Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Кавала - Тасос

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Кавала - Тасос

    * Заглавието е взето от реклама на туристическа агенция:

    „Тръгване от стадион “В. Левски”, София в 8.00 ч. сутринта. Пътуване към Гърция. Пристигане в град Кавала около обяд. Настаняване в хотел. Свободно време за почивка и разглеждане на града за първи впечатления. Нощувка в Кавала…Пътува сес автобус „Неоплан“, оборудван с климатик, тоалетна, видео и барче. В автобусите не се пуши и не се консумира храна. За целта се спира на всеки 2-3 часа…“

    Страшно, а? Шегувам се, разбира се. При нас се пътува с мотоциклет. Климатик няма, т.е. може и да има, но ту е много горещо, ту много студено, средно положение рядко има. В движение не се пуши и не се консумира храна, но за сметка на това се спира. Когато си поискаш. Караш до където си поискаш и спиш където си поискаш. Свободно време няма, понеже цялото време е свободно…

    Нали е модерно да се пътува нанякъде по тия почивни дни, пък и е удобно, трябваше и ние да поемем някъде. Северна Гърция е добро място – близко и уж по-евтино. Преди години бях минавал една сутрин за час през Кавала и в мен остана впечатление за един от най-красивите градове на Гърция, които съм виждал. Та посоката беше ясна. Намерихме си евтин апартамент в с. Палио – 6 км от Кавала за две вечери и евентуално още една. План нямахме особено много – освен, че щяхме да останем в региона 2-3 дни и ще влезем през Илинден – Екзохи. И двамата със Силвия още не бяхме минавали от там.
    Тръгнахме както винаги не много рано и вместо през основия път, решихме да минем през Белово – Юндола – Разлог. Вярвам, че всички са минавали оттам затова няма да се впускам в подробности, пък и няма много снимки. От Юндола можеше да направим кратка „отбивка“ до Белмекен, ако не бяхме ходили там поне десет пъти, а аз дори много повече. Но ако се минава оттам горещо препоръчвам и Белмекен.

    Детска радост на Юндола:


    гара Аврамово - най-високата гара на Балканите 1267 м н.в.:


    Малко преди Разлог:


    Оттам имаше още малко до границата. Новия ГКПП Илинден е доволно пуст – няма никакви коли и автобуси дори и в първия ден на четиридневен уикенд. Минава се на практика за 5 мин. със спирането и махането на каските. Тук трябва да спомена, че преди да тръгнем бяхме наплашени от приятели, че в Гърция по време на празници не работят бензиностанции и трябва да се зарежда при всеки удобен случай. Ходил съм в Гърция преди, но не по празници и такова нещо не бях забелязал. Питах нашите митничари дали знаят в гръцко работят ли бензиностанциите по Великден, щото чуваме, че май не работят, и единия каза “Абе май има такова нещо, гърците питат днес дали работят нашите бензиностанции.”. Ей сега я втасахме!, си рекох аз. Ще се зарежда на всяка отворена бензиностанция.

    Тръгнахме надолу към Драма – чуден път, завои, слаб трафик, асфалта “хапе”. Стигнахме до града и виждам отворена бензиностанция BP. Спирачки, зареждаме. За пръв път наливам 4 л или дори по-малко. Пълен смях. Позаговорихме се с бензинджията, който каза че доста бензиностанции ще работят по Великден, всъщност, и въобще не било вярно това. Показа ни и списък с техните бензиностанции, които ще бъдат отворени. Това е добре. Човека също продаваше гуми за мотори и се интересуваше колко струват гумите на Фейзъра. В Гърция били по-скъпи. Информира ме, че моите гуми били евтини и не ставали. Всъщност са евтини, обаче за цената си стават. Както и да е…

    Оказа се, наистина че такъв проблем с бензина няма. Може и да е било така преди, но дори и на Великден имаше работещи бензиностанции. Единствения проблем е че май цената на бензина беше по-височка в дните преди и на самия Великден. Освен това тя е и доста плаващо понятие. Безоловния се продаваше на цени между 1.65 и 1.78 евро.

