Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Дивото зове 2011

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Дивото зове 2011

    Привет, това ще бъде първият ми пътепис--не само тук, но и изобщо откакто се качих на мотор.

    Идеята не е нова, просто се възроди след дълго четене за всичко свързано с Аляска.

    Да разкажа за себе си--аз съм сравнителен новак, карам мотор от скоро (2009), машината е Kawasaki KLR 650 2008 която закупих леко ползвана със 1700 мили, без да разбирам:



    Идеята--по стъпките на Jack London, който ме омагьоса с творчеството си откакто стъпих в читалищната библиотека. Маршрутът е показан балгодарение на колега, който не го мързи като мен и като инженер има навик да се съобрази с всички детайли:



    За мен големият ми зор беше да посетя Dawson City, Yukon и да видя къде е живял моят литературен идол. Това, и малко риболов.
    Прикачени файлове

  • #2
    От: Дивото зове 2011

    Аляска, пустош, риболов - три думи, които моментално ме изправят на нокти! Давай по-нататък, че няма да има сън нощеска!

    Коментар


    • #3
      От: Дивото зове 2011

      Уау!!!
      Разказвай!
      Ще ми бъде безкрайно интересно!
      Your conscience is all you can take to your grave.

      Коментар


      • #4
        От: Дивото зове 2011

        Първоначално публикуван от Тихомир Преглед на мнение
        Аляска, пустош, риболов - три думи, които моментално ме изправят на нокти! Давай по-нататък, че няма да има сън нощеска!
        Що си мислиш, че си сам ....
        Кольо "Дупетата вървят и с мастика... "

        Ясен Супер Модератор: "Абе при мене как не увисва?" "хм, представих си Багера по бельо."

        Коментар


        • #5
          Подготовка

          Подготовката не вървеше гладко... Аз се оглеждах насам-натам и купувах важното за пътешествието:


          Добре, ама по същото време знаех че мотора ми гори масло... Аз не съм механик, и разчитах единствено на помощта на колегата. Той откопчи отпуск през Май--хмммм, а сега де... Тръгваме към Аляска през Май

          Моят шеф хем ми одобри отпуската, хем не... "Зависи" е отговора който получих, "искам да се кандидатираш за работа в Русия, и ако стане, заминаваш за там."

          И ние така си чакахме зимата да свърши--подготовката уж си върви, трябва да намерим време да сменим цилиндъра в моя мотор, а и не знаем дали ще тръгнем. Нямах заден куфар и купих евтина найлонова чанта да ми държи палатката и спалния чувал:

          Коментар


          • #6
            От: Дивото зове 2011

            Това е пътеписа дето го чакам

            Качвай снимки и пиши, а после аз ще го оформя

            Ще се радвам да споделиш повече детайли от маршрута, че ми се въртят едни идеи

            Коментар


            • #7
              Още подготовка...

              Дойде април, не остана много до плануваната дата на потегляне.
              Колегата ми осигури своята експертиза,както и гараж за да сменим цилиндъра. Питате защо не сменим само сегментите? Еми с цилиндър идва всичко друго готово, без да се занимавам със стъргане на цилиндър, измерване на разстояние на сегменти и тн... Пък и без това тук е трудно да се намери къде да се извърши тази работа. Колкото по-малко зор толкова по-добре... Извинявам се ако не казвам нещата правилно, но с механика в БГ не съм се занимавал.

              Още един проблем беше че заминах на конференция в Канада. Ето и друга седмица отива на вятъра. Датата наближава, а време за подготовка все по-малко. Върнах се от Канада, сменихме цилиндъра, закопчахме машинката. Да, ама не, взе да тече масло около озновата на цилиндъра. Явно не съм го намазал с онова лекавото дето трябва достатъчно. Ей на:


              Офф, заехме се да го правим още един път. Не тече кой знае колко, ама може да реши да се отпори баш когато не трябва. Айде пак го разглобихме. Като втори път мина доста по-бързо. Сега вече се постарах да намацам основата на цилиндъра като филия с масло

              Коментар


              • #8
                От: Дивото зове 2011

                Така и нищо определено не чух за тази работа в Русия... Това трябва да е най-бавната бюрокрация в света. 14-ти Май наближава, поне шефа се оказа разбран и даде отпуск. И така дългоочакваната дата настъпи.


                Станах рано, приготвих багажа, вързах го, като чели всичко се крепи като го карам. Ето тук съм вече готов:


                Чакам колегата, а той звъни да каже че дори още не беше излязъл от двора и се катурнал... Оказало се че теглото се оказало невероятно много, той имаше твърди кутии които той си направи от амунициеви кутии. Така че чаках докато натовари всичко отново и да пристигне... Ето ни заедно, уж вече готови да тръгваме:

                Коментар


                • #9
                  От: Дивото зове 2011

                  И така, след цяла зима в очакване и неизвестност дали нашето пътешествие ще се случи, аз и колегата потеглихме към Канадската граница. Плана беше да пресечем границата през Юрика, и да спрем за най-добрия хамбургер в САЩ, the bubba burger:



                  До Юрика имаше около 3-4 часа път, през които минахме покрай Flathead Lake:

                  Коментар


                  • #10
                    От: Дивото зове 2011

                    Ех, писах, писах в продължение на 2 часа през които сесията ми е изтекла... Язък за барута, толкова писане за нищо...
                    Последно редактирано от Purple Elephant; 13-11-11, 07:04.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Дивото зове 2011

