Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Нуждая се от конкретна информация, относно реглаж на диференциал на фиат 126 p

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Нуждая се от конкретна информация, относно реглаж на диференциал на фиат 126 p

    Ако модераторите прецените, че темата не е на правилното място, преместете я. Наложи се да сваля скоростната кутия на малкия фиат за ремонт. При движение на 1-ва, 2-ра и 3-та, се чуваше ужасяващо свирене. На 4-та утихваше и не се чуваше. Днес я разкостих цялата, оказа се че има счупен синхронизтор на 4-та предавка. Извадих го на три парчета. Смених всичките три синхронизатора с чисто нови. Лагерите вътре на блоковата и на другата ос са добре, имат някакво минимално износване, но може да карат. Сглобих кутията, разглобих и прасето за да сменя полуоските с нови. Старите бяха много износени там където лагеруват с маншоните. И за финал единия лагер на полуоската ми се разпадна в ръцете. Купих два нови, утре ще ги монтирам. Черупките им влизат в едни шапки, в които има едни зъбни гайки за регулиране на луфта между пиньона и короната. За луфта на оста на пиньона намерих инфо, че трябва да е между -10 и 14 десети. Мери се с индикаторен часовник. Има и гайка за реглаж и шплент за законтряне. Но за луфта между пиньона и короната, не можах да намеря конкретна информация. Колко трябва да е. Няма регулиращи пластини, само тези зъбати гайки от двете страни, чрез които се натяга или отхлабя черупката на лагерите от двете страни. Не знам дали на око ще мога да определя точно, имам нужда от малко инфо за точното регулиране на дифа.

  • #2
    От: Нуждая се от конкретна информация, относно реглаж на диференциал на фиат 126 p

    Реглажът на двойката корона-пиньон е много тънка работа, има разни трикове с хартия, с оцветяване и т.н., чрез които се наглася нужната хлабина. Най-добре е да ти помогне човек с опит в областта, да го направи точно. Те нали са напасвани индивидуално едната част към другата, винаги са в двойка, отделно и заедно са работили малко или повече време, така че универсална-теоритична хлабина едвали ще е най-подходяща, ами както казах, практически за конкретната двойка да се регулира, с разните там способи.
    Някои казват, че съм ужасен човек. Но това не е така - аз имам сърце на мил, чувствителен юноша. Пазя го в буркан със спирт на бюрото си...

    Коментар


    • #3
      От: Нуждая се от конкретна информация, относно реглаж на диференциал на фиат 126 p

      днес успях да регулирам хлабината на оста на пиньона. Намерих индикаторен часовник, и докарах необходимия луфт. Сложих камбаната и монтирах кошниците със черупките на лагерите, за да си дойдат горе долу където им е мястото. Утре ще махна камбаната и ще стегна кошниците на двете задни шпилки от всяка страна. След което ще пробвам да регулирам луфта с хартия и индиго. Индигото ще отпечата върху хартията зоните на сцепление. Дано се получи. И аз бях чувал подобен начин, но досега не съм правил такова нещо. И ще ми е доста трудно. Ако трябва ще си играя цял ден. Но не ми се ще след 2-3000 км да събарям наново.

      Коментар


      • #4
        От: Нуждая се от конкретна информация, относно реглаж на диференциал на фиат 126 p

        Никсън, навремето сме го правили на диф на Москвич, върши работа и работеше без проблемно.

        Прекарваш тънка хартийка (малко по-дебела от вестник) между пиньона и короната - обираш хлабината докато хартията почне да се къса, и отхлабваш малко така че хартията да излезе с формата на зъбите, но цяла.
        При недостъчна хлабина двойката почва да греее и дифа вие.
        При по голяма се ускорява износването, но тя е за предпочитане при реглаж на око така да се каже.

        Предавката е хипоидна, което значи че е с наклонени зъби със зацепване поне 2,5 -3 зъба и всъщност малко по голям луфт пиньона го обира по време на работа.

        ПС. Благодари на Иво за двигателя дето ми го даде.

        Поздрави Калоян.

