Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Приказки за трофи и рали

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Приказки за трофи и рали

    Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
    Според мен старите състезатели са се накарали на трасета от тип трофи и траял, и сега повече удоволствие им достава скоростното каране.
    Докато за повечето начинаещи състезатели е по-интересно трофито, но всеки по реда си. След време ако се накараме на трофита(дай Боже) може и на нас да ни се кара повече на рали.

    ...
    @Кольо, не знаеш колко си прав. Дълги години се караше трофи, с лебедкови оргии и постепенно вдигане на скоростта в извън екстремните участъци.
    Старата ми кола бе дълъг Мерцедес Г 320 24клапана, с Фокс-рейсинг окачване от 8 амортесьора и специални пружини, резервоар от 140л за гориво, две батери Оптима-жълти, ролкейдж от хром-молибденови тръби, пластика и алуминий изцяло по купето, тегло 1900кг.
    ИИИ...
    Две лебедки, отпред warn 9500xp, отзад 12000либри.
    Та тази кола бе конкурентна и на трофи (нали се сещаш) и за рали.
    Обаче концепцията буди смях. И аз си се смея. Но до преди 3 години ралито беше с лебедки, а трофито... на пълна газ.
    Многократно се е случвало организатор да каже:- най-рано след 3-4 часа ще дойде първия.
    А Долфа или Десо или друг да цъфне след 2часа и 15 минути.
    Имаше голямо развитие навремето, трупаше се опит и резонно да се стигне до унифициране на характера на състезанието.
    Когато колата ти се засилва по черно с дупки за под 10 сек от 0 до 100км/ч, тръпката ти издува вените и ти вдига адреналина...почти колкото, ако си се извадил с лебедка или си превзел баир.
    Сега всеки да си избира.
    ...TO THE LAST BREATH...ОФРОУД РАЛИ ''ЧЕРНО МОРЕ 2018''- 15 ГОДИНИ ЗАЕДНО

    Коментар


    • #32
      От: Приказки за трофи и рали

      Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
      ....-ако ти кажа с колко пари съм тръгнал на Албена, и колко съм похарчил няма да ми повярваш...
      Коле... по тази причина мислих изобщо да НЕ УЧАСТВАМ, обаче намерих едни 200 лева, а навигатора 300 - СМЕШНО нали.
      С тези 500 лева - ходихме на преглед, 2 дена карахме, ядохме, и последният ден отидохме на награждаването.
      УБИЙСТВЕНИТЕ 5 лева за всяко влизане в кк "Албена" сериозно натежаха на Бюджета
      Сега се сещаш защо първият ден стартирах с 1/2 резервоар и в екстрема заради наклона засмуках въздух.
      Вторият ден поправих тази грешка, виснах на 1 лебетка и почна да се излива бензин през дренажа на капачката - то ни така, ни така!

      Можем да спретнем състезание за най-икономично преодоляване на трасе
      Suzuki SJ 410 Samurai, 0888 199 658 - МСС - Варна и близката околия.
      http://www.cardomain.com/ride/2562837

      Коментар


      • #33
        От: Приказки за трофи и рали

        Първоначално публикуван от mitkochanev Преглед на мнение
        Че кой пречи на Европа и тенденциите И?
        Защо мислиш, че като ги напишеш тези неща и ще започнем да харесваме непременно "Европейски офроуд"?
        Имам ли аз свободата на избора на кой влак да стана пътник, или ще определиш ти, защото така е по-европейско?
        Задръж малко образователно-назидателния тон -това е, което се опитах любезно да намекна първия път.
        Колега, написаното, освен първия ред, не е насочено лично към Вас. Ако търсите спора и кавгата, тук не е мястото. Също така Ви напомням, че не се познаваме лично, а големите и сериозни хора като не се познават, си говорят на Вие. Успокойте се, нека върнем добрия тон на разговора със сериозни аргументи и точните имена на спортните дисциплини. Ако не харесвате нещо в развитието на офф роуда, то е ваше право, никой не си поставя за цел да Ви накара да харесвате това или онова у нас или в Европа.
        LZ1LRE, Range Rover 300Tdi
        www.ADV-Bulgaria.com

