Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Твърдите куфари - предимства и недостатъци

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Твърдите куфари - предимства и недостатъци

    Темата стана малко чух, че еди какво си било по-хубаво. Реално няма мнение някой да е карал с едното и другото и да се даде сравнение. Всеки си е избрал за него куфар или дисаги и се гадае какво е щяло да стане ако е с другото. Аз за съжаление с дисаги съм карал само Honda VTX, ама то е съвсем друг тип мотор и с него трудно се пада )

    Милене, никой не кара така, че да си троши мотора нарочно. Аз също съм съгласен, че трябва на далечно пътуване да се кара с повечко резерв, но пък както лично се убедих понякога трябва да минеш едни километри за светлата част на денонощието, защото няма как да замръкнеш на пътя, поради невъзможност да си разпънеш палатка и да поспиш и това налага малко повече каране около ръба. А такива места има.
    Тези старци разбойници, дето Димо ги хареса и после всички им станахме фенове също не трошат моторите нарочно и имаха късмет, че само един се наложи да товарят на ремаркето. Преди всичко пътуването с мотор трябва да доставя удоволствие, а не да стане някаква мъка в стремеж да се докаже някой, че може да отиде от точка А до точка Б на две колела. А ако човек е решил да пробва физическите сили и психиката си докъде ще издържат, то по-добре да хваща велосипеда.
    Сетих се и за куфарите на Мони - всеки от тях има резервоар за по 3 литра течност, като ние ползвахме за вода, а това си е доста сериозно предимство и по този начин може да се запасиш със сериозно количество, ако караш из големи жеги през слабо населени места. Мотора ми с куфарите, които бях сложил за Африка харчи 6,5 на 100, а без тях разхода е 5,5-6 на 100. Не е малка разликата. Аз с всяко пътуване намалявам багажа все повече и купувам екипировка, която заема много малко място и така постепенно се стремя да мина на една или най-много две чанти багаж зад мен. Всеки път се убеждавам, че колкото повече място има, толкова повече ненужни неща се носят, ама то е като да тръгнеш на почивка с кола - в багажника ако може и пералнята ще се сложи ей така за всеки случай.
    Този на клипа, ако беше ползвал монтажния кит за горния куфар с болтовете, нямаше как да му отлети така, дори и на това каране.

    Фози, рамата точно там където свършва този триъгълник и продължава назад само една тръба е слабо място. Точно тази тръба държи стопа и мигачите и горния куфар, или багажа върху багажника. Там ако се претовари може да се скъса. Можеш да завариш допълнителни планки от квадратен профил или от половин тръбен профил. Не е необходима да се прави нещо красиво, защото е скрито и не се вижда. Аз там го усилих. Не съм преглеждал останалата част на рамата детайлно, но на пръв поглед друго не съм установил. А и на тези БМВ-та има доста други неща, които могат да се строшат и да те оставят на пътя. Тук рамата и да се скъса единствено ще е проблем къде ще се пренареди багажа, но мотора си продължава, дори и да се залепи стопа и мигачите за седалката.

    Коментар


    • #32
      От: Твърдите куфари - предимства и недостатъци

      Първоначално публикуван от gnomerhone Преглед на мнение
      ...... То при тия килограми...кюлчета злато ли пренасяш.......

      Внимавайте с офроуда, скоростта и най горния куфар
      .......

      ...
      Може би трябваше да уточня че масата е с мотора. Макс. товар 219кг.
      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:R1200.JPG
Прегледи:1
Размер:65.2 КБ
ID:5307880
      250кг - мотора ( без рез. части и инструменти)
      170кг - аз и жената (не смятам екипировката)
      115л - куфари (не съм ги теглил защото ме е страх но 3х20кг)
      60л - чанта
      22л - чанта резервоар

      И така съм го правил и е имало проблеми след което се отстраняваха но вече опарен (буквално).

