Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Моля за съвети за пътуване до Будапеща

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Моля за съвети за пътуване до Будапеща

    И така, в началото на другия месец ми се очертава пътуване до Унгария. До сега по друг начин освен със самолет не съм пътувал и затова имам въпроси:
    1. Нужни ли са ни паспорти?
    2. Как е най-изгодно да се стигне до там - 2 души? /автобус, кола, влак/
    3. Какви други дкументи са ми необходими? /застраховки, винетки...../
    4. Има ли газ извън БГ? /ако пътувам с кола/
    5. Какви други разходи ще имам освен гориво? /ако пътувам с кола/
    Моля, пишете и за всичко което не се сещам! Наистина ще ми е от полза!

  • #2
    Re: Моля за съвети за пътуване до Будапеща

    Първоначално публикуван от disem Преглед на мнение
    И така, в началото на другия месец ми се очертава пътуване до Унгария. До сега по друг начин освен със самолет не съм пътувал и затова имам въпроси:
    1. Нужни ли са ни паспорти?
    2. Как е най-изгодно да се стигне до там - 2 души? /автобус, кола, влак/
    3. Какви други дкументи са ми необходими? /застраховки, винетки...../
    4. Има ли газ извън БГ? /ако пътувам с кола/
    5. Какви други разходи ще имам освен гориво? /ако пътувам с кола/
    Моля, пишете и за всичко което не се сещам! Наистина ще ми е от полза!
    Отговор на въпрос 1. - Да, за да минете през Сърбия. Да защото по лесно става обработката граничните власти са свикнали с международните паспорти, иначе съм виждал да минават и с лични карти, но много разтакаване.
    Въобще не си и помисляй да минеш през Румъния, пътя през Карпатите е от времето когато Чаушеску е бил млад, средна скорост 20 км/час с джип.
    В Сърбия магистралите са платени и евтини, в Унгария 4 дневна винетка е 7 евро, до 10 евро, зависи от къде я купиш. Най евтино е веднага като минеш граничния пункт Хоргош вдясно има автомивка за камиони и около него малки павилиончета, от там е 7 евро.
    3 купи си светлоотразителна жилетка и ако слизаш от колата на магистралата я слагай, че глобата е голяма.
    Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

    Коментар


    • #3
      Re: Моля за съвети за пътуване до Будапеща

      Тъй като няма да има време за паспорти, май ще се наложи да мина през Румъния

      Коментар


      • #4
        Re: Моля за съвети за пътуване до Будапеща

        По четвърта точка /газта/ положението не е розово нито в Сърбия нито в Румъния.
        B+

        Коментар


        • #5
          Re: Моля за съвети за пътуване до Будапеща

          Първоначално публикуван от disem Преглед на мнение
          Тъй като няма да има време за паспорти, май ще се наложи да мина през Румъния
          Не виждам проблем с паспортите. МВР има бърза услуга - 3 работни дни работи (пробвах я) и освен това възможност за експресна която е 6 работни часа...

          Ако ти трябва супер актуална информация питай Алекс който мина оттам преди няколко дни...
          VPetrov.photography

          Коментар


          • #6
            Re: Моля за съвети за пътуване до Будапеща

            Това с бързата поръчка не го знаех!

            Коментар


            • #7
              Re: Моля за съвети за пътуване до Будапеща

              Най -добре с паспорти.Не ,че с лична карта има проблем ,но всички данни отразени в в личната карта се въвеждат наново .Докато при паспорта ,служителя набира единствено номера на паспорта и излиза всичко за проверявания-търси ли се ,глоби, забрани, санкции, запори,ограничения и т.н
              B+

              Коментар


              • #8
                Re: Моля за съвети за пътуване до Будапеща

                Значи все пак може, така ли?

                Коментар


                • #9
                  Re: Моля за съвети за пътуване до Будапеща

                  Да ,но пак казвам бюрокрацията е по- голяма .Ще въвеждат данните от личните Ви карти, наново пред вас.
                  B+

                  Коментар


                  • #10
                    Re: Моля за съвети за пътуване до Будапеща

                    Най-добре е да минеш през моста на Видин-Калафат и от там фащаш магистралата до Сегед като хубавото е че не не се плаща нищо защото както всички знаем Румъния е страна която копа петрол и парите са им последния проблем.

