Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Философия на оцеляването

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Философия на оцеляването

    Един забележителен текст, който всъщност Венци намери. Авторът, за съжаление, е неизвестен. Превод от английски (We Are Survivalists).



    Ние, сървайвалистите
    Онзи, който не се подготви за нощта, няма да бъде готов за зората.

    Аз съм сървайвалист: човек, който иска да оцелее. А по природа сървайвалистът е оптимист. В мен няма ни една клетка песимизъм. Ако думите ми ви звучат странно, то е защото вие все още не сте сървайвалисти и изобщо не разбирате съвременния смисъл на това понятие. Признавам, че изпитвам затруднения да предам на публиката и медиите идеята за оптимистичния, изпълнен с надежди сървайвалист.
    Пожарникарят е пожарникар не защото е убеден, че всичко ще изгори, а защото вярва, че много може да бъде спасено. Лекарите не вярват в смъртта, а в живота. Сървайвалистът е такъв, не защото смята, че всичко ще бъде унищожено и ние ще загинем, а защото вярва, че животът и свободата могат да бъдат спасени, ако хората с добра воля се подготвят. Пожарникарят не пали пожари, лекарят не създава болести и сървайвалистът не предизвиква бедствия.
    Престъпленията, болестите, войните, революциите, пожарите, наводненията, финансовите колапси и гладът са резултат от природата и човешката същност и за жалост, не е по силите на нито едно същество на земята да ги предотврати.
    Всички знаем, че слънцето всеки ден изгрява, за да ни остави отново в мрак вечерта; че топлото лято отстъпва място на мразовитата зима. Съзнаваме, че не можем да попречим на слънцето да залезе, нито на студените ветрове да задухат, но това прави ли ни песимисти? Не мисля! Защо тогава наричаме сървайвалиста песимист, когато той просто се подготвя да посрещне събития, които са също толкова част от историята и природата, както залезите и смяната на сезоните?
    Друга заблуда е, че сървайвалистите предричат световни катастрофи. Напротив, ние сме оптимистичното малцинство, което предрича оцеляването на света. Трудно е да се намери авторитетен историк, икономист, политолог, социолог или военен стратег, който да даде сценарий с поне петдесет процента вероятност светът да избегне мащабната катастрофа, но въпреки това ние, сървайвалистите, смеем да бъдем оптимисти по отношение на бъдещето. Не изпитваме нужда да предричаме вероятността от катастрофа, също както никой не предрича залеза на слънцето в края на деня.
    Хората, които критикуват сървайвалистите, са също като онези, които отказват да гледат календара с надеждата, че това ще ги предпази да остареят с още една година.
    „Вие, сървайвалистите, ще се разочаровате, ако няма световен катаклизъм”. Не знам как по-меко да окачествя това нелепо обвинение. Ние, сървайвалистите, имаме близки и любими хора, които не искаме да загинат, имаме домове, които не искаме да бъдат разрушени. Не сме глупаци, които си мислят, че за тях световният катаклизъм ще бъде забавление или че те по изключение ще бъдат подминати от опасностите, загубите, глада, раните, студа, отчаянието или смъртта.
    Ние отделяме много време и средства, за да подобрим шансовете си за оцеляване и възстановяване след бедствието, но ще бъдем щастливи, ако някой ден се уверим, че усилията ни са били напразни. И не, няма да бъдем разочаровани, ако не се случи бедствие, от което да оцеляваме, както Червеният кръст няма да се разочарова, ако вече никога няма наводнения и бури, или както застраховалият дома си няма да се разочарова, ако къщата му не изгори.
    Може да се каже, че сървайвалистите просто предпочитат приятната (но малко вероятна) изненада, че са грешали, пред смъртоносното (но много вероятно) грубо осъзнаване на несървайвалистите, че те са грешали.
    Разбирате ли: сървайвалистът не може да изгуби, защото подготовката му да оцелее ще бъде ценна, независимо какво ни готви бъдещето. Настъпи ли криза, онези, които не са готови да се обърнат един към друг, ще се обърнат един срещу друг.
    Жалко е, че толкова много хора считат сървайвалистите за заплаха и гледат на тях с подозрение и даже враждебност. Тази нагласа е нелогична и се корени в собственото чувство на несървайвалистите за страх и вина. Подсъзнателно несървайвалистът мрази сървайвалиста, задето му напомня колко крехък и неустойчив е начинът ни на живот. Нека погледнем нещата такива, каквито са. НАЙ-ОПАСНИТЕ ХОРА В АМЕРИКА ДНЕС СА НЕСЪРВАЙВАЛИСТИТЕ. Всеки, който не се е подготвил да оцелее, когато няма да може да си доставя храна, вода, гориво и други, необходими за задоволяване на насъщните му нужди, представлява смъртна опасност за съседа си.
    Какво ще направи той, когато семейството му умира от студ, глад, жажда и болести? Ще помоли съседа за помощ. Но ако онзи няма допълнително гориво, храна, вода и лекарства, които да му даде, дали просто ще се върне, за да умре заедно с жена си и децата си? Как мислите? Ние, сървайвалистите, които си подготвяме храна и други запаси, правим услуга на обществото, защото каквото купим, веднага се заменя с ново по рафтовете на магазините и ще бъде там, когато настъпи криза. Ние няма да мародерстваме и да убиваме за храна. Ние няма да тежим на медицинските служби и да се борим с полицията. Ние няма да имаме нужда да се обръщаме срещу никого, а напротив, дори ще можем да помогнем на някои от вас.
    Подготовката за оцеляване трябва да се разглежда като обществена отговорност, дълг на всеки човек пред семейството, общността и народа му. Несървайвалистът е просто беден и безотговорен гражданин.
    Истината е, че сървайвалистите са хора оптимисти, които разчитат само на себе си и знаят, че е наложително да се подготвят за най-лошите възможни събития, като в същото време се надяват, че те никога няма да се случат. Днешният сървайвалист е ценност за обществото и света и трябва да се гордее, че се нарича така.

