Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Пътуване до Кавказ

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Пътуване до Кавказ

    На Крим най-основното в момента е това:



    Дават се квартири, има много гумаджийници и автомивки. Крим е много красив, но в момента е толкова пренаселено, че аз не разбирам как тия хора "отдыхает" както те само се изразяват. Всяка стаичка буквално се дава под наем, но не и за един ден, за един ден е по-сложно и скъпо. Иначе там е чисто и подредено в Севастопол, и колкото по на изток се отива, толкова по-мръсно и евтино става. Имахме възможност да спим на типичен техен къмпинг - сигурно хиляда човека на един плаж опънали един до друг палатки, без на практика никакви удобства. И все пак имаше хора дошли от Беларус на 2000 км.

    Минахме и през Азовско море - гр. Щелкино, построен 1976 заради строящата се тогава Кримска АЕЦ, спряна от строеж през 1986 след Чернобилската авария. В момента Щелкино се води курорт. На практика всички панелни жилища се дават като квартири, няма нови сгради, туристите са в панелките. Но пък градът е чист и подреден, не е толкова пренаселено. Там се видяхме с един украинец, колега на Силвия, който беше там на почивка и той каза, че доста хора ходят там, понеже е евтино, плажовете са хубави и не е пренаселено като на Крим. В крайна сметка хората заселили се там заради централата преди 30 години се опитват някак си да живеят с това, което им е останало. В Щелкино стоят и останките от строежа на ВВЕР-1000 реактора (същия като 5 и 6 блок на Козлодуй, който през 1986 е бил 80% готов):


    Вчера влязохме в Русия през порт Кавказ. Нямахме проблеми освен, че ти трябва едно време да се ориентираш какво точно се случва там и какви са порядките. Всеки ферибот товари 20 коли и са на час и половина. Хората с колите чакат по 1 ден по грубите ми сметки на опашка. Заради безумната коминация с обработката на документи и товаренето. Определено дори и с малките фериботи може да се направи организация и нещата да вървят по-бързо. Но явно на никой не му пука:



    В Русия, това което се забелязва е много по-добрите пътища, табели, маркировки и чистота. Все едно влязохме в Западна Европа в сравнение с Украйна. Бензинът е още по-евтин: около 1.50 лв. Лошото е че трафикът от Анапа към Сочи е безумно натоварен. Никога не съм виждал подобен трафик... Другото лошо е че руските шофьори, поне в този район карат доста бързо и нагло. В Украйна, напротив не сме имали проблеми, дават път, пускат мотористи... И стана много скъпо. Сега в Туапсе цените са вече по-високи от София, а в Украйна беше много много евтино. Добре, че за този хотел ме беше светнал един руснак, та сега сме на три звезди чист и хубав хотел за 1800 рубли, паркинг и интернет само на стотина км от Сочи.

    Това задръстване почва на 7-8 км, може би и повече преди разклона на Джубга където има тъп сфетофар с пътя от Ростов-на-Дон. Съответно карат в насрещното, или в банкета, или в банкета на насрещното. Където има място. Добре, че сме с мотори че с кола не ми се мисли, колко време щяхме да чакаме...


    Качил съм нови снимки в галерийката https://picasaweb.google.com/1097777...casus2011Live#
    LZ2NKM

    Коментар


    • #32
      От: Пътуване до Кавказ

      Стигнахме Кавказ:


      Вчера успяхме да пробием 190 км от Туапсе до Красная поляна и обратно. Едно от най-трудните карания, които сме правили. Пътят е страхотен - такъв няма и на алпите - всякакви завои, спускания, изкачвания. И е много хубав за каране ако нямаше трафик... А трафикът е ужасен - нищо подобно не съм виждал. Големи камиони - Камази, УАЗ-и каращи с 5-20 км/ч и колони зад тях. Разбира се милционери навсякъде. Всъщност този планински път е единствения път към Сочи, което е поне колкото Варна, може би и по-голямо като се събере със селцата и градовете наоколо. Нямаме снимки от там, просто защото не влязохме в Сочи, а заобиколихме директно към Адлер. И в Сочи и Адлер се строи яко, но най-голямото строителсто е по тясната долина на реката слизаща от Красная поляна - мисля че Мзмыта се казва. Изглежда, че там ще са всички олимпийски съоръжения - виждха се нови ски шанци, а по цялата долина се строи железница от летището до Красная поляна. Огромна строителна площадка - хиляди работници и стотици камиони.

