Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Купуване на мотор от Германия и докарване на ход до България?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Купуване на мотор от Германия и докарване на ход до България?

    Харесах си една Африка в Германия и имам няколко въпроса относно документите, които ще са ми нужни, за да я докарам на ход дотук и да я регистрирам без проблеми.
    Моторът е регистриран, с немски номера, има и минат технически преглед. Продава се от частно лице, а не от автокъща. Моят немски е доста слаб, а на продавача английския сякаш не е много добър. Бях го питал по телефона за застраховката и той ми каза, че имал, но само за Германия. После ми е писал и на мейла:

    "we have contacted our insurance company and asked about the selling the motorbike to a foreign country. You need a special sign for customs. What we found was for germans. You may need ask your registration office in Hungary. They should know what you need."

    Първо си мисли, че съм от Унгария, ама айде това как да е, може по телефона да не е разбрал, но после казва за някакъв подпис/документ от митниците.

    На сайта на КАТ пише, че за регистрация от ЕС няма нужда от митническа декларация.
    Трябва само:
    - оригиналните документи на МПС-то
    - технически преглед от държавата, от която внасяш
    - декларация, че си го купил еди къде си на еди коя си дата
    И освен това на друго място в КАТ пише и за копие на договора за покупко/продажба, както и фактура.
    Предполагам, че фактура не може да се издаде от частно лице, но би трябвало ако цената я пише в договора да няма проблеми тук, това така ли е?
    Договорът, който ще направим там, трябва ли да е нотариално заверен или може да е само "Гюнтер продава на Балкански Африка за ... евро", със всички данни от личните карти на двете страни по договора и данните на мотора естествено?

    Основният ми въпрос е за застраховката, или Зелената Карта. Най-вероятно ще отида до там със самолет, а ще се върна с мотора на ход.
    Дали ще е възможно там да сключа застраховка, която да важи за Европа и да я ползвам навръщане по границите или ако ме спре полиция за проверка?
    Доколкото знам, при покупка на кола от Германия се купуват транзитни номера за 50-100 евро, със включена застраховка за цяла Европа примерно за една седмица
    и човекът си я докарва на ход до България. Дали ще мога да приложа там тази схема и за мотора?
    Ако може, направо да помоля продавача да намери откъде да си купя номерата и като отида там да ги сменям и газ наобратно.
    Последен вариант ми се струва да отида тук в офиса, където ми е ГО-то на другия мотор и да ги питам дали ще ми направят Зелена Карта и ГО на мотор с немски номер, пък аз да им дам номерата на рамата и там каквото им трябва, но ме съмнява да стане, много сложно и незаконно ми се вижда. Това с транзитните номера сякаш е най-логично, ако се прави така, както са ми казвали.

    Ще съм благодарен да споделите какво знаете по въпроса. Всеки съвет е добре дошъл.

    Сега видях на един сайт, който предлага транзитни номера за Германия, че двойното застраховане е забранено от закона.
    Да не се окаже, че не мога да купя такива от там, ами трябва да накарам продавача да си извади зелена карта за пътуване в чужбина и
    да се прибирам с нея и със оригиналните немски номера?
    Последно редактирано от balkanski; 15-07-11, 22:27. Причина: Допълнение
    Човекът е човек, когато е на път...

  • #2
    От: Купуване на мотор от Германия и докарване на ход до България?

    При вноса на автомобили се вземат транзитни номера, застраховка за срока на валидност на номерата, документ за номерата /от него става ясно, че точно този рег. номер е издаден за МПС с рама №...., /бриф/ - талон горям и малък и договор /кауфентраг/. Там договорът е на някаква бланка, която не е унифицирана - най-горе пише КАУФЕНТРАГ /на немски естествено/ и отдолу става ясно, че хер еди кой си продава ....на хер еди кой си за сумата от ...ойро. За стоки с произход страна на ЕС не се изисква митническа декларация и пр. В КАТ ще са ти необходими малкия и голямия талон + договорът за покупко-продажба. Не съм се занимавал с внос на мотори, но не мисля, че е по-различно.

    Коментар


    • #3
      От: Купуване на мотор от Германия и докарване на ход до България?

      Транзитния номер които ще вземеш за транспортиране на мотора от германия,така или иначе е придружен с застраховка.
      Купуваш мотора,отиваш в най близкия цулазунг (място за водене на отчет на МПС) купуваш си застраховка и табела,отписват мотора от германския регистър,молиш се за добро време,палиш и се наслаждаваш на патя до вкъщи.
      Последно редактирано от lz2xkm; 16-07-11, 09:48.

