Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Лопата като хладно оръжие!

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Лопата като хладно оръжие!

    Намери си някое парче бук или друго яко дърво и не е кой знае каква философия да се престърже на струга. По железариите има букови сапове за лопати по 2 лева, ако си вземеш 1 такъв, то от него ще излезнат 2, 3 малки сапчета за лопата. Ще занесеш стария и не би трябвало да е проблем да ти го направят по старото.
    Ако е машина, нека бъде немска!
    XJR 1200
    ETZ 150
    Kawasaki Ninja ZX10R

    Коментар


    • От: Лопата като хладно оръжие!

      Най-накрая и аз си купих лопатка/ГДР/. Доста се колебах заради многото различни мнения/ не че нямам мнение, през 1986 беше част от снаряжението ми/. Та колебанието ми идваше от следните фактори:
      1. Изглежда не попаднах на правилната българска /или австрийска/. На мен, като отявлен привърженик на бруталната, видима здравина, все ми изглеждаха аманет. Попаднах на няколко модела, всички с изкривена ламарина/или закъсана/, не по-дебела от 1.3 мм.
      2. За немските/ГДР/ - изглеждат много здрави, дебелина на ламарината - 1.9 мм, дебелина на планката, държаща дръжката - 4.3 мм. ,НО има два вида лопатки. При първите, дръжката се хваща за две уши, заварени за ламарината/не съвсем надеждно/ - на първата снимка/ползвал съм снимка на колега от горните постове/. Попадайки на втория вид, при които дръжката се хваща за планка, занитена за ламарината с четири нита, я купих след кратко колебание, но не заради лопатката, а заради надписа " made in GDR". Замислих се дали това не е китайски акцент в немския и дали не трябва да пише " made in DDR". Ако има запознати, нека пишат. Още нещо за немските - гайката, фиксираща работното положение е текстолитова - това, както и цялата визия ме убеди, че не е китайска. Не мисля, че използването на текстолит е ненадеждно/направена е заради корозията/, в предвид на това, че текстолита се използва за изработка на зъбни колела, а и винаги може да се изработи метална/месинг/.

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:155077517115126048361306499701pvFZAh9Pq6gAwZrAYIdV[1].jpg
Прегледи:1
Размер:59.2 КБ
ID:5298857Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Изображение1122.jpg
Прегледи:1
Размер:92.1 КБ
ID:5298858Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Изображение1123.jpg
Прегледи:1
Размер:60.9 КБ
ID:5298859Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Изображение1124.jpg
Прегледи:1
Размер:65.8 КБ
ID:5298860

      Коментар


      • От: Лопата като хладно оръжие!

        Първоначално публикуван от Нешо 68 Преглед на мнение
        Най-накрая и аз си купих лопатка/ГДР/. Доста се колебах заради многото различни мнения/ не че нямам мнение, през 1986 беше част от снаряжението ми/. Та колебанието ми идваше от следните фактори:
        1. Изглежда не попаднах на правилната българска /или австрийска/. На мен, като отявлен привърженик на бруталната, видима здравина, все ми изглеждаха аманет. Попаднах на няколко модела, всички с изкривена ламарина/или закъсана/, не по-дебела от 1.3 мм.
        2. За немските/ГДР/ - изглеждат много здрави, дебелина на ламарината - 1.9 мм, дебелина на планката, държаща дръжката - 4.3 мм. ,НО има два вида лопатки. При първите, дръжката се хваща за две уши, заварени за ламарината/не съвсем надеждно/ - на първата снимка/ползвал съм снимка на колега от горните постове/. Попадайки на втория вид, при които дръжката се хваща за планка, занитена за ламарината с четири нита, я купих след кратко колебание, но не заради лопатката, а заради надписа " made in GDR". Замислих се дали това не е китайски акцент в немския и дали не трябва да пише " made in DDR". Ако има запознати, нека пишат. Още нещо за немските - гайката, фиксираща работното положение е текстолитова - това, както и цялата визия ме убеди, че не е китайска. Не мисля, че използването на текстолит е ненадеждно/направена е заради корозията/, в предвид на това, че текстолита се използва за изработка на зъбни колела, а и винаги може да се изработи метална/месинг/.

        [ATTACH=CONFIG]356613[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]356614[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]356615[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]356616[/ATTACH]
        След заточване на единия от ръбовете се превърна в дееспособна брадвичка. Цепениците са много сухи/миналогодишни, знае се как се цепят/. В интерес на истината, избрах нечворести. Освен тези на видеото, нацепих много, режещия ръб не е мръднал. На сурово дърво е като пираня на мръвка.

        http://www.youtube.com/watch?v=TQgTLdGe7Dk

        п.с. Избрах лопатка с дръжка, нетретирана с минерално масло/оръжейно/. Чел съм, че дървесината става трошлива/мнение на Илия Пешев/. Моята я напоих с ленено масло.

        Коментар


        • От: Лопата като хладно оръжие!

