Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Голямо годишно сервизно обслужване на BMW R1200GS + някои други

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Голямо годишно сервизно обслужване на BMW R1200GS + някои други

    Ще се възползвам от заглавието "на BMW R1200GS + някои други"

    и няма да пускам нова тема, а ще задам въпроса си тук:
    Притежавам BMW R 1150 R 2004 г. Реших, да му сменя маслото в скоростната кутия и диференциала, но не намирам менуал с данните за модела, какво точно, като вискозитет масло да му сипя. Имам кутия с необходимото количество масло със спецификация MTF-LT-2, закупено от представител на BMW, предназначено за ръчни скоростни кутии на автомобили от марката. Маслото е пълна синтетика SAE 75W80. Та питането ми е - подходящо ли е това масло, за да го ползвам за скоростната кутия и диференциала на мотоциклета ми? Поздрави, Стефан.

    Коментар


    • От: Голямо годишно сервизно обслужване на BMW R1200GS + някои други

      От BMW RepRom-a препоръчват
      Oil capacity
      to bottom edge of thread of oil filler plug
      0.8 l
      Но SAE 75W80 пълна синтетика е по-добро като техн. х-ка но пък е за по-студен климат . Лично аз не бих го използвал за кардана но ако няма друго не е края на света....


      Тази криза край няма, всички продават никой не купува...

      Коментар


      • От: Голямо годишно сервизно обслужване на BMW R1200GS + някои други

        Благодарение на колегата от форума danchot получих актуален менуал, и закупих необходимото като сецификация масло. Благодаря за отзивчивостта.

        Коментар


        • От: Голямо годишно сервизно обслужване на BMW R1200GS + някои други

          Смяна на гумената част на ръкохвадките:
          Аз използвах както следва:
          Камъни torx: T25 и T55; Нови дръжки; остър нож или скалпел, тиксо, лак за коса (хората които ме познават знаят, че винаги имам лак за коса)

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:1-material.jpg
Прегледи:1
Размер:88.6 КБ
ID:5613547

          1. Аз ви съветвам да пробвате дали дръжките ви загряват за кратко, за да сте сигурни, че сте започнали с функционираща система.
          2. Демонтирате предпазителя и балансната тежест. Аз започнах от ляво по разбираеми причини. Ако се проваля, поне ще мога да карам мотора.
          ! имайте предвид, че ако не сте сваляли големите странични болтове на кормилото, то те са лепени, фиксирани. Трябва да развиете само болта с конусна глава. Ако има втулка след развиването влизате в друг филм.
          3.Започвате внимателно да забелвате старата дръжка. Аз започнах от тази посока. После обратно. Изисква силни китки и пръсти.

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:3-work_L.jpg
Прегледи:1
Размер:73.5 КБ
ID:5613548

          На места гумата се е вулканизирала с основния масур, може би има частично обмазване с лепило. Внимателно прекъсвайте залепналите участъци. Не работете със скалпела без да виждате добре къде режете за да не прекъснете нагревателя.
          След като обезобразите дръжката основата има остатъци от гума която аз премахнах макар и не 100%.

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:5-work_L.jpg
Прегледи:1
Размер:75.3 КБ
ID:5613549

          Обстойния преглед на старата и новата дръжка установи разлики в каналите в дясната част. Мало труд и творчество и хоп. Канала който се наложи да изрежа е с приблизителни размери 17х6mm. Както забелязвате новите са означени за лява и дясна, има посока нагоре.

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:6-handl_L.jpg
Прегледи:1
Размер:77.0 КБ
ID:5613550

          4. Започваме сглобяване. Обвивам с монтажно тиксо края с цел да не се закача при нахлуването дръжката. Така бях чел. Оказа се ненужно и при дясната го пропуснах. После напръсквате равномерно с лак за коса. Не е като лепило, но имаЛО ефект и смазва вкарването. Не се препоръчва сапунена вода, защото ако попадне влага може да преплъзнат гумите в масурите.

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:7-work_L.jpg
Прегледи:1
Размер:62.8 КБ
ID:5613551

          5. Продължаваме с дясната. Отново внимаваме. Няма изненади. Не се налага да се доработва дръжката.

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:8-work_R.jpg
Прегледи:1
Размер:71.4 КБ
ID:5613552

          6. Напръсквам с лак и с вътеливо постъпателно движени вдявам гумата.
          7. Минута на истината. Тест и финален монтаж. За моя радост, подгряването работеше отново и на двете степени. За да спазим начина на монтаж, ви препоръчвам да сложите малко фиксатор (не лепило) за резба на болтовете. Монтирам предпазители.