      Коментар


      • #4
        От: Купуване на мотор от Германия и докарване на ход до България?

        Подкрепям мнението на колегата Сашо. На транзитните номера май им казваха цолови (zollkennzeichen )-митнически.
        От коя област на Германия ще купуваш мотора?
        BMW F800GS

        Коментар


        • #5
          От: Купуване на мотор от Германия и докарване на ход до България?

          Първоначално публикуван от bulgarasen Преглед на мнение
          Подкрепям мнението на колегата Сашо. На транзитните номера май им казваха цолови (zollkennzeichen )-митнически.
          От коя област на Германия ще купуваш мотора?
          Съвсем близо до Франкфурт.

          Благодаря на всички за отговорите.
          Явно единственото, което трябва да направя е да се разбера с продавача да ми съдейства и да ме заведе до място, откъдето да си купя тези номера, след като направим сделката.
          След това газ към България през Германия, Австрия, Унгария и Сърбия и за 3 дни се прибирам спокойно, 1700км. го дава Гугъл Мапс-а.
          Човекът е човек, когато е на път...

          Коментар


          • #6
            От: Купуване на мотор от Германия и докарване на ход до България?

            Дано не е късно включването ми...За Сърбия ще ти трябва валидна застарховка /Зелената карта/. Обикновенно в тези, които се издават на транзитни номера, квадратчето с инициали RS е задраскано-сиреч не важи за Сърбия. Предлагат опция да си платиш на границата, но за кола е трицифрено число в евро...Нямам идея колко ще струва за мотор. Това от преди година и половина. Успех и да се похвалиш със снимки!

            Коментар


            • #7
              От: Купуване на мотор от Германия и докарване на ход до България?

              Всичко мина без проблеми, собственикът ми съдейства с уреждането на документите.
              Платих 10-на евро за транзитния номер, 65 евро за гражданска плюс зелена карта за 30 дни, колкото важи табелата, понеже взех от червените.
              Гражданската важеше за Сърбия също, но никъде по границите не са ми искали нищо освен личната карта.
              Още 30 и няколко евро беше таксата в службата за регистрация, там направо ми издадоха нов малък и голям талон.
              В малкия имаше само моето име, а в големия - моето и на собственика, както и транзитния номер на мотора.
              Договорът си беше стандартна бланка, която попълнихме в два екземпляра със собственика.
              Вече направих ГО на мотора и го регистрирах в КАТ и в общината, никъде нямаше проблеми с документите.
              Човекът е човек, когато е на път...

              Коментар


              • #8
                От: Купуване на мотор от Германия и докарване на ход до България?

                Извинявай, би ли дал повече подробности за сделката. Примерно намираш мотора в мобилето. После вероятно с е-майл се свързваш със собственика, или по телефона? Пазарлък имаше ли? После отиваш на място в Германия. Парите в кредитна карта ли носи? Кога му плати и как, в смисъл, на ръка ли, или в банка? С документите е ясно.
                Питам, защото и на мен май ще ми предстои подобно упражнение.
                Празен път с планини на хоризонта, бензин в резервоара и километри... Десетки, стотици и хиляди километри, които гумите жадно да захапват и да претворяват в емоции...
                Златомир Попов - Forry

                Коментар


                • #9
                  От: Купуване на мотор от Германия и докарване на ход до България?

                  Първоначално публикуван от ВладиЧ Преглед на мнение
                  Извинявай, би ли дал повече подробности за сделката. Примерно намираш мотора в мобилето. После вероятно с е-майл се свързваш със собственика, или по телефона? Пазарлък имаше ли? После отиваш на място в Германия. Парите в кредитна карта ли носи? Кога му плати и как, в смисъл, на ръка ли, или в банка? С документите е ясно.
                  Питам, защото и на мен май ще ми предстои подобно упражнение.
                  ВладиЧ, ето как направих аз нещата.

                  Първо гледах в мобилето и във http://www.autoscout24.de за обяви.
                  След като харесах един мотор, писах мейл през формата за контакт на мобилето, но след като два дни никой не ми отговори,
                  реших да се обадя по телефона. Оказа се, че и двамата немци от автокъщата не говорят английски.
                  Намерих един приятел с много добър немски и се уговорихме на другия ден да се обади и да ги разпита каквото точно
                  ме интересуваше. Само че обявата я свалиха точно по същото време, явно моторът се продаде.
                  Тогава ми стана ясно, че ако харесаш нещо, най-добре е да звъннеш веднага по телефона и да не се помайваш.

