Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Радиостанциите и органите на реда

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Радиостанциите и органите на реда

    Здравейте колеги,
    знам че, много се е говорило тук, но може да има нови мнения или случаи. Та, става въпрос за следното:
    Спира ви полицай за проверка и ви пита защо имате радиостанция в колата. Отговора разбира се е че, сте радиолюбител и имате право да ползвате такова средство за комуникация. Дотук добре , но той започва да се заяжда и иска да я изземе за тестване.
    Как става това и има ли право, при положение че, вие имате всякаква документация и сте напълно изряден.
    И ако все пак я вземе, срещу протокол разбира се.
    Колко време ще бъде в районното и какво могат да ми направят ако има записан канал на пол. честота. Разбира се аз никога не съм предавал,досието ми е чисто, но понякога е интересно да се слуша. А пък и ефира е безплатен ако искат да си ги кодират. Онзи ден слушах LZ1UPI в ефира и той каза много интересен начин да се откаже на полицайте да вземат или пипат личната ви радиостанция. Но все пак хора всякакви.
    Много ще съм благодарен за всякаква инфо. по въпроса.
    Благодаря Ви,

    73
    LZ1RCK

  • #2
    От: радиостанциите и органите на реда

    Полицейски честоти можеш да слушаш. Не можеш да предаваш там. Тоест, нищо не могат да ти кажат, ако не са установили че предаваш там. Нямаш право да ползваш кодиращи и декодиращи системи.

    За другото - вярно има много говорено. Не знам само какво ще и "тестват". Дори КРС не тества радиолюбителски средства до колкото знам. Имаш право да работиш включително със самоделни такива.
    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

    Коментар


    • #3
      От: радиостанциите и органите на реда

      Това бяха думите на полицая че, искат да направят тестове. То е ясно че, нищо не разбираше и не знаеше за какво говореше. Явно си искаше "нещо". Както и да е аз се оправих, но е интересно на другите колеги дали се е случвало подобно нещо. Ако да, моля да споделят тук.

      73
      LZ1RCK

      Коментар


      • #4
        От: радиостанциите и органите на реда

        На основание кой закон и коя наредба или заповед?
        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

        Коментар


        • #5
          От: радиостанциите и органите на реда

          Юпи какво си казал....?
          Мен ме спираха веднъж и още нямах свидетелството. Взеха я, гледаха... /без извинение/ аборигенската. И я върнаха. Казах, че я ползвам за говорене с колегите, като сме на разходка по горите.

          Интересна е темата..

          Коментар


          • #6
            От: радиостанциите и органите на реда

            МВР не са орган който може да налага контрол на радиочестотите и предавателите ако няма намесено криминално деяние,освен ако не им бъде възложено чрез директно Съдебно (Прокурорско)разпореждане във връзка с акция,МВР може да проверява свободно радиостанции само ако се гласува нов закон и да бъде той обнародван в Държавен Вестник,няма правомощия да проверява радиостанцията ви служител на Министерството,още повече КАТ,тъй като не им влиза в задълженията,за контрол на далеко съобщения и радио предавания си има оторизиран орган...ако сте законни радиолюбители,или предавате на ПМР 446 до 0,5 Вата нямате от какво да се притеснявате,още повече че според ситуацията в Държавата едва ли някой ще тръгне да се занимава с контрола на радиотата....
            LZ1BEL "Mud Angels" Stara Zagora
            Warning: any change to the factory design of your vehicle has potential dangers which could result in injury or death.

            Коментар


            • #7
              От: радиостанциите и органите на реда

              Първоначално публикуван от belata Преглед на мнение
              МВР не са орган който може да налага контрол на радиочестотите и предавателите ако няма намесено криминално деяние,освен ако не им бъде възложено чрез директно Съдебно (Прокурорско)разпореждане във връзка с акция,МВР може да проверява свободно радиостанции само ако се гласува нов закон и да бъде той обнародван в Държавен Вестник,няма правомощия да проверява радиостанцията ви служител на Министерството,още повече КАТ,тъй като не им влиза в задълженията,за контрол на далеко съобщения и радио предавания си има оторизиран орган...ако сте законни радиолюбители,или предавате на ПМР 446 до 0,5 Вата нямате от какво да се притеснявате,още повече че според ситуацията в Държавата едва ли някой ще тръгне да се занимава с контрола на радиотата....
              Да, точно така е.Ама как да обясниш, че и умника да те разбере?Оригинала на лицензията залепена на върха на тиквата, заядливо искане на разрешително да проверяват радиолюбители(което ги шашка), задължително от КРС(абревиатура, която също ги качва на черешата).
              Така се оправих последния път с тиквите...