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:9-DONE.jpg
Прегледи:1
Размер:81.6 КБ
ID:5613553

          п.п. вече са 8500км. и нямам забележка. Може би лявата има малко усукване, но е частично и го установявам по формата на шарката.
          Последно редактирано от fozy; 30-09-14, 15:16. Причина: п.п. - то
          още за мен на ВВВ//sites.google.com/site/fozysite/home

          Коментар


          • От: Голямо годишно сервизно обслужване на BMW R1200GS + някои други

            Като допълнение при смяна на спирачната течност на R1200GSA:
            - Трябва да махнете "шнорхела" на въздушния филтър, тъй като ще ви се опъва доста резервоара.
            - Фунията която на мен ми пасна да се сложи на разширителите на сервото за двата кръга е с външен диаметър на тънката част 19мм.
            - Тъй като и аз бях в "бокса" ми остана "дренаж с ниско налягане за рани" Low-vacuum drainage systems

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0219.jpg
Прегледи:1
Размер:114.3 КБ
ID:5640850

            Съда се компресира на ръка, с пластмасовия палец се притиска шлауха. Така системата е под вакум. Дава ви възможност да нахлузите шлауха на накрайниците и да събирате спир. течност.

            Докато завърша наваля сняг и не мога да кажа за сега как ми се е получило.
            За да ми е гадно, като дадох на контакт се появи CHECK DWA - слаба батерия на алармата. Преди да започна интервенцията, не направих диагностика така, че не знам дали с нещо съм предизвикал този чек, но все пак съм в ремонтен сезон
            още за мен на ВВВ//sites.google.com/site/fozysite/home

            Коментар


            • От: Голямо годишно сервизно обслужване на BMW R1200GS + някои други

              Привет,
              Дойде времето и аз да се разпиша в тази тема

              При мен гумения маншон, който е между скоростната кутия и кожуха на кардана има малка цепнатина (около 1см) и за да смени процедурата включва и сваляне на диференциала и кардана.
              Днес свалих диференциала и кардана….. ще го сглобявам по- натам, тъй като трябва първо да купя молибденова грес за шлиците.
              При вече свален диференциал, има питане към колеги, които имат повече опит с тази предавка….. При свален диференциал, нормално ли е оста на диференциала, която се захваща към кардана да има съвсем минимален луфт?
              Луфта наистина е съвсем минимален, едва усещаш се, като за мен дори изглежда повече от нормално, но питам тъй като приятел от Варна в момента се е захванал със същата операция, но на BMW R 1200 RT и според него не трябва да има абсолютно никакво мърдане…… неговия е имал луфт и сега го е отворил за смяна на лагери…… та сега ме вкара в размисли, дали и аз трябва да ги погледна, тъй като така и така вече съм свалил диференциала

              Ще съм благодарен, ако някой може да даде полезна информация по темата

              П.п.
              В YouTube има много добро клипче по темата за тази операция, и в комбинация с инструкциите от Manual-a, наистина се оказа лесна задача….. поне за разглобяването …….. като има и по- мързелива версия за смяна на маншона, без да се сваля амортисьора и кожуха на диференциала- ако на някой някога му се наложи



              Коментар


              • От: Голямо годишно сервизно обслужване на BMW R1200GS + някои други

                Твоя мотор няма диференциал , това което си свалил се нарича главно предаване/крайно предаване/ състой се от пиньон и корона. Трябва да има минимален луфт , ако е по-голям то проблема може да е от лагери , но може да е и от износване на пиньона. И още нещо , как го проверяваш за луфт , при въртене или има движение на пиньона настрани и нагоре надолу?
                В НАТО - Рамбо го бият , пребоядисан партизанин му носи вода

                Коментар


                • От: Голямо годишно сервизно обслужване на BMW R1200GS + някои други

                  Първоначално публикуван от motor_men Преглед на мнение
                  .......И още нещо , как го проверяваш за луфт , при въртене или има движение на пиньона настрани и нагоре надолу?
                  Привет,
                  благодаря за отговора!
                  Луфта за който говоря е при движение на пиньона горе/долу - ляво/дясно...... наистина изглежда съвсем минимален, но въпроса е дали изобщо трябва да има някаква хлабина?
                  При въртене на пиньона, според мен нещата изглеждат добре- не ми прави впечатление за нещо сериозно, усеща се едно съвсем леко почукване, когато се обръща посоката на въртене, като в момента главното/крайното предаване е сухо, тъй като съм източил маслото.

                  Преди това проверявах и гумата за луфтове, докато мотора е на централна стойка- там нещата са ОК, т.е. няма никакъв луфт.

