на чужденците, непонятен за детската ми душа. Караше баща ми. Бяхме цялото семейство. Минахме по маршрута - Москва - Тула - Курск - Харков - Ростов на Дон - Пятигорск - Налчик - Орджоникидзе (сега Владикавказ) - Тбилиси - Ереван - Ичми Ядзин - Ереван - Тбилиси - Гори - Батуми - Сухуми - Сочи - Новоросийск - Ростов на Дон - Харков - Полтава - Киев - Одеса - Кишинев - Леушени - Букурещ - Русе - София.

    Тогава не можеше да се мисли за преминаване от СССР в Турция. Също след Новоросийск, покрай Черно море не пускаха "диви" туристи и това наложи връщането до Харков. Също поради незнайни за мен причини, прекия път Киев - Кишинев беше забранен за чужденци и трябваше да минаваме през Одеса. Но пък видяхме Одеса.

    Пресичането на Кавказ беше най-впечатляващата част от екскурзията ни.

    Оказа се и че в СССР не беше съвсем безгранично - минаването от Грузия в Азърбейджан си беше като минаване на държавна граница. Просто тогава пътя Тбилиси - Ереван минаваше за едни 40 километра през Азърбейджан. Целите Азърбейджан и Армения влизаха в граничната зона на СССР - въпрос на мащаб. Ех, спомени! Май трябва да извадя кутията с черно белите снимки, да ги сканирам и да напиша един "ретро" пътепис.

    Разгледах снимките в "Пикасата".
    Страхотна обиколка на Черно Море сте направили! Много съм благодарен, че я споделяте.
    Чакам продължението и ви пожелавам до още много хубави кътчета на света да стигнете!

    Коментар


    • #47
      От: Да пресечеш Кавказ

      Благодаря за добрите думи. Със сигурност ще завърша пътеписа в близките седмици.

      Така е, в Кавказ е много красиво, ние изглежда тази година пак ще се върнем в региона. Има нещо там...

      Колкото до вашето пътуване, ще ми е безкрайно интересно да споделиш снимки и спомени.
      LZ2NKM

      Коментар


      • #48
        От: Да пресечеш Кавказ

        Оставаха ни още 100 км до Амасра. Пътят стана доста труден за нас - често не беше асфалт, някакъв чакъл. С нашите гуми бяхме бавни.





        Тук сме в с. Доганюрт, спряхме за кафе и ни обясниха пътя. Как ни го обясниха, не питайте, но се разбрахме. Дадоха ми и някаква карта от пощата, която беше доста дребномащабна, вече стана по-удобно да не гледам само в GPS-а.


        Все пак тук беше може би най-красивата част на Черноморското крайбрежие:










        Достигнахме и Амасра:






        Тук решихме, че ще се спуснем на юг към магистралата и приоритетно ще караме към Истанбул. Сега може и да се чудя защо го направихме, а не продължихме покрай морето, но тогава просто искахме да се приберем. Карахме вече четвърти ден покрай морето, карахме по магистрали, по завои и имаше още. Идва един момент в който си се препълнил от впечатления и новите, променящи се неща могат да ти се сторят отегчителни. Имаш нужда да спреш и да починеш. Затова излязохме на магистралата и тръгнахме към Истанбул, за щастие по това време не се изискваха карти и нямаше такси:


        В началото беше забавно, истинска магистрала след толкова завои. Към Измит, обаче трафикът стана невероятно тежък. В три платна колите се движеха с над 120, набутани една до друга. Карането беше много интересно - за да не ни смачкат трябваше да караме доста концентрирано и много ползвахме радиовръзката. В Истанбул отивахме към един хотел в кв. Пендик, на който бях ходил 2006-та. Не знаехме името на хотела, нито координатите, и ни трябваше над час обикаляне, докато го открием. Всичко наоколо се беше изменило и нямаше нищо общо с това, което си спомнях. В крайна сметка към 22,30 го открихме.
        LZ2NKM

        Коментар


        • #49
          От: Да пресечеш Кавказ

          Сутринта си пуснах компютъра и видях, че Емо (egerchev) ми е писал, че може да преспим у тях във Варна на път за Балчик. Ние не го бяхме мислили, но наистина някъде от Балчик тръгнахме около морето и - защо не? До вечерта би трябвало да стигнем до Варна.



          Мраморно море от кв. Пендик:


          Истанбул е огромен град. Не беше сега времето да го разглеждаме и хванахме по магистралата. Бях идвал тук преди 6 години и там където преди бяха ниви, сега се издигаха небостъргачи. Карахме около 40-50 мин. само по магистрала, движейки се с поне 80 км/ч докато градът свърши.




          На една от отбивките срещнахме тези двама образи:


          Германци, пътуващи през Хърватско, Босна, Македония, Гърция с крайна цел Истанбул. Сега се връщаха обратно. Коша на МЗ-ката беше пълен с резервни части и разправяха, че се налагат ремонти по пътя.