              Коментар


              • #8
                От: Радиостанциите и органите на реда

                И мен са ме спирали и са ме питали дали имам документи и разрешителни за радиостанцията,а аз ползвам СБ.Обяснявам им,че за тази честота няма разрешителни,а полицаят ми отговаря,че той няма откъде да знае каква е станцията.И така бях само предопреден.
                0888 364 731

                Коментар


                • #9
                  От: Радиостанциите и органите на реда

                  Като няма откъде да знае каква е станцията, няма право и да пита и да си приписва права, които няма.
                  Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Радиостанциите и органите на реда

                    Коментирали сме вече темата - трябва да се носят всички необходими документи по закон. В случая за радиолюбителска дейност. Удостоверение за клас от КРС, документ за съвместмост в EU по радио стандарт, ЕМС стандарт и стандарт за безопасност на радиостанцията, документ за притежанието (фактура), личен документ и това е всичко.

                    Ако ги имате тези документи, оперативните органи могат да изземат радиолюбителска станция само при разследване на престъпление или наличие на улики за подготвяне на такова. В противен случай само представител на КРС може да взема отношение и да налага санкции.
                    Show must go on!
                    LZ1VES

                    Коментар


                    • #11
                      От: Радиостанциите и органите на реда

                      Първоначално публикуван от Веско Преглед на мнение
                      Коментирали сме вече темата - трябва да се носят всички необходими документи по закон.
                      Това в кой точно закон го пише?

                      Коментар


                      • #12
                        От: Радиостанциите и органите на реда

                        Радиолюбителите би трябвало да знаят:
                        Закон за електронните съобщения и поднормативната му база, закона за далекосъобщенията, техническите изисквания за осъществяване на електронни съобщения чрез радиосъоръжения от любителската радиослужба, може да се видят тук.

                        Освен това притежанието на вещи в България се урежда със закона за собствеността.

                        В този смисъл, дори ако имате собствено изработена станция, собствеността трябва да може да се докаже със съответния документ - примерно документация за изработката с чертежи и схеми, а съвместимостта с електромагнитния спектър и разрешените честотни обхвати, безопасност и т.н. може да се докаже с протокол от лабораторни измервания.

                        Разбира се, едва ли някой ще иска всичко това, но ако четем закона, трябва да го имаме налично, за да може да се покаже при нужда.

                        Ще дам пример - фабричните радиостанции, внесени легално в БГ/EU имат ръководство за работа, на последната страница на което е протокола за съвместимост. Закупилите такава станция имат съответно фактура/митническа декларация.

                        Та не е толкова сложно да носите копия в колата.
                        Show must go on!
                        LZ1VES

                        Коментар


                        • #13
                          От: Радиостанциите и органите на реда

                          За другото - ок, но за самоделните никъде не съм видял да се изисква документ за съвместимост с ЕМС. Има изискване за самата съвместимост, но няма изискване за тестване в лаборатория. Тества се само при съмнение за несъвместимост.

                          За доказване на собствеността - това значи да пазя документ за всичко, дето съм купил, например ръчния ми часовник, GSM-а или долните ми гащи. Принципно си прав, но не виждам кой въобще в тая държава пази всички документи за всичко, още повече да ги носи със себе си. А и не е нужно станцията да е моя. Може да съм я взел от приятел радиолюбител за временно ползване. Тогава и протокол че ми е дал станцията ли трябва да нося? Абсурдно е просто.

                          Още повече, на какво основание KAT-аджия ще ми иска документ за собственост или декларация за електромагнитна съвместимост, като най-вероятно поне декларацията няма да може въобще да я прочете, камо ли да я разбере.
                          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Радиостанциите и органите на реда

                            Колегата питаше за закони.... А кой как и дали ще ги спазва - въпрос на личен избор.

                            Конкретно - щом има законово изискване за съвместимост и безопасност, трябва да може във всеки момент да се докаже. В противен случай може трета страна или държавен орган да подведе собственика/ползвателя под отговорност при заболяване, нещастен случай и т.н.

                            Собствеността трябва също да може да се докаже - ако има открадната вещ например и няма документи, не може даже заявление за кражба да се заведе.
                            Вещ на заем се придружава с документа на собственика - неговата си фактура.

                            КАТ-аджията няма компетенция по законите за електронни съобщения и далекосъобщения, но може да ви задържи до пристигане на компетентен специалист.
                            Show must go on!
                            LZ1VES

                            Коментар


                            • #15
                              От: Радиостанциите и органите на реда

                              Не е много по темата, но....
                              По стечение на обстоятелствата изненадващо за мен се наложи да си дойда в България с пълното оборудване за океанско пресичане. Освен всичко останало в саковете имам 2 морски ръчни УКВ /VHF/, Иридиум сателитен телефон, 406 EPIRB /авариен сателитен предавател/, Spot, 3 Walkie talkie/американски стандарт- ако имат разлика с тукашните де/, няколко ръчни GPSа, GSM...
                              По обясними причини не нося фактура за нито едно от тия неща. Какво да правя ако някой властимащ /готина дума/ ми отвори сака / на летището да речем/?
                              https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X