        Коментар


        • #34
          От: Приказки за трофи и рали

          Чета мненията тука и в други подобни теми и забелязвам една тенденция - основното недоволство на участниците в трофи състезанията са тапите които се образуват при определени екстреми! От това което съм чел и гледал за големите състезания по света, принципите за правене на трасе общо взето са два. Първия е точно фиксирано естествено трасе (без изкуствени препятствия), по което всеки е трябва да премине (ако може), което може да се комбинира с "траял" елементи на пролога или в специални етапи - както е на "Рейн форест чалъндж", примерно! В този формат на трасето няма как да не се образуват тапи, заради естеството на ландшафта и невъзможността да се заобиколят по-трудните участъци (няма как да изсичаш по 100 кубика масивна дървесина на всеки 50-100 метра, за да си проправиш път). Втория принцип за правене на трасе за тофи е този на "Ладога", където няма точно фиксирано трасе, а широк коридор, който си е осеян с естествени екстреми и всеки екипаж трябва сам да намери най-лесния и бърз маршрут, като го съобразява със собствените си възможности и тези на машината! При този вариант "тапите" са по-малко, защото всеки сам преценява дали и къде да се навре! Лично за мен този формат е по-добрия и по-близкия до "цивилния" офф роуд и за него се изискват много по-комплексни качества и подготовка на хора и машини което съвсем не е евтино според мен Коле! При всички случаи на тези състезания публика почти няма, защото просто няма как да достигне до трасето без да притежава лична високопроходима военна техника, а да не говорим, че състезанието може да се провежда и на територията на резервати, където достъпа на хора е забранен (това към недоволстващите зрители на Албена)! Лично на мен от всички формати най-на сърце ми е трофито, защото рали рейда все повече се приближава до рали шампионатите за леки автомобили (според мен) и е все повече рали от колкото офф! Лично за себе си смятам, че съм на финала на подготовката си като шофиране въпреки, че офф-а се учи цял живот! Сега започвам да се замислям за подготовката на автомобил с който да участвам в състезания и то именно в трофи формата, като съобразя тнуниг програмата с особеностите на този тип състезания и тайничко си мечтая за едно състезание по поречието на река Камчия (от извора до устието), където лонгозните заблатени гори не отстъпват нито на тропическата джунгла, нито на пустошта около ладожкото езеро! За малка държава като България имаме уникални условия за практикуването на всички стилове в офф-а, който въпреки кризата става все по-популярен! Нормално е всеки формат да си има феновете и е въпрос на време, да се започне и с подготовката на автомобили за конкретните изисквания на всеки тип състезания, а не както до сега с една кола - на всякъде! За финал искам да обобщя, че на всякъде по света (независимо от стандарта на живот) спортове които "миришат" на бензин и нафта са скъпи и е много трудно (да не кажа невъзможно) човек да бъде конкурентен на лидерите само и единствено на собствените си финансови възможности! Това, че наши състезатели бележат успехи на големи състезания, срещу професионално подготвени машини според мен е изключение, а не правило! Това говори само колко добри пилоти и навигатори са и колко много мерак има в тях! Когато започнем да бием подред и на всякъде с почти серийни джипове, ще можем да казваме, че и "без пари" става, а току виж и някои марки са станали спонсори на нажи екипажи, но за съжаление това ми звучи невъзможно...

          Поздрави

          Коментар


          • #35
            От: Приказки за трофи и рали

            Първоначално публикуван от zzlatev Преглед на мнение
            Колега, написаното, освен първия ред, не е насочено лично към Вас. Ако търсите спора и кавгата, тук не е мястото. Също така Ви напомням, че не се познаваме лично, а големите и сериозни хора като не се познават, си говорят на Вие. Успокойте се, нека върнем добрия тон на разговора със сериозни аргументи и точните имена на спортните дисциплини. Ако не харесвате нещо в развитието на офф роуда, то е ваше право, никой не си поставя за цел да Ви накара да харесвате това или онова у нас или в Европа.
            Темата не е за запознанства, но понеже Вие отворихте дума...
            Познаваме се, представял съм Ви се, любезно, поне четири пъти - при Митко Фулда, на Трявна 2010, Офроуд събор 2010, Нови Искър, но сте ПРАВ, че това не е повод да си разговаряме на "ти", пък и всичките тези пъти останах с впечатлението, че егото Ви е пречка да ме запомните.
            Предишните ми постове по темата недвусмислено доказват, че не търся противоречия - точно обратното!
            Дали ми харесва посоката на развитие на националния офроуд?
            Както се казва: "На който не му харесва, явно няма вкус!".

