Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Има ли вода в моето място ?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Има ли вода в моето място ?

    Геофизика. Вертикално електросондиране - ВЕС. Изследват проводимостта на пластовете. Дълбочината е в зависимост от техниката - колкото повече, толкова повече. Интерпретират се електросъпротивителни диаграми. Добър метод. И все пак, ако цитирам Класика, най-добрия геофизичен метод е проучвателното сондиране.
    По темата - най-сигурмия показател за наличие на вода са комшиите. Ако в близост има работещ сондаж, можеш да очакваш аналогия. Естествено, има и изключения. Доста. Правилото за място на сондажа според мен е където е удобно на ползвателя. Вода винаги има, въпроса е на каква дълбочина. Хидрогеоложките картни листове не са 100 % верни, все пак там не са картирани двор по двор, гледано е по-общо. Дават достатъчно добра предварителна информация.
    Последно редактирано от st.darakchiev; 11-06-11, 06:12.

    Коментар


    • #32
      От: Има ли вода в моето място ?

      Не защото не са били убедени,а просто не е имало кой да копае.Сега май аз ще трябва да продължа,ама не ми се ще по този начин.
      Що се отнася до съседите,само едни имат сонда на около 30м,но денивелацията от нашия до техния двор е около 15м.
      Ако познавате някой свестен откривател и сондйор от региона,давайте го.
      Кия Спортидж 2000тди
      Всеки шут отзад-е крачка на пред

      Коментар


      • #33
        От: Има ли вода в моето място ?

        Геофизика. Вертикално електросондиране - ВЕС. Изследват проводимостта на пластовете. Дълбочината е в зависимост от техниката - колкото повече, толкова повече. Интерпретират се електросъпротивителни диаграми. Добър метод. И все пак, ако цитирам Класика, най-добрия геофизичен метод е проучвателното сондиране
        Даракчиев можем ли да приемем , че тия с коловете и компютрите и жиците откриват водата точно по тоя начин ? За това става дума .
        Смисъл : Да това е научен начин основан на съпротивлението на земните пластове , по тоя начин се прави : колчета , копютър , медни проводници опънати по двора .
        Или : Не не се прави така трябват , това и това и това , иначе е несериозно.

        Коментар


        • #34
          От: Има ли вода в моето място ?

          Много хора могат да откриват вода с багети. И аз съм един от тях. НО, няма нищо сигурно на този свят. Особено що се отнася до дълбочина на водата.
          Правилния начин - издирват се ПОНЕ трима багетисти с доказани качества. Всеки от тях трябва да извърши проверка на терена, независимо от другите. Никой от тях не трябва да има информация за кладенци в района, КАКТО и, че друг багетист е търсил вода. Не трябва да се слага ясно разпознаваем белег. После се гледат показанията на тримата.
          Трябва да се пазим от такива багетисти, които посочват една точка и казват " Тук е водата", сякаш идва отдолу. Много такива съм срещал. Добрия багетист ще посочи линията на водната жила. Това при тримата в горния казус също трябва да съвпада.
          Успех!

          Коментар


          • #35
            От: Има ли вода в моето място ?

            И моите багети действат, но съм далеко, а и не се препитавам с това. Помагам само безплатно. Ако имаш някаква дарба, не трябва да я осребряваш.
            Aкълa e кaтo жeнскoтo нepaзпoлoжeниe. Нe ти ли дoйдe нa вpeмe, нe гo и чaкaй!

            Коментар


            • #36
              От: Има ли вода в моето място ?

              Ако свалите снимката на статията от първия пост , и я увеличите ще прочетете че към края автора извежда формула за определяне на дълбочината на водната "жила" , ако може така да се нарече .
              Да , не става въпрос да се осребрява дадена дарба или метод а дали работи , и до колко може да му се разчита .
              Тея методи са много популярни сред хората , но дали основателно им се доверяват .
              Метода с жиците и компа се спомена на два пъти . Или сега навлиза или не работи .
              Последно редактирано от монио; 12-06-11, 00:02.

              Коментар


              • #37
                От: Има ли вода в моето място ?

                Има ли възможност да качиш статията през скенер?

                Коментар


                • #38
                  От: Има ли вода в моето място ?

                  До мен копаят с руска автосонда и успяха да намерят вода на около 50м. по думите на сондьорите.Преди това съседа изкопа кладенец до 25 или до 28м ,два сондажа , предполагам проучвателни на места предсказани от гадатели.За последния сондаж нае фирма която се занимава научно с изследвания за вода и сондиране.Дебита на водата е около 7-8 куб.метра на денонощие (Така се казали).В момента затръбяват сондажа със стоманени тръби след което ще го продухват каквото и да значи това.Местноста е "Сухата чешма" до Варна.
                  Киа Соренто, MB A140 (Поне не съм пеша)

                  Коментар


                  • #39
                    От: Има ли вода в моето място ?

                    Момчиле така казват че прогнозират до 15м.На единия сондаж стигнах до мергел;воден стълб 2 м. и на шефа му се искаше още надолу но след като се обади на госпожата от тази фирма и каза за мергела тя беше категорична--спирайте до тук зада него пробием и да изгубим и тази вода.Ако някои се интерисува за тази фирма нека се обади---моята информация е без финикийски знаци.Натиснете снимката за да я уголемите

Име:08032009.jpg
Прегледи:9
Размер:137.0 КБ
ID:5283690

                    Коментар


                    • #40
                      От: Има ли вода в моето място ?