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:F650.jpg
Прегледи:1
Размер:161.7 КБ
ID:5307879

      Нещата които пунктирах в горните ми постове са само от лично мнение. За да не съм голословен няколко примера:
      С меките чанти:
      Два пъти съм ги палил; Често се налага пристягане, мърдат като на коч....; Одрах мерцедеса на един "пингвин" без последствия за мен; След контакта с кофа за смет, едната чанта се разпра (разбира се продължих); Ако багажа е в найлонови торби, не се мокри; Налага се да предвиждаш подредбата както каза damon
      Куфарите:
      След като се ударих във вратата на гаража внимавам доста повече; И без да са се разбили, като са празни дрънкат; Винаги са тежки

      Бойко ме разбра, колкото и да се подсилва рамата, дали е само тя слабата?
      още за мен на ВВВ//sites.google.com/site/fozysite/home

      Коментар


      • #33
        От: Твърдите куфари - предимства и недостатъци

        Първоначално публикуван от fozy Преглед на мнение
        Може би трябваше да уточня че масата е с мотора
        Възприел си сериозно горното ми писание..а не трябваше, като чета какво съм писал, си е своего рода клавиатурна, а не ментална еквилибристика.
        Ако има някакви проблеми с рамата при "претоварване" и каране по черни пътища, предполагам че в нета ще има индикации. Но и да има, това едва ли ще е правило, прекалено много фактори, обективни и субективни биха се намърдали във формулата. Смятам, че единственото общовалидно правило е колкото по-тежък и тежконатоварен е даден мотор, толкова по ниска трябва да е средната му скорост по черни пътища. Срещуположното е обратното.Градацията всеки може да си я нагоди според собствените си възгледи, ищаси, възможности...и умения, не на последно място.
        Тази тема не би могла да е тема за обективно сравняване между различни гледни точки, все пак преценка субективна, условия различни, възприемащия субект незнайно отгде е..и т.н.
        Но все пак всеки може да научи нещо ново, или просто да види друга гледна точка, която дори не е необходимо да възприеме и да я впише в собствения си мироглед.
        Донейде си е като пътешествие..но в дебрите на...стига спам

        БМв имат едно предимство с боксерния двигател


        Полягане на мотора по такъв начин е голям плюс за вдигането му. Това,бих казал е много важно, когато човек пътува сам. Това е важно, колкото и багажа. Макар че съм сигурен, че багажа и в брашнян чувал да се напъха, това едва ли ще повлияе по някакъв начин на маторя

        P.S Маторя на снимката според написаното в пътеписа се е пльоснал със 120км/ч
        Последно редактирано от gnomerhone; 08-10-11, 00:40. Причина: бележка за Милен
        Gnome Rhone AX2 800 1938
        Yamaha XT600Z 1VJ 1986
        Husqvarna Te 510 1989
        Argvmentvm ad novitatem

        Коментар


        • #34
          От: Твърдите куфари - предимства и недостатъци

          При офроуд каране основното правило е тежкия багаж върху седалката на пътника. БМВ имат предимство в случая, че тя се сваля и отдолу има багажник. Това място е проектирано да носи 80кг човек, с 30 кг багаж по каквито и пътища да е, ще се справи без да се налага усилване на каквото и да е. Всичките ми карания включват много офроуд и все се вра където не трябва. За мен си съм решил проблема с багажа така: куфар Максия отзад, на усилена оригинална стойка, която се закрепва към закрепването на степенките на пътника и горе към подрамата, чанта от Поло(като от Луис, но от промазан дебел плат), закрепена с ластици към седалката. Ако мястото не стига или съм взел големия фотоапарат, слагам чантата на резервоара. Там съм носил и меки домати, които не стават на лютеница, дори и след яко офроуд друсане.
          При последното каране, когато Наско беше сложил дисагите, Чанев го нацели точно в лявата дисага и се пръснаха маратонки и дънки
          Страничния багаж само пречи при каране по тесни пътчета и пътеки. Щото неасфалтирани магистрали за мен не са офроуд
          А за полягането - миналия месец в Родопите трима едвам вдигнахме бмв-то. Пльосна се на равно, вдигна гумите във въздуха и иди вдигай четвърт тон. На нормалните мотори без ролбари, кормилото поема всички полягвания и се вдига много по-лесно, отколкото ако се подпре на някоя точка по средата и вирне краката.
          Ама аз какво разбирам, като не съм ходил в Монголия