                      Абонирам се в миг !
                      Когато пишеш и преди да изпратиш прави едно копи/пейст в нотбук или някаква друга елементарна текстообработка и запазвай.
                      Понякога в загубения текст си изцедил целия сок от себе си и повторението е съсухрено и безцветно, уви.
                      Понякога пък Господ те редактира, като ти нарежда - Огледай пак и препиши !
                      Нали се сещаш, колко сме хората дето мечтаем за подобни пътешествия, с ясното съзнание, че няма шанс да ги осъществим.
                      Разчитаме на такива пътеписи.
                      Успех, ще чакам.
                      Последно редактирано от Nik Nikolov; 13-11-11, 08:16.
                      Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

                      Коментар


                      • #12
                        От: Дивото зове 2011

                        Често ми се удава да посещавам това езеро, тъй като е най-голямото естествено сладководно езеро в западната част на конт САЩ, и е доста популярна дестинация за отдих. А през този ден имаше и повече "природа" от обикновено, съвсем леко покрита с бански

                        Повече за това езеро тук:
                        http://en.wikipedia.org/wiki/Flathead_Lake

                        Продължихме към Eureka, а вятъра едва не ме смъкна. Това често се случва тук, вятърът в прерията не е шега работа... А и като че ли имаме всички елени, които са обучени камикадзе. Видят ли те и се понасят като стрела към теб. Направи ми впечатление че навсякъде другаде елените бягат в обратната посока

                        Стигнахме до Eureka, а там ни очакваше първото разочарование--ресторантът вече не съществуваше... Едно време този ресторант предлагаше хамбургер №1 в Сащ:


                        Заредихме, така или иначе сме спрели, пък и няма да видим наши цени за гориво в лизкото бъдеще, яхнахме возилата и се запутихме към границата:


                        Вече минаваме през пункта, имате ли оръжие, имате ли алкохол, били ли се подсъден някога и тн... Имах алкохол и спрей за мечки ама казах не.



                        Веднага ни стана ясно че сме в Канада, където и да се обърна, гледката беше като от пощенска картичка:




                        Привечер пристигнахме до Fairmont Hot Springs, курортно градче с горещи извори:

                        http://en.wikipedia.org/wiki/Fairmon...itish_Columbia

                        Аз веднага реших да търся нещо за ядене по-достъпно и автентично, така намерихме гръка Тони. Поговорихме си за стария свят, аз си хапнах здраво, дори се върнах за 2-ри дюнер



                        След това намерихме, къмпинг--офиса беше затворен, но решихме да се оправяме със заплащането на сутринта:



                        Оглеждайки се наоколо (снимката е от сутринта, но карай...):




                        Някои статистики от първия ден:


                        Накрая се поздравихме по случай успешно приключен първи ден от пътешествието:

                        Коментар


                        • #13
                          Ден 2--Май 15

                          На другия ден станахме, аз си правих кафе (трябва да го имам), събрахме палатките, и айде към офиса да си платим. Накратко казано, излезе ни доста солено, не съм вярвал че някой може да иска такива пари за пръст. Кактои да е, потеглихме, минахме през Radium Hot Springs, жалко че не спряхме да се цопнем в горещите извори:

                          http://en.wikipedia.org/wiki/Radium_...itish_Columbia


                          ГПС-а ни поведе през Kootenai National Park, неочаквано и невероятно. Ето това беше трафикът по пътя там:





                          Отново гледки които спираха дъха:



                          Коментар


                          • #14
                            Ден 2--Май 15

                            Тук бхме спрели някъде в парка за почивка:


                            Доверявайки се на ГПС-а, изпунахме съвсем Banff National Park, а наистина ми се искаше да го видя. Продължихме на север, към Jasper National Park, една от главните атракции в Алберта, и ако сте там не го пропускайте в никакъв случай. Минахме да видим lake Louise, което аз не харесах. Беше още замръзнало, а и претенциозния хотел построен точно там хич не помогна:





                            Тук няма диво, айде да си тръгваме... По-нататък преминахме през пропуска на знаменития Ice Fields Parkway, платихме си $9 на парче и започнахме да се оглеждаме. А наистина си имаше за какво....




                            Умрях от студ.... Забравих да спомена че подминахме петролна станция, а следващата беше на около 150-200 мили разстояние. Аз я жидях, но нищо не казах, и това не беше добро решение. Аз щях да изкарам, но колегата минаваше само 35 мили на галон. Етотук на върха на прохода си осъзнахме грешката:



                            Малко по-нататук колегата спря да премести гориво от едната страна на резервоара в другата, където всъщност се издърпва. Тук вече сме в Jasper, жалко защото заради тревогите с горивото не спряхме да направим снимки които иначе не бихме пропуснали:






                            Май нищо не стана, но продължихме, очаквайки всеки момент да свърши горивото. Аз предложих да изкараме бензин от моя резервоар, но той не ще.

                            За пръв път през това пътешествие видях лосове, ако го казвам правилно на български:



                            Аз спирах за снимки, на колегата не му беше до това и той търсеше станция с гориво. Стигнахме до градчето Jasper, намерихме станцията най после и се спасихме от бутане. По едно време тази двойка спира да ни заприказва, запознахме се с тях, човека ни каза че и те пътуват с мотор за отдих, и си поговорихме доста време. Дадоха ни препоръки къде да спрем, а и къде да хапнем, така и така сме спрели. Не пропуснаха да ни питат--с какво можем да помогнем, трябва ли ви нещо? Това са Kathy i Mitch:



                            Ресторанта който препоръчаха беше точно до станцията и аз се нахвърлих върху каламарите:



                            Имаше и друга местна природа дето ни хвана окото, че и моторите май хванаха нейното:



                            Kathy and Mitch се върнаха, 2 часа по късно, да проверят дали не се нуждаем от нещо!!

                            Коментар


                            • #15
                              От: Дивото зове 2011

                              Tова не е лос, а кошута, карибу може би.

                              Лос е това

                              на английски - moose. Женските са без рога.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X