Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Карате ли икономично и как го постигате? (специално при извънградско)

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Карате ли икономично и как го постигате? (специално при извънградско)

    Забравих още нещо : все се каня когато стана петролен шейх , да напълня веднъж резервоара с 98 октана и да направя сравнение по един и същ маршрут с 95 . Щото по инструкции на C20NE
    германците препоръчват 95 октана , ама германски ! А у нас само алхимиците , които забъркват микстурите знаят кое гориво - каква енергия дава ... Ама пазят тайната
    За съжаление , Opel явно не се интересува от българския потребител , та не са сложили октан-коректор .
    Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

    Коментар


    • #32
      От: Карате ли икономично и как го постигате? (специално при извънградско)

      Първоначално публикуван от Чичо Преглед на мнение
      Не му трябва. Следи се положението на дросела и оборотите. По спомен системата сработва на около 1300 об/м. Ако дросела е затворен, а оборотите са над 1300 се спира притока на гориво или чрез електромагнитния клапан за празен ход при карбураторите, или чрез ЕКУ-то, на дюзите. При "отлепване" на дросела притока се възстановява.
      ...
      Така вече съм съгласен!
      Само от любопитство питам: Какъв е този режим на движение, че при включена предавка /независимо коя/ двигателя е на 700
      оборота и при натискане на съединителя двигателя щял да угасне?
      Както беше обяснено в по-предните постове следваше да изгасне.
      Sent from my Nokia s fenerche

      Коментар


      • #33
        От: Карате ли икономично и как го постигате? (специално при извънградско)

        Споровете тука може да са голями. Според мен със стандартни гуми които производителя дава и средни обороти е истинският разход . По голями или по малки гуми ви лъже скоростромера. Верно при малка скорост по малко обороти по равен може да има по малък разход при големите гуми но при другите услория го заличава този разход.

        Коментар


        • #34
          От: Карате ли икономично и как го постигате? (специално при извънградско)

          По принцип за принудителния празен ход трябва да се каже, че управлението му, освен от казаните от Чичо фактори, зависи и от температурата на мотора, дори и в карбураторните мотори(системката си има малък комп). Това само за информация.
          И това за максимална икономичност при 90км/ч е малкоо...абе малко не е баш така винаги и за всичко. Всеки автомобил си има режим на работа при който е най-икономичен, и той зависи от много неща. Примерно за Фронтерата, ако се ползва директна предавка и се движи със скорост, при която двигателя има минимален специфичен разход на гориво за съответното натоварване, при пренебрежимо малко влияние на аеродинамичното съпротивление(трябва да се намери точният баланс), то тогава ще се изразходва теоритичния минимум под който няма как да се слезе без конструктивни промени. Лошото е, че тази скорост на движение ще е още по-ниска и от 90км/ч(примерно към 50-60км/ч на четвърта предавка). За някои коли наистина при около 70-90км/ч им е скоростта при максимална икономичност, но те обикновенно са с по-обтекаема форма и често нямат директна предавка.( За справка всички автомобили с предно предаване нямат директна предавка.) Там и предавките са така изчислени, че и двигателят да е в оптимален режим при тази скорост (със съответеното оптимално натоварване/произвеждана мощност и специфичен разход на гориво).
          Това е от теорията. На практика пак е вярно, но е трудноизползваемо защото всички фактори се менят постоянно в реалните пътни условия. А и самоцелното намаляване на разхода на гориво до възможния минимум, в транспорта почти никога не е оправдано защото не е реално икономически изгодно. Т.е. не е икономично да пътуваш два часа, вместо един, и да спестиш пари които изкарваш за четвърт час. За намиране пък на баланса за максимална обща ефективност при транспорт си има там още по-сложни задачки в които участват и време и пари и разни други.... и те така, да не ви отегчавам.
          А простият съвет е , колкото по-леко и плавно караш, толкова и по-икономично като разход на гориво.Въпроса е до къде и колко по-леко и плавно?!
          Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

          Коментар


          • #35
            От: Карате ли икономично и как го постигате? (специално при извънградско)

            на мен ми гори 10-11 л/100км газ (газ.инж.) в града при 60-80 км/ч ,еди път ми се наложи за сега по дълго извънградско Варна-Свищов-Варна и ми изгори 15-16 л/100км при скорост 120-140 км/ч, така , че аз лично си мисля че всичко е до № на обувката :-)

            Коментар


            • #36
              От: Карате ли икономично и как го постигате? (специално при извънградско)

              Този уикенд си направих следния експеримент:
              Всички по-сериозни баири ги качвах на бензин. От една страна двигателят не е в сервизен режим и има доста повече мощност, а от друга страна с обикновената газова уредба все едно карам кола с карбуратор, а при баир карбураторния вариант харчи повече от инжекциона.
              Така успях да кача на 5-та скорост доста баири, за които, ако ги бях атакувал на газ, нямаше да ми стигне мощността и щеше да се наложи да минавам на 4-та.

              Учудих се колко малко газ съм изхарчил: 11/100 при скорости 70-100 км/ч. За да ми е вярна сметката (приблизително) извадих километрите, които съм изминал на бензин.
              Русия е бензиностанция, въоръжена с ракети.