          Излишно е да пиша, че вече се чувствахме съвсем у дома си. Все пак след около час и половина стигнахме КПП-то при Малко Търново:


          Вече на българска земя:


          Холандци, обиколили цяла Африка с Ленд Роувър. Разказаха ни интересни истории за искани подкупи, копирани документи, забени визи и т.н. Прибираха се вече, но не бързаха. Обичайно при всички пътешественици на дълги разстояния, е че изглеждат не особено ентусиазирани от прибирането. Особено когато нищо важно не ги чака у тях...


          Излязохме отново на нашето си море, снимката е някъде след Бургас. Исках да направя някаква снимка, но никога не са ми се получавали нагласените снимки:


          Пристигаме при Емо във Варна:


          Нощна Варна:


          На следния ден в Балчик. Оттук някъде тръгнахме на север и влязохме от юг след около 21 дни:


          Димо "заверява" пътуването


          След някалко дена се прибрахме и вкъщи:


          И тогава се сетихме за тия две чашки, които ни подариха още в Украйна, преди още да си мислехме, че ще може да обиколим морето:




          Мислех тук да напиша нещо мъдро, но не го смятам за нужно. Пък и си уморих от тоя пътепис вече, та бързам да го приключа. Просто разбрах, че е едно такова пътуване почва да ти влияе, по начин по който ти дори не можеш да разбереш. И ще влияе години след това... Успях също да се осъзная как искам да пътувам и да намеря някакъв си мой смисъл в цялата работа.

          КРАЙ
          LZ2NKM

          Коментар


          • #50
            От: Да пресечеш Кавказ

            Благодаря! За мен беше удоволствие!
            088пет722пет99
            http://www.hydropompi.com/

            Коментар


            • #51
              От: Да пресечеш Кавказ

              Добре дошли у дома. Завиждам ви за хубавото приключение.
              HONDA CR-V I, 2000г., B20Z1

              Коментар


              • #52
                От: Да пресечеш Кавказ

                Добре дошли
                878511557

                Коментар


                • #53
                  От: Да пресечеш Кавказ

                  Нищо друго не мога да кажа, освен огромно БЛАГОДАРЯ!
                  LZ1DWW

                  Коментар


                  • #54
                    От: Да пресечеш Кавказ

                    Невероятен пътепис, БЛАГОДАРЯ!!!
                    The only thing moving after WWIII will be cockroaches and V-Strom 650.

                    Коментар


                    • #55
                      От: Да пресечеш Кавказ

                      Първоначално публикуван от damon Преглед на мнение


                      Димо "заверява" пътуването
                      Ех, по тая дамба израстнах... Спомени, спомени...

                      Страхотен пътепис--благодаря за снимките и споделените преживявания

                      Коментар


                      • #56
                        От: Да пресечеш Кавказ

                        благодаря ви , че попутувах с вас бях планирал грузия и кавказ тази година, но...котка ми мина път...
                        PATROL 2.8TD КЪСА БАЗА -МАЛКО ПИПНАТ
                        КТМ 990 ADVENTURE , SUZUKI DRZ400-E,YAMAHAYZ250F
                        0899187766

                        Коментар


                        • #57
                          От: Да пресечеш Кавказ

                          Супер поездка! Грузия очень красивая страна. Надо было еще в Тбилиси заехать - очень красивый город.

                          >Милиционерът прави крива гримаса, взема едно листче и без да казва нищо пише: 300$.
                          в 2013 году они уже писали 1000$. Мы встретили литовцев, с которых они взяли по 200 евро просто так. Лучше объезжать этот пост полиции другими дорогами.


                          >Яз. Цхинвали:
                          На самом деле это Жинвальское водохранилище на реке Арагви

                          Коментар


                          • #58
                            От: Да пресечеш Кавказ

                            Аз се пукам от завист,за колко време стигнахте от Бг до Украйна ?Potomak Киев е страшно красив,ходил съм почти навсякъде ,ако имам възможност да избирам къде да живея освен БГ ,бих изброил три места ,едното от тях е Киев !Две седмици живяхме в едно село в Бориспилска област на 40 км. от Киев.Рай просто....

                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1190879.jpg
Прегледи:1
Размер:179.8 КБ
ID:5613757

                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1190880.jpg
Прегледи:1
Размер:190.3 КБ
ID:5613758

                            Надявам се да не развалям хубавата тема !
                            Последно редактирано от Roninn; 02-10-14, 21:17.
                            Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
                            Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
                            Анатолий Пейчинов o8875о9815
                            https://dvrbg.com/

                            Коментар


                            • #59
                              От: Да пресечеш Кавказ

                              Баси, не трябваше да чета тази тема, и без това 2ра седмица нон стоп слушам грузинска музика, сърцето яко ме дърпа и мен към Кавказ, не знам какво е но има нещо магическо което привлича толкова силно, благодаря ви за страхотния расказ и снимки, уникално, много хубаво!
                              Бъдете живи и здрави!

                              Коментар


                              • #60
                                От: Да пресечеш Кавказ

                                Невероятен пътепис

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X