Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Това е ТУНИС

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Това е ТУНИС

    Реших да покажа един реален поглед на тази Държава.Намира се в Северна Африка, в близост до Италия.
    Мина почти година откакто реших да прескоча до там и от тогава често прескачам ту там, ту тук, ту в Европа..
    Самолети има до Рим, няколко пъти дневно, а от там...за където искаш...
    Най-големият град е столицата.Тя е в северната част и е много гъсто населена.Над 2,5 милиона от 10 милионната държава живеят в гр.Тунис.
    Като бивша Френска колония, тази държава има два официални езика...Арабски и Френски.Имат страхотна смесица от националности....много Италиянци, Алжирци, Французи, както и либиици и черноработници от Сенегал, Етиопия.
    Центърът на столицата не е най-уреденото и добро място за живот.Имат смесица между старите бедуински традиции...и новият Евро тласък...
    Имотите не са скъпи както в Европа.Има квартали...и квартали.Едните за бедни - другите за по-заможни, че даже и богати..
    Първата ми задача, беше да имаме къде да живеем.Това е къщата.тя се намира на 15 минути от абсолютният център на столицата.Не е луксозна, в сравнение с някои палати...

    Това е двора



    а това е мазето, в което е газовата инсталация.
    Ето и изглед от пред.

    Има трамвайчета, които местните наричат Метро, през десет минути за Площад "Баршелона".Цените на билетчетата са в зависимост от разтоянието и започват от 25ст., като достигат до 65ст за разтояние от около 45-50км.Такситата са много евтини и местните ги ползват масово..Има и маршрутки - те са много бързи и не са за хора със слаби нерви.Цените - 50ст. и 1 лв за най-дълготоразтояние от единя до другия край на столицата - около 50км.
    Нека се пренесем в центъра на столицата....

    Това е булеварт Хабиб Бургиба....Арабското Шанс делизе.Хотел Африка.


    Започва и свършва с два паметника..

    В дясно от този паметник е най-хубавата катедрала....



    Това е театъра и операта...

    Ето и бизнес сграда

    ...и близо до нея едно хотелче

    Всичко това е на булеварда, но преките улички са много колоритни....




    Ето и малко магазини, и МОЛове..




    Цените на стоките са доста по евтини от Бг, камо ли от Европа в бутиците..


    Тази арка е копие на Френската....абе подобие.Намира се на площадчето пред СУКА...традиционен арабски пазар

    Има много джамии...

    Тази е в близост до Зоопарка

    Това вече е площада пред парка..

    а това е входа...


    Следващите снимки са от парка....




















    Има много романтика....и места за отдих..


    имаше и много свободно щъкащи животинки....като този...

    Спокойно и прилично място....
    За разлика от парка, на СУКА е пълна лудница....Всякакви, продават всичко...


    Сувенири от изсушени влечуги от пустинята...


    Има множество дюкяни и магазинчета..

    Традиционни медни и сребърни чинии за стена и подноси






    Всичко за чеиза на местните Булки

    Платовете имат почит и избор...


    Има улички само с магазинчета за злато..

    В центъра на медината...пазара, се намира най старата джамия ...Зайтуна...в превод от арабски - маслина

    Този пазар е доста голям и часове са нужни за да се обходи...Има малки улички, има миризми, има крадци....и много туристи..
    Цените са.....според клиента....опасно място за губене, особено за европейци без грам познания по арабски...
    Така и неразбрах, защо всички туристи ги изсипват на шопинг тука!!!!Това е най-мръсното и неуредено място...Хем и цените са дебели за туристите, хем остават с впечатление, че е така навсякъде....Пълно беше с пияни англета и Холандци...Ходим чат пат със жена ми за да си купи разни работи за дома, но още не го познавам добре това място, пък и ми личи , че не съм местен....Добре, че ме бъркат с Египтлянин или Сириец..., то с моят арабски веднага си личи.Нищо...компенсирам с ръст и фигура...110кг...и 1,87 са им малко множко...да ме лъжат яко в цените...

    Краят на този пазар е на площада пред министерството на Икономиката...

    Ето го и площадчето..