            Моля, за извинение пред колегата автор на темата. SORRY!
            Life is too short to drive dull cars!

            Fight global warming !
            ... turn on your A/С !

            Коментар


            • #36
              От: Приказки за трофи и рали

              за трофи винаги ще има мераклии,това го доказва йоската в трявна.а за траял също, само в лазарово от година на година се увеличава броя участниците,а за леките траяли да не говорим.винаги ще има мераклии ...,не казвам ,че за рали няма,но всеки с предпочитанията си.терени дал господ.

              Коментар


              • #37
                От: Приказки за трофи и рали

                Първоначално публикуван от mitkochanev Преглед на мнение
                Темата не е за запознанства, но понеже Вие отворихте дума...
                Познаваме се, представял съм Ви се, любезно, поне четири пъти - при Митко Фулда, на Трявна 2010, Офроуд събор 2010, Нови Искър, но сте ПРАВ, че това не е повод да си разговаряме на "ти", пък и всичките тези пъти останах с впечатлението, че егото Ви е пречка да ме запомните.
                Предишните ми постове по темата недвусмислено доказват, че не търся противоречия - точно обратното!
                Дали ми харесва посоката на развитие на националния офроуд?
                Както се казва: "На който не му харесва, явно няма вкус!".

                Моля, за извинение пред колегата автор на темата. SORRY!
                Дискусията загуби смисъл, от разговори за спорта минахме на лични квалификации и обиди. Вместо идеи и факти, поредния спам и заяждане. Нека отговорния модератор изчисти ненужното, ако прецени.
                LZ1LRE, Range Rover 300Tdi
                www.ADV-Bulgaria.com

                Коментар


                • #38
                  От: Приказки за трофи и рали

                  Нямам нищо против трофи,траял и т.н.Но повярвайте ми че в мига в който всяка кола трябва да е оборудвана с клетка,пожарна система,спортни седалки,4-точкови колани,клуч маса гасяща мотора,за да участва в едно такова сьстезание и след всеки екстрем навигатора да не може да си каже името и да е целия в кал.Тогава незнам колко хора ще продалжават да го карат.Това показва практиката от няколко години насам.А от практиката по добра анкета няма.
                  [url]www.4x4varna.com[/url]

                  Коментар


                  • #39
                    От: Приказки за трофи и рали

                    Първоначално публикуван от mitkochanev Преглед на мнение
                    ... Дали ми харесва посоката на развитие на националния офроуд?
                    Както се казва: "На който не му харесва, явно няма вкус!". ...
                    Посоката се определя от преобладаващата част от тези, които участват, било като състезатели, било като организатори. Който не участва, има пълното да харесва или не харесва това, което се случва, но само толкова ...

                    Първоначално публикуван от Йосиф-Варна Преглед на мнение
                    ... А от практиката по добра анкета няма.
                    Точно!
                    Ние не сме неутрални!

