Обява

Свий
Няма добавени обяви.

БУДВА - ДУБРОВНИК - СПЛИТ - ПЛИТВИЧКИ ЕЗЕРА с кемпер и джип

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • БУДВА - ДУБРОВНИК - СПЛИТ - ПЛИТВИЧКИ ЕЗЕРА с кемпер и джип

    Както и обещах, публикувам малкото ми пътеписче за маршрут из Сърбия,Черна гора и Хърватска, който заедно с "навигаторката" сътворихме за една нощ. Причината беше дълго очакваната палатка за "камиона". Доста съм обикалял с кемпер, има както и плюсове, така и известни недостатъци. В случая имах притеснения относно пътя главно, както и това, че преспиването на пътя точно в тези държави ми е малко притеснено. Реших, че със "камиона" ще ми е по-комфортно и сигурно по баирите на Сърбия, евентуално Албания и Черна гора. И така, без много да му мисля, заедно с приятели които смело се "метнаха" в боя с нов,новеничък кемпер заминахме в ранни зори. Пътят се отклоняваше след Ниш и влизах в територия с кофти навигация, сръбски табели и незнайни пътища. Пътят по план включваше отправни точки, останалото беше лесно. Това е хубавото на кемпера, спираш където пожелаеш, хапваш, почиваш....Пътят е бавен, но за сметка на това красив.
    маршрута: София - Ниш - Крушевац - Рашка - Нови пазар - Подгорица - Будва - Котор - Херцег нови - Цафтат - Дубровник - Сплит - Плитвичките езера - Загреб - София.
    Останалото ще се опитам да кача на един път, но дори с триенето са към 150 снимки!!!
    Участниците:



    От тук реално имахме възможност да снимаме, рано ни заваля силен дъжд. Също така пътят е доста бавен, естествено ни спряха балкански полицаи който искаха уж да ми взимат книжката, това ни забави доста и реално до първата планувана спирка карахме без много спирки. пътят е около 12-13 часа в този комплект от хора и техника.



    Първото нещо което спира дъха е каньонът на река Тара, казват ,че е вторият по дълбочина в света. Мнооого красиво и дъъъълбоко. Пътят е като за рали, изпълнен със завои. масова практика е местните идиоти да спират зад завоя за да ".....по малка нужда" или да се снимат пред албанският си автобус.











    След като буквално се изсипеш от планината / поне хиляда метра денивелация за 10 завоя/ попадаш на това. Хълмовете са границата с Адриатика, малко напомня на Тайланд. Зад зелените хълмчета е Будва, първата спирка в Черна гора. Температурата от 11 стана на 29 градуса, мирише на море.







    Има чисто нов тунел, естествено платен, който спестява още няколко десетки завои, и след това се изсипваш на морето.





    Остров Свети Стефан, най-известното място в Черна гора. И най-скъпото! След като в него се оглеждат София Лорен, Антонио Бандерас и други знаменитости, държавата забележете, дотира с европейски пари пълната реставрация и в момента островът е затворен само за гости на луксозните хотели вътре.















    След няколко часово лутане из Будва в търсене на несъществуващ къмпинг / просто собственика беше заградил поляна между 5 хотела и гръмко обяви , че това е кемп/ се върнахме 10 километра назад посока Св. Стефан, в този къмпинг " Цръвена Главица" и разпънахме катуна. Свети Стефан, все още незанейки, че е луксозен хотел оставихме за утрешният ден.

    Следваща спирка Дубровник. Очаквайте утре, имам бърз нет само в офиса. Засега успях толкова.
    Последно редактирано от Yaro; 06-06-11, 18:46. Причина: Снимки.
    IF YOU DON'T KNOW,DON'T GO

  • #2
    От: БУДВА - ДУБРОВНИК - СПЛИТ - ПЛИТВИЧКИ ЕЗЕРА с кемпер и джип

    ftp-то иска акаунт за разглеждане на снимките.
    Седя и си мисля... по едно време усещам, че само седя...

    Коментар


    • #3
      От: БУДВА - ДУБРОВНИК - СПЛИТ - ПЛИТВИЧКИ ЕЗЕРА с кемпер и джип

      Странно, не ми излизат снимките.....ако някой може да помогне...ако не, утрото е по-мъдро от вечерта....
      IF YOU DON'T KNOW,DON'T GO

      Коментар


      • #4
        От: БУДВА - ДУБРОВНИК - СПЛИТ - ПЛИТВИЧКИ ЕЗЕРА с кемпер и джип

        Първоначално публикуван от outback Преглед на мнение
        Странно, не ми излизат снимките.....ако някой може да помогне...ако не, утрото е по-мъдро от вечерта....
        Готово!