          Коментар


          • #35
            От: Твърдите куфари - предимства и недостатъци

            Напълно съм съгласен с Иван. Моята конфигурация за пътуване сам, без значение дали за два дена или една седмица е същата - голям куфар (максия) и гумиран сак зад мен. Сака дори стои леко празен. Сега проектирам и чантички за ролбарите, които се скриват в тях и не увеличават габарита и няма как да се съдерат от шубраците. Иначе и аз се учудих как се разпра дисагата на Наско като го подпрях отзаде с моя добитък

            ПП: Този пич с беемвето на клипа защо ги спуска така тия баири.....
            Последно редактирано от c_chanev; 08-10-11, 20:22.
            Yamaha XT​M600E '98
            Mazda 626 2.0 DITD '99 Estate

            Коментар


            • #36
              От: Твърдите куфари - предимства и недостатъци

              Първоначално публикуван от Ivan_J Преглед на мнение
              При офроуд каране основното правило е тежкия багаж върху седалката на пътника.
              Съгласен съм, но...ако случайно присъства пасажер, правилото трябва да се промени.
              Отделно основоположника на темата Милен се опитва от самото начало да я вкара в коловоз, в който май никой не ще да влезе. Идеята е кои торби ще бъдат най-удачни за дълго "пътешествие" по пътища, които не са толкова "офроуд", но не влизат и в категория асфалтирани. Дълго " пътешествие"-месец, два,три ..., далеко от метрополията, от цивилизования свят, този дет познаваме и в който ако стане авария с чиляк или мотор, ще се намери веднага решение.
              Няма как да тръгнеш с едно сакче..не че не става.
              И на мен ми е интересно за предимствата и недостатъците на металните куфари за пътуване от такъв род, не съм ползвал и нямам поглед върху тях.
              Отделно за подобен род пътуване много ме съблазнява идеята за кош..голям метален куфар, в който можеш да събереш цялата си плюшкинова покъщнина...

              Бмв-то като е разкикерчило копитцата нагоре, не можа ли някой да се друсне връз тях и да го върне в изходно положение??
              На мен лично ми е по удобно да вдигам мотора от подобно положение, а не от "нормално" забодено кормило в калта...кат се лепне някоя гъста и мазна като вендуза за резервоара, ходи напиняй да го вдигнеш с чепици, дет и те нямат нужното сцепление.
              Gnome Rhone AX2 800 1938
              Yamaha XT600Z 1VJ 1986
              Husqvarna Te 510 1989
              Argvmentvm ad novitatem

              Коментар


              • #37
                От: Твърдите куфари - предимства и недостатъци

                Хехе, кефиш.
                Колко пъти си се забивал с тежко ендуро в кравешко блато или в мазна глина за тухли
                Случвало ми се е един път с хард ендуро да се лепна в такава глина, точно откъдето копаят от завода за тухли. Да, ама то има яки предпазители на ръцете и резервоара пак не залепна. Само че задника ми залепа за глината, абе беше си трагикомедия.
                А на БМВ-то му скачахме върху гумите, този метод е най-добрия като има някой, който не може да вдига, а има как да помогне(напр. собственичката на БМВто).
                А за куфарите или дисагите - смятай каква площ за залепване в калта има едно такова съоръжение
                В офроуда пътниците нямат място, да си карат сами мотор или да си седят вкъщи. Не че не ги возим често, но е по-готино без тях.

