Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Манту - туберколоза

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Манту - туберколоза

    Надявам се че пак ще намеря най-правилните и достоверни отговори в нашият форум.

    Случаят е следният на Малкото диване / 7 год. / му направиха тъй-нареченото манту. След няколко дни там когато се гледа реакцията се оказава че потдуването 3 см. е по-голямо от нормалното и съответно я викат при специалист полмолог за допълнителни изследвания след няколко дни. При посещението пробата вече беше почти изчезнала и й направиха снимка на белия дроб. Снимката е чиста и ни успокоиха че не е болна от туберколоза.
    За всеки случай обаче "за да не се разболее" бяха точните думи на лекарката и предписа профилактично ИЗОНИД за ШЕСТ месеца по едно хапче на ден ??? Викам на докторката добре де как хем не е болна хем половин година ще пие лекарство което в последствие разбрах има и безумни странични ефекти /тикове в очите , световъртъеж и т.н./ , при което въпросната госпожа започва да ми говори със сложни медицински термини от които нищо не вдявам, и дори да ми се кара че разпитвам . Винаги когато някой започне да ми говори сложно знам че просто не разбира от материята или иска да ме заблуди!

    След дълго четене в интернет установих че манту-то съвсем не е удачен и точнен тест и има много причини да даде неверни резултати. Даже на доста места напълно се отхвърля повторната ваксинация с БЦЖ , която в България се прави няколко пъти през живота, и доколкото разбрах мантуто трябва да покаже нейното наличие. След консултация с друг полмолог съм дълбоко убеден че не трява да давам лекарството , а и други хора посещавали въпросната лекарка казват че тя винаги изписва Изонид "профилактично" .

    Четох и за някакъв квантифероновия тест който уж бил най-сигурният начин за тестване, въпросът ми е дали е нужно да подлагам детето и на него при положение че няма никакви симптоми да чукана на дърво.

    Моля споделете вашето мнение по-въпроса.

    п.п. Въпросната лекарка ми изписа и предостави лекартвото безплатно, което намен лично в днешно време ми се струва подозрително!
    088455338две
    "Е нищо не пали като японските, палят като те видят да вадиш ключа от джоба"
    Джамбазов 2010г..

  • #2
    От: Манту - туберколоза

    Да пие детето този препарат само на базата на Манту теста ми се вижда пресилено и непремерено. При такива съмнения има възможност с други тестове да се повиши вероятността за точен резултат. Казват се: интерферон-гама тест, два вида са, може и двата вида да се приложат. Не съм наясно как стои въпросът с тези тестове за малко дете, но ще е добре да се посъветвате с педиатър. При всички положения наличието само на положително Манту не е достатъчно според мен. Освен това имайте предвид, че положително Манту може да има и при редица други фактори, които нямат общо с туберкулозата, особено пък при 7 годишно дете. Смятам че е правилно да потърсите мнение конкретно на специалист по инфекциозни заболявания, при това задължително две независими мнения...
    VPetrov.photography

    Коментар


    • #3
      От: Манту - туберколоза

      Разсъждаваш в правилната посока. Наличието на реакция след тази проба показва, че има имунен отговор, т.е организмът реагира на болестотворния агент. По-просто казано детето има действаща имунна защита срещу причинителя на туберкулозата. БЦЖ се повтаря, когато липсва такава реакция, т.е. предполага се, че детето няма имунитет срещу бацила, причиняващ туберкулозата. За да сте спокойни, не е лошо да потърсите консултация с по-компетентен специалист.

      Коментар


      • #4
        От: Манту - туберколоза

        Най-важното в случая е, че пробата Манту не е точен диагностичен метод, а само проверка за наличие на антитела. Освен това отчитането на резултата /реакцията/ е доста субективно и както и Венци спомена, може се повлияе от съвсем различни фактори. Например една проста алергична реакция към някоя от съставките на субстанцията /туберкулина/ също може да се прояви със силно зачервяване и подуване на мястото на пробата.
        Във всеки случай, след положителна проба Манту не може еднозначно и категорично да се постави диагноза, още по-малко да се започне лечение.

        Коментар

        Активност за темата

        Свий

        В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

        Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

        Зареждам...
        X