Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Избор на първа пушка

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Избор на първа пушка

    Аз взех Иж54 ,стара пушка ,от стария материал.Мой братовчед(от 40 години ловджия) ми вика "За какво ти е полуавтомат ,там разчиташ на количеството патрони ,знаеш ,че има и гармиш ,а и трябва да планираш как да редиш патроните.Научи се да стреляш и тогава се глези" и аз го послушах.Поинтересувах се и всички с полуавтомати викат "За да не засича трябва як патрон ,да може спокойно като гръмнеш газовото бутало да натика следващия"
    Купих си пушката и се почна яко гърмеж ,половината заплата отива за патрони ,а и от както майка ми научи ,че за мишени ползвам бурканите от мазето.........стана една.....Ама нали трябва да свикна с пушката

    Коментар


    • #32
      От: Избор на първа пушка

      Преди много години когато бях по - малък и лятото прекарвах на село и когато имаше отстрел за държавата наш роднина ме водеше с него.
      Притежаваше една от най красивите съветски пушки които съм виждал и беше много доволен от нея, отнасяше се с нея като малко дете, говоря за ТОЗ 55, след години когато спря да ходи на лов я продаде и никога след това не съм виждал такава пушка нищо, че имам много приятели ловци.
      Ще помоля някой който познава повече това оръжие да направи ревю според мен ще е полезно на колегите на които предстои избор .
      За всеки ден прекаран в риболов господ дава по два
      0878 79 20 61 Борис

      Коментар


      • #33
        От: Избор на първа пушка

        Първоначално публикуван от gabocvet Преглед на мнение
        Преди много години когато бях по - малък и лятото прекарвах на село и когато имаше отстрел за държавата наш роднина ме водеше с него.
        Притежаваше една от най красивите съветски пушки които съм виждал и беше много доволен от нея, отнасяше се с нея като малко дете, говоря за ТОЗ 55, след години когато спря да ходи на лов я продаде и никога след това не съм виждал такава пушка нищо, че имам много приятели ловци.
        Ще помоля някой който познава повече това оръжие да направи ревю според мен ще е полезно на колегите на които предстои избор .
        Да, Тоз 55 е много рядко оръжие и притежателите му, особено като първи собственици, не са били "случайни" хора!Тоз 55 е разработен в отдела за ловно оръжие към оръжейния завод в гр.Тула под ръководството на оръжейния конструктор Николай Иванович Коровяков на базата на популярния ТОЗ-34.Тоз 55 "Зубр", както е пълното наименованието на оръжието, се относя към т.нар. комбинирани оръжия съчетаващи нарезна и гладкоцевна цеви. Пушката е била предназначена за лов на представители на едрата фауната обитаващи обширните териториите на бившия Съветски съюз.Оръжието се е изработвало в единични бройки("...лишь в штучном, единичном производстве..."), като в последствие, в съчетание с ръчни инкрустации с използване на ценни метали и камъни, се е подарявало като наградно или сувенирно оръжие. Комплектовката е включвала три вида цеви, принадлежности за почистване и оптика ТО-6ПМ или ПО 4х34 поставени в куфар от скъпа дървесина.
        ТОЗ-55-1 ТОЗ-55-2 ТОЗ-55-3
        Калибр нижнего ствола 9 мм 9 мм 12
        Калибр верхнего ствола, мм 9 мм 12 12
        Длина стволов, мм 600 675 711
        Длина патронников, мм 53 53/70 70
        Длина ружья общая, мм 1050 1125 1170
        Масса ружья с оптическим прицелом, кг 3,8 3,8
        Масса ружья без оптического прицела, кг 3,4

        Нарезната цев е 9 мм, за патрон 9x53 (някои от първите партиди са били за 9,3x74), а гладкоцевната е 12 калибър
        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:toz 55.jpg
Прегледи:1
Размер:4.6 КБ
ID:5306702