    Минахме и последните трийсетина км до Кавала. Обикновено се влиза от горната му част и се открива невероятна гледка:


    На другия ден трябваше да се разходим някъде в региона – или на о. Тасос, или към Халкидики. Към 10 сутринта отидохме на пристанището в Кавала да проверим фериботите. Всъщност фериботът от Кавала е скъп и бавен (1 час и 40 минути). По-евтиният вариант е от Керамоти (на 40 км от Кавала), който струва 8 евро за голям мотор и пътува 30-40 мин.











    Стоейки така на сянка в пристанищното кафе решихме да тръгнем към Халкидики и по-специално към най-източния ръкав – Света гора. Вече беше почти обяд и по-далече едва ли щяхме да стигнем. Карахме по крайбрежния път от Кавала към Аспровалта. Пътят е почти прав без никакъв трафик.

    Интересно си покриват лозята в тоя регион:


    След Аспровалта пътят става по-интересен. Между Олимпиада и Стратони пътят е почти алпийски.
    Някъде около Олимпиада:




    Над с. Стратони:


    Стигнахме и до Уранопули. Оттам по-надолу в Света гора не може без разрешение. И то само за мъже. Има туристически корабчета, които обикалят около полуострова и доколкото знам е интересно.

    Близо до Уранопули - отсреща о. Амулиани и в далечината п-в Ситония:


    Тука се чудя дали да се изкъпя. Водата беше все още добре изстудена:




    отново с. Стратони отгоре:


    Върнахме се в Кавала. Ето и о. Тасос както се вижда от горната част на Кавала:


    Вечерта решихме да отидем до Кавала да видим как се празнува Великден в Гърция. Гърците са доста набожни или поне така изглеждат. В петък вечерта в селата и градовете обикалят по главната улица, като отпред носят икона и кръста, свещениците и църковния хор също са там, и зад тях хората ходят като на манифестация със запалени свещи. Църквата в селото също беше пълна с хора, които не участваха в шествието. В събота вечерта на самото Възкресение на църква се стичат много хора. Ние отидохме в една от по-малките църкви в Кавала. Интересно стана в 00:00 часа като почнаха да гърмят пиратки и пускат фойерверки, както е при нас на Нова година. Много странно. И ако в България такива „зари“ сигурно ще се приемат за подигравка, то там църковните лица откровенно се радваха на това, и даже имах чувството, че част от фойерверките са организирани от попа.











    Странно при тая пукотевица и шум, в които не се чува свещеника, как нещо от „божите слова“ достига до умовете на хората. И на фона на това, че всеки се буташе да пробие максимално нагоре да си паркира колата или мотора, някак си това не приличаше на празнуване на християнски празник. Може и да не съм прав, и дано да не съм, но някак си изглежда, че гръцката „набожност“ е по-скоро неосъзнат навик, ходенето на църква – място за социални контакти, демонстрация на положение и какво ли още не. Малко след това прочетох една мисъл на австрийския философ Алберт Швайцър: „Греши този, който се мисли за християнин, само защото ходи в църквата.“ Като „ходенето в църква“ може да се замени и с паленето на свещи, строенето на параклисчета по пътищата…

    Кавала нощем:


