Страница 1 от 7 1 2 3 4 5 ... ПоследенПоследен
Резултати 1 до 20 от 123

Тема: Пътят до коприната през Памир (Таджикистан) и Алайския Хребет (Киргизстан)

Димо е офлайн Супер Модератор | news |
    | ОС || СзО |* МСС *
    Място
    София
    Публикации
    3,232
    Блог Публикации
    2
    Точки (при гласуване)
    60

По подразбиране Пътят до коприната през Памир (Таджикистан) и Алайския Хребет (Киргизстан)

Темата е продължение от тук

Тръгнах по обяд. Самарканд е едва на 30 км от границата с Таджикистан. Въпреки че бях единствен, влизането се проточи. Пътната настилка изчезна съвсем ...
    В останалата част от деня изминах около 150 км макадам. Планината не само се виждаше, но и се усещаше. Жегата отстъпваше място на свежия планински полъх.
    Не, това не беше Памир. Това бяха Фанските планини(Fann
    Mountains, Фанские горы) през които течеше Фан-даря.

Последно редактиран от Димо ; 29-04-11 в 20:15
    ______2
    Е = MZ

| ОС || СзО |* МСС *
    Място
    София
    Публикации
    3,232
    Блог Публикации
    2
    Точки (при гласуване)
    60

По подразбиране От: Пътят до коприната през Памир (Таджикистан) и Алайския Хребет (Киргизстан)

Стъмни се и останах да спя в крайпътна чайхана. Толкова се радвах на хладния въздух, че си легнах съвсем близо до водопада край къщата за още по-силен ефект. Исках да ми е студено. Не зная колко съм спал, но се събудих от шума на водопада. Не можеше да се спи. Взех си чувала и влязох при другите 5-6 човека, които спяха на общ дървен нар. Следващото събуждане беше от силен удар в стъкло, нещо падна върху лицето ми, скочих ... Стопанина също беше скочил, светна лампата и повтаряше уплашено "Кошка, дикие, дикие кошка". Животното се беше свряло под нара и се чудеше откъде да избяга. Изгонихме я, но ме беше одраскала по лицето при опита си да изскочи навън през затворения прозорец. Дива котка или малък рис - незнам, но трябваше да обработя драскотината на лицето си ... На сутринта видях, че гумата ми е спаднала и открих пирон в нея. След 15 километра беше разклона с главния път за Душанбе, където реших да я ремонтирам. Вдигнах я с компресора и поех към столицата и гадния тунел. За Анзоб тунел знаех преди да тръгна. Иранско-Таджикски проект започнат и незавършен. 6.5 км офроуд тунел с кал, вода и без светлина, с движение в двете посоки. Повече информация за проекта: http://www.anzob-tunnel.tj/news.htm). Обаче главният път за Душанбе се оказа перфектен нов асфалт ...

... и стигнах до тунела.

Последно редактиран от Димо ; 29-04-11 в 20:24
    ______2
    Е = MZ

| ОС || СзО |* МСС *
    Място
    София
    Публикации
    3,232
    Блог Публикации
    2
    Точки (при гласуване)
    60

По подразбиране От: Пътят до коприната през Памир (Таджикистан) и Алайския Хребет (Киргизстан)

Спокойно, тунела имаше и друга дупка, която всъщност беше отворена за движение и почти напълно отводнена. Изчаках преди мен да влезе камион, за да виждам какви са дупките по пътя и потеглих. По средата обаче ми писна да му дишам пушилката, дадох газ и го изпреварих. Не беше кой знае какво. Минава се. Преди това обаче отхвърлих предложенията за употреба на местната дрога - "Нос", "Носавъй". Масово хората лапаха от тази трева, после я държаха под езика си и накрая-изплюваха. Вероятно енфие. Не зная, не беше забранена. Някои полицаи също вадеха найлонови пликчета с тази трева.

След тунела

Всъщност тунелите са няколко, но другите са къси, светли и могат да се заобиколят.

Ето маршрута ми в Таджикистан.