      Още от Адлер забелязахме милиционери на всеки ъгъл и така до Красная поляна. Помислих си - сигурно се охраняват от Кавказците, но чак пък толкова хора - това е човек почти на всеки разклон за 60 км. Горе се оказа че на посещение е първо Путин, после госпрезидента, а накрая се оказа, че е президента на Боларус. Сещате се как отцепва път в Русия. Колите се спират, милиционерите минават с колите и избутват всички настрани от пътя. Един работник горе каза нещо като "Ну это Росия, это ненормалная страна!" Всеки път като идвал президента спират да работят и чакат да мине.

      Иначе наистина е невероятно красио в Кавказ, а от Адлер и плажовете до над 2000 м на пистите се стига за 40 мин. Едва ли има подобно място в света. Адлер и Сочи изглеждат доста развити, но трябва магистрала до там...

      Качил съм малко снимки в галерията. Днес тръгваме към Майкоп и кавказката провинция нагоре, дано малко си починем от трафикът. Има една вероятност да се опитаме да влезем в Грузия през Верхний Ларс. Май в момента пускат чужденци, но все още не сме решили.
      LZ2NKM

      Коментар


      • #33
        От: Пътуване до Кавказ

        Познати места!!
        Миналата година беше същата лудница - и в Крим и в Русия!
        В Майкоп ще е по-спокойно!
        П.С. Нещо в темата не се виждат снимките! Само при мен ли е така"
        יעבור
        «И това ще мине»

        Коментар


        • #34
          От: Пътуване до Кавказ

          От името на Ники и Силвия един въпрос към знаещите: колко е срока за пребиваване Русия без регистриране - 72 часа или повече?

          Коментар


          • #35
            От: Пътуване до Кавказ

            До 48ч. трябва да са се регистрирали.Най-лесно е да си вземат хотел за една вечер.Рецепциониста/ката прави регистрацията.
            Поздрав!

            Коментар


            • #36
              От: Пътуване до Кавказ

              Първоначално публикуван от goshko-loshko Преглед на мнение
              До 48ч. трябва да са се регистрирали.Най-лесно е да си вземат хотел за една вечер.Рецепциониста/ката прави регистрацията.
              Поздрав!
              Абе ние два дена бяхме на хотел в Туапсе и те не можаха да я направят. Казаха, че не работела службата за регистрации. Управителят, обаче каза че можело до 7 дни да излезеш без регистрация, а аз наскоро четох някъде, че били вече не 72 часа, а 5 дни.

              Сега сме на хотел във Владикавказ и утре ще ги направят. Тука ги прави рецепционистката и подава после данните към милицията или където е там...
              LZ2NKM

              Коментар


              • #37
                От: Пътуване до Кавказ

                Днес от обяд насам ни вали проливен дъжд. Всеки път като си помислех, че не може по-зле да става и то ставаше. На влизане в Северна Осетия се сблъскахме с ДПС-рекетьори, поради което се забавихме и покарахме завидно време по тъмно в дъжда. На влизане във Владикавказ улиците се бяха превърнали в реки, на места в езерца - за щастие нямаме угаснал или паднал мотор. До хотела се добрахме благодарение на случаен човек, който спря до нас на улицата и ни разпита накъде сме се упътили, а после ни прекара по уличките с най-малко вода. Иначе сигурно още щяхме да плуваме някъде
                Поздрави! С.

                Коментар


                • #38
                  От: Пътуване до Кавказ

                  Качих малко снимки от вчера и днес: https://picasaweb.google.com/1097777...ucasus2011Live Интересното днес беше, че минахме от Адигея в Карчаево-Черкеската република, после в Ставрополския край, после в Кабардино - Балкария и накрая в Северна Осетия. За съжаления от Пятигорск нататък ни валя почти проливен дъжд и нищо не видяхме, нито снимахме. А би трябвало да се вижда Елбрус.