    Следва продължение...
    LZ2NKM

  • #2
    От: Кавала - Тасос

    Браво колеги!! Няма по голям кеф от пътешествие като вашето!!Тази неделя бях по тия места.При навлизане в Драмското поле там където е големия бял кръст в дясно на планината,видях табела указваща че на 5 км. в дясно се намира някаква забележителност от рода на пещера. Я да отида да проверя!Е вярно километрите не бяха 5 а 8 но и 80 да бяха си заслужава да се види! Каква бе изненадата когато пристигнахме?От самата планина без никаква долина тръгва голяма река? Приближихме и наистина от скалите излизаше голямо количество вода канализирана за напояване. Късмет извадихме макар и в ранния част но успяхме да влезем и разгледаме това природно чудо. През 1978 г е открита пещерата която предполагат че е дълга около 30 км .До сега са достигнали до 10 км а 1 е благоистроен за туристи!Вътре усещането е невероятно!Красоти красоти които с думи не можеш да опишеш! За разлика от други пещери тук няма спускания и изкачвания защото тук се движим по водата. Красота!!! Аиде че много се отклоних!!! Заслужава си!! Съветвам който минава от там да отдели малко време,ще е много доволен!!!! Аиде колега дай по нататък !!!
    Най-добре е да имаш богати приятели!!!
    Ако не ти дадат, барем няма да ти искат!!!

    Коментар


    • #3
      От: Кавала - Тасос

      Аз що не виждам никакви снимки?!
      "Do not correct a fool, for he will hate you;
      Correct a wise man, for he will appreciate you."

      Коментар


      • #4
        От: Кавала - Тасос

        Нещо напоследък много ме тегли към тая част на Гърция, но не да пътувам, а да почивам за около седмица...

        Човек може ли да си отвори палатка ей така - на плажа без да се притеснява за глоби, полиция и т.н.?
        You'll never find out - I got no key hole....

        Коментар


        • #5
          От: Кавала - Тасос

          В Гръцко до колкото съм запозната, официално не можеш навсякъде да опъваш палатка, но не съм чула и някой да е имал проблем там.
          Но пък има много закътани плажове на които просто няма как да те глобят, защото там няма никой, или пък безплатни къмпинги там също нямаш проблем.

          Коментар


          • #6
            От: Кавала - Тасос

            Може. Проверено нееднократно от мен и мои приятели. На сутринта я събираш и няма проблеми. На Тасос съм виждал много чужденци, които си стоят на едно място без да прибират и явно никой не ги закача, но това не е проверено лично.
            Лятото след десет е такава жега, че ще "стопиш" палатката на слънце, а още с появата си рано-рано ако не си на сянка сам ще изкокнеш от чувала. Ние търсим места със скали/дървета, където да може да прекарваме часовете между 10 и 17. Хубаво е да си носиш голямо платнище за тента и хладилна чанта.
            Ние спим на едно място, събираме сутринта палатката, плажуваме, и докато не е минала жегата палим колата и търсим следващо местенце. Мисля че няма да е проблем да се задържите някъде и за по-дълго, особено ако не държите палатките опънати през деня - те и без това няма да трябват, освен за дъжд или комари. Много е топло и през нощта. Излизаш гол от чувала и директно в морето, няма нужда от аклиматизация, съхненето след това не е зъзнене, а приятен хлад. Просто трябва да имаш ясна концепция за часовете между 10 и 17, моята лична е добра компания, хубава книга, музика...и пустата хладилна чанта дето само тя ми липсваше!

            Коментар


            • #7
              От: Кавала - Тасос

              Благодаря за съветите и се извинявам за отклонението от хубавата тема!

              Обратно към темата:
              You'll never find out - I got no key hole....

              Коментар


              • #8
                От: Кавала - Тасос

                Току що се връщаме от Тасос. Сега ходихме с Баба Африка. За жалост следващото ходене ще е с джип, щото мисля да заведа и лодката там.
                Суперготино място за къмпиране. За диво къмпиране не създават проблеми. Има един общински къмпинг в Принос (според мен най-готиния на острова), където има вода ток и т.н. благини. 5 евро на палатка беше миналата година.
                "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

                Коментар


                • #9
                  От: Кавала - Тасос

                  Първоначално публикуван от sl.daskalov Преглед на мнение
                  Аз що не виждам никакви снимки?!
                  И при мен е така Може би е от сървъра, на който са качени.

                  П.С. Малко отклонение от мен за къмпинговането в Гърция. Ние миналия юни бяхме на Пелион - страхотен полуостров до град Волос. Горещо го препоръчвам! Двама гърци ни научиха на следното - опъваш палатката, което попринцип е забранено, а ако видиш че идват полицай влизаш в морето и чакаш да си тръгнат
                  Ако няма къде да отидеш, ела на себе си!