        Коментар


        • #5
          От: Нуждая се от конкретна информация, относно реглаж на диференциал на фиат 126 p

          Контактните петна на короната и пиньона е най добре да се проверяват с боя. Според положението на петното регулираш хлабината. Има и сравнителни таблици, според които определяш каква е сглобката...и как да стигнеш до нужната. Автомобилни диференциали не съм ремонтирал, но съм сглобявал мотоциклетни както диференциали, така и само редуктори- пиньон и корона. Обикновено хлабината я дават в рамките на посочените десети по горе. Ползвам маслена бяла боя за художнически цели, може да се купи от всеки магазин за материали за рисуване.
          Ако има излишък на масло и боята няма нужната гъста консистенция може да се изцеди от тубичката на картон за няколко минути...той всмуква излишното масло. След това намазвам тънко не повече от половината зъби на пиньона от контактната страна и монтирам короната така че боядисаните зъби на пиньона да не контактуват с тези на короната, да са от срещуположната страна. След това започвам да въртя пиньона, като същевременно задържам леко короната..така докато преминат зъбите с боя. Разглобявам и по петната и таблиците дерзая по нататък...до постигане на нужния резултат. Практиката ще ти покаже точно как да процедираш.
          Когато се движат короната и пиньона не трябва да се намаля усилието за задържане, както и да се въртят възвратно.
          Боята се мие с терпентин, бензин и др...или просто се забърсва.
          Gnome Rhone AX2 800 1938
          Yamaha XT600Z 1VJ 1986
          Husqvarna Te 510 1989
          Argvmentvm ad novitatem

          Коментар


          • #6
            От: Нуждая се от конкретна информация, относно реглаж на диференциал на фиат 126 p

            Благодаря ви колеги за отговорите! Калояне, в събота или в неделя ще съм в сервиза на авера ми, и ще събирам кутията. Че въобще не ми остава никакво време. Ако искаш, мини да се видим, да хвърлиш едно око(все пак си много по в час от мене с тези работи)Колкото до Иво, не те е забравил. Айде поздрав

            Коментар


            • #7
              От: Нуждая се от конкретна информация, относно реглаж на диференциал на фиат 126 p

              Виждам,че си от Варна!Отиди във Владиславово,на околовръстния път,малко след бензиностанцията в посока нагоре,от дясно има един охраняем паркинг,автосервиз,дърводелска работилница,някви автовози,абе викат и "алеята на майстора".Там има едно малко магазинче за части за 126р,собственика се казва Митко,ако не се лъжа,знае им кътните зъбки на тия джуджета.Говори с него,ще ти е полезен,ако не го знаеш вече де!Ако не го откриеш,питай някой за него - ще те упътят.

              Коментар


              • #8
                От: Нуждая се от конкретна информация, относно реглаж на диференциал на фиат 126 p

                Първоначално публикуван от сиско Преглед на мнение
                Виждам,че си от Варна!Отиди във Владиславово.....
                Колега, този човек го познавам над 15 години. Нищо хубаво не мога да кажа за него. Причините няма да ги споменавам. Познавам си фича много добре, правя си всичко сам. Ако нещо не ми е ясно, питам. Както в конкретния случай. А Митко много отдавна е спрял да се занимава с малки фиатчета, сегиз тогиз ако излезе нещо. Всички колеги от Варна го познават и никой не ходи при него. И работи много скъпо.. Благодаря ти все пак за инфото.

                Коментар


                • #9
                  От: Нуждая се от конкретна информация, относно реглаж на диференциал на фиат 126 p

                  Аз не го познавам и не мога да кажа що за птица е!Мислиш ли,че знам кой,кого познава!?Аз се познавам с Ванко от съседния сервиз и зная за г-н Митко,за това те насочих към него!

                  Коментар


                  • #10
                    От: Нуждая се от конкретна информация, относно реглаж на диференциал на фиат 126 p

                    все пак успях да направя реглажа. Поиграх си доста, докарах луфта до положение в което два слоя офсетова хартия(малко е по дебела от вестникарската), отпечатват зъбите перфектно без да късат хартията. При трети слой вече се къса. Бях намазал предварително лагерите на дифа с масло след монтажа, регулирах, сглобих кутията и налях масло. Вкарах дрелката в оста към съединителя, повъртях кутията да се омазни хубаво, източих маслото и наново проверих реглажа. Всичко беше шест. Да се надявам, че ще работи коректно!!!

                    Коментар

                    Активност за темата

                    Свий

                    В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                    Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                    Зареждам...
                    X