        Коментар


        • #34
          От: Избор на първа пушка

          Първоначално публикуван от emil5koff
          Да, Тоз 55 е много рядко оръжие и притежателите му, особено като първи собственици, не са били "случайни" хора!Тоз 55 е разработен в отдела за ловно оръжие към оръжейния завод в гр.Тула под ръководството на оръжейния конструктор Николай Иванович Коровяков на базата на популярния ТОЗ-34.Тоз 55 "Зубр", както е пълното наименованието на оръжието, се относя към т.нар. комбинирани оръжия съчетаващи нарезна и гладкоцевна цеви. Пушката е била предназначена за лов на представители на едрата фауната обитаващи обширните териториите на бившия Съветски съюз.Оръжието се е изработвало в единични бройки("...лишь в штучном, единичном производстве..."), като в последствие, в съчетание с ръчни инкрустации с използване на ценни метали и камъни, се е подарявало като наградно или сувенирно оръжие. Комплектовката е включвала три вида цеви, принадлежности за почистване и оптика ТО-6ПМ или ПО 4х34 поставени в куфар от скъпа дървесина.
          ТОЗ-55-1 ТОЗ-55-2 ТОЗ-55-3
          Калибр нижнего ствола 9 мм 9 мм 12
          Калибр верхнего ствола, мм 9 мм 12 12
          Длина стволов, мм 600 675 711
          Длина патронников, мм 53 53/70 70
          Длина ружья общая, мм 1050 1125 1170
          Масса ружья с оптическим прицелом, кг 3,8 3,8
          Масса ружья без оптического прицела, кг 3,4







          Нарезната цев е 9 мм, за патрон 9x53 (някои от първите партиди са били за 9,3x74), а гладкоцевната е 12 калибър
          [ATTACH=CONFIG]366021[/ATTACH]
          Благодаря от теб разбирам сега, че моят познат е притежавал ТОЗ - 55- 3. Пак по спомени той ми е показвал и вариант с вкладни цеви а не комбиниран с нарезна и гладка цев в някава книжка придружаваща оръжието но не съм много сигурен за което.
          Последно редактирано от gabocvet; 27-09-11, 23:12. Причина: допълнение
          За всеки ден прекаран в риболов господ дава по два
          0878 79 20 61 Борис

          Коментар


          • #35
            От: Избор на първа пушка

            Съжалявам, за късното включване , но не мога да не се включа на написаното от колегата мишоци на 23-08-11, 20:41 та искам да кажа, че аз се научих да стрелям с надцевка и в последствие ми попадна страхотна успоредка ТОЗ 54 с тройното заключване и дългите цеви ..уникална, но на движещи се цели ми "бягаше" гадината ако спреше животното го прибирах....е изтървах страхотни прасета с нея ядосах се и си взех полуавтомат.....е..и по - мазно стреля и няма бягане и вече съм повече от 10 години с такъв преминах от Фабарм сега съм на Бенели..е няма такава пушка уникална ...та всеки знае него си но такова твърдение което е изказал колегата е несериозно...не случайно успоредките ги водят "дядовите" пушки, не само , че едно време са били по -масови а и защото когато започнат да недовиждат дядовците си вземат такава за по малко "осирания "

            Коментар


            • #36
              От: Избор на първа пушка

              Ами Туловката се прави от 1885 г. , ще да са били по масови и от надцевките, пък и за полуавтомата сигурно още повече.
              Ланд Ровър-Дискавъри,ТД5-1999 год.,готин е.
              "Мъжко е да обещаеш,човешко да не го изпълниш."
              "Правото на глас,не винаги означава да имаш право на избор."