    Веднага над това Министерство се намира най-големият им площад..Ето го



    Площад Казбах...



    На този площад се намират няколко Министерства..
    Поддържат го и се охранява от военните...
    Стига толкова за центъра.

    Един от хубавите квартали е БАРДО.Известен е не само, че там е парламента, но най-вече с най голямият музей в света на Мозайки от древността.

    БАРДО

    С Метрото сте за 15минути в този квартал, ако се качите в центъра.



    Това е Парламемта им..., но сме до портите..

    На гърба на Парламента е музеят.Струва си, това което има вътре..Вижте и Вие.
    Това е входа му.
















    Всяка зала си имаше история...


    Следва продължение........
    СИЛНИТЕ КРАДАТ ОТ ЧУЖДИ ДЪРЖАВИ, СЛАБИТЕ - ОТ СВОЯТ НАРОД !

  • #2
    От: Това е ТУНИС


    Има страхотни тавани..









    Пълно е с история на Римската империя и Ханибал Картагена







    Имаше статуи...









    ...но направо ме разбиха местните - наредили тухлите до страхотна статуя.....абе манталитет


    Това е част от запазеното, открито като находки историческо наследство..
    Сега спирам.
    Очаквайте скоро Картаген...
    СИЛНИТЕ КРАДАТ ОТ ЧУЖДИ ДЪРЖАВИ, СЛАБИТЕ - ОТ СВОЯТ НАРОД !

    Коментар


    • #3
      От: Това е ТУНИС

      Чудесен разказ и прекрасни снимки!Благодаря!
      С нетърпение чакам продължението!
      0осем9осем7шест0осем7едно
      Миро

      Коментар


      • #4
        От: Това е ТУНИС

        СИЛНИТЕ КРАДАТ ОТ ЧУЖДИ ДЪРЖАВИ, СЛАБИТЕ - ОТ СВОЯТ НАРОД !

        Коментар


        • #5
          От: Това е ТУНИС

          КАРТАГЕНА

          На Северното крайбрежие на 10км. от центъра на столицата се намира един от най-хубавите и богати квартали.Преди векове там е била могъщата Държава предвождана от Ханибал - Картаген.Днес там е пълно с археологически паметници, амфитеатри, термии.Тук живеят заможни хора , чужденци, политици....имат вили и световни знаменитости.
          Достатъчно с увода за този квартал.Предпочитам да Ви споделя снимки от там - мисля си, че те са достатъчни.








          Има много табели за упътване на туристи.Пълно е с история.



          Пред входа на Термиите на Антонии.




          Вече сме вътре..















          В близост до термиите има амфитеатър.







          Улиците и инфраструктурата не са като в Бг.
          Чистотата и спокойствието ми напомняха за спомени от Германия и Холандия.









          Има хубави къщи, с много красива растителност.

























          На върхът на хълма е построена чудесна джамия.Точно срещу нея има великолепен парк.





          Имаше молитва и паркинга беше пълен.Тук всичко е безплатно...и паркинга и парковете.









































          На другият хълм е построена древна катедрала.Точно до нея е и музеят на Картагена.
          Следва продължение....
          СИЛНИТЕ КРАДАТ ОТ ЧУЖДИ ДЪРЖАВИ, СЛАБИТЕ - ОТ СВОЯТ НАРОД !

          Коментар


          • #6
            От: Това е ТУНИС

            Изглежда красиво и спокойно за живот, дали ще се промени това след бунтовете?...

            Коментар


            • #7
              От: Това е ТУНИС

              Много хубава тема, благодаря за което.
              Явно си е доста красиво и подредено.
              Все пак - сподели малко икономическа информация.
              Как са цените там, заплатите ?
              Наеми ? Или хората предпочитат да купуват имотите ?
              Автомобилите, моторите ?
              Просто нивото на живот как е спрямо България примерно.

              П.С. И политическата обстановка ? Да си призная без да ме е срам, почти нищо не знам.
              .

