Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Твърдите куфари - предимства и недостатъци

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Твърдите куфари - предимства и недостатъци

    Боя се, че заглавитето на темата не отразява един много важен нюанс - "за пътешествие и хардофроуд". Последното изречение в коментара на Димо обобщава и моето мнение.
    Димо - заглавието на темата е подвеждащо , протестирам. Аз също чета и се чудя какъв шосеен мотор да взема, и какви куфари да му сложа. Тук трябваше да си говорим за хиляди километра черни пътища - там създават проблем кутиите, а не за асфалта - по който можем да стигнем почти навсякъде (и лично аз го предпочитам, с моя крехък опит и неподходящ мотор).

    Извинявам се за стила си, не ми се налага да пиша на кирилица поне от десет години, а и изобщо да пиша - това което си го мисля в главата, ми е много трудно да го формулирам в обосновано (за мен) мнение. Смешно е и се извинявам ако звуча дидактично, но ако съм твърдо убеден в една позиция - то веднага я споделям с приятелите си.

    Бил съм изкушен в някои "екстремни спортове" и там теорията (теорията и дори хипотезата са нещо много сериозно) вкарана в практика е разликата между живот и смърт. Такова "невинно" нещо, като пропуснат възел на края на въже, нещо което се прави за секунда - виждал съм го пред очите си, случвало се е и на друг приятел - счупени прешлени, гипсово корито и т.н. В опита трябва да си ФАНАТИЧЕН - иначе инерцията на рутината се обръща в грешка. Един от най-големите Big Wall катерачи загина преди няколко години при рапел от скъсана седалка! Човек, който е рекламно лице на фирми за екипировка просто не обърнал внимание, че е поостаряла. Аз съм фанатичен до един момент, след това ставам инертен, и когато последва някой шамар, като сополиво дете се връщам при мама (опита) и в известен смисъл съм станал страхлив.

    Пътуванията с мотор са ми нова страст, и използвам опит по аналогия - от другите си занимания. За бивакуване, спане на открито и т.н нещо знам, за другото гледам какво правят "най-добрите". Colebatch много се беше джавкал преди време в Horizona.. на тази тема. Аз си избирам да гледам и се уча от него, ако друг си избере Големия Том - за мен лошо няма. Но ако ми е приятел, ще се опитам да го вразумя.

    Димо го е казал - за Монголия тръгва с дисаги, Мони и Бойко явно също. Май сме единодушни.

    Интересен ми е микс-варианта -като при Дъг. Горе слагаш техниката..

    Коментар


    • #17
      От: Твърдите куфари - предимства и недостатъци

      Тъй като темата е изместена, почти всички аргументи "за" са обезценени. Това че роклята на жената не е измачкана - не мога да го поставя на везната. Да ме прощава жената, но там съм сам .

      Точка 2, от коментара на Бойко - хм. Няма какво да кажеш, освен че ако си с др 650, хр. , малкия КТМ и т.н и мек багаж, ще си един щастлив човек . Друг е въпросът, че ще даваш повече газ и опасностите вероятно ще идват от скоростта - хехехе.

      Погледнете и прочетете това, особено 33, 42 ... http://www.horizonsunlimited.com/hub...inions-47495-3

      Коментар


      • #18
        От: Твърдите куфари - предимства и недостатъци

        Добре де.. подвеждащо е. Накъде те подведе

        Виж сега, "хардофроуд" в този раздел по принцип - няма. Хардаджиите са в горния раздел А те най-много раничка да си качат на гърба и то не всички.
        И когато им се случи да не се прибират по няколко дни, спят и се хранят по хотели и хижи ...

        Далеч по-полезно би било да обсъдим различните модификации на твърди и меки дисаги. Литри, здравина, цена и т.н. Варианти за носене на втори чифт гуми.
        Щото аз не бих взел Gaiant loop - 50л./450 USD или Beta Bag -45л./165 USD заради големият им обем и факта, че целият багаж е на едно място и трябва да го товариш/разтоварваш и пренасяш заедно. За мен по-доброто решение е разделен багажа на три части (в три торби). Примерно Teton Saddle Bags на Wolfman - 2 x 19 л. / 170 USD, Speedbag на Ortlieb 35л./200 EUR или най-обикновени чували на Louis за 40 лв.