                      Първоначално публикуван от Нешо 68 Преглед на мнение
                      Има ли възможност да качиш статията през скенер?
                      Не така ми я сканираха . Обаче ако я копнеш и после пейстнеш на компютара си ще можеш да я увеличиш и прочетеш , то и без това неможе така да се прочете , както е в форума .
                      Ако някой умее да я направи за четене ще съм му благодарен .

                      Коментар


                      • #41
                        От: Има ли вода в моето място ?

                        Случай 1.
                        На скоро се видях с един клиен , на който му направихме в двора два сондажа през 20 м. Единия с 110мм ПВЦ другия 125мм ПВЦ , пак казвам през 20-40м разтояние един от друг . Двата са с една дълбочина , прослойките се разминаваха съвсем малко .
                        Водния стълб -статичното ниво е едно и също , но единият е с 40- 50% по "силен" от другия . По - добрия е 110мм водоотдава един кубик на час.
                        Имаха пресъхнал кладенец пак в двора , но това е друг въпрос .
                        И двете точки на сондиране бяха избрани произволно .


                        Случай 2 .
                        Сондаж покрай път , копали на ръка 18 м и ударили на твърдо , а и станало трудно за копане и за изваждане на материала. Бяха изкопали някаква умопомрачително широка и дълбока шахта . Точката указана с багети .На кратко : обсаждаме с метална колона и влизаме с по малък диаметър в обсадата до 40м -сондажа съвсем леко водоотдава.
                        Понеже е по край пътя дойдоха група любопитни със местно светило в изкусвото на багетите , попита дали може да погледне с багетите . Казах му да заповяда ,тъй като не виждам проблем да не спрем да починем.
                        Каза че : Водата е на 40 см. от точката където сондирахме .

                        Преместих ме се с 400м в друг двор , тъй като наистина терена беше труден за сондиране не бяха успявали колеги сондйори да сондират , не че не се бяха пробвали . Клиента посочи мястото , където му е удобно без да вика някой с багети или електроди .
                        Сондажа му показа по - добри показатели от предния , който беше оказан с багети .

                        Какъв е извода: Мисля че Случай 1 не е показателен , че в едн парцел водата е една и съща на всички места. Но е факт------Случай 1 .
                        Случай 2 -показва , че багетите понякога подвеждат-(за привържениците).
                        Последно редактирано от монио; 13-06-11, 09:47.

                        Коментар


                        • #42
                          От: Има ли вода в моето място ?

                          Първоначално публикуван от монио Преглед на мнение
                          Даракчиев можем ли да приемем , че тия с коловете и компютрите и жиците откриват водата точно по тоя начин ? За това става дума .
                          Смисъл : Да това е научен начин основан на съпротивлението на земните пластове , по тоя начин се прави : колчета , копютър , медни проводници опънати по двора .
                          Или : Не не се прави така трябват , това и това и това , иначе е несериозно.
                          По този начин съм учил, че се прави. Тогава един компютър трудно се събираше в голяма кола, но принципа е този. Сега техниката е много по-компактна и софтуера ти интерпретира данните. Изследва се не само наличието на вода, но и много други задачи. Геофизиката се базира на сериозни научни постановки и години опит, но все пак си остава косвен метод. Бърз, евтин (сравнително), прецизността е функция от нивото на техническото оборудване и опита на хората, които работят с него.
                          Багетистите са познати още от времето на фараоните, но тогава санкцията за невярна прогноза е била екзистенциално ощетяваща, та са внимавали много. Сега не е проблем да обвиниш сондьорите, че са мръднали 30 см в страни от дамара.

                          Коментар


                          • #43
                            От: Има ли вода в моето място ?

                            Друг случай :
                            Преди година - две се обажда едно силово лисе да му направим сондаж . Естественно багетиста му беше дал точка на сондиране и дълбочина, мисля че беше 15 м . Сондирах му 15 м - нищо , още 10м пуснах за моя сметка понеже беше точен и коректен , а и работа изках да свършим - беше на скала и вървеше бързо . Пак нищо.
                            Прати хора да доведат багетиста , доста конфузно положение за него . При въпроса къде е водата нищо не можа да каже.
                            Изпрати го със здраве . Доведе в същият ден още 3 ма багетисти , единия с лозови пръчки , друг от върба третия не си спомням вече .
                            Резултата е че огазих двора на лятната му къща и . Разпробихме там където казаха пак по същата схема казват 15м примерно , аз дупча 25м .
                            Никъде не излезе .

                            Тези случаи са показателни мога и още да давам .
                            За това пуснах темата .
                            "Има ли вода в моето място?"

                            А за метода с копютрите и жиците имам въпрос.
                            Как можем да разберем , тея който работят по тоя метод дали наистина техниката им ще открие вода (е такава за откриване на вода по тоя метод) , или ни правят палавра (хвърлят прах в очите) ? ?

                            Висчки имат такави случаи нали?

                            Коментар


                            • #44
                              От: Има ли вода в моето място ?

                              Да бяхте качили багетистите един връз друг, та да направите един 50 метров сондаж вместо няколко по 25м, по-голям шанс за вода щяхте да имате

                              Коментар


                              • #45
                                От: Има ли вода в моето място ?

                                Все пак клиента казва какво ще се прави . Той плаща .Аз като изпълнител на поръчката мога само да го консултирам.
                                Естественно че му предложих тоя вариянт за един дълбок а не 4 .
                                Аз и за това за моя сметка ги пусках по дълбоки , обаче все пак има някаква граница в която можеш да дотираш даден сондаж, ако изобщо трябва да се дотира .
                                Все пак това е стока (услугата) . Като зареждам компресора (резервоара му е 350л) , не ми казват на края : Абе вземи още 80л от нас за да останеш доволен .
                                Нали?

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X