              Коментар


              • #8
                От: Това е ТУНИС

                Първоначално публикуван от Тихомир Преглед на мнение
                Изглежда красиво и спокойно за живот, дали ще се промени това след бунтовете?...
                Всичко си е запазено.Разграбена е резиденцията на Президента Бен Али и са запалени всички партиини домове на неговата партия.
                Бунтовете и трошенето бяха по бедняшките квартали и предимно в провинцията.
                Може да са диви, но всеки разбира, че унищожат ли си историческите паметници са обречени.
                Никой няма да дойде, за да си харчи парите като турист.
                Ще пусна и снимки от такива квартали дето има последици.
                СИЛНИТЕ КРАДАТ ОТ ЧУЖДИ ДЪРЖАВИ, СЛАБИТЕ - ОТ СВОЯТ НАРОД !

                Коментар


                • #9
                  От: Това е ТУНИС

                  Първоначално публикуван от darkrose Преглед на мнение
                  Много хубава тема, благодаря за което.
                  Явно си е доста красиво и подредено.
                  Все пак - сподели малко икономическа информация.
                  Как са цените там, заплатите ?
                  Наеми ? Или хората предпочитат да купуват имотите ?
                  Автомобилите, моторите ?
                  Просто нивото на живот как е спрямо България примерно.

                  П.С. И политическата обстановка ? Да си призная без да ме е срам, почти нищо не знам.
                  Следи темата....Аз не съм започнал още да Ви показвам краибрежието....над 1400км. ивица..
                  Има много още за писане..., но време трябва.Изводите да си ги прави всеки!!!
                  Каквото и да ти пиша....очите ти ще разгледат снимките и ще преценят.
                  Климат.....топъл, даже горещ.
                  Близо до Европа , и пълно с чужденци , които имат нещо тук....кои бизнес, кои вила...
                  Законите в сравнение с ЕС са песен!Животът е евтин в сравнение с БГ.
                  Положението е спокойно поне до изборите през Юли.После ще се види....има шанс да спечелят Ислямистите, което може да промени нещата в отрицателен аспект.
                  Обаче в столицата са против Ислямистите, защото ще загуби икономиката много, пък и имиджа на страната отива.Ще видим.
                  СИЛНИТЕ КРАДАТ ОТ ЧУЖДИ ДЪРЖАВИ, СЛАБИТЕ - ОТ СВОЯТ НАРОД !

                  Коментар


                  • #10
                    От: Това е ТУНИС

                    Страхотни фрески в музея !
                    Доста преди италианския Ренесанс.
                    Направо съм изумен.
                    Благодаря!
                    Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

                    Коментар


                    • #11
                      От: Това е ТУНИС

                      Печен като гледам Тунис тисе отразява добреЗагубил си си младежкия вид.

                      Са сериозно ако някой Тунизиец дойде у България той ще се учуди къде е попаднал ужким в Европа пък населена с диваци

                      Тези хора са на години пред нас като хора ние сме неква измет мърсяща прекрасната ни родина.Видяхте ли някъде боклук и грозотия които тук са навсякъде.А ги имаме за третия святние тогава сме в 30 стия що ли гледах та да се ядосвам.

                      Поздрави Печен и не ни забравяй
                      К мирной жизни не пригоден.
                      Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
                      ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

                      Коментар


                      • #12
                        От: Това е ТУНИС

                        Първоначално публикуван от Стария Преглед на мнение
                        Печен като гледам Тунис тисе отразява добреЗагубил си си младежкия вид.

                        Са сериозно ако някой Тунизиец дойде у България той ще се учуди къде е попаднал ужким в Европа пък населена с диваци

                        Тези хора са на години пред нас като хора ние сме неква измет мърсяща прекрасната ни родина.Видяхте ли някъде боклук и грозотия които тук са навсякъде.А ги имаме за третия святние тогава сме в 30 стия що ли гледах та да се ядосвам.