    Автор: неизвестен
    Последно редактирано от Ясен; 23-05-11, 10:43. Причина: При мен не се четеше от форматиране

  • #2
    От: Философия на оцеляването

    Интересен въпрос, който отдавна ме вълнува - как да преведем сървайвълист на български?

    Коментар


    • #3
      От: Философия на оцеляването

      Предвид "модерния" правопис оТцелител.

      Иначе научният термин е господстващ (доминиращ) вид, всъщност .
      И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

      Коментар


      • #4
        От: Философия на оцеляването

        Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
        Интересен въпрос, който отдавна ме вълнува - как да преведем сървайвълист на български?
        Оцелявач.
        Ако ще нафтата и без пари да я направят, пак че краднем!
        Само DIESEL !!!

        Мечтата на всеки леопард е да има гащи от курвенска кожа.

        Коментар


        • #5
          От: Философия на оцеляването

          Мисълта ми е да намерим дума в рамките на установения правопис и словообразуване.

          Коментар


          • #6
            От: Философия на оцеляването

            Първоначално публикуван от eager Преглед на мнение
            ... Несървайвалистът е просто беден и безотговорен гражданин...
            Не съм съгласен с изводите в текста и категорично съм против лепенето на етикети.

            Поздрави!

            Коментар


            • #7
              От: Философия на оцеляването

              Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
              Мисълта ми е да намерим дума в рамките на установения правопис и словообразуване.
              Ами тя и на английски (който е доста по-активен от българския) сървайвълист звучи като розов слон. Смисъл какво включва това понятие? Едните искали да оцелеят а другите не?
              Дали?

              Да не говорим, че целта не е личното оцеляване, а предаване на гените на поколението. Което изисква един вид поведение, дето вероятно трябва да се нарече ебаист
              И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

              Коментар


              • #8
                От: Философия на оцеляването

                Първоначално публикуван от artefekt Преглед на мнение
                Не съм съгласен с изводите в текста и категорично съм против лепенето на етикети.
                Кажи, какво ти мислиш. Тезата на автора е подкрепена с разсъждение, пробвай и ти.

                Коментар


                • #9
                  От: Философия на оцеляването

                  Във форума има специалист /Вальо Стоилов/. Той може да даде съвсем точно и компетентно определение на чист български език.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Философия на оцеляването

                    Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                    Ами тя и на английски (който е доста по-активен от българския) сървайвълист звучи като розов слон. Смисъл какво включва това понятие? Едните искали да оцелеят а другите не?
                    Дали?
                    На английски подобни думи са съвсем очаквани.

                    Да почнем от това, че всички по-нормални хора искат да оцелеят възможно най-дълго и желаят това и за потомците си. Сървайвълистите (според текста по-горе) се подготвят активно за рискове, които останалите пренебрегват. Такива са природните, технологичните и социалните кризи и катастрофи.

                    И така, какво е сървайвълист на нормален български? Циничната дума е "Подготвен", но тя е твърде обща.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Философия на оцеляването

                      Ами аз не съм съгласен, че е необходима активна подготовка за въпросните катастрофи. Просто е. Шансът да те сполети такава е достатъчно малък, а времето изгубено в подготовка мога да го оползотворя като науча детето да рисува (примерно).