        Gaiant loop - 50л



        Betabag 45 l



        Teton Saddle Bags 2x19 +2



        Speedbag



        Louis



        А темата изобщо не е изместена
        После ще разгледаме и металните предложения ...
        ______2
        Е = MZ

        Коментар


        • #19
          От: Твърдите куфари - предимства и недостатъци

          А защо забравяте пластмасовите куфари? Или те са прекалено асфалтово ориентирани?

          Моето мнение:

          куфари:

          + обем - събират много;
          + удобство - достъпът до багажа е много по-лесен;
          + сигурност - по-спокойно си оставяш някъде натоварения мотор, макар че техните ключалки са елементарни;
          + водонепромокаемост - не се налага да мислиш за дъжд, кал и т.н.
          + мястото за втори човек е свободно;

          - обем - предразполагат към претоварване (два пъти вече късам багажник);
          - размер и тегло - затрудняват маневрирането с мотора, пречат при качване и слизане;
          - опасни при падане (визирам най-вече металните кутии);
          - чупливи са (поне пластмасовите) - не съм имал счупване, но съм чувал от други хора за счупена основа или отваряне по време на движение; може да останеш без куфари и багаж насред пътя;
          - нарушават аеродинамиката и стабилността на мотора при по-висока скорост;
          - не стават за пренасяне на чупливи предмети, ако не са добре напълнени и уплътнени (последния път всичко вътре беше в лютеница );
          - скъпи са (освен куфарите, трябват и багажници, стойки и т.н., които също са скъпи);
          - смяната на мотора изисква наличие или монтиране на съответните багажници и стойки, което пак струва пари;

          дисаги и меки чанти:

          + леки и удобни за пренасяне;
          + могат да се компресират или пристегнат (не всички) и багажа да не се мандахерца вътре;
          + не пречат толкова на аеродинамиката;
          + евтини (горе-долу наполовина на куфарите);
          + могат да се поставят на задната седалка и отпада необходимостта от багажник, както и вероятността нещо да се счупи по мотора от претоварване (задната седалка обикновено е предназначена поне за 40-50кг);
          + могат да се поставят на всеки мотор без допълнителни изисквания (багажник, стойки и т.н);

          - малък обем - дисагите средно са наполовина на страничните куфари;
          - ниска водоустойчивост (за платнените) - появява се необходимост от спиране и покриване със съответните калъфи при дъжд;
          - влошаване на външния вид на композицията мотор-багаж (не се смейте ) - необходимост от ремъци, ластици и т.н. които освен това могат да протрият боя и т.н. (който има съмнения да дойда да види опашката на моя );
          - губи се задната седалка (при поставяне на багажа там);
          - не са толкова здрави и е възможно да се скъсат, пробият, протрият и т.н.

          Аз лично мисля вече за пътуванията да ползвам мек багаж, а куфара само за градско.

          Коментар


          • #20
            От: Твърдите куфари - предимства и недостатъци

            На някои им трябват твърди куфари и си ги ползват.
            На някои им трябват меки чанти и си ги ползват.

            Никой няма нужда да се чуства герой или позьор...

            Милен, струва ми се, че искаш ние да те убедим, че нямаш нужда от твърди куфари...
            Каквото и да решиш, успех!
            You'll never find out - I got no key hole....

            Коментар


            • #21
              От: Твърдите куфари - предимства и недостатъци

              Имам оригинални дисаги Априлия на мотора, както и пластмасов куфар отзад, имам и чисто-нови дисаги като обем мисля че са еднакви. Меките дисаги дори не съм ги разопаковал все още. Дори твърдите дисаги ги пристягам допълнително, за да не ми мърдат при движение, ако трябва да карам с меки направо не си представям как трябва да ги омотая. Разлика във вървенето/разхода със и без не съм усетил, но така или иначе рядко карам с повече от 130км. Относно водоустойчивостта при мен има леки пропуски, все пак са куфари на 12 години(още един плюс за пластмасовите куфари, колко най-много могат да изкарат текстилни дисаги?)облепям с гафер/широко тиксо двата края и пропускливостта намалява.
              Относно сигурността случвало ми се е да изпускам мотора по черно с куфарите, освен че е одраскана боята няма други проблеми, така или иначе много си зависи от ситуацията както могат да те предпазят, но и да се окаже някой крак под тях така или иначе проблема в повечето случаи е лошата реакция на каращия.
              По-важното да се кара, а не с какво според мен