                    Коментар


                    • #40
                      От: Приказки за трофи и рали

                      Първоначално публикуван от Йосиф-Варна Преглед на мнение
                      Нямам нищо против трофи,траял и т.н.Но повярвайте ми че в мига в който всяка кола трябва да е оборудвана с клетка,пожарна система,спортни седалки,4-точкови колани,клуч маса гасяща мотора,за да участва в едно такова сьстезание и след всеки екстрем навигатора да не може да си каже името и да е целия в кал.Тогава незнам колко хора ще продалжават да го карат.Това показва практиката от няколко години насам.А от практиката по добра анкета няма.
                      Това етака и НЕ Е ТАКА...
                      клетка,пожарна система,спортни седалки,4-точкови колани...и т.н. са нужни АКО се омяташ с голяма скорост.
                      При трофито мерките за сигурност могат да са си заводските ламарини. Там скоростта не е голяма, предвид по-разчупените окачвания на джиповете. Освен това, почти всеки е започнал с ТРОФИ и някой са се пренасочили към РАЛИ-РЕЙДа.
                      За това нека да свалим скоростта на ТРОФИТО - за да се учат "младите", а като почнат да тунинговат джиповете по изискванията на БФАС, ще могат да карат и в РАЛИ.
                      Надявам се с това да сложим КРАЙ на безмислените спорове.
                      Има си РАЛИ, има си и любителски ТРОФИ-та. Всеки сам да си избира къде ще кара.
                      Да излезем да покараме, вместо да седим и да се караме !!!
                      Suzuki SJ 410 Samurai, 0888 199 658 - МСС - Варна и близката околия.
                      http://www.cardomain.com/ride/2562837

                      Коментар


                      • #41
                        От: Приказки за трофи и рали

                        Първоначално публикуван от Kaskadiora Преглед на мнение
                        ... клетка,пожарна система,спортни седалки,4-точкови колани...и т.н. са нужни АКО се омяташ с голяма скорост.
                        При трофито мерките за сигурност могат да са си заводските ламарини. Там скоростта не е голяма ...
                        Можеше и да ти повярвам, ако не познавах човек, който се отърва само с драскотини след 4-кратно преминаване през таван по време на разходка по трофи трасе. А се отърва толкова леко, защото имаше клетка, спортна седалка и 4 точков колан (и си го е бил сложил, макар и хлабаво).
                        Това, че скоростта не е голяма изобщо не означава, че не можеш да се претрепеш.
                        Ние не сме неутрални!

                        Коментар


                        • #42
                          От: Приказки за трофи и рали

                          Е то това си е до късмет.
                          Аз познавам човек, който катастрофира управлявайки ВАЛЯК и същият този човек сега кара на РАЛИ Албена 2011.
                          И се класира... айде няма да го издавам....
                          Suzuki SJ 410 Samurai, 0888 199 658 - МСС - Варна и близката околия.
                          http://www.cardomain.com/ride/2562837

                          Коментар


                          • #43
                            От: Приказки за трофи и рали

                            Първоначално публикуван от Kaskadiora Преглед на мнение
                            Това етака и НЕ Е ТАКА...
                            клетка,пожарна система,спортни седалки,4-точкови колани...и т.н. са нужни АКО се омяташ с голяма скорост.
                            При трофито мерките за сигурност могат да са си заводските ламарини. Там скоростта не е голяма, предвид по-разчупените окачвания на джиповете. Освен това, почти всеки е започнал с ТРОФИ и някой са се пренасочили към РАЛИ-РЕЙДа.
                            За това нека да свалим скоростта на ТРОФИТО - за да се учат "младите", а като почнат да тунинговат джиповете по изискванията на БФАС, ще могат да карат и в РАЛИ.
                            Надявам се с това да сложим КРАЙ на безмислените спорове.
                            Има си РАЛИ, има си и любителски ТРОФИ-та. Всеки сам да си избира къде ще кара.
                            Да излезем да покараме, вместо да седим и да се караме !!!
                            Ей каскадьорче стига си писал глупости!
                            Нямаш право да призоваваш да се кара без обезопасяване.Дори и в клас до 2000см3.

                            От години се опитвам да разбера как имат смелост дърдорковци да обясняват на хората ,че не трябва да се гриват за собствения си ина навигатора си живот!
                            Garage 31 Ltd - Classic Land Cruisers restoration

                            Коментар


                            • #44
                              От: Приказки за трофи и рали

                              Първоначално публикуван от rusev Преглед на мнение
                              Ей каскадьорче стига си писал глупости!
                              Нямаш право да призоваваш да се кара без обезопасяване.Дори и в клас до 2000см3.

