Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Самоделен дозиметър

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Самоделен дозиметър

    Вижте филмчето... нямам идея доколко е състоятелна идеята, но ми стана интересно...
    http://www.youtube.com/watch?v=6CwEj...layer_embedded
    VPetrov.photography

  • #2
    От: Самоделен дозиметър

    И аз не знам до колко в случая е важна бутилката, тенекията, и прочие. Полевите транзистори са чувствителни към радиация и вероятно може да се направи и без останалите екстри.

    А как ще се тарира?

    И май не е дозиметър, поне както го разбирам аз. Това мери интензитет, а не натрупана доза, макар тия формулировки да са ми малко мъгляви.
    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

    Коментар


    • #3
      От: Самоделен дозиметър

      Изобщо казано, електронните дозиметри са устроени по подобен начин. Само не съм сигурен, конкретно в този, канчето и бутилката правят ли нещо - толкова лют източник, който да ги задейства, спокойно би създал токове и в самия транзистор. Ако не шашне и самия мултицет.

      Коментар


      • #4
        От: Самоделен дозиметър

        Идеята е да си "мери" само това което е попаднало в консервата.
        На подобен принцип са всички ....
        Кольо "Дупетата вървят и с мастика... "

        Ясен Супер Модератор: "Абе при мене как не увисва?" "хм, представих си Багера по бельо."

        Коментар


        • #5
          От: Самоделен дозиметър

          Ето същото още по-подробно...:

          http://www.rlocman.ru/shem/schematics.html?di=47935
          VPetrov.photography

          Коментар


          • #6
            От: Самоделен дозиметър

            Тия неща ще работят само от чудовищни дози. Още преди това сами ще си повърнете, и ще ви сърби.
            Става, за училищен кръжок - хубаво показва идеята. За такива цели е много добро.

            Коментар


            • #7
              От: Самоделен дозиметър

              Ето ви едно значително по-хитро:
              http://www.hackerfactor.com/blog/ind...Detection.html

              Интересно, кога ще започнат да замазват снимките?

              Коментар


              • #8
                От: Самоделен дозиметър

                Заинтересува ме темата . Бях гледал само първия клип . Малко се посмях . Датчика обаче ме заинтересува , като идея , разбира се .Втория клип вдъхва малко повече уважение.
                Третия предствен от Ясен , обаче със фотоапарата не го разбрах докрай .
                Някой може ли да ми обясни начина на действие ?
                Благодаря предварително .
                Който може,го може. Който не може,не може....

                Коментар


                • #9
                  От: Самоделен дозиметър

                  Първоначално публикуван от mirkata Преглед на мнение
                  Заинтересува ме темата . Бях гледал само първия клип . Малко се посмях . Датчика обаче ме заинтересува , като идея , разбира се .Втория клип вдъхва малко повече уважение.
                  Третия предствен от Ясен , обаче със фотоапарата не го разбрах докрай .
                  Някой може ли да ми обясни начина на действие ?
                  Благодаря предварително .
                  Няма нищо кой-знае какво за разбиране. Фотодатчика на фотоапарата ти не е нищо повече от детектор на частици. В случая - фотони, които по един или друг начин с енергията си го активират или натрупват заряд в него. Както засича фотони, така може да засече всяка друга частица, способна да му повлияе. В зона на радиоактивност такива се намират в достатъчно количество, от почти всякакъв вид и с достатъчно голям спектър от енергии, включително и достатъчно високи и достатъчно на гъсто, че част от тях да преминат през фотодетектора и "да ги видиш" на снимката.

                  Същото се случва и с обикновена фото лента. На кадрите от чернобил например се забелязва същото.
                  Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Самоделен дозиметър

                    sparkybg , благодаря за разяснението . Нещо подобно и аз си обеснявах , но чаках потвърждение. Само че нещо не ми се иска да пробвам с моя канон , че вече ми е втори и не искам да вземам трети канон.
                    По добре да пробвам с фотохартия. Имам запазена отдавна. Дано проявителя и фиксажа още са активни , поне за проба.
                    73 LZ1TD
                    Който може,го може. Който не може,не може....

                    Коментар


                    • #11
                      От: Самоделен дозиметър

                      Първоначално публикуван от mirkata Преглед на мнение
                      sparkybg , благодаря за разяснението . Нещо подобно и аз си обеснявах , но чаках потвърждение. Само че нещо не ми се иска да пробвам с моя канон , че вече ми е втори и не искам да вземам трети канон.
                      По добре да пробвам с фотохартия. Имам запазена отдавна. Дано проявителя и фиксажа още са активни , поне за проба.
                      73 LZ1TD
                      Всъщност, първият детектор на проникваща йонизираща радиация, чрез който тя изобщо е наблюдавана за пръв път, е именно фотографска хартия (Анри Бекерел).

                      Коментар

                      Активност за темата

                      Свий

                      В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                      Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                      Зареждам...
                      X