Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Пауловния Томентоса - моят експеримент

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Пауловния Томентоса - моят експеримент

    Първоначално публикуван от TigerHunter Преглед на мнение
    А иска ли много вода, т.е. редовно поливане?
    Да, сега ги поливам през ден, докато станат на фиданки, просто защото корените са на педя под земята. Прави ми впечатление, че онези, които са на сянка са доста по-добре развити, от онези, които са постоянно на слънце и според мен причината е именно във водата.
    Когато се засеят на мястото си - веднъж седмично е достатъчно, тъй като корените вече са на 30-40см под земята.

    Коментар


    • #17
      От: Пауловния Томентоса - моят експеримент

      Благодаря!
      Your conscience is all you can take to your grave.

      Коментар


      • #18
        От: Пауловния Томентоса - моят експеримент

        Сашо имам разсад пауловния, ако е за малко мога да ти дам. Догодина повече.
        Тази земя, по която тъпча сега,
        тази земя, която пролетен вятър пробужда,
        тази земя – не е моя земя,
        тази земя, простете, е чужда.

        Коментар


        • #19
          От: Пауловния Томентоса - моят експеримент

          Първоначално публикуван от Р.Якимов Преглед на мнение
          Хм ,интересно!
          Имам едно подобно в двора- "див орех". Орязах го до кота 0 пролетта а сега е 2,5 м. Ако някой успее да ашладиса нещо плодно отгоре му на това чудо ще е за "Нобел".
          Това дрЪво няма нищо общо с ореха. Това е айлант, китаец по произход. Силно приспособимо към всякакви условия, но не е кой знае колко ценен вид. Май само за горене става, но като стане поне десетина сантиметра в диаметър. Един приятел цяла зима се топли с такова в котле за дърва и въглища.
          Тази земя, по която тъпча сега,
          тази земя, която пролетен вятър пробужда,
          тази земя – не е моя земя,
          тази земя, простете, е чужда.

          Коментар


          • #20
            От: Пауловния Томентоса - моят експеримент

            Влади, ще се чуем по телефона, ама става ли да се сади по това време на годината?
            Имам интерес, колкото за проба. Ако става, бих се заинтересувал за повече.
            Your conscience is all you can take to your grave.

            Коментар


            • #21
              От: Пауловния Томентоса - моят експеримент

              Като чета темата се сещам, че имам 4 декара в с. Петърница Плевенско. Има ли някой натам, че да прави гори и плантации?
              Lancia Delta HF Integrale Evolucione

              Коментар


              • #22
                От: Пауловния Томентоса - моят експеримент

                Първоначално публикуван от vladstudio Преглед на мнение
                Това дрЪво няма нищо общо с ореха. Това е айлант, китаец по произход. Силно приспособимо към всякакви условия, но не е кой знае колко ценен вид. Май само за горене става, но като стане поне десетина сантиметра в диаметър. Един приятел цяла зима се топли с такова в котле за дърва и въглища.
                Да, в момента в България няма кой знае колко голям пазар, но какво ще е след 8-10 години?
                По света масово се използва с декоративна цел, за музикални инструменти, биомаса, корабостроене, пелети и т.н.
                Лично на мен ми е кеф да създам нещо от нищо, което дори и никой да не го изкупи след време, поне ще знам, че съм пречистил малко СО2, пчеличките ще са се радвали, ще съм водил дъщеря си там на излети и те такива характер-изграждащи и морало-образуващи дейности.

                Коментар


                • #23
                  От: Пауловния Томентоса - моят експеримент

                  Интересен проект , ще го следя с интерес. Четох някъде че не били подходящи за климатът в Бг и измръзвали. Предполагам че си избрал място с подходящ микроклимат . Успех

                  Коментар


                  • #24
                    От: Пауловния Томентоса - моят експеримент

                    Първоначално публикуван от Y.Stoqnov Преглед на мнение
                    Да, в момента в България няма кой знае колко голям пазар, но какво ще е след 8-10 години?
                    По света масово се използва с декоративна цел, за музикални инструменти, биомаса, корабостроене, пелети и т.н.
                    Лично на мен ми е кеф да създам нещо от нищо, което дори и никой да не го изкупи след време, поне ще знам, че съм пречистил малко СО2, пчеличките ще са се радвали, ще съм водил дъщеря си там на излети и те такива характер-изграждащи и морало-образуващи дейности.
                    Не си ме разбрал, Y.Stoqnov. В горния цитат аз говоря за айланта, "дивият орех", а не за пауловнията. По въпроса за пауловнията съм напълно съгласен с теб. Полезно нещо е. В момента имам около 500 броя пикирани на около две педи са вече и ако успея да намеря трактор, че това се оказа сложно, днес утре ще я поставя в земята.
                    Тази земя, по която тъпча сега,
                    тази земя, която пролетен вятър пробужда,
                    тази земя – не е моя земя,
                    тази земя, простете, е чужда.

                    Коментар


                    • #25
                      От: Пауловния Томентоса - моят експеримент

                      Първоначално публикуван от vladstudio Преглед на мнение
                      Не си ме разбрал, Y.Stoqnov. В горния цитат аз говоря за айланта, "дивият орех", а не за пауловнията. По въпроса за пауловнията съм напълно съгласен с теб. Полезно нещо е. В момента имам около 500 броя пикирани на около две педи са вече и ако успея да намеря трактор, че това се оказа сложно, днес утре ще я поставя в земята.
                      объркването ми е дошло от общата родина на двата вида. мир!

