Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Ghillie - или да си направим сами маскировката

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Ghillie - или да си направим сами маскировката

    Здравейте,

    стартирам тази тема с цел да се покаже личното творчество в изработката, а в бъдеще и използването на маскировката в полеви условия при игрите на пейнтбол.

    Всеки е гледал филми като "Снайперистът" и други, показващи главозамайващи маскировки. Но се питам приложими ли са те и най-вече заслужава ли си да се правят в битките ?

    Според мен отговорът на този върос е ДА, с малко творчество и отделянето на малко свободно време е възможно да се направят прилични маскировки които се надявам в бъдеще да заемат своето достойно място в бойното поле на боята .

    От изиграните игри до сега (а те не са много) забелязах, че някои от участниците вече са поели по пътя на маскировката използвайки готови маски и маскировъчни калъфи за хопърите (те си имат своите достойнства, но и ограничения).

    Мисля за редно да уточня сега, че темