Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Cold Fusion

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Cold Fusion

    Някой може ли да обясни какво се мъчат да направят умните глави? Енергия- но как по-точно?
    Sent from my Nokia s fenerche

  • #2
    От: Cold Fusion

    Искат да си направят звезда в буркан.

    Коментар


    • #3
      От: Cold Fusion

      Със съвсем общи думи. При ядреното делене един атом с тегло 100 се дели на два с тегло от по 48. Останалите 4 единици се превръщат в енергия по формулата на Айнщайн Е=mc2.
      При ядрения синтез се съединяват два атома с тегло 48 и правят един с тегло 80. Излишните 16 се превръщат в енергия. Пак по същата формула. Т.е. синтеза е доста по-ефективен. Лошото е, че за ядрен синтез трябва много висока температура (милиони градуси), която към момента се постига само с ядрен взрив. От там синтеза е горещ и неконтролируем. Водородна бомба, с други думи.
      Сега умните глави се мъчат да го направят контролируем и "студен", т.е. при стайна температура, едва ли не...
      Руснаците си имат Токамак - тороид в който нагряват плазма, а магнитното поле я държи далеч от стените. Преди години бяха постигнали някакви температури от порядъка на млн. градуси в продължение на 1 - 2 секунди.
      По-добре в Хайлукса, отколкото в хайлайфа...

      Коментар


      • #4
        От: Cold Fusion

        Благодаря за обяснението!
        Sent from my Nokia s fenerche

        Коментар


        • #5
          От: Cold Fusion

          Не съм много сигурен че тук му е мястото , ама така или иначе стана на въпрос .... Тия дни гледах един филм със Стивън Хокинг. Нещо като "Разказ за всичко" се казваше - не запомних добре. Човека обясни на простосмъртен език, че звездите "горят" водород и по-тежки елементи чрез сливане на атомни ядра докато повечето материал стане на желязо. След това евентуално под влияние на собствената си гравитация звездата колабира от което се самозагрява и избухва в свръхнова. При този взрив под огромното налягане и температури се образуват по-тежките от желязо атоми. Или поне аз така разбрах. От което пък изглежда става ясно , че колкото е по-лек от желязо един елемент толкова по-неустойчиво е ядрото му що се касае синтез. Всъщност водорода се "самозапалва" на звезда заради гравитационното привличане на атомите му. И обратно по-тежките са склонни към разпад. Цялата тази приказка някак си ми въведе относителен порядък в главата. А доколко успях да го напиша сега е отделна тема. :-)

          Пак си остана въпроса - какво му е толкова специалното на желязото? И заради това ли ми е любим материал?:-) И още питанки .....
          0888932647

          Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

          Коментар


          • #6
            От: Cold Fusion

            Така е, звездите "горят" водород. Има една книга "Пътеводител в науката. Физически науки". Препоръчвам я горещо на всеки. Автор е Айзък Азимов, който между другото е доктор на химическите науки. Както сам казва "Разбрах, че няма да бъда номер 1 в науката и реших да пробвам да стана номер едно в фантастиката".
            Книгата е написана на съвсем достъпен език и обхваща почти всички човешки постижения и области на науката. Приятна е за четене, като роман.
            По-добре в Хайлукса, отколкото в хайлайфа...

            Коментар


            • #7
              От: Cold Fusion

              Вчера си говорихме с един колега и от него научих, че може би е постигнат наистина пробив в осъществяването на студен синтез.

              Става дума за това: http://www.youtube.com/watch?v=gCdxpt86fv4
              Демонстрацията на Роси и Фокарди е от януари 2011 в Болоня.

              Никела става мед, отделят се гама лъчи, които се абсорбират от оловен щит и се произвежда 12 kW електричество.

              Май тоя път е истинско... при това изглежда разработено направо до етап търговско приложение.

              Коментар


              • #8
                От: Cold Fusion

                И забележи - от никел става мед. Това значи край на "пестенето" на скъпата мед.

