Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Начин на поддръжка на 2 тактов мотор

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Начин на поддръжка на 2 тактов мотор

    Здравеите колеги реших да пиша една тема за поддръжка на двутактов мотор.Та така мисълта ми е всеки които има 2 тактов мотор да сподели как поддръжа моторат си.
    Honda MTX 125 , Suzuki DRZ 400S 2004, Suzuki DRZ 400S 2004

  • #2
    От: Начин на поддръжка на 2 тактов мотор

    Че какво трябва да му се поддържа?

    Зависи от двигателчето, но според мен основното е да се почистват изпускателните клапи от време на време. Като от време на време е относително понятие и аз примерно свършвам тази работа при смяна на бутало или когато по една или друга причина съм разглобил мотора за някаква друга работа да свърша. Другото по-специално което гледам е настройката на карбуратора когато ходим да караме към Стара Планина примерно. В смисъл дали няма нужда да сложа друг жикльор или игла, различни от тези с който карам към дадения момент.
    Иван Маринов
    Suzuki RMX 250 '92 - sold / Yamaha XTZ 750 Super Tenere '91 - sold / KTM EXC 250 2t '06 - sold
    ЕНДУРО ВАРНА

    Коментар


    • #3
      От: Начин на поддръжка на 2 тактов мотор

      Само газ като се счупи тогава се прави
      или ако го усетиш случайно че всеки момент ще се счупи.
      Без да има повод никъде не пипам

      Коментар


      • #4
        От: Начин на поддръжка на 2 тактов мотор

        Първоначално публикуван от Миро Преглед на мнение
        Само газ като се счупи тогава се прави
        или ако го усетиш случайно че всеки момент ще се счупи.
        Без да има повод никъде не пипам
        То и затова в България моторите за продажба са пълна скръб!
        Всеки кара докато издържи, после го пооправи горе-долу и айде на друг.
        Yamaha WR 200

        Коментар


        • #5
          От: Начин на поддръжка на 2 тактов мотор

          Има ли смисъл нещо което не е счупено или износено да го разглобя и да го сменя с ново ?

          Коментар


          • #6
            От: Начин на поддръжка на 2 тактов мотор

            Първоначално публикуван от Миро Преглед на мнение
            Има ли смисъл нещо което не е счупено или износено да го разглобя и да го сменя с ново ?
            При такъв отговор съм съгласен, но с първия ти отговор не бях въобще съгласен. Макар че все пак има чаркалаци който можем да разберем дали са износени най-лесно и безболезнено когато ги разглобим. Да не излезе сега че трябва да си сменяме горния лагер на биелата когато се счупи ... аиде долния по-рядко може да го мислим него, но горния на фона на парите който може да ни коства неговото счупване е жълти стотинки направо.
            Иван Маринов
            Suzuki RMX 250 '92 - sold / Yamaha XTZ 750 Super Tenere '91 - sold / KTM EXC 250 2t '06 - sold
            ЕНДУРО ВАРНА

            Коментар


            • #7
              От: Начин на поддръжка на 2 тактов мотор

              Редовно почистване на въздушният филтър и омасляване с каквото трябва
              Това е досадна задача, но все пак това е въздухът, който диша машината
              Всеки малък проблем прераства в по-голям такъв, такаче луфтове, разхлабени болтове и
              други такива не бива да се пренебрегват. Всичко се прави с желание, насила нестава, но щом си тук значи има надежда

              Коментар


              • #8
                От: Начин на поддръжка на 2 тактов мотор

                Моят начин на поддръжка е чистене на филтъра,карборатора редовно карам със хубаво масло : JB german oil До сега от него съм изхабил 5 туби по 1 литър и съм доволен от него затова и не го сменям.
                Honda MTX 125 , Suzuki DRZ 400S 2004, Suzuki DRZ 400S 2004

                Коментар


                • #9
                  От: Начин на поддръжка на 2 тактов мотор

                  При 2т ендурото на колко време се сменя горе-долу бутало или лагери,сигменти ? И колко време би изкарал един такъв двигател при каране между разходка и тук таме по някоя ръчка. Следят ли се моточасове и такива неща?