                      Коментар


                      • #26
                        От: Пауловния Томентоса - моят експеримент

                        Първоначално публикуван от neo13 Преглед на мнение
                        Интересен проект , ще го следя с интерес. Четох някъде че не били подходящи за климатът в Бг и измръзвали. Предполагам че си избрал място с подходящ микроклимат . Успех
                        При вида Елонгата съществува опасност от проникване на вода в дупките, които се образуват по стеблото след като окапят листата. Водата замръзва и уврежда трайно стеблото.
                        Именно поради тази причина предпочитания вид за нашите ширини е именно Томентоса, при която риска от подобно увреждане е минимален, поради липсата на "дупки" след окапването на листата.
                        И двата вида са студоустойчиви (някъде пишат до -15гр.Ц., другаде -25), но леда си е лед.

                        Коментар


                        • #27
                          От: Пауловния Томентоса - моят експеримент

                          Привет на всички ентусиасти Пауловнисти!Миналата година раздадох доста семена и доста хора си направиха приличен разсад.Aз също направих разсад и после го раздадох по простата причина, че няма на този етап земя където да си направя плантация. Има един фен - Людмил Митков от Свищов - той доста е напред с материала и той от шепа семена тръгна!Има и други.
                          Към Стоянов- Писах да се засадят с кофичките, защото в градината ако имаш пиопови прасета именно те може да са ти похабили част от разсада.А и нищо ново под слънцето- производителите на домати редовно засаждат доматите така именно поради наличието на попови прасета.
                          Ако искате да обменяме инфо за пауловния пишете ми на мейла apolo_13@mail.bg

                          Коментар


                          • #28
                            От: Пауловния Томентоса - моят експеримент

                            Първоначално публикуван от evkalipt Преглед на мнение
                            Привет на всички ентусиасти Пауловнисти!Миналата година раздадох доста семена и доста хора си направиха приличен разсад.Aз също направих разсад и после го раздадох по простата причина, че няма на този етап земя където да си направя плантация. Има един фен - Людмил Митков от Свищов - той доста е напред с материала и той от шепа семена тръгна!Има и други.
                            Към Стоянов- Писах да се засадят с кофичките, защото в градината ако имаш пиопови прасета именно те може да са ти похабили част от разсада.А и нищо ново под слънцето- производителите на домати редовно засаждат доматите така именно поради наличието на попови прасета.
                            Ако искате да обменяме инфо за пауловния пишете ми на мейла apolo_13@mail.bg
                            е те това е човека, който ми подари семената! Разпознахме се преди два дни и съм много щастлив, че и той е вече част от този форум.
                            Благодаря ти още веднъж Нико!
                            Между другото група мизирливки си бяха харесани най-младите листа за размножаване... за тяхно най-голямо съжаление разполагах с нужната отрова и сносна пръскачка и им избих от съзнанието грубите помисли... днес отново премахвах троскот и поливах, наслаждавайки се на потеклото.

                            Коментар


                            • #29
                              От: Пауловния Томентоса - моят експеримент

                              Хе !
                              Земя като една човешка длан !
                              И моите семена за пауловнии половината са от Нико ! Ако Нико и Евкалипт са един и същ човек - "Честь имею !"
                              Нико ми прати семена края на март. Половината засадих, половината подарих. Да ама не ! Поникнаха, няколко дни ме нямаше в къщи, бяха под стъкло и изгоряха. Имах още един напръстник, засях ги и същевременно се възползувах от щедростта на колега ентусиазиран пауловнист от друг сайт Телериг - Христо от Стара Загора който бе отгледал повече разсад. Неговите семена бяха от ЮСА /по интернет/, но много нежни и гъсто засяти. Доотгледах ги, съшевременно и моите новите поникнаха и в момента са високи около две педи. Пикирани са и живеят на вилата на двора. Късно не късно утре вечер ще ги слагам в земята. В чашки за кафе /еднократни/ са и са им изключително малки. До утре ще умувам върху идеята за засаждане директно с чашките, не съм измислил как най-лесно да им махам дъната без да повреждам кореновата им система. Сутринта им направих редове и се чудя в ниската част на реда /дето ще тече водата/ или във високата част да ги слагам. Как ще бъде по-добре ?
                              Тази земя, по която тъпча сега,
                              тази земя, която пролетен вятър пробужда,
                              тази земя – не е моя земя,
                              тази земя, простете, е чужда.

                              Коментар


                              • #30
                                От: Пауловния Томентоса - моят експеримент

                                Това за садене с чашките е само ако имаш попови прасета в двора.Но с макетен нож лесно се маха дъното и 1 см над него и не се повреждат корените изобщо.
                                Сади ги в ниската чaст на реда.Поливай редовно.Имаш още 50 60 дни вегетативен период.И за повече подробности ,съвети и актуални снимки ми пиши на скайп nikoniko_131
                                Прикачени файлове
                                Последно редактирано от PETER PETRAKIEV; 08-08-11, 20:59.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X