                        Поздрави Печен и не ни забравяй
                        Жив и здрав да си Старо!
                        В Тунис има също мизерия, но гета като наще няма.Провинцията е слабо населена и там са свикнави със старите традиции.
                        На 200км на юг им се намира вторият по големина град - СУС.От него надолу почва пустинята Сахара, а там няма шест - пет, ако се надцениш си мъртав.
                        На 350км от столицата пак южно е третия важен гр. СВАКС.Там е промишлеността, химията, заводите.Всичките са пристанища.
                        Земеделието им е далече пред нашето.Само в пустинята не се обработва.Там пък има оазиси, уникални подземни градчета с вкопани къщи...и много туристи.Забравих и солените езера в пустинята....Татауин - мястото дето са снимали част от Междузвездни войни...и още чудатости, от които прикарват пари...
                        Бизнесът се насърчава и безпроблемно всеки местен може да се изхранва, ама ги мързи повечко....., но то и така не са чак така зле, както някои европейци..
                        Следи чат-пат темата и ще видиш много интересни неща, нетипични и различни....До скоро.
                        СИЛНИТЕ КРАДАТ ОТ ЧУЖДИ ДЪРЖАВИ, СЛАБИТЕ - ОТ СВОЯТ НАРОД !

                        Коментар


                        • #13
                          От: Това е ТУНИС

                          Продължаваме...

                          На другият хълм над Картаген е побита стара Катедрала.
                          До нея е откритият музей на Картагена.
                          Ето и снимките:



                          По пътя до там направихме със жена ми тези снимки...



                          Това е фикус...малко пораснал.























                          Тук имаше доста подобни коли..







                          Още 50 метра нагоре и сме почти на хълма.


                          Това е гледката от върха.Намираме се на гърба на музея и катедралата...Морето е на около километър.




                          Ето я и катедралата.




                          Доста е стара, но колко точно незная.
                          Пълно е с таксита там.Все пак има богати клиенти...чужденци..


                          На площада пред катедралата има много сувенири.Не се ли пазарите - горите...
                          Касови апарати....тука такова животно няма.




                          Ето и входа на музея.




                          Това е вътре..








                          вече ми беше в повече , пяк и имаше групи туристи...
                          Не бях много възхитен от експонатите..Ама то тези били ненужни и безинтересни, а хубавите били в именията на бившият президент...Сигурно скоро ще обогатят колекцията...
                          Спускаме се по другият бряг на хълма, а от там имаше красиви гледки и история отвсякъде надничаше под земята.Тези там си немат Иманяри, щото ги мързи та ги боли...
                          Иначе биха били доста, доста по богати...










                          Обратно надолу към морето с ориентиране към прибиране.



                          Това беше един от най-хубавите квартали за живеене в Тунис.Тук мизерията е далече, не се краде, както в центъра на столицата.
                          Спокойно е, и никой не ти прави проблем защо снимаш, газиш тревата, или късаш цвете за жена си.
                          Тук арабският манталитет е цивилизирован и няма и помен от онези страшни бербери, дрипави, грозни и бедни...
                          Тук земята е доста скъпа, но си струва инвестицията...особено в този квартал.
                          Ние сме на 10 км от него и често идваме на европейско кафе..

                          Още на север, след Картаж, почти накрая на столицата е старинното селце, направено в две част, свързани с уникален парк - Сиди Бу Саиди!

                          Следва продължение...
                          СИЛНИТЕ КРАДАТ ОТ ЧУЖДИ ДЪРЖАВИ, СЛАБИТЕ - ОТ СВОЯТ НАРОД !

                          Коментар


                          • #14
                            От: Това е ТУНИС

                            Печен ти промени представите ми тотално с тези снимкиКаква Африка бе брат какъв арабски святА казваш били мързеливички аХм.Хм а кой им е измел така улиците и дупки нямат и плочките не им се ронят.

                            И навсякъде цветя цветя.

                            Сещам се че и при нас едно време миеха улиците метяха и навсякъде беше потънало в цветя из паркове и градинки имаше специални групи по озеленяването поливането разсаждане.После започнаха да строят блокове....................

                            Гледах снимките и се чудя и ми става малце тъжноайде с Холандия и Германия не можем да се сравняваме ама и с Тунис ли
                            К мирной жизни не пригоден.
                            Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
                            ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

                            Коментар


                            • #15
                              От: Това е ТУНИС

                              Благодаря за споделеното.
                              Прави ми впечатление, че почти не се виждат хора по улици, площади, паркове и музеи. А аз доколкото съм обикалял света трудно си намираш място за снимка и в центъра на градовете и по туристическите забележителности.
                              Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                              "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X