                    Тва в кръга на големия майтап. Довчера като имам малко време ще ти опиша всички възможни пътища защото съм ги минавал, и като цяло мога да кажа че няма пълно щастие.
                    ВѢРНОСТЬ И ПОСТОЯНСТВО

                    Коментар


                    • #11
                      Re: Моля за съвети за пътуване до Будапеща

                      Първоначално публикуван от D-MAX Преглед на мнение
                      Довчера като имам малко време ще ти опиша всички възможни пътища защото съм ги минавал, и като цяло мога да кажа че няма пълно щастие.
                      Това, че няма пълно щастие го знаем още от времето на Антоан дьо Сент Екзюпери. Обратното обаче не е вярно.
                      Има пълно нещастие - и неговото име е Румънска пътна настилка.
                      Да не ти говоря за ченгетата и техните нрави в Дракуландия.
                      Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

                      Коментар


                      • #12
                        Re: Моля за съвети за пътуване до Будапеща

                        Първоначално публикуван от Nik Nikolov Преглед на мнение
                        Това, че няма пълно щастие го знаем още от времето на Антоан дьо Сент Екзюпери. Обратното обаче не е вярно.
                        Има пълно нещастие - и неговото име е Румънска пътна настилка.
                        Да не ти говоря за ченгетата и техните нрави в Дракуландия.
                        Еее, чак пък толкова страшно не е!!
                        Минавал съм през и Сърбия и през Румъния!!
                        Предимства и неодстатъци:
                        1. Сърбия - магистрала, платена (ако изключим Калотина-Ниш) и май това е цялото предимство!!
                        2. Румъния - чакане на ферибота Видин-Калафат, липса на магистрали, не особенно голям участък от пътя който е с "българско" качество, липса на митница, възможност за минаване с лична карта!Слуховете за румънските ченгета са силно преувеличени - ако караш нормално и не нарушаваш драстично няма да имаш проблеми!
                        יעבור
                        «И това ще мине»

                        Коментар


                        • #13
                          Re: Моля за съвети за пътуване до Будапеща

                          За Сърбия ти трябва и зелена карта!

                          Коментар


                          • #14
                            Re: Моля за съвети за пътуване до Будапеща

                            Пътя до Европа може да се осъществи по няколко начина
                            1. София - Ниш - Белград и от там по пътя наподобяващ на магистрала до Сегед и от там Пеща
                            2. Монтана- Връшка чука- Бор- Ладне Води, моста при Смедерево-Сегед-Пеща
                            3. Видин- Тимишоара- Сегед(има нов пряк път кам Сегед без да се минава през Арад и се спестяват 50-70км)- Пеща
                            4. Русе-Букурещ- Арад- Сегед- Пеща
                            Първият е най-бърз, макар че не мога да разбера защо искат магистрална такса след Белград, като магистрала реално няма, защото пътя си е нормален двупосочен, или по право си представи че между СФ и Пв има само едното платно. Таксата през Сърбия е ~20 евра(не съм сигурен в точната сума). Прибави и сумата за зелена карта(150лв). Ако те хванат ченгета , трява да плащаш в динари и не приемат нищо друго. Мен искаха да ме арестуват щото възроптах пък и нямах динари, а беше неделя вечер и нямаше къде да сменям. Слава богу се намери сърбин на една бензиностанция да ми влезе в положение та ми смени човека даже ми върна рестото в евра.
                            Втория път е по-живописен и интересен но по-бавен. По него не знам по какви причини срещнах доста БГ пикапи. Беше поразбит, но миналото лято го отремонтираха. Пътува се по-бавно заради завоите между Бор и Ладне Води. От там нататък е равнина и се пътува доста леко. Интересно е че сърбите дори и без винетки и преминали през толкоз войни, миналата година намериха достатъчно пари за да направят доста ремонти по тяхната пътна мрежа.
                            Третият път е направо отчайващ минах по него 4 пъти през последните няколоко месеца, като единият път бях с ремарке и електрокар в него. Повярвай ми по-кошмарно пътуване не съм имал. От Тимишоара до Железни врата съм пътувал 10ч. Бях свидетел как на едни момчета каращи бусове с натоварени коли втора употреба, скъсаха всички обтягащи ремъци и щяха да изхвърлят колите от бордовете на автомобилите(колите подскачаха по 40-50см от бордовете, при все че караха с около 40). Проблема не е толкова във дупките, а във изключително гадните неравности по пътя, които сякаш са направени за да може окачването да изпада в резонанс. Към тази картинка прибави огромни участъци от пътя да са в ремонт, някои малки участъци са готови но качеството на пътя е почти същото като на стария. Сега прибави и невероятния трафик, понеже това е най-пряката връзка с нормалния свят. Имаше някво видео във www.vbox7.com на тема този път и там се чува и вижда за какво иде реч. На ферибота се чакаше 1-2часа, сега чувам че се чака по 12ч. Таксата е 20евра +3 на всеки човек. При нормално каране няма да имаш проблеми с ченгетата. За Румъния винетката е ~3 Евра- при все че за този път не би трябвало ние да плащаме, а румънците трябва да ни плащат за да минаваме. На всяко минаване виждам коли с разчекнати предници смятай скъсани шарнири. Аз не мога да разбера къде толкова напред е Р при положение че вс наши международни пътища са преведени в изключително добро състояния, дотам че като влезнеш от Р в Бг се чувстваш че си се върнал в Европа отново.
                            Четвъртият път бил "царския" сиреч най добър, ама на мен ми е с 200 км по-дълъг, а на теб още повече. Решил съм и него да го пробвам към края на Юни, но определено съм с предубеждения. Изобщо с изключение на Синая не се сещам за нищо друго хубаво в Р(изключвам Букурещ, все пак е столица)