          Първоначално публикуван от Нешо 68 Преглед на мнение
          ...Моята я напоих с ленено масло.
          Това си стои стандартно в зип комплекта към лопатката. Къде на фронта ще има оръжейни смазки и разните му там глезотийки.
          А сега сериозно. Недей да и се кахъриш толкова. Нали е само инструмент. Е ако си я предвидил за музейната си сбирка е друго, но се съмнявам да е така. Честито за придобивката и дерзай смело. Дървени дръжки все някъде се намират...
          Only after the last tree has been cut down,
          Only after the last river has been poisoned,
          Only after the last fish has been caught,
          Only then will you find that money cannot be eaten.

          Коментар


          • От: Лопата като хладно оръжие!

            Първоначално публикуван от ivodianov1992 Преглед на мнение
            Намери си някое парче бук или друго яко дърво и не е кой знае каква философия да се престърже на струга. По железариите има букови сапове за лопати по 2 лева, ако си вземеш 1 такъв, то от него ще излезнат 2, 3 малки сапчета за лопата. Ще занесеш стария и не би трябвало да е проблем да ти го направят по старото.
            Най добре ше стане от габер от това парче дето е до земята то е най жилаво така наречения (доземляк).Няма трошене това.
            К мирной жизни не пригоден.
            Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
            ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

            Коментар


            • От: Лопата като хладно оръжие!

              За сечива, с които се удря (напр. чук, брадва) твърдостта на дървесината наистина е много важна за дръжката. За лопата, обаче, по-важна е еластичността - дрян, или ако се намери достатъчно голямо парче ардъч (хвойна някаква). Като твърдите дървесини са общо-взето универсални (сравнително подходящи са за всичко) докато еластичната за инструменти, с които се удря е крайно непригодна.
              Букът - понеже се визира погоре - е един от най-некачествените (ако не е пропарен) материали изобщо, освен разните иглолистни разбира се.
              Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

              Коментар


              • От: Лопата като хладно оръжие!

                Търсете лиственица, едно уникално дърво от Сибир.

                Коментар


                • От: Лопата като хладно оръжие!

                  Лиственицата има безспорни и категорично доказани качества от гледна точка устойчивост на атмосферни влияния и особено влага (направо вода). Само че, за обсъжданите нужди не е подходяща, защото е много мека и лека, а също и много поддатлива на цепене (както всяка иглолистна дървесина, впрочем).
                  Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                  Коментар


                  • От: Лопата като хладно оръжие!

                    Не бих казал че сибирска лиственица е мека! "... Отличается высокими механическими свойствами, мало подвержена гниению, но тяжёлая, трудная для обработки." (С)

                    Коментар


                    • От: Лопата като хладно оръжие!

                      Първоначално публикуван от Sibirski Преглед на мнение
                      ... "... Отличается высокими механическими свойствами, мало подвержена гниению, но тяжёлая, трудная для обработки." (С)
                      Не знам откъде е този цитат и съответно - с какво е сравнението. Ако то е по отношение на други иглолистни породи, налични в Сибир - всичко си е по местата.
                      Работил съм лиственица, дори и в момента имам на разположение известно количество - не говоря наизуст.
                      Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                      Коментар


                      • От: Лопата като хладно оръжие!

                        http://kontanta.com/sibir.html

                        Коментар


                        • От: Лопата като хладно оръжие!

                          Първоначално публикуван от Sibirski Преглед на мнение
                          Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                          ...с какво е сравнението. Ако то е по отношение на други иглолистни породи...
                          Май точно за това става въпрос.
                          Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                          Коментар


                          • От: Лопата като хладно оръжие!

                            С нещо обработвате ли превантивно самото желзо на лопатата?
                            Може да е смешно, ама аз ударих профилактично един преобразувател за ръжда (от евтиния, макар да нямаше никъде ръжда, предполагам и нужда), после измих цялата лопата и я бизиросах (предимно заради дръжката, понеже макар и малко "попи")... По-голяма част от лака стои, понеже не е копано, а предимно зимата чистене на сняг, ама на някой деруги има лека повърхностна ръждица, в следствие влагата...

                            То плуг и лопата - не се ли ползва по предназначение и не се ли маже с нещо - ръждясва....
                            Публикувайте отговор

                            Коментар


                            • От: Лопата като хладно оръжие!

                              След всеки излет лопатката, както и всичко друго почиствам от пръст и кал и ако ми скимне мажа железната част с малко оръжейна смазка. Никога не съм се притеснявал за ръждата, дори когато такава се появи върху лопатката Glock купувана някога за едни 90лв. Всичко приключва с първото копане...
                              Only after the last tree has been cut down,
                              Only after the last river has been poisoned,
                              Only after the last fish has been caught,
                              Only then will you find that money cannot be eaten.

                              Коментар


                              • От: Лопата като хладно оръжие!

                                Съжалявам за спама... Макар да съм писал в темата... Но някак криво я прочетох: "Лаптопа като хладно оръжие"...
                                Публикувайте отговор

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X