                  Коментар


                  • #10
                    От: Начин на поддръжка на 2 тактов мотор

                    Здравеите,и на мен това ми е интересно на колко време се сменя ,бутало ,сегменти,лагери .
                    Има ли начин да се разбере без разглобяване преди да е станало късно,предполагам в зависимост от карането-се следят изминатите километри.
                    За подръжката,смених антифриз,масло,филтър за въздух,ДВ-40 по малко в жилата,нова задна вътрешна гума ,(старата имаше 7 лепенки),нови външни гуми крос.
                    Honda CRF 250 X
                    Touareg 3.0 TDI

                    Коментар


                    • #11
                      От: Начин на поддръжка на 2 тактов мотор

                      Без да се свали цилиндъра и да се огледа положението състоянието на буталото, сегмента/ите и цилиндъра може да се прецени първо на слух - по начина на работа на двигателя (поклопване, дрънкане), и второ - по самото вървене (тегли ли, пали ли) и колко трудно се движи манивелата, където я има.
                      Желателно е като се вземе мотора да се свали цилиндъра и да се види на какъв ред са чарковете. От друга страна, ако пали лесно и върви като за последно, нищо не потропва и не дрънчи, може да се покара известно време и все пак да се направи едно профилактично разглобяване да се види. И тогава вече ще се знае кое след колко време ще се сменя, прави и т. н.
                      Аз например не извадих късмет като си избирах моторетка. Вървеше яко, палеше, но имаше нещо странно в работата на двигателя, което не се проявяваше постоянно. Покарах малко и се стигна до сваляне на цилиндъра и ... трагедия. Буталото е било блокирало, одрано, съдрано, почерняло цялото... цилиндърът повлякъл на хх ... найсе места. Абе още малко и да се взривило нещо. Е сега като му сложа новите чарколяци и примерно ако го продам някой ще се мине като го отвори да разгледа, но пък поне ще е спокоен.
                      Иначе за поддръжката, проверявам щателно за разхлабени болтове, опъването на веригата, измивам, смазвам, проверявам за луфтове по окачването и гледам да ремонтирам с ново при първия луфт докато все още не разбило някое гнездо. Проверка свободното и леко движението на лостовете за управление, омасляване на жилата за газ и на съединителя, ниво на охл. течност (докато е студен двг!), маслото в коловете всяка година и семерините също, движението на колелата (лагерите им) и луфтове евентуално да не са се получили и за разхлабени спици... Е такива работи. Иначе свещ и карбуратор - като има някакъв проблем ги гледам и почиствам. За филтъра е казано... То това е част от удоволствието да речем

                      Коментар


                      • #12
                        От: Начин на поддръжка на 2 тактов мотор

                        Много благодаря колега , много изчерпателен отговор.
                        Моито върви супер ,само проблема с спиците на предната капла не съм го решил(хлабави има).
                        Дадох на маистор,тои не намери спици ,времето бе хубаво караше ми се сложих си каплата обратно.Карам си ,но не знам до кога.
                        Сега търся направо нова капла или ползвана.
                        Последно редактирано от Иво Томов; 28-05-12, 15:19.
                        Honda CRF 250 X
                        Touareg 3.0 TDI

                        Коментар


                        • #13
                          От: Начин на поддръжка на 2 тактов мотор

                          Колеги,случаино видях че в магазина на ул.Козлодуи с/у хотел Будапеща има спици няколко размера.
                          Honda CRF 250 X
                          Touareg 3.0 TDI

                          Коментар


                          • #14
                            От: Начин на поддръжка на 2 тактов мотор

                            Здравейте.Много хубава тема поздрави за което! Значи мойте наблюдения и опит относно поддръжката на 2 тактов мотор е доста малка и лесна ако правиш всичко на време! Разбира се и аз попаднах на "истърван мотор" и беше стегнат колкото за началото след няколко кръгчета се разби биелата надра се цилиндъра и т.н ,но като цяло всичко се сменя лесно и не е толкова скъпо. НО като попаднах на поддържан мотор останах доста доволен. Поддръжката беше доста лесна филтъра се преглежда и чисти когато се кара по по-прашливи местности и терени.Карбуратора трябва да се чисти по-често и маслото да се сменя на време.Като цяло лесна поддръжка и ако се следи мотора внимателно и се сменя това което трябва на време (дори и по-рано) мотора ще е супер.Аз имах априлиа Рх 50 и искарах 6 месеца без да пипна друго освен карбуратор и филтър.А мой приятел с същия модел 2 години по същия начин ,без да пипа бутало и т.н всичко е до това как се поддържа слушаш ли го ти и той ще те слуша ! ;д
                            Заспици провери при Никомотор София. Поздрави.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Начин на поддръжка на 2 тактов мотор

                              Привет колеги, слагате ли допълнително бензинов филтър от тези прозрачните с филтъра, че повечето двутактови двигатели фабрично изобщо нямат сложен бензинов филтър, чудя не се ли запушва жиглъора и мръсотия в карбуратора след време, или за двутактовите двигатели не е фатално да няма бензинов филтър...

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X