              Коментар


              • #22
                От: Твърдите куфари - предимства и недостатъци

                Хахаха, стига де. Почти навсякъде съм сложил курсор " "пътешествия с офроуд ориентация - а не за туризъм", мек-твърд багаж, за хард пътешествия ..
                Ili4 - не се чудя и по-горе съм написал, мисля за втори мотор - за туризъм с жената, а и за мен само - и на него ще слагам куфари. По изброените от вас по-горе причини. Въпросът е, кое е по-оптималното при подобни пътувания, а не по принцип - каквото е противопоставянето на за и против тук. Аз в по-принцип не вярвам, като тръгвам на зимен преход си вземам зимния чувал, не пестя с летен.
                За последната година (откакто карам мотор) направих 5-6 по-големи пътувания с въшката и там е обяснимо защо съм с мек багаж. На доста места из градовете ми се е искало , да зарежа мотора и да се разхождам. Има си начин с мрежи, има си аргументи, че така било по-сигурно , но аз лично за сега бих избрал куфари.

                Затова казах, че темата е изместена - в смисъл че всичките ми мнения бяха подчертано за определен тип пътувания, каквито както каза Димо не правим, поне за сега. А аргументите на колегите по-долу, бяха за пътувания, които правим ние тук.

                Но ето Бойко и Мони догодина тръгват на нещо яко и не са тръгнали да пестят от куфари. А Бойко неговите си ги подари по пътя? Ще кажете на Мони си бяха ок., но догодина няма да е с тях ?

                Хубавите дисаги, за които говорим не са евтини - така че не се циганим на принципа "гроздето е кисело". Ако ги сменяме и по често от алуминиевите, реално става и по-скъпо.

                Colebatch в линка по горе :

                "While some guys pick soft bags because they are cheaper, I dont really care too much about that. I use soft bags because they are superior. The fact that I need to shell out 1000 quid less for the set up is a bonus, not a consideration in the decision making process."


                Бойко - с колко горе долу ти вдигат куфарите разхода? Половин-един литър?

                Коментар


                • #23
                  От: Твърдите куфари - предимства и недостатъци

                  Реално май навсякъде съм съгласен с Димо(не ми е плащал) - стига да не забравя, че в Монголия ще е с дисаги. На Лоуис - тия конкретните, не са ли само за отгоре - металната пластина за пвц. - нещо ме притеснява да я друсам ? А и да не носим само спални чували та да тъпчем, има един сак 50 литров - нещата се случват надлъжно.
                  По едно време се опитах да "изпроектирам" дисаги, скачащи се в удобна раница.. Но се отказах, това което не ми харесваше в пътуването с колело, както и с мотора ... няма как да се избегне, вързани сте си един за друг - трябва да си се гледате

                  Коментар


                  • #24
                    От: Твърдите куфари - предимства и недостатъци

                    За текстилни и пвц торби от сорта на тези на Луис има специални багажници за ендуро мотори, към които се закрепват.
                    По съществено е не какви торби ще се използват, като се правят офроуд"разходки", така им викат в другия раздел и "пътешествия", по важно според мен е да се смъкне центъра на тежеста максимално надолу...нещо, което предлагат само торбите , разположени във вертикално направление. И с куфари може да се постигне, но повечето не отговарят на това условие.
                    Това е важно при много багаж, при малко, който се събира в Gaiant loop е без значение.
                    При системно претоварване на мотора с багаж и каране извън асфалта е "необходимо", дори задължително да се усили рамата на слабите места, за да не се стига до опознаване на заварчиците във всяка точка по света
                    И съответно каране по такива пътища ...всеки недостатък излиза бързо наяве, и като се стигне до прословутото "мотопътешествие" поне ще си частично подготвен, не само на теория, чел пътеписите на избрания апологет, а и ще имаш някакъв практически опит.
                    Друго важно, поне за мен при каране по черни пътища с много багаж..и Дулцинеята тоже, е страничния багаж да е така разположен, че заедно с ролбарите при падане , освен защита на краката, да не позволи на мотора да се пльосне максимално странично, а да остане под известен ъгъл...че инак в кал, съчетана с лек обратен наклон как се вдига
                    Gnome Rhone AX2 800 1938
                    Yamaha XT600Z 1VJ 1986
                    Husqvarna Te 510 1989
                    Argvmentvm ad novitatem