                  След седмица-две набелязах друг кандидат, писах мейл през формата пак за всеки случай, като го пуснах даже на немски,
                  преведен с Гугъл преводача.
                  На другия ден се обадих по телефона и се оказа, че собственикът все още не си е проверил пощата.
                  За мое щастие говореше английски горе-долу, а в последствие се оказа, че жена му говори перфектно.
                  Започнахме комуникация със мейли, като уточнихме дата, на която да отида при него.
                  Той си пусна отпуска този ден, за да можем да свършим всичко с документите, което не е гаранция, че ще стане,
                  защото само прехвърлянето отне около 3-4 часа висене на опашка и минахме последни за деня.

                  Пазарлък не съм правил, защото точно в момента когато се обадих, той вече беше намалил цената с няколкостотин евро
                  и това ме устройваше. Не мисля, че ще има проблем да направиш пазарлък, но предварително по телефона или мейл.
                  Не знам дали е удачно на място, предвид че идваш от далече и да не стане така, че да се прибираш без мотор.

                  Парите ги носех в кеш в мен. Седнахме у тях, показа ми всички документи, които имаше за мотора,
                  сверихме номера на рамата на мотора с номера в талоните, написаха договора, подписах се, платих му на ръка и
                  тръгнахме да оправяме документите по учрежденията. После жена му сготви обяд да хапнем, това беше цялата работа.

                  Ако не знаеш немски, мисля, че ще е добре да имаш някой човек под ръка за първоначалното обаждане по телефона,
                  за да пита основните неща, които те интересуват. После така или иначе комуникацията ще стане с мейли, понеже така е по-удобно,
                  хем да си имаш всички данни съхранени - подробности за мотора, адрес и контакти на продавача и т.н.

                  Ако имаш още въпроси, питай.

                  Успех в търсенето на GS-a!
                  Човекът е човек, когато е на път...

                  Коментар


                  • #10
                    От: Купуване на мотор от Германия и докарване на ход до България?

                    Сега ако пуснеш и някоя друга снимка на мотора........!
                    BMW R1200GS LC EXCLUSIVE, Triumph Tiger 800 XRx, Honda Transalp 600
                    LAND ROVER Discovery II V 8 - 4.0, BMW 530 xDrive
                    Не е достатъчно да си знаеш цената, трябва да се отчита и търсенето.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Купуване на мотор от Германия и докарване на ход до България?

                      Благодаря! Ще докопам аз някой GS през есента.
                      Направило ми е впечатление, че примерно един и същи модел, една и съща година, горе долу на едни и същи километри, в Англия, ако струва примерно 6000 лева, в Германия струва 8000 лева, а в Швейцария струва 10 000 лева. Малко повечко ръжда, обаче имат от Англия и броячите, и километражите им са в мили, както искат и допълнителен реглаж на фаровете.
                      Може би в Италия са най-евтини моторите, но аз категорично от Италия мотор не искам!
                      Празен път с планини на хоризонта, бензин в резервоара и километри... Десетки, стотици и хиляди километри, които гумите жадно да захапват и да претворяват в емоции...
                      Златомир Попов - Forry

                      Коментар


                      • #12
                        От: Купуване на мотор от Германия и докарване на ход до България?

                        Сергей Янков, снимки ще има, надявам се в един друг раздел по-късно тази година...
                        Още не съм го обслужил, че искам да му проверя доста работи и да направя малко тунинг.

                        ВладиЧ, има такава работа с цените. Аз се ориентирах към Германия главно заради пословичното "немско качество",
                        както и заради евтините полети дотам, а и е сравнително позната дестинация, не е нещо екзотично.
                        Човекът е човек, когато е на път...

                        Коментар


                        • #13
                          От: Купуване на мотор от Германия и докарване на ход до България?

                          Честитооо!

                          Желая много щастливи километри!!!

                          Поздрави
                          Способен съм на всичко, стига то да е човешко. Който ме надмине не е човек.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Купуване на мотор от Германия и докарване на ход до България?

                            Гриша, мерси, с такава цел го и купих, за много щастливи километри, да видим...
                            Човекът е човек, когато е на път...

                            Коментар


                            • #15
                              От: Купуване на мотор от Германия и докарване на ход до България?

                              Честито и от мен!Много километри да си навартите заедно и да си служите безотказно.И на мен ми предстои ходене до Германия и то ж наи скоро време с такава цел

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X