                  Коментар


                  • #10
                    От: Кавала - Тасос

                    Първоначално публикуван от Чичка Преглед на мнение
                    И при мен е така Може би е от сървъра, на който са качени.
                    Качени са тук https://picasaweb.google.com/nkitano...laThasosAthos# Причината със сигурност не е от сървъра, може би при вас не се отваря този адрес, което не би трябвало да е така. Ако не отваряте този линк проверете дали изобщо отваряте други https линкове. Ако ползвате proxy сървър, трябва да настроите браузъра да го използва за всички протоколи "Use the same proxy for all protocols" или нещо такова...
                    LZ2NKM

                    Коментар


                    • #11
                      От: Кавала - Тасос

                      Снимките се виждат, поне при мен, от 2 PC-та...
                      Per aspera ad astra.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Кавала - Тасос

                        За следващия ден имахме някакви планове да се прибираме, но решихме, че след като сме тук няма смисъл да пропуснем и Тасос. За острова бяхме чували противоречиви мнения – на някои им харесваше, на други не. Трябваше да проверим.

                        Фериботът от Керамоти (40 км от Кавала) е много по-бърз и струва само 8 евро за мотор и човек:


                        Фериботите са доста начесто – през около час. Заради жилетката едни хора ме взеха за продавача на билети и се раправяхме на английски една минута, докато се разберем, че всички търсим билети. В крайна сметка билетите почват да се продават трийсетина минути преди да тръгне корабът. Човекът който се заговори с мен се оказа македонец, та после се разбрахме лесно. Като му казах, че съм от Търново той изпадна във възторг, заради едно „много убаво ловище“ там в планината. Ставаше дума за дивечовъдното стопанство Лъгът до Севлиево.



                        Основните туристи са българските. Повечето коли бяха български и се чуваше българска реч навсякъде, все едно не бяхме в друга държава.

                        Тасос от ферибота:


                        На ферибота ни заговори нашенски „бизнесмен“, който се интересуваше как да се прибере в София. Влязъл бил от Златоград. Ходил в Смолян да се види с някакви авери, но забравил откъде бил точно пътя за София щото не е идвал от 6 години на Тасос. Пообяснихме му вариантите за връщане и къде има дупки и къде не. „Аз съм джип, дупките не ме бъркат.“ Чудесно. После му казахме, че има и друг ферибот до Кавала, който пътува почти два часа и струва повече пари. „Е, колко струва – 50, 60, 100 евро, 150 евро, няма проблеми.“ Е, при такъв бюджет нямаше какво да го мислим. Забавен човек. Изобщо имаше всякакви различни български хора, но преобладаващите бяха тия с лъскави джипове и автомобили.

                        Главния град Тасос:


                        След като слязохме от ферибота пак станахме консултанти на нашенски туристи. Не знам откъде излъчвахме такъв авторитет. Може би заради GPS-а закачен на мотоциклета. Или заради картата. В днешно време всички имат GPS-и, но малко имат карти. Едно семейство с хубав и лъскав автомобил беше на острова, но не знаеше какво да прави. Мъжът говори със Силвия, тя му казва, че това е главния и най-голям град, но той не вярва – не можело това село да е главния град! През това време жената пита мен: „А тука какво интересно има за гледане, да знаете.“ И аз казвам: „Ами то всичко е интересно, но ако питате за някои забележителности – има някъде тук манастир, но не мога да ви кажа къде точно. Може да обиколите острова – 95 км е обиколката, пътят е хубав асфалт„. Жената прибягва до мъжа и му казва „Чуваш ли бе? Може да обиколим острова с колата – 95 км бил пътя.“ – „Абе кво ще му обикалям на тоя остров!“ Тук беше време да започнем нашата обиколка.