______2
    Е = MZ

Място
    На морето
    Публикации
    235
    Точки (при гласуване)
    10

Верно излиза приказката че друга природа като нашата няма.
    Като ви чета пътеписите,май навсякъде другате е по хубава

| ОС || СзО |* МСС *
    Място
    София
    Публикации
    3,232
    Блог Публикации
    2
    Точки (при гласуване)
    60

Сто и петдесет километра перфектен асфалт и бях в Душанбе. Колкото да сменя пари, заредя гориво и хвана по М41 - 15 минути.
    Парите станаха "риби" - сомове. Въобще парите в трите държави Узбекистан, Таджикистан и Киргизстан са Сом, Сум и Сомони - все риби за мен , но кои на кого бяха точно и до днес не знам Бензин обаче имаше свободно и струваше към две и половина риби. Два кадъра от таджикската столица.

М41 започваше с асфалт(80км) и полицейски постове(офиси), каквито от тук нататък щях да срещам на всеки 40-50км. Ако има нещо, което да ме дразни повече от това да се качват по мотора, това е да ми слагат каската ... но нямах избор, паспорта ми беше в ръцете им.

След което асфалта изчезва и започват Южнотаджикските планини. А пътя върви покрай реката Абихингаб нагоре към прохода Хабурабат (3252м). До прохода обаче имаше още много...

______2
    Е = MZ

| ОС || СзО |* МСС *
    Място
    София
    Публикации
    3,232
    Блог Публикации
    2
    Точки (при гласуване)
    60

Колите бяха изчезнали съвсем без да ми направи впечатление, когато видях това на горната снимка и разбрах, че нещо май не е много наред ...

За мое щастие на мястото се оказа зам. министъра на транспорта, който каза: Тук ще ти помогнем, проблема е обаче по нататък - ние демонтираме моста. Трябва да проверя до къде са стигнали ... и завърши с "Прайдьош Дима, прайдьош ...Давай, завади"

______2
    Е = MZ

damon е офлайн
    Николай
    Старши участник | news |
    | ОС || +ПЛ |* МСС *
    | Модератор |
    Място
    София/В.Търново
    Публикации
    1,299
    Точки (при гласуване)
    20

Цитат Мнение на Layer Преглед на публикациите
    Верно излиза приказката че друга природа като нашата няма.
    Като ви чета пътеписите,май навсякъде другате е по хубава
    Не мисля, че е така. Светът навсякъде е хубав. Просто рутината, навика, те кара да мислиш, че това което виждаш всеки ден не е толкова хубаво като това, което не си виждал. За хората живеещи по тия места Родопите сигурно са като рай.

Място
    София
    Публикации
    3,258
    Точки (при гласуване)
    23

Молодец, Дима, молодец! Давай нататък, че ша изкрейзя от чакане...

Място
    BG,Varna
    Публикации
    1,230
    Точки (при гласуване)
    17

Цитат Мнение на damon Преглед на публикациите
    ....
    Мащабите са различни и затова е впечатляващо !
    Но си прав ,че навсякъде е хубаво и има много за гледане ...
    Човек първо е изобретил колелото а после премазаните животни !

Място
    Горна Оряховица
    Публикации
    7,360
    Блог Публикации
    1
    Точки (при гласуване)
    0

Mалкото момиченце страшно ми заприлича на cveti...

Място
    Благоевград
    Публикации
    3,451
    Точки (при гласуване)
    21

А голямото се срамува от .......фотографа. Димо благодаря .