                Коментар


                • #38
                  От: Твърдите куфари - предимства и недостатъци

                  ПП: Този пич с беемвето на клипа защо ги спуска така тия баири.....
                  Едно от предимствата на БМВ-тата за асфалт, е недостатък на черно-работи му АБС-а

                  Коментар


                  • #39
                    От: Твърдите куфари - предимства и недостатъци

                    Имам питане към хората дето карат с твърди куфари: Някой теглил ли е празен куфар? Имам в предвид правени , като на Лари и Иво, и на Оригинални- SW-MOTECH,ZEGA ИЛИ други. Знам , че има хора и с такива. Куфарите , които ми даде Марто ги теглих преди ъпгрейда- 5700гр. , и сега след като ги усилих станаха точно 7кг всеки. Това ми се струва много, но след като Марто каза, че е направил около 4000км на Фрийвинд, значи би трябвали на Африката да ги издържи тия 14кг.общо. И колко дават оригиналните куфари да се товарят( мисля , че 10кг, ама то си е и до мотора) . Знам , че има толеранси, ама не искам да влизам там, че в най-неподходящия момент ще има и ако няма нищо което да заваря , съвсем ще се ос..е работата. До сега не съм карал с твърди куфари и тепърва достигам до неща ,които хората , които са карали с такива , дори и не ги мислят.

                    Коментар


                    • #40
                      От: Твърдите куфари - предимства и недостатъци

                      Старите странични куфари, с които продадох Африката бяха с вътрешен размер 40 х 15 см, 30 см височина и бяха по 4 кг единият с капака. Сега на БМВ-то са 40 на 25 см (вътрешно), 30 см височина и са по 5,6 кг единият с капака. Няма никакви проблеми, освен с по-големият габарит на мотора, с който трябва да се съобразяваш в задръствания в големи градове. И едните и другите са правени от алуминиева ламарина 2,5 мм дебела. Това са страничните куфари. Топ касата и на двата ми мотора е монокей ГИВИ макси 52 литра. В България карам само с топ касата от зад и евентуално мека водолазна торба на задната седалка с палатката и шалтето ми. Спалният ми чувал е в топ касата. Страничните алуминиеви куфари слагам само за дълги пътешествия с продължителност над една седмица извън България. Тогава качвам и чанта на резервоара. Пътувам сам.
                      Имал съм Ямаха ТДМ, която също бях оборудвал с три куфара. Заден Гиви 45 литра и два странични Гиви по 21 литра. Не съм имал проблеми с тях. Имал съм и мотори оборудвани с дисаги, и меки чанти, но те са по-зле от куфарите. Те са по-неудобни, по малки, по-несигурни, от време на време ауспусите ги палят и се мокрят при дъжд, така че не могат да се сравняват с куфарите.
                      Последно редактирано от ВладиЧ; 09-10-11, 14:08.
                      Празен път с планини на хоризонта, бензин в резервоара и километри... Десетки, стотици и хиляди километри, които гумите жадно да захапват и да претворяват в емоции...
                      Златомир Попов - Forry

                      Коментар


                      • #41
                        От: Твърдите куфари - предимства и недостатъци

                        Първоначално публикуван от Gichev Преглед на мнение
                        Едно от предимствата на БМВ-тата за асфалт, е недостатък на черно-работи му АБС-а
                        ABS се изключва на GS-a. Човека от клипа май е забравил да го изключи.
                        BMW F800GS

                        Коментар


                        • #42
                          От: Твърдите куфари - предимства и недостатъци

                          Първоначално публикуван от Gichev Преглед на мнение
                          Едно от предимствата на БМВ-тата за асфалт, е недостатък на черно-работи му АБС-а
                          Който съвсем спокойно може да се изключи, а на новите модели след 2008г. вече и копче има за тази работа. Дайте да не превръщаме темата отново в спор за БМВ.
                          На клипа човека при спускането добре се засили, защото на това стръмното трудно щеше да държи мотора на спирачки.

                          Коментар


                          • #43
                            От: Твърдите куфари - предимства и недостатъци

                            Освен всички предимства, очевидни и не толкова, алуминиевите куфари имат още едно - здрави са, и колкото по-здрави, по-добре.