                    Коментар


                    • #25
                      От: Твърдите куфари - предимства и недостатъци

                      Аз си представях тези на Лоуис, хоризонтално отстрани... Можеш ли да пуснеш линк - за верикалното им закрепване, не можах да открия.. Така ще е съвсем различно наистина! Искам да видя къде отива усилието - да не се откъсне торбата от пластината?
                      В съседния раздел доколкото съм гледал не са правени "офроуд разходки" - като се натрупа умора след месец каране с багаж, правилата на играта се променят. Останал съм с впечатление, че подобно нещо не е правено до сега в Бг. и май Мони и Бойко ще са пионерите.

                      Коментар


                      • #26
                        От: Твърдите куфари - предимства и недостатъци

                        Куфарите са си куфари. Никакви дисаги не могат да ги заменят! Но.... Закрепването на куфарите към мотора е от изключително значение. Ако се клатят, като стари т- - - ци, при дълго каране ще береш много ядове. Особено със задният, ако се клати насам - натам и нагоре - надолу!...Друго, което е добре да се знае е, че не е добре да стърчат извън габаритите на мотора страничните куфари. Най-добре е да са с габарита на мотора, тоест мине ли кормилото от някъде значи минават и куфарите. Друго важно нещо е, че истинските куфари не се чупят и мачкат при падане на мотора (и никой не затискат), а играят ролята на ролбар. Е, може да се надраскат, но така ставаш по автентичен.
                        Дисаги на дълъг път по асфалт не могат да заменят куфарите, каквито и ще пари да струват. Дисаги на дълъг път е добра идея, но ако от долу имаш добра голяма тръбна конструкция, която да ги подпира и държи от всякъде. Справка Индия - Роял Енфилд. Да разчиташ само на една планка, или тръбичка, която ги пази, за да не ги запали ауспуха и на разни коланчета за закрепване предвидени от изобретателите им е умряла работа и обикновено това окачване те изненадва неприятно в един момент. Дисаги е по-добре да се сложат на малък и лек мотор, щото малък и лек мотор с куфари... Трябва да са малки куфарчета...
                        За Монголия си трябва лек, но с достатъчно висок клиренс, мощен мотор с по-голям резервоар. Задължително странични ролбари и офроуд гуми. Багажа трябва да се подбере изключително прецизно и да бъде минимален. Задължително поне 5 литра вода. Дисаги не са необходими, според мен, а една голяма непромокаема чанта здраво закрепена на задната седалка зад теб и евентуално чанта на резервоара...
                        Това обаче си е мое лично мнение и не искам да ангажирам никой с него.
                        Празен път с планини на хоризонта, бензин в резервоара и километри... Десетки, стотици и хиляди километри, които гумите жадно да захапват и да претворяват в емоции...
                        Златомир Попов - Forry

                        Коментар


                        • #27
                          От: Твърдите куфари - предимства и недостатъци

                          Първоначално публикуван от gnomerhone Преглед на мнение
                          .....При системно претоварване на мотора с багаж и каране извън асфалта е "необходимо", дори задължително да се усили рамата на слабите места, за да не се стига до опознаване на заварчиците във всяка точка по света
                          ......
                          Е те това е важно. Ма как се намират слабите места? По снимките от нета ....някъде под опашката, ама къде?
                          В повечето случай при мен теглото надхвърля 500кг. Къде да заварям?

                          Забелязвам че всички мнения си приличат, но въпреки всичко има люде с куфари, с VFR, с HD, с мотопеди и ..... из степите.
                          още за мен на ВВВ//sites.google.com/site/fozysite/home

                          Коментар


                          • #28
                            От: Твърдите куфари - предимства и недостатъци

                            За всеки модел мотор си е индивидуално усилването - според геометрията - голямото БМВ - колко му е товароносимостта? Аз имах подобни планове за моя и доста се зачетох,солови пътешествия, семейни през Африка.Хората казваха, че няма нужда, но и моторите не са товарени с повече от 180 - колкото му дават по каталог. Така че общо 300. 500 кила си е нещо много сериозно..