                        Пътят наистива е хубав – държащ асфалт без познатите ни дупки. На картата открих разни пътчета, които отиват във вътрешността на острова и на едно място завихме. Продължихме десетина километра навътре и стигнахме малко обикновено село, където хората си празнуваха Великден. В това село основния поминък бяха маслините, а най-интересното бяха многото кошери в маслините. Явно тук ядат маслинов мед.

                        Село Мариес във вътрешността на Тасос:


                        На Тасос има разни пътчета във вътрешността, но май до това село е единствения асфалт. Всичко останало е макадам. За съжаление с нашите мотоциклети не е много добра идея да влизаме в макадам, ако не е крайно наложително. Тук обърнахме:









                        Лименария, в южната част на острова:








                        Това е снимка на типични гръцки мотористи. Там основно се кара без екипировка. Най-честата екипировка е мото якенце. Всичко останало – каски, ръкавици, панталони, наколенки се счита може би за ненужен аксесоар. Странното е че карат големи и бързи мотори без нищо. В Кавала видях как си ги карат дори и бързо. Много от тях нямат и номера – тия двамата напети хубавци нямаха. Интересно ми е как се кара Ninja по едни очилца. За цялото време засякохме един единствен гръцки моторист, който беше долу горе нормално екипиран – всички останали, а те са много, разчитат на „вградените“ си каски и протектори. Започвам да си обяснявам и защо имат толкова много параклисчета по пътя. Даже ако им е такова мисленето в посока на безопасността, спирам да се чудя защо цялата им държава е пред фалит. Ние предполагам сме изглеждали като кръгли идиоти с тези светлоотразителни жилетки.

                        Лименария е някъде на средата на пътя, обикалящ острова. Източната част, и особено североизточната са по-планински, и като цяло пътя ми допада повече. Има доста завои и интересни пасажи.




                        В тази част е и манастирът Св. Архангел Михаил, на който снимането е забранено:






                        Обратно на ферибота:


                        Последните фериботи за деня се напълват доста с автомобили и хора:




                        Обратно в Кавала:

                        LZ2NKM

                        Коментар


                        • #13
                          От: Кавала - Тасос

                          Някъде около Олимпиада бях тези дни.Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCI7307.jpg
Прегледи:1
Размер:173.2 КБ
ID:5282249
                          878511557

                          Коментар


                          • #14
                            От: Кавала - Тасос

                            Чудна разходчица жалко ,че водата в морето не е била топла.
                            Мъжете не порастват само сменят ИГРАЧКИТЕ.
                            HONDA VARADERO 1000

                            Коментар


                            • #15
                              От: Кавала - Тасос

                              Първоначално публикуван от damon Преглед на мнение



                              Това е снимка на типични гръцки мотористи. Там основно се кара без екипировка. Най-честата екипировка е мото якенце. Всичко останало – каски, ръкавици, панталони, наколенки се счита може би за ненужен аксесоар. Странното е че карат големи и бързи мотори без нищо. В Кавала видях как си ги карат дори и бързо. Много от тях нямат и номера – тия двамата напети хубавци нямаха. Интересно ми е как се кара Ninja по едни очилца. [/LEFT]
                              Още преди да прочета какво си написал под снимката се зачудих на тия младежи за какво са им тия бързи мотоциклети на тоя остров... всъщност отговора май сам си идва - за cafe-racing, за какво друго. То затова и каски не им трябват Пояснявам:

                              Проблема не е в тях, а в нас. Хората всъщност са си много напреднали мото-пътешественици. Ще се съгласиш, че о. Тасос и два пъти да го обиколиш днес, пак си в рамките на cafe-racing-a по стандартите от които ти съдиш за нещата. Тяхната оценка очевидно напълно съвпада с нашата. Затова и не си дават зор за глупости, като каски и протектори, рейсват си ей така, на воля , с пълна газ и гъзария

                              (Горното е шега. Карайте екипирани!)
                              Следващият път, когато умът ви витае, последвайте го! => www.smehurko.info

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X