                              От години се опитвам да разбера как имат смелост дърдорковци да обясняват на хората ,че не трябва да се гриват за собствения си ина навигатора си живот!
                              Да бе... ти пък си се родил научен, и още на 15 - 16 години, като откраднеш ключовете от колата на мама тя е била оборудвана с пожарогасител и ролбар. Айде всички сме почнали от 0, само с някоя стар очукан джип с гуми за мъгла и много ЕНТУСИАЗЪМ. Само че някой, вече сте забравили времето, когато сте били малки и щасливи, когато цялото оборудване е било лопата и въже със съмнителна здравина.

                              Виждал съм много хора, които си купуват примерно PORSHE, слагат му магнезиеви джанти, нископрофилни сликови гуми, седалки RECARO, 5т. колани, NITRO sistem, чип на запалването и накрая го карат само от офиса до кафенето.
                              Такива CAFFE RACING има и сред джиповете оборудвани с брони, ванти за клони, лебетки, ARB-блокажи, багажници за инвентар, Hi-Jack и боя за 3000лв. Може някога да отиде за риба или на лов. Ама не и по навътре в гората.

                              Всъщност, в повечето моторни спортове точно в малките класове става шоуто, защото там автомобилите са най-много а пилотите са събрани от всякъде и карат ЗА УЧАСТИЕТО. При "големите" всичко е ясно предварително - най-скъпия (и добре подготвен) печели, освен ако не се скапе нещо.
                              Карайте си РАЛИТО със здраве и си мерете портфейлите.
                              Ние ще си правим купона на друго място, без да Ви се пречкаме.
                              Suzuki SJ 410 Samurai, 0888 199 658 - МСС - Варна и близката околия.
                              http://www.cardomain.com/ride/2562837

                              Коментар


                              • #45
                                От: Приказки за трофи и рали

                                Първоначално публикуван от Kaskadiora Преглед на мнение
                                ... Айде всички сме почнали от 0, само с някоя стар очукан джип с гуми за мъгла и много ЕНТУСИАЗЪМ. Само че някой, вече сте забравили времето, когато сте били малки и щасливи, когато цялото оборудване е било лопата и въже със съмнителна здравина.
                                ...
                                Всъщност, в повечето моторни спортове точно в малките класове става шоуто, защото там автомобилите са най-много а пилотите са събрани от всякъде и карат ЗА УЧАСТИЕТО. При "големите" всичко е ясно предварително - най-скъпия (и добре подготвен) печели, освен ако не се скапе нещо.
                                Карайте си РАЛИТО със здраве и си мерете портфейлите.
                                Ние ще си правим купона на друго място, без да Ви се пречкаме.
                                Вчера следобед едва си изчистих колата от парченцата стъкло, оказали се там в резултат на скъсването на въже "със съмнителна здравина". Лошото е, че някой път вместо стъкло, шекелчето на края на некачественото въже може да срещне нечия глава и да я пробие. Особено, ако главата е без каска, защото собственикът й е много велик и безсмъртен и смята, че може да не *бава изискванията на правилниците ...

                                Да напомня ли, че тази тема възникна в резултат на изразено неудовлетворение, че в шампионата няма повече трофи състезания? Т.е. неудовлетворение защо няма повече сериозни състезания в този формат. Поради което намирам за доста странно да видя точно в тази тема внушение, че трофи-то било "малък клас" и то, направено от човек, който се има за привърженик на трофи.

                                Ами не! Трофи-то не е "малък" клас. Просто е състезание в един различен формат. Дали е голямо или малко зависи от това как е организирано и какво е нивото на участващите в него. Една от съществените разлики между сериозно състезание и селска кушия е в това, че при първото има по-сериозни изисквания и към организаторите, и към участниците. Важна част от тези по-сериозни изисквания са мерките за безопасност и това не е случайно. Доказан факт е, че моторните спортове са опасни. Затова пренебрежителното отношение към мерките за безопасност си е чиста проба келешлък, който няма място на сериозно състезание!

                                Освен всичко друго, както ти загатна и Руси, щом качваш в колата си друг човек, ти носиш отговорност за него. Помисли си какво би казал на близките на навигатора си, ако, недай Боже, вземеш да го осакатиш или убиеш в резултат на едно изтъркалване на необезопасената ти кола! Сори, ма немах лев да сгъна 2 тръби, пък исках да си направя кефа на състезание???
                                Ние не сме неутрални!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X