                            Допускам производителя да се застрахова с по-малки килограми както е при колелетата например ?

                            Според прочетеното от мен, няма нужда от подобни изпълнения за доста модели мотори, ако караш като за пътешествие, а не като карач . В смисъл - има хора, които отиват в Монголия и навиват масура - кой, колкото му стиска. Имат парите, уменията, мерака да трошат моторите с усмивка.
                            Швейцарците, за които споменавам в началото на темата ми дадоха ново тенере натоварено с куфарите - за тест езда. Познавахме се от половин час, и като им казах че ме е страх да не го изпусна -(90 сантиметра седалка - егати магарето), викат изпускай, ние ги изпускаме всяка седмица, а в началото по десет пъти на ден . Ако тия попаднат в Монголия, всичко ще счупят!

                            Допускам такива да са повечето случаи на счупени рами, хората забравят, че това не е Дакар. Или просто не мирват ако не счупят нещо. Имаше едни старци разбойници, с големи BMW , Димо им е фен - из Централна Азия караха- та те си търсеха шамарите сами, с ентусиазъм помилаха моторите, много луди . Ако карат бавно и внимателно, с мекия багаж (20 кила по-малко на опашката), че дори с куфари - ще си стигнат по живо по здраво. Просто е невероятно какви гробници минават по този път всяка година с Монгол рали, да не говорим за месните с китайските моторетки завзели тази част от света.

                            Предполагам и от там идват мнения от рода, че BMW 800 е пълен боклук, калпаво окачване и т.н. Че в HP2 на BMW няма никакво HP2 освен името и прочие. И се почват едни доработки върху едноцилиндрови ендура, ум да ти зайде. Но тези хора обикновено знаят какво искат. Просто там където те ще пердашат на скорост, другите минават с 20 в час, че и по-бавно и става. Дори с чопър, дори с пистарка. А на Дакар само окачването спокойно стига 50 хил. евро, и пак се чупи...

                            За златна среда, хем да си караш като човек хем да не се чупиш много...не знам. Допускам, че ако си познаваш много добре мотора и себе си като карач - и си резнеш на 20 % надолу карането за запас - става. Но трябва да си много опитен, за да играеш на ръба и да можеш да си позволиш да чупиш мотора. Аз и с колелото дори си карах пенсионерската, защото съм страхлив - не искам да чупя нито себе си, нито него, а в някои моменти не съм могъл и да си го позволя.

                            За мен аспекта не е само финансов. Аз съм от тия дето си се привързват към добичето, и си го обичам. Глупаво е, ще кажете парче желязо...
                            Искам да си се върна с него у дома. В Турция моят мотор струва двойно повече, отколкото мога да му взема тук. Предлагаха ми да го купят - щях да съм си понаправил екскурзията, и да изкарам 1000 лева плюс.. Просто се засмях, как да си го дам магаренцето.. Но всеки си е башка луд.

                            Коментар


                            • #29
                              От: Твърдите куфари - предимства и недостатъци

                              Хм, Fozy, агент провокатьор си За миг да ти се вържа и почти да си представя как заваряваш с електрожен или телоподаващо рамата на БМВ-то ...но всъщност като се замисля, има къде да теглиш няколко шева за всеки случай. То при тия килограми...кюлчета злато ли пренасяш....Милен се майтапи с тези "пощенски кутии", ама отгде да знае човек, по време на малката моторизация в Германия БМВ са имали специален пощенски мотоциклет за райхспощите...та нищо чудно да продължават традицията и сега
                              А сега по сериозно, направи сравнение на рамата от средата назад със същата част на HP2 примерно, и ще видиш разлика в ъглите на триъгълника, при теб този ъгъл е с по малък градус, вярно че има перпендикулярни подсилвания , но...
                              Също обърни внимание и къде завършва долната тръба на ХП2 за разлика от на твоя мотор, отделно обърни внимание и на подсилващите планки между тръбите.Една допълнителна тръба,поставена под по голям гъл и свързана с другата наклонена по начина, по който тя е свързана с най горната,както и подсилващи планки би трябвало да са достатъчни. Това е теоритизиране, едва ли на някой ще му е необходимо да го прави, по лесно е -по лек багаж.
                              Всъщност, доколкото си спомням, Бойко в пътеписа за Африка беше споменал за проблем с опашката, ако бъркам, моля да бъда извинен.