        Коментар


        • #5
          От: БУДВА - ДУБРОВНИК - СПЛИТ - ПЛИТВИЧКИ ЕЗЕРА с кемпер и джип

          Първоначално публикуван от Yaro Преглед на мнение
          Готово!
          Една остана - P1010078.JPG
          Седя и си мисля... по едно време усещам, че само седя...

          Коментар


          • #6
            От: БУДВА - ДУБРОВНИК - СПЛИТ - ПЛИТВИЧКИ ЕЗЕРА с кемпер и джип

            Първоначално публикуван от silverfox Преглед на мнение
            Една остана - P1010078.JPG
            Оправена!

            Коментар


            • #7
              От: БУДВА - ДУБРОВНИК - СПЛИТ - ПЛИТВИЧКИ ЕЗЕРА с кемпер и джип

              Така вече със снимките е друга бира,вече е по истинско.Браво!!!Един пътепис е много по готин когато е подплатен със качествени снимки.Така и ние участваме във филма.С хубав снимков материал все едно и ние сме там.Весело изкарване и чакам следващият материал!!!!!!

              Коментар


              • #8
                От: БУДВА - ДУБРОВНИК - СПЛИТ - ПЛИТВИЧКИ ЕЗЕРА с кемпер и джип

                Страхотни снимки
                Палатката ме спечели със сигурност.

                Маршрута много ми харесва и се надявам скоро да го направя.
                А снимките никога не са много

                Коментар


                • #9
                  От: БУДВА - ДУБРОВНИК - СПЛИТ - ПЛИТВИЧКИ ЕЗЕРА с кемпер и джип



                  Старият град на Будва. Миниатюрно градче от 5 улици, наистина автентични. Нищо особено, освен доста скъпи яхти и СУВ, все пак доста нелегален петрол се е излял там.



                  След Будва най-важното нещо което трябва да се види е Которския залив. Това е най южният фиорд в Европа. Нещо наистина уникално. Легендата гласи , че кораби от троянската война откриват и създават Котор в дъното на фиорда , като непревземаема крепост. Има кратък вариант с ферибот, но е престъпление да не видите безкрайните заливи и д ане спрете в Котор.



                  Тези две островчета за забележителност на което всяко корабче се отбива.







                  Това е центъра на Котор, скрит зад голяма стена, има амо една порта. Отгоре се забелязва крепостната стена, наистина е висока и мнооого дълга.

                  Котор е най-запазеният автентичен град в Хърватска. Разминало му се е с войната, както и с туризма. Просто е заврян в дъното на фиорда, костваше ми около 50км обиколката.







                  Улиците са пригодни само за тва МПС и за пешеходци.


                  Портата на крепоста.



                  Крепостната стена.

                  IF YOU DON'T KNOW,DON'T GO

                  Коментар


                  • #10
                    От: БУДВА - ДУБРОВНИК - СПЛИТ - ПЛИТВИЧКИ ЕЗЕРА с кемпер и джип

                    След Котор, Херцег Нови и влизате в Хърватска. Много странна граница между двете държави, летището на Черна гора и Дубровник дори е общо.


                    Първи гледки над Дубровник. Пътят минава високо над града, надолу си беше пропаст.



                    Това е мостът на Дубровник, впечатляваща конструкция.

                    Малко дребнее с 15 етажният кораб, но.....


                    Пристанището. В дясно е нос Бабин Кук, където е кемпа. напред е Стари град,крепоста на Дубровник, третото най-важно пристанище в Римската империя след Венеция и Генуа, като цяло Далмация е луксозната ривиера на римляните.


                    кемпа....има огромно текучество на кемпери и мотори.Дори имаше колоездачи с ремаркета, идваха от далечна Франция.

                    част от крепостната стена, от сушата към крепоста има ров с вода и порта-мост.










                    Подобно на Мостар в Босна, и тук младежите мереха сили кой е по-по-най....катереха се като паяци.


                    Лодка за разходка около Дубровник- Човек може да добие представа само от морето или от върха на планината.




                    Водата и наистина прозрачна като питейна. лодките са със стъклени дъна и се вижда спокойно до 4-5 метра.



                    Тази лодчица акустира в залива пред нас. Двойка тузари бе откарана към брега на лек обяд. Каква скука. ;-)



                    Най-горе се вижда пътя който води до моста.

                    хотелче....можете да си направите разликите и сами сравнявайки със Несебър примерно. През цялото време си мислех, как група идиоти през зимата правеха подписка за изкарването на Несебър от паметниците на ЮНЕСКО.
                    Дубровник е архитекурен паметник.Несебър е......