Място
    Стара Загора
    Публикации
    4,640
    Точки (при гласуване)
    21

Цитат Мнение на Димо Преглед на публикациите

Снимката ли подлъгва, или тунела наистина е крив?
    О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

| ОС || СзО |* МСС *
    Място
    София
    Публикации
    3,232
    Блог Публикации
    2
    Точки (при гласуване)
    60

Никога не съм казвал, че някъде другаде е по-хубаво то тук, нито пък, че у нас е най-хубаво ...
    Нямате представа как човек започва да се радва на зелените ни поляни, вечерния хлад (дори през лятото) и всяко зелено дърво наоколо след хиляди километри пустини, степи и убийствена жега. Планини има в Таджикистан и Киргизстан, но много скоро таджикските щаха да се превърнат в едно съвсем не толкова приветливо място ... Изключително сурови, смазващи с мащаба си, без каквато и да е растителност, пустини в облаците ... в които ходиш бавно, дишаш късо, леко замаян и всичко е някак нереално...

@izo4х4 - Давам Ицо, още малко остана. След слизането от планините, връщането ми беше почти светкавично

@Тихомир - Аз нямам спомен от Цвети на тази възраст. Помня я голяма, в красива рокля, на бал ... но може да има роднини там (без да знае)

@tef4o - Всичко е криво Този тунел е твърде сложно съоръжение. Ето тук в клипа на един индиец с колело може да го разгледате отвътре. Имам и още един клип, който ще пусна по нататък ...

Последно редактиран от Димо ; 01-05-11 в 12:47
    ______2
    Е = MZ

Място
    София
    Публикации
    6,084
    Блог Публикации
    3
    Точки (при гласуване)
    45

Виждам от арката, която си снимал, че тези държави все още са на азбука Кирилица.
    Добре, че не са взели да си сменят писмото с арабско.
    Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения :)))

Място
    Божурище
    Публикации
    295
    Точки (при гласуване)
    12

Ей човек, изживял си нещо неописуемо и неповторимо! Сигурен съм, че подробния разказ и страхотните снимки не могат да пресъздадат вълнението и емоцията, която те е съпровождала по време на пътуването. Това ще си остане само в теб, за което искренно завиждам!
    Поздрави!

| ОС || СзО |* МСС *
    Място
    София
    Публикации
    3,232
    Блог Публикации
    2
    Точки (при гласуване)
    60

Цитат Мнение на Nik Nikolov Преглед на публикациите
    Виждам от арката, която си снимал, че тези държави все още са на азбука Кирилица.
    Добре, че не са взели да си сменят писмото с арабско.
    Много важен въпрос повдигаш.
    Да, всички (станове) пишат на кирилца с изключение на един, предишният - Узбекистан, където върви смяна на кирилицата с латиница. Върви трудно, според крайните националисти, които упрекват и президента Каримов, че все още ползва руски думи, а по високите етажи на властта се общува на руски.
    А той какво е виновен, като узбекски думички за някои неща - няма Същият президент е заявил, че Узбекистан поема по пътя на Турция, защото Турция била добър пример за съвременна азиатска държава, която успешно партнира със западния свят.
    Според мен замяната на кирилицата ще се отрази гибелно за Узбекистан.
    Представяте ли си какво печатно дело трябва да кипне в днешен Узбекистан за да преведат цялото човешко знание на новата си азбука?
    Новите ученици няма да могат да четат нищо на кирилица, на която са издавани до днес книгите в Узбекистан- разбира се в условията на СССР.
    Помислете си кога щяха да бъдат издадени томовете на Шолохов или Дюма на български при днешните пазарни условия. Според мен - никога.
    Както няма да бъдат издадени кой знае колко книги на узбекски с новата им азбука. За две съм сигурен - Съчиненията на Каримов и Корана.
    Всъщност Каримов е единствения в региона, който е постигнал някаква "независимост" от Русия. Има известна икономическа стабилност, има армия сега се пише и историята на Узбекистан, т.е. намалил е влиянието на Русия повече от всеки друг. Узбекистан е единствената с електронен(компютъризиран) граничен контрол и печатани визи, при другите е на ръка - в тетрадки (не, че е кой знае какво, просто споделям). Узбекистан строи нови гранични заграждения, каквито никога не е имало, но за това после ...