                            Наистина можеш да минаваш през европейските граници с лична карта, но дори и австрийците като влизаха от Унгария в Австрия си даваха международните паспорти. Изобщо пътуването до Унгария си е дно доста голямо предизвикателство. От там нататък вече ще пътуваш нормално, особенно ако караш по главните пътища и имаш ГПС. Аз имах огромен проблем с разчитането на унгарските надписи, и обикновеноо 30-те секунди преди да подминеш знака не са достатъчни да сречеш името на населеното място камо ли да разбереш за кво става въпрос. През Сърбия проблема е че са доста скарани със знаците както при нас беше преди няколко години, и просто без ГПС си като пате в кълчища, ако не караш по магистралата. Всички опити да питам някой в Белград за посока бяха съпроводени с високомерен поглед и липса на какъвто и да е отговор, сякаш това им е най ценното.
                            Мойто заключение е че дори и в ЕС България е откъсната, и това ще е така докато не заработи Моста на Видин и тея смотаняци не си оправят път Е79, до Тимишоара.
                            Приятно Пътуване
                            P.S. Не съм писал за пътя между Кулата и Железни врата, защото той тъй или иначе препокрива Е79
                            ВѢРНОСТЬ И ПОСТОЯНСТВО

                            Коментар


                            • #15
                              Re: Моля за съвети за пътуване до Будапеща

                              През Сърбия:
                              Минаваш границата и влизаш в Сърбия. Веднага след митницата от дясната страна ще видиш поща. Пише на турски VIZESI и има стълби пред нея или от лявата страна тоалетни и веднага след тях БАНКА. Там си смени пари. Левове не сменят, така, че директно Евро. 1 евро е 80-81 динара. На теб ще ти трябват около30-35 евро за магистрали в Сърбия (15-20 евро е ниш - Белград). Едно от най-безопасните места за тоалетна и т.н е на 400-500 метра след границата. Веднага след като минеш под един мост в дясно. ДО НИШ ГЛЕДАЙ ЗНАЦИТЕ С 4 ОЧИ. Ако има ограничение 60 карай с 55 примерно. Сръбските пътни полицай са приблизително на 20км помежду си. След като се качиш на магистралата на първата ПУТАРИНА си вземаш картонче (картица) , което стърчи от процеп на автомата на будката (путарината). Пази картончето - то ще ти трябва за да си платиш магистралната такса като наближиш Белград. От Ниш до Београд има 2 OMV-та. Малко след Ниш и на около 100 км преди Београд. На второто съм спирал нямаше какъвто и да било проблем. Избягвай разните му кафани и паркинги, защото не е много читаво. Особено една бензиностанция след Ниш на Yugo Petrol. Общо казано може да се натъкнеш на неприятни момчета с дебели вратове.

                              Преди да стигнеш Београд е плащалото. ПЛАЩАЙ В ДИНАРИ, А НЕ С ЕВРО.
                              1. Комисионната е 7%
                              2. Никога не е ясен курса на който ти сменят парите.

                              За сравнение: Ако плащаш с евро трите магистрали ще ти излязат около 70 евро, ако е в динари - около 30-40.

                              От Београд се отклоняваш за Нови Сад. Има голяма табела, но и малко подвеждаща. За ориентир излизайки от града в твоята посока на движение има една бензиностанция ZMAJ. След като я минеш на 300м е изхода за Нови Сад. До унгарската граница имаш още 2 "магистрали" за плащане. На 54км преди унгарската граница има OMV, а ако искаш наистина да пробваш истинска сръбска кухня можеш да спреш на км 74. Голям комплекс с хотел, ресторант и бензиностанция Братя Родич се казва. Граничния пункт се казва Хоргош (Horgos - Сърбия), а унгарския - Рьозке (Rozke). След като влезеш в Унгария веднага след митницата от дясно има банка. От там можеш да си купиш винета. Вече е пусната магистралата от самата граница. Следваш посока Budapest. В Унгария има доста OMV и Shell, но НЕ ПРАВИ ГРЕШКАТА ДА ЗАРЕДИШ там. Горивото е безбожно скъпо особено ако не си си сменил пари на границата. Не мисля, че има опасни места на които НЕ можеш да спреш.

                              Желая ти лек път!

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X