              Коментар


              • #37
                От: Карате ли икономично и как го постигате? (специално при извънградско)

                Първоначално публикуван от Alexfield Преглед на мнение
                Този уикенд си направих следния експеримент:
                Всички по-сериозни баири ги качвах на бензин. От една страна двигателят не е в сервизен режим и има доста повече мощност, а от друга страна с обикновената газова уредба все едно карам кола с карбуратор, а при баир карбураторния вариант харчи повече от инжекциона.
                Така успях да кача на 5-та скорост доста баири, за които, ако ги бях атакувал на газ, нямаше да ми стигне мощността и щеше да се наложи да минавам на 4-та.

                Учудих се колко малко газ съм изхарчил: 11/100 при скорости 70-100 км/ч. За да ми е вярна сметката (приблизително) извадих километрите, които съм изминал на бензин.
                Като сметнеш и финансовата част от упражнението и ще излезе все едно си карал само на газ. а това със сервизния режим си е проблем на монтажа а не на мотора. Моя Ц20НЕ 6-та година си перка на газ и не е в сервизен режим.
                no signature no problems

                Коментар


                • #38
                  От: Карате ли икономично и как го постигате? (специално при извънградско)

                  Първоначално публикуван от Vlado_Ts Преглед на мнение
                  Както е ставало въпрос и друг път , един двигател се чувства най-добре в средни обороти . Тогава за благодарност дава и най-висока икономия - и на гориво и на резервни части .

                  Конкретно за Фронтерата на колегата , пуснал темата , 4-4500 оборота на дълъг път не са за нея . И като разход и като амортизация на двигател и трансмисия .

                  По горните сметки 2600- 2800 оборота , на места до 3000 , дават скорост между 80 и 100 км. в зависимост от размера на гумите и получаваш приблизително максимален въртящ момент . И тук не става въпрос за пенсионерско , а за разумно каране . И от гледна точка на разходи и от гледна точка на безопасност на движение .

                  Като се добави и казаното за правилно налягане в гумите ( включително подходящи гуми ) , плюс използване на инерцията по релефа , плюс техническата изправност ( по подразбиране ) , то общо взето това са достатъчните за практиката фактори , водещи до благодарност от страна на Фронтерата към собственика и .

                  ПС. Това всичкото - за дълъг път по асфалт . В гората вече е друга бира . Там говорим за "прежален джип" .
                  Много точно и много вярно си го описал колега!

                  Коментар


                  • #39
                    От: Карате ли икономично и как го постигате? (специално при извънградско)

                    Аз гледам да си спазвам подписа.

                    Коментар


                    • #40
                      От: Карате ли икономично и как го постигате? (специално при извънградско)

                      Първоначално публикуван от fanatic Преглед на мнение
                      Като сметнеш и финансовата част от упражнението и ще излезе все едно си карал само на газ. а това със сервизния режим си е проблем на монтажа а не на мотора. Моя Ц20НЕ 6-та година си перка на газ и не е в сервизен режим.
                      А имаш ли наблюдения дали има разлика във вървежа и разхода на газ в сервизен режим и в нормален?
                      Русия е бензиностанция, въоръжена с ракети.

                      Коментар


                      • #41
                        От: Карате ли икономично и как го постигате? (специално при извънградско)

                        Първоначално публикуван от Alexfield Преглед на мнение
                        А имаш ли наблюдения дали има разлика във вървежа и разхода на газ в сервизен режим и в нормален?
                        разхода на газ в сервизен ми е около 1-2 литра отгоре, динамика няма никаква, оборотите се колебаят и двигателя притриса.
                        no signature no problems

                        Коментар


                        • #42
                          От: Карате ли икономично и как го постигате? (специално при извънградско)

                          При мен най добри резултати като разход на извън градско дава при спокойно каране без рязко ускорение и при скорост до 80-90 км-ч нагоре не е добре
                          ОФА ДБ 2.4 92 ML 270 CDI ETZ 250

                          Коментар


                          • #43
                            От: Карате ли икономично и как го постигате? (специално при извънградско)

                            Забелязал съм при 4 литровия ми Гранд с гуми 33, че най-голяма икономия ми дава като го заеба на паркинга и се кача на Королата.
                            О, ефимерност! О, най-безсилно и позорно време в живота на моя народ — времето от разсъмване до отварянето на магазините за спиртни напитки! Колко излишни бели косми е вплело то във всички нас, в бездомните и страдащи шатени!

                            Коментар


                            • #44
                              От: Карате ли икономично и как го постигате? (специално при извънградско)

                              Първоначално публикуван от droba Преглед на мнение
                              Забелязал съм при 4 литровия ми Гранд с гуми 33, че най-голяма икономия ми дава като го заеба на паркинга и се кача на Королата.
                              Е там при тези 4 литра работата е друга аз съм почти на половината на твойте литри и с гумета 31 и разходите са много прилични
                              ОФА ДБ 2.4 92 ML 270 CDI ETZ 250

                              Коментар


                              • #45
                                От: Карате ли икономично и как го постигате? (специално при извънградско)

                                Първоначално публикуван от auto_marin Преглед на мнение
                                Е там при тези 4 литра работата е друга аз съм почти на половината на твойте литри и с гумета 31 и разходите са много прилични
                                Като гледам по-горе за какъв разход на газ се говори за Фронтера, нещо не виждам особена разлика от 4-литровия ...
                                Ние не сме неутрални!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X