                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0143_s.jpg
Прегледи:1
Размер:81.4 КБ
ID:5310664
                            BMW R1150GS

                            Коментар


                            • #44
                              От: Твърдите куфари - предимства и недостатъци

                              Това ми беше първото пътуване (по дълго от 150км от нас) сам и конфигурацията беше следната:

                              Топ-каса 45л мисля , че е , пълна с инструменти и къмпинг нещица:

                              Гидоре голямо дирекно с куфара демек поне 6-7кг тежи
                              ~15 броя гайчни ключове различни големини - около 2кг
                              Малко гидоре
                              Голям динометричен ключ (това за какво го влачих , не ме питайте)
                              2 Броя вътрешни гуми
                              Мултиметър
                              2 броя тиксо дебело и 1 брой хартиено такова (влезе в употреба , след като ми спря километража)
                              Палатка - 1кг
                              2 Фенерчета
                              Спален чувал
                              Крачна помпа
                              0.5л домашна ракия
                              От горе имаше винаги вързана бутилка с вода от 2л ... пълна разбира се

                              Ляв куфар пак 45л:
                              1х Дънки с колан
                              4х Тениски
                              4х Боксерки
                              4х Чорапи
                              2х Леки якета
                              1х Маратонки
                              1х Сандали
                              1х Нисесер
                              3х Къси панталонки
                              1х Ученическа чанта

                              Десен куфар 35л:
                              Лаптоп заедно със зарядно
                              Зарядно и батерии за фотоапарат
                              Зарядно и батерии за навигация (пълна глупост да ги носиш!)
                              Части за мотора:
                              Жила 3 броя (съединител, газ , спирачка)
                              Масур за газта (мързеше ме да свалям жилото и взех целия масур)
                              Разни релета от същата Африка
                              Лост за задна спирачка
                              Лост за съединител и предна спирачка

                              Чантичка над резервуара:
                              Ipod, Телефон, зарядно Ipod-Тел. , ръкавици и дребни ненужни неща ....

                              За Топ касата бяха вързани Шалтето , якето за дъжд и панталоните с ластици които бях хванал за стойките на страничните куфари.
                              Според мен багажа ми НЕ беше под 70кг ... защото само топ касата си беше бая тухла (яд ме е че не я мерих!).

                              При нормално каране със 100км/ч (при преден пиньон 16 и заден 45) разхода беше 6.5 до 7/100км при равен терен.

                              При толкова багаж дето бях накачулил недостатъците бяха доста.
                              Страничните куфари са хубаво нещо , но трябва да се отварят отгоре!
                              При всяко спиране в някой град, за да стигна до дънки или къси панталонки, трябваше да отвръзвам левия куфар който бях вързал с тресчотка за десния през задницата на мотора , да го свалям на земята , за да мога да го отворя нормално , без да изпопадат чорапи , гащи и други неща.
                              Ако бях с алуминиеви които се закачвас посредством болтове към стойките нещата щяха да са други, тресчотката щеше да е в топ касата, а панталоните щях да си ги вадя за секунда през капака, без да се гъзя екипиран в 40 градуса жега ...

                              Изпуснах го мотора 2 пъти така натоварен и нямах особенни проблеми с вдигането (и аз не съм малък де, 110кг , 1.85см) ... единия път даже беше доста екстремно , щото ми падна на бутка за плащане на винетни такси в Италия

                              Аз съм твърдо ЗА! твърди куфари особенно ако се кара по асфалт.

                              Прикачени файлове
                              Toyota RAV4 XA2 2.0 D4D 2004г. | Honda XRV 750 Africa Twin RD04 1992 г.
                              Piaggio Vespa PK50S 1983 г. | Puch Maxi N 1982 г.
                              Спортен Клуб Стрелба с Лък - Етър 78 В.Търново

                              Коментар


                              • #45
                                От: Твърдите куфари - предимства и недостатъци

                                Първоначално публикуван от ivanov13 Преглед на мнение
                                - здрави са, и колкото по-здрави, по-добре
                                Това е хубаво съждение, но ще може ли мотора след най голямата сравнителна степен да се пребори с тях??
                                Gnome Rhone AX2 800 1938
                                Yamaha XT600Z 1VJ 1986
                                Husqvarna Te 510 1989
                                Argvmentvm ad novitatem

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X