              Коментар


              • #37
                От: Избор на първа пушка

                Аз пък следвах съвсем друга логика.
                Опитах се да си избера нещо по-универсално.
                Спрях се на лека пушка с възможност за различна дължина на цевите посредством шоковите втулки и възможност за смяна на цеви с различни калибри.
                Бързо свикнах с "любимата" заради "кривия" приклад и теглото от 2.450 килограма. Определено има полза при птичия лов.
                Системата с долен предпазител /пред спусъка/ и два спусъка с възможност за стрелба и само с единия си е екстра, която след привикване доставя неизмеримо удоволствие.
                Вярно, не е гъзарска и всички в началото ме бъзикаха че била минетчийка/френско производство/ ма като видеа как пуца си попромениха мнението.
                Та генерално що ли да започва някой с нещо щото било ефтинко и може да си го мачка в калта?
                То така..... за беззъбата баба Гичка щеше да има опашка от кандидат женихи!
                Ето я моята лИбоф:
                http://www.verney-carron.com/pdf/bro...-Sagitaire.pdf
                GPS системи https://www.easytracking.bg/
                Пътна помощ навсякъде и по всяко време https://закъсах.бг

                Коментар


                • #38
                  От: Избор на първа пушка

                  Първоначално публикуван от мишоци Преглед на мнение
                  И аз много се кефя на 16 кал. Имам и 2 машинки за патрони и сам си ги правя. Удоволствието се допълва и от откритите куроци, да не говорим, че са по-практични.
                  Отиди на лов и попадни на хубав прелет на гугулици и ще ти изтръпнат пръстите да зареждаш куроците )) имам такава и веднъж се прецаках вече Тулата 16 калибър е уникална за лов на заек много концентриран бой. Обаче за по-донамично зареждане, колега да ме извиняваш ...
                  Аз лично намерих идеалния баланс:
                  12 калибър Силма 76 см цеви и 16 калибър тула. За раьона в който ловувам не покривам само лов на мечка ( не че има ) и на горски ( опазим си го ) ) наслука колеги - 11 дни до откриването

                  Коментар


                  • #39
                    От: Избор на първа пушка

                    Вдигам доста стара тема. Предостои ми и на мен този тежъм избор - успоредка или надцевка, или автомат. Турски или ....Дали има смисъл още първото оръжие да бъде скъпо? Не е ли по-добре нещо изпитано с годините, да речем успоредка. Променило ли се е мнението за туските оръжия като цяло
                    C20Nе '94 KБ

                    https://www.youtube.com/watch?v=SJ7ganVQGjA&t=7s

                    Коментар


                    • #40
                      От: Избор на първа пушка

                      Препоръчвам надцевка 12/70, Тоз или Иж. Сравнително евтини, но много надеждни оръжия, никога не засичат, не изискват особени грижи (особено Иж).
                      ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

                      Коментар


                      • #41
                        От: Избор на първа пушка

                        Успоредка.
                        И задължително приклад прявен за теб самия. Имам 5 гладки и всички са с правени за мен пликлади.

                        Коментар


                        • #42
                          От: Избор на първа пушка

                          Скъпа - кеф цена няма и обикновено има защо.

                          Автомат,с двойно предназначение,знае ли човек.

                          Не съм ловец,слушай тия горе,че аз прескачам обикновенно първите няколко стъпала и с главата напред.
                          TOYOTA SEQUOIA ‘11
                          W140 S420 '99