                      Иначе казано днеска да ядем щото утре е умрем.
                      Последно редактирано от turtey; 23-05-11, 12:22.
                      И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                      Коментар


                      • #12
                        От: Философия на оцеляването

                        Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                        Кажи, какво ти мислиш. Тезата на автора е подкрепена с разсъждение, пробвай и ти.
                        Повече ми приличат на твърдения...
                        Запасите е подготовката, дали ще са дълготрайно решаващи в условията на променила се среда?
                        Характер, късмет и способност за приспособимост, май пак ще се окажат от първостепенно значение.
                        Дали ще има или няма подобен катаклизъм...докато разберем, носете си новите дрехи...това е от мен.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Философия на оцеляването

                          Първоначално публикуван от artefekt Преглед на мнение
                          Запасите е подготовката, дали ще са дълготрайно решаващи в условията на променила се среда?
                          Характер, късмет и способност за приспособимост, май пак ще се окажат от първостепенно значение.
                          В показания текст не се обсъжда конкретна стратегия за подготовка. И ако късмет трудно се подготвя, то характер и способност за приспособяване са напълно валидни части от подготовката - досущ като водата и сухарите.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Философия на оцеляването

                            И за колко ще стигнат запасите?
                            Месец, два, година?!?
                            Удължаване на агонията.
                            Способности в земеделието дали няма да са по-решаващи?
                            А годна почва ще има ли?
                            и т.н.
                            Помисли пак...условията на средата какви ще са?
                            Най-вероятно неизвестни...
                            Между другото идеите на сървайвалистите са стари като света.
                            Винаги е имало хора разсъждаващи в този план. На мен лично не ми пречат, против съм да ме определят като беден и безотговорен гражданин.

                            П.П.Джером Джером или Удхаус, имаше интересен текст по въпроса, ако го намеря ще го публикувам.
                            П.П1.Характерът до голяма степен си е даденост.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Философия на оцеляването

                              По въпроса за думата "сървайвалист": като преводач по професия и аз обичам да намирам хубави, смислени и приятно звучащи думи на български език, но това невинаги е възможно. Просто напоследък терминът "сървайвалист" (човек, който полага специални усилия да развие умения и да се подготви за оцеляване в случай на криза) така или иначе навлиза. Разбира се, често може да се предаде описателно, но не винаги. Както не превеждаме и "оптимист"

                              А иначе не мисля, че разумната подготовка за оцеляване е безсмислена, нито че отнема скъпоценно време за други неща. Разпределянето на времето е въпрос на приоритет и не е необходимо да отделим от времето с децата си, за да си подготвим един спешен пакет или да се научим да оказваме първа помощ. Можем да го отнемем от куп други по-маловажни неща, които всеки от нас прави; да не говорим, че много от тези неща могат да се правят именно заедно с децата. На кое дете няма да му бъде приятно да се научи да пали огън при различни условия?
                              Подготовката за оцеляване далеч не означава вманиачаване, нито пък запасяване с продукти и др. Тя преди всичко е развиване на определени умения: като се започне от това, какво да правим в дома си, на работното си място и на обществено място в случай на пожар, земетресение и пр., мине се през оказването на пръва помощ, оцеляването сред природата и се стигне до различни умения да живееш без нещата, които приемаме за даденост в ежедневието си като ток, свободен достъп до вода, храна, медикаменти и гориво. И накрая, включва приготвянето на разумен обем запаси, които да позволят на семейството ти да оцелее в случай на бедствие.
                              Бедствията се случват. Колкото и да си плюем в пазвата и да казваме "Да не дава Господ", те се случват. Понякога кризата засяга само нас и най-близките ни, понякога града, понякога цялата страна. За мен е много по-смислено да вземеш елементарни мерки, така че ако и когато се случи, да оцелееш, отколкото да се кръстиш. Ако човек сам не си помага, и Господ не може да му помогне. Също както уча децата от малки да пресичат внимателно, а не да се моля да не им се налага да пресичат улици, така ще ги науча и да могат що-годе да се оправят със собствени сили, ако се наложи. Не мисля, че прекалявам. И не съм параноик. Напротив, много по-спокойна съм, когато знам какво да правя, и за мен е точно въпрос на оптимизъм, че и да стане нещо "лошо", имаме шанс да се оправим. А и както казва авторът на статията, това до голяма степен е въпрос на обществена отговорност: да можеш при нужда да помогнеш на човека до себе си или поне да намалиш вероятността да се окажеш в безпомощно състояние.
                              Поне аз така мисля

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X