                    През цялото време ме беше яд, че каякът ми е в София.



                    "Евтини хотелчета"



                    Старото пристанище.




                    забележете керемидите. След малко ще стане дума за тях.

                    За това няма да става дума.

                    Та тук си идваме на думата за керемидите.
                    намерихме доста отговори пред тази къща с фото-изложба по стените и.
                    В едно злокобно лято, лекият конфликт между Сърбия и бъдещата Хърватска, провъзгласила се за независима, прераства в кървав конфликт.
                    Над Дубровник се изсипват над 2000 бомби. Унищожени са над 80% от града, жертвите са над 200. Собственикът на тази къща беше направил ретроспекция преди-сега. Снимки от ноща на горящата му бомбандирана къща, снимки на стаите на децата,сестрата,майката инвалид. Успява да ги спаси, къщата е тоталн срината. Околните градчета са превзети изцяло от сръбската армия.
                    В момента държавата и Европа / Юнеско/ са възстановили 100% старият град. Единствените следи са новите керемиди. по тях се познава къде е падала бомба. Повярвайте ми, имаше стотици покриви.





                    Сега всичко е нормално, има хиляди туристи, няма и следа от войната. Тук-там има по някой шрапнел.
                    В центъра на новият град имаше "бойно" корабче и "бойна" машина използвани от местната доброволческа армия за отбрана. Корабът беше дебело тапицирана с ламарина рибарска лодка. БТР-а беше местният 6х6 камион. Просто Дубровник си е бил и ще си остане туристическо и рибарско градче.
                    IF YOU DON'T KNOW,DON'T GO

                    Коментар


                    • #11
                      От: БУДВА - ДУБРОВНИК - СПЛИТ - ПЛИТВИЧКИ ЕЗЕРА с кемпер и джип



                      След Дубровник направихме разходка до Цафтат, първото освободено градче, когато се намесват сини каски и сърбите бият задна.


                      Риба има за целият китайски народ.


                      Кметството.


                      Църквата.

                      След кратко пътуване с уникални спиращи дъха гледки и една много смешно граница от 15км с единтсвеният излаз на Босна и Херцеговина на море, се озовахме в Сплит. По скоро в кемпа на Сплит.


                      за разбирачите - големите играчки са Concorde - 300000EUR начална цена. За бабите и дядовците в тях няма да говорим.
                      Това е първа линия, имаше още 1-2 милиона евро на колела.



                      Нашият катун. Широки и равни места като за 20 евро на вечер.
                      Сплит не е нищо особено. Вторият град по важност в Хърватска. Напомня на Варна. Само дето бил вилает на някой си император Далмациян. Всичко през вековете се е развила около пристанището и двореца.
                      Има хубав стар град, Наоколо са соц. панелки.

                      Това беше катедрала в нищото, само за да дразни братята мюслюмани отсреща. Границата с Босна е на една ръка.


                      Следващата стъпка беше в хладните планини. Плитвичка и плитвичките езера. Ако има райско място,то това е там.
                      Мисля да не коментирам много. Наслаждавайте се.






                      Плитвичките езера са каньон с 16 свързани езера с огромна денивелация, уникална прозрачна вода и растителност. Световен природен резерват, хърватите просто со га оградили в своя полза от Босна.












                      Последно редактирано от Александър Вълков - Outback; 07-06-11, 14:08.
                      IF YOU DON'T KNOW,DON'T GO

                      Коментар


                      • #12
                        От: БУДВА - ДУБРОВНИК - СПЛИТ - ПЛИТВИЧКИ ЕЗЕРА с кемпер и джип








                        За 4 часа може да минете едва първо ниво от райското място. За пълна обиколка ви трябват минимум 2 дни.




                        Тази стълба се вие още 50 метра надолу, води в черна пещера с ламя. Мен ме достраша. /разбирай - домързя/
                        IF YOU DON'T KNOW,DON'T GO

                        Коментар


                        • #13
                          От: БУДВА - ДУБРОВНИК - СПЛИТ - ПЛИТВИЧКИ ЕЗЕРА с кемпер и джип

                          Много увлекателен разказ и чудесни снимки.
                          Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                          "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                          Коментар


                          • #14
                            От: БУДВА - ДУБРОВНИК - СПЛИТ - ПЛИТВИЧКИ ЕЗЕРА с кемпер и джип













                            IF YOU DON'T KNOW,DON'T GO

                            Коментар


                            • #15
                              От: БУДВА - ДУБРОВНИК - СПЛИТ - ПЛИТВИЧКИ ЕЗЕРА с кемпер и джип






                              IF YOU DON'T KNOW,DON'T GO

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X