                          Коментар


                          • #43
                            От: Избор на първа пушка

                            Хахаха - а сега да избира човека
                            Автоматът - най-универсален. Става и за пернати и за свине и за патици (всъщност последното е основното им предназначение). Често срещани са супермагнумите, което е особено полезно при лов на патици. Обикновено са със сменяеми шокове, което ги прави наистина универсални. Недостатъците са основно - по-тежка поддръжка, голямата дължина (ако си с обикновен лек автомобил много бързо ще разбереш за какво говоря). Да не забравяме и това, че наличието на много патрони в пълнителя е предпоставка за за малко по-несериозна стрелба. Неведнъж съм виждал как 5-6 патрона заминават по един пътпъдък и то без успех. Лично аз не го препоръчвам за първа пушка от чисто възпитателна гледна точка, а и от гледна точка на удобството.
                            Надцевка - според мен - най-често срещаното гладкоцевно. Най-вероятно има защо. Според мен, обаче основната причина е, че изглежда някак по-добре от успоредките. По-модерно някак си И от този вариант се срещат магнум и супермагнум. Сравнително евтини са, лесни за поддръжка. По-новите производства са със сменяеми шокове. Единственият недостатък е съвсем малко по-голямото тегло от тези на успоредките. Много добър вариант за първа пушка, която да си остане и за постоянно. Всъщност според мен - най-добрият вариант.
                            Успоредка - истинското ловно оръжие според мен Ако ловуваш в район, където се ходи повече за пернати, зайци и т.н. това ще е най-добрият избор. Основни предимства са теглото, по-лесното водене на целта, лесното обслужване (е - същото, като на надцевките). По-принцип изборът на нови не е много голям. Малко хора купуват нови и аз лично не съм виждал такава със сменяеми шокове, което не означава, че няма. Мисля, че по-рядко се срещат и магнум, или супермагнум. Колкото и да са пренебрегвани от младите ловци, това са пушките, с които се е ловувало най-дълго време, а се ловува и сега.
                            Прикладът - много е важно да ти приляга. Аз стрелям с ляво рамо и съм минал по трънливият път на избор, изработка, преработка и т.н. Първата ми пушка беше надцевка (ИЖ 27). Дадох повече пари за да се опитам да си нагодя приклада от цената на самата пушка, но така и не се получи. Стрелял съм с турски полуавтомати - като цяло са много удобни и прикладисти, дори и за мен (въпреки лявото рамо, голямата ми глава и къси ръце ). с Бенелито пък си е чисто удоволствие. Беше ми като пришита. След като си купих карабината разкарах надцевката и си взех една стара ИЖ-овка, успоредка, която използвам основно за лов на пернати.
                            И така - ако не планираш завбъдеще да увеличаваш съдържанието на оръжейната си каса може би за теб ще е най-подходящ полуавтомата - универсалната пушка.
                            Ако смяташ след 2 години да ходиш на курс за подборен лов и да вземеш карабина - бих ти препоръчал надцевка.
                            Ако пък все още се чудиш кое-как - най-добре си вземи една ИЖ-овка 2-ра употреба (а защо не и ТОЗ). Колкото по-стара, толкова по-добре. Цените са между 100 и 300 лева. Без значение дали ще е успоредка или надцевка мисля, че за тези пари няма какво толкова да му мисли човек. Дори и да има тук-таме язви в цевите - това не трябва да те впечатлява особено. Ще може да ловуваш тази зима и да придобиеш впечатления. Ако се окаже, че това не е твоята пушка винаги може да купиш (и) автомат. Зависи какъв ти е бюджета, но много хора ходят с турски марки (купени нови) и като цяло са доволни. Руските варианти също са много често срещани - МП-та има и много 2-ра употреба за добри пари.
                            Ако можеш да се метнеш на по-скъпа пушка, обаче наистина ще е по-добре да понатрупаш 1-2 сезона опит, преди да тръгнеш да избираш. Много лесно се дават 2-3000 лева, малко по-трудно после се признава, че си сбъркал
                            Suzuki GSXR
                            VW Touareg
                            Mitsubishi Pajero II

                            Коментар


                            • #44
                              От: Избор на първа пушка

                              За 100-300 лева може да бъркаш колко си искаш еле ако не е голям въртел с документите.

                              За идея - на мойта автоматка само Спуська и е повече баси,там нямаше как да сгреша,че нямам място в касата и дрьн,възможно най-доброто пък нека ме боли.Идва си с ключа за шоковете,кеф ти за пернати кеф ти за слонове или за селски бой от Сирийско естество - универсал и не се занимавам.
                              TOYOTA SEQUOIA ‘11
                              W140 S420 '99

                              Коментар


                              • #45
                                От: Избор на първа пушка

                                За сега гледам новите по сайтовете. Определено ако е двуцевка, ще бъде с 2 спусъка. Темата е много интересна. И май най-добрия вариант е нещо старо, до като се натрупа опит
                                C20Nе '94 KБ

                                https://www.youtube.com/watch?v=SJ7ganVQGjA&t=7s

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X