Таджиките обаче си пишат и четат на кирилица.
    Техният сериозен проблем с Узбекистан са двата таджикски града - Самарканд и Бухара, останали в пределите на Узбекистан след решението на Сталин през 1924г. А както там казват "Без Самарканд и Бухара не може да има Таджикистан". Има и друго. Таджикистан е най-бедния в региона. Единственият ресурс там е водата. Това е и националната идея - Трябва да строим ВЕЦ-ове и да се превърнем в енергиен център на региона. Обаче от няколко месеца, композиции с техника за новия ВЕЦ били спрени в низината (Узбекистан), защото узбеките се притеснявали за водния баланс в региона... и т.н и са блокирали техниката.
    С две думи Каримов (Узбекистан) има проблем с всичките си съседи и всяка искра там може да подпали "голям огън" буквално всеки един момент.

Цитат Мнение на Филип Георгиев Преглед на публикациите
    Ей човек, изживял си нещо неописуемо и неповторимо! Сигурен съм, че подробния разказ и страхотните снимки не могат да пресъздадат вълнението и емоцията, която те е съпровождала по време на пътуването. Това ще си остане само в теб, за което искренно завиждам!
    Поздрави!
    Вярно е Филипе.
    И сега, като пиша тази история се вълнувам сякаш вчера се върнах. Не завиждай, следващият път ела с мен.
    Последно редактиран от Димо ; 01-05-11 в 20:55
    ______2
    Е = MZ

Място
    Божурище
    Публикации
    295
    Точки (при гласуване)
    12

Нямам сърце за такова пътуване. Но знае ли човек, може и аз да се престраша някой ден.
    Като видя яко натоварен мотор, лудвам човече.

Място
    Стара Загора
    Публикации
    4,640
    Точки (при гласуване)
    21

...Нямате представа как човек започва да се радва на зелените ни поляни, вечерния хлад (дори през лятото) и всяко зелено дърво наоколо след хиляди километри пустини, степи и убийствена жега...
    Един лаф от семейния архив, сигурен съм, че ще го разбереш. Лафа е на майка ми, на връщане от Туркения след почти 2 годишен престой, при вида на първата зелена поляна по пътя (някъде отвъд Кавказ, ако си спомням правилно):
    - Гена (баща ми), спри бе. Спри тука на полянката. Искам ... искам да паса направо...
    О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

Място
    София
    Публикации
    6,084
    Блог Публикации
    3
    Точки (при гласуване)
    45

........
    Според мен замяната на кирилицата ще се отрази гибелно за Узбекистан.
    Представяте ли си какво печатно дело трябва да кипне в днешен Узбекистан за да преведат цялото човешко знание на новата си азбука?
    Новите ученици няма да могат да четат нищо на кирилица, на която са издавани до днес книгите в Узбекистан- разбира се в условията на СССР.
    Помислете си кога щяха да бъдат издадени томовете на Шолохов или Дюма на български при днешните пазарни условия. Според мен - никога.....
    Наистина не се бях замислял за този факт.
    Прав си!
    Пренаписването на фундаменталната литература, не е по силите на 21 Век, в която и да е държава.
    Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения :)))

Място
    София
    Публикации
    1,403
    Точки (при гласуване)
    26

С голям кеф изчетох всичко от 27.04.2011 насам. Много хубав пътепис се получава, а снимките са извънземни. Много интересни места ни показваш, а при престоя ти в къщата за гости имам чувството, че Кутбие те е приела като син. Ще е хубаво да се върнеш за коняка. В тази част тук май започва истинското приключение откъм карането. Много интересно се получава наистина и ти пожелавам някой ден да можеш да тръгнеш ей тъй без определени километри за минаване на ден и без дата за връщане.

Страница 1 от 7 1 2 3 4 5 ... ПоследенПоследен

Сходни теми

1. Пътят до коприната през Иран
    От Димо във форум Азия
    Отговори: 101
    Последно мнение: 21-12-14, 09:47
  2. Пътят до коприната през Турция
    От Димо във форум Азия
    Отговори: 33
    Последно мнение: 02-08-12, 12:02

Правила за публикация

• Вие не можете да публикувате нови теми