                              Внимавайте с офроуда, скоростта и най горния куфар


                              https://tciproductsusa.com/index.php?main_page=index

                              Тука са багажниците за торбите, интересни, донякъде недоправени, но даващи представа.
                              Съпоставени с подобните, слагани от индийците на Енфилдите, просто са ...като кашкавалени.
                              Варианта, даден от Димо за страничните торби с тяхното захващане и една на багажника и на мен ми се струва най удачен за пътуване от този род.
                              Последно редактирано от gnomerhone; 06-10-11, 22:47.
                              Gnome Rhone AX2 800 1938
                              Yamaha XT600Z 1VJ 1986
                              Husqvarna Te 510 1989
                              Argvmentvm ad novitatem

                              Коментар


                              • #30
                                От: Твърдите куфари - предимства и недостатъци

                                Милене, ти пишеш за пътешествия и разходки... То тука може да си говорим до утре по тия класификации - как така класифицира асфалтовото каране за разходка, а макадамовото за пътешествие!? Моя мотор по украинския асфалт друса повече от БМВ1200ГС по някои бездорожия. Ето как изглежда моя (левия):



                                Съвсем обикновено изглеждащ, нали? Чудих се много за куфари, но се отказах. Първо за моя мотор надеждните куфари трябва да се правят. Това което се продава, освен, че е много скъпо, има и голяма вероятност да се строши по неравния асфалт, а повярвай ми тоя мотор друса по неравностите повече от всички тежки ендура.
                                Значи решавам - дисаги. Но качествени дисаги - Ortlieb, непромокаеми, без ципове, цена ~150 евро, събират над 60л общо, не им трябва система за закрепване. И нека не говорим за това, че дисагите, видите ли се били късали след 1-2 години, при цената им в много пъти по-евтина от качествените куфарни системи (а това са много качествени дисаги), можеш да ги сменяш всеки сезон и пак ще е по-евтино. За издържливост трябва да говорим по-скоро при куфарите, защото там е важно. Тези дисаги са евтини, с изключително здраво закрепване и допълнително ги връзвах с един ластик - 1 мин работа. И пак да вметна - нека не говорим, че дисагите се късат. Качествените дисаги се късат много по-трудно от това да си прецакаш окачването на тежкия куфар. Убеден съм в това. Не се чупят, не се мокрят. Единствения недостатък, че не мога да си сложа техника вътре, но пък си слагам всички дрехи. Ако падна и ги скъсам, все някак си ще се прибера, нали? То и с куфара ще се прибера ама има риск да падне, да го счупя, да трябва да го хвърля и после ще ме боли, щото струва 3 комплекта дисаги.

                                Имам и топ каса. Евтин куфар от градските, и го сложих заради това, че намерих оферта в ибей за оригинален багажник за XJR, иначе най-вероятно нямаше да дам 90 евро за окачване за топ каса. През цялато време знаех че може да ми се скъса багажничето и да изхвърля някъде куфара, но нямаше значение. Топ касата е удобна заради 46л сухо място - в слачая слагах леки неща - аптечка, дъждобран, подплата, ръкавици и малък лаптоп, ако трябва да го хвърля, прехвърлям лаптопа в чантата на резервоара и готово. Куфара и закачането му струваха общо 130 лв. Е вярно, нямам класическия пътешественически вид на натоварения с куфари GS , но пък всичките ми багажи струваха 500 лв. и носех доста неща.

                                На мен философията ми в случая ми е да не давам ненужни пари. Пари, които мога да ползвам за бензин или храна, или подръжка по мотора, да не отиват в както казва моя шеф "nice to have" неща, след като и дисагите ми стигат. И мисля, че съм си намерил идеалната комбинация. Да, неудобно беше, че понякога трябва да свалиш багажа, и това че не толкова лесно се отваря, но с внимателно планиране, това не е никакъв проблем. В крайна сметка багажът не е най-важното нещо в пътуването...
                                LZ2NKM

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X