                Ако направят подобно да прави сребро, това пък значи значително намаляване резистивните загуби на места, където ограничението е от цената на проводниците, което е 99.9999% от случаите.

                Дай боже да се окаже истинско де, а да не е поредния кьорфишек, кратковременно приет за истина поради неразбиране.

                Първоначално публикуван от Жоро Нешев Преглед на мнение
                Пак си остана въпроса - какво му е толкова специалното на желязото? И заради това ли ми е любим материал?:-) И още питанки .....
                Нищо специално няма в него. Просто е нещо като "равновесно положение" на материята. Над него е енергетично по-изгодно да се дели, а под него - да се сливат ядра.
                Последно редактирано от sparkybg; 19-05-11, 10:22.
                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                Коментар


                • #9
                  От: Cold Fusion

                  Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                  Дай боже да се окаже истинско де, а да не е поредния кьорфишек, кратковременно приет за истина поради неразбиране.
                  Вече имало издаден патент в Италия (някъде от края на Апри 2011) и сега ще излязат патентите и вдругите държави. Така че в скоро време ще се разбере дали е истина или не.
                  Някакъв гръцки професор (бивш посланик в Италия) твърди, че до Октомври 2011 Гърция ще пусне 1 MW електроцентрала по тази технология.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Cold Fusion

                    И ще купуват никел да го правят на мед, гадовете византийски.

                    Дано де. Не за Гърците, а по принцип.

                    Колкото до патента - сам знаеш че сам по себе си не значи нищо. Тоест, не значи че патентованото "нещо" е наистина работещо.
                    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Cold Fusion

                      Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                      Колкото до патента - сам знаеш че сам по себе си не значи нищо. Тоест, не значи че патентованото "нещо" е наистина работещо.
                      Но ще опише принципа достатъчно точно, за да може да бъде проверено как и дали действа.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Cold Fusion

                        Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                        И забележи - от никел става мед. Това значи край на "пестенето" на скъпата мед.

                        ......
                        Нищо специално няма в него. Просто е нещо като "равновесно положение" на материята. Над него е енергетично по-изгодно да се дели, а под него - да се сливат ядра.
                        Е ще поскъпне никела и оловото - равновесие :-)

                        То че е равновесно стана ясно ама защо? Какво точно им става ясно на протоните като се съберат еди-колко си на брой та им е харно заедно. И какво не им е тамън нагоре и надолу. Напъни се още малко и ще ги бием италианците , като помогнат Ясен и Стефан! Може да стартираме със силиций - от него поне има доста. Или въглерод, кислород, азот нещо неограничено .....
                        0888932647

                        Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

                        Коментар


                        • #13
                          От: Cold Fusion

                          Първоначално публикуван от Жоро Нешев Преглед на мнение
                          То че е равновесно стана ясно ама защо?
                          На тоя въпрос не съм сигурен дали някой въобще може да ти отговори. А аз, бидейки недоучил геофизик, съм учил ядрена физика всичко на всичко един семестър.
                          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Cold Fusion

                            Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                            На тоя въпрос не съм сигурен дали някой въобще може да ти отговори. А аз, бидейки недоучил геофизик, съм учил ядрена физика всичко на всичко един семестър.
                            И това ми е приблизително ясно бе Спарки. Иначе вече щеше да си нобелов лауреат и да си ни зарязал отдавна. Опитвам се да накарам Ясен да разсекрети някоя извънземна технология. Така или иначе пак не дойде края на света и ще трябва да се грееме идната зима... съвсем изпростях. Чакам края на работния ден. Трийте ме!
                            0888932647

                            Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

                            Коментар


                            • #15
                              От: Cold Fusion

                              Ето ви емпирично правило:
                              ако нещо техническо или научно е показано само с клипче в ютубе, то е глупост.

                              а най-горният коментар е съвсем четлив:
                              simply has too many elements of a hoax not to be one

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X