                  Коментар


                  • От: Голямо годишно сервизно обслужване на BMW R1200GS + някои други

                    Такъв луфт на пиньона не трябва да има , трябва да му смениш лагерите защото ще става все по-голям , зацепването между пиньона и короната няма да е точно , и в един момент ще трябва да смениш всичко. Като го разглобиш направи снимки за да се види в какво състояние е.
                    В НАТО - Рамбо го бият , пребоядисан партизанин му носи вода

                    Коментар


                    • От: Голямо годишно сервизно обслужване на BMW R1200GS + някои други

                      Първоначално публикуван от motor_men Преглед на мнение
                      Такъв луфт на пиньона не трябва да има , трябва да му смениш лагерите защото ще става все по-голям , зацепването между пиньона и короната няма да е точно , и в един момент ще трябва да смениш всичко. Като го разглобиш направи снимки за да се види в какво състояние е.
                      Привет,
                      благодаря още един път аз отговора

                      Явно и аз ще трябва да сменявам лагерите...... към момента малко ме притеснява да разглобя сам диференциала, тъй като не съм отварял подобен детайл....... Ако не греша трябват и специални инструменти за да може да се сменят лагерите.
                      Може да отида до Ауто Бавария, да проверя колко би струвала смяната на лагерите при тях.... предполагам няма да е малко.

                      Както споменах приятел от Варна в момента е на в подобно положение, но за BMW R 1200 RT и в момента изработва разни специални инструменти..... може и той да помогне, след като се оправи с неговия.

                      Имам и друг приятел, който работи в голям сервиз, но за автомобили.... ще го питам и него дали може да ми съдейства с разглобяването....

                      Като имам някакво развитие, ще пиша


                      Коментар


                      • От: Голямо годишно сервизно обслужване на BMW R1200GS + някои други

                        Първоначално публикуван от asobgbg Преглед на мнение
                        Привет,
                        благодаря за отговора!
                        Луфта за който говоря е при движение на пиньона горе/долу - ляво/дясно (това не ми е ясно)...... наистина изглежда съвсем минимален, но въпроса е дали изобщо трябва да има някаква хлабина?
                        При въртене на пиньона, според мен нещата изглеждат добре- не ми прави впечатление за нещо сериозно, усеща се едно съвсем леко почукване, когато се обръща посоката на въртене (т.е. въртиш гумата), като в момента главното/крайното предаване е сухо, тъй като съм източил маслото.

                        Преди това проверявах и гумата за луфтове, докато мотора е на централна стойка- там нещата са ОК, т.е. няма никакъв луфт.
                        Малко съм объркан... в червено на местата.

                        Ако има луфт в задното колело, когато го хванеш на 3 и 9 часа или 12 и 6, РАЗКЛАТИШ, да тогава си за смяна на големия лагер на главното предаване, НО ако има малък луфт при завъртане на колелото по/обратно на движението, сменяй маншона и карай!

                        п.п. провери добре дали е процеп, защото маншоните се пукат повърхностно.
                        още за мен на ВВВ//sites.google.com/site/fozysite/home

                        Коментар


                        • От: Голямо годишно сервизно обслужване на BMW R1200GS + някои други

                          Първоначално публикуван от fozy Преглед на мнение
                          Малко съм объркан... в червено на местата.

                          Ако има луфт в задното колело, когато го хванеш на 3 и 9 часа или 12 и 6, РАЗКЛАТИШ, да тогава си за смяна на големия лагер на главното предаване, НО ако има малък луфт при завъртане на колелото по/обратно на движението, сменяй маншона и карай!

                          п.п. провери добре дали е процеп, защото маншоните се пукат повърхностно.
                          Маншона беше за смяна със сигурност.....наистина изглеждаше като повърхностно напукване, но като го напънах малко си се оказа процеп.... може би по малко от 1см., но твърдо за смяна.... стария е свален, новия е наличен- това беше причината за тази операция.

                          Наистина, като се хване колелото на 3 и 9 часа и 12 и 6 часа, луфт няма никакъв.... проверявах го няколко пъти.... като купувах мотора, докато карахме и сега отново....

                          Луфта за който говоря е когато са хване оста на пиньона (края с шлиците) и се разклати нагоре- наадолу - ляво/дясно.... наистина е съвсем минимален, но не е като да не мърда изобщо.
                          Погледнахме набързо отново главното предаване с приятел, който работи в голям сервиз и според него също не трябва да има луфт, като той казва че е наистина много малък и може да затварям и така, но аз все пак мисля да се пробвам да сменя лагерите..... все още е зима, свалил съм предаването.... кога, ако не сега

                          Притеснява ме, че колкото повече чета, си давам сметка, че въпросната смяна е доста сложна операция и изисква специални инструменти. Който го интересува, може да погледне ръководството от линка по- долу:
                          http://www.mattmccabe.com/r1200gs/r1...%20housing.pdf

                          Мисля да подведа нещата в следната последователност:
                          1/ Ще питам в Ауто Бавария за цена за смяна на лагерите, като първа опция.
                          2/ Ако цената е много висока, ще се пробваме с моя Приятел в неговия сервиз..... като ще ползвам и "Помощ от приятел", тъй като друг приятел от Варна в момента се бори със същата операция....