                  Сутринта времето беше хубаво и в Карчаево-Черкеската република беше невероятно красиво. "Границите" (ДПС пунктовете) ни скъсаха нервите особено северно осетинската, където бях посрещнат с думите "Почему ты нарушаеш, а? Пачему ты нарушаеш?" Нарушението е това че тръгнахме в другата лента с още 5 коли. Трябваше да се пазаря с един ДПС-аджия в една стая, който искаше да ми вземе международната книжка. И от 300 долара ги докарахме до 1000 рубли. И аз му ги дадох понеже се притесних да не ми вземе и талона на мотора. Като излязох навън дойде и ми ги върна!!! Не можах да разбера кой го насмете, но преди това ни накараха най брутално да спрем моторите на дъжа и да ги чакаме почти на дъжда.

                  Но пък има много свестни хора тук. Само съжалявам, че не можахме да видим Елбрус и да се помотаме из градовете заради дъжда. Утре мислим да побваме Верхний Ларс и да влезем в Грузия, та разправията с ДПС дойде като добра загрявка за евентуалните глупости там. Проблем също е и лошото време в региона. Утре го дават да продължи да вали и да е студено, а пътя там се качва мисля до 2300м.
                  LZ2NKM

                  Коментар


                  • #39
                    От: Пътуване до Кавказ

                    Страхотно пътуване. Много ви се радвам. Успех напред...накъдето и да е това
                    И ви върнаха 1000 рубли?!? Брех това като виц
                    ______2
                    Е = MZ

                    Коментар


                    • #40
                      От: Пътуване до Кавказ

                      Да, да върна ми ги. Пусна ме той от стаичката, излязох навън и докато още си оправям документите дойде и ми бутна 1000 рубли в ръката. Прибрах ги, запалихме и изчезнахме. Гледахме ги да не са фалшиви, но не са. И аз все още не мога да си го обясня, но явно някой го е насмел че взема пари от нас, не знам... Както и да е, ще заредим още два резервоара утре. Иначе беше класически наглец - викам му "Човек, тука ни вали, вече е тъмно, студено е, не знам какво точно съм нарушил.", а оня ми гледа дъждобрана и вика "Ааа, нищо ти няма, это харошая куртка." И ми разправяше ДПС вицове, че трябва да си платя глобата на Верхний Ларс и после да се връщам чак до Налчик да си вземам книжката и повече не мога да влизам в Русия. И това на фона, че се кани да ми вземе СБА книжката. Толкова много наум не съм се смял...
                      LZ2NKM

                      Коментар


                      • #41
                        От: Пътуване до Кавказ

                        Дано да нямате повече подобни приключения. Моторите слушат ли?
                        "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

                        Коментар


                        • #42
                          От: Пътуване до Кавказ

                          Aко не греши спота сте минали през Верхний Ларс

                          Коментар


                          • #43
                            От: Пътуване до Кавказ

                            Хехе минали са. Браво. Много се радвам

                            Мечтата им се осъществява. В Грузия са!
                            ______2
                            Е = MZ

                            Коментар


                            • #44
                              От: Пътуване до Кавказ

                              Да, минахме. Никакъв проблем и на двете граници. Сега останахме в Казбеги с надеждата да видим повече от планината. Сега тук е студено, дъждовно и мъгливо. Пътят е невероятен, обаче. От Грузинска страна е лош. Ремонтират, но има макадамови участъци и непрогледни тунели. утре ще го видим и нагоре, тук сме все още в ниската част...
                              LZ2NKM

                              Коментар


                              • #45
                                От: Пътуване до Кавказ

                                Браво! Пионери!!!
                                Един нищо и никакъв граничен пункт, но голяма крачка за българските пътешественици!!!

                                Кавказ е много красив по това време на годината!
                                Успех по нататък!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X