                          Като имам някакво развитие ще пиша


                          П.п.
                          Може би конкретно въпросния случай касае ПОНЕ лагера от схемата по- долу:

                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:1.JPG
Прегледи:1
Размер:25.0 КБ
ID:5642108

                          Коментар


                          • От: Голямо годишно сервизно обслужване на BMW R1200GS + някои други

                            След като смениш лагерите, обърни особено внимание на страници 16 и 17. Инак не е сложна работа. Трябва да се направят само два-три "специални" инструмента. Увери се, че не бъркаш хлабината между пиньон и корона с луфт в лагерите. Но така както си описал проверката, предполага че сигурно са лагери.
                            Gnome Rhone AX2 800 1938
                            Yamaha XT600Z 1VJ 1986
                            Husqvarna Te 510 1989
                            Argvmentvm ad novitatem

                            Коментар


                            • От: Голямо годишно сервизно обслужване на BMW R1200GS + някои други

                              Колега от къде го намери този маншон,че миналата година се убих да го търся и не намерих.

                              Коментар


                              • От: Голямо годишно сервизно обслужване на BMW R1200GS + някои други

                                Първоначално публикуван от Явор(dorzi) Преглед на мнение
                                Колега от къде го намери този маншон,че миналата година се убих да го търся и не намерих.
                                Привет,
                                Маншона може да бъде поръчан от БМВ, моя е купуван от Елиткар:

                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:CAM00450.jpg
Прегледи:1
Размер:118.0 КБ
ID:5642827

                                Както писах по- горе, стария определено беше за смяна:

                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:CAM00451.jpg
Прегледи:1
Размер:126.4 КБ
ID:5642828

                                Упражнението определено се оказа полезно….. едното каре на кардана задържаше леко на едно място, приятел ме насочи към фирма "Феликс Н и З-1" ООД, които рециклират кардани, карета, полуоски и пр.. Хората са много точни, при прегледа на кардана освен карето, което на мен ми направи впечатление, констатираха, че и другото каре има по- голям луфт от нормалното, т.е. смениха и двете карета с немски такива, за един ден- общо 170 лева:
                                http://felix.bg/za_nas.html
                                Като си взех кардана, изглеждаше като нов…. Останах много доволен от отношението и работата:

                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:CAM00452.jpg
Прегледи:1
Размер:146.0 КБ
ID:5642829

                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:CAM00453.jpg
Прегледи:1
Размер:153.2 КБ
ID:5642830

                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:CAM00454.jpg
Прегледи:1
Размер:135.5 КБ
ID:5642831

                                Днес успях да закача обратно кардана и да сменя маншона, като почистих и кардана и опашката на скоростната кутия старателно и шлиците намазах с грес с молибденов дисулфид (Liqui Moly LM 47).

                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:CAM00458.jpg
Прегледи:1
Размер:142.3 КБ
ID:5642832

                                През седмицата се разтърсих и за крайното предаване….. от 4-5 мнения от хора, чийто познания оценявам високо, мненията за минималния радиален луфт са двупосочни….. половината ми казват, че наистина луфта е съвсем минимален и да затварям и да не се вкарвам във филм „Направи си сам белята“, а според другата половина луфта наистина е минимален, но може би имам тръгнали лагери по оста на пиньона, най- вероятно игления лагер на края на оста….. което на мен също ми струва логично за 110 000км, да трябва да се сменят въпросните лагери…..

                                Поне аз нямам практика да сглобя обратно нещо, за което имам съмнения че трябва да се оправи, т.е. решил съм да отваряме крайното предаване и да сменим най- малкото всичко по оста на пиньона…. два лагера (един иглен и един двуредов), семеринг и няколко О-пръстена. За лагерите по оста на короната, според мен може би не са за смяна, тъй като нямах никакъв луфт на задната гума, но като ги отворим ще преценим.

                                Ремонта поне за мен ми се струва над моята компетенция и като познания и като необходими инструменти, т.е. най- вероятно ще го правим в Ауто Бавария. Цената ще варира според това какво ще има за сменяване, като може би минимума ще е около 500 (ако се обслужи само оста на пиньона (около 300лв. за части и 200лв. за труд)…. А ако трябва да се сменят и лагерите на оста на короната, само големия лагер е над 200 лв.
                                Като цяло може да се намери и по- евтин вариант на части, но мисля че във вариант ремонт в Ауто Бавария + части от там може да се разчита и на последваща гаранция за този възел…..

                                Ще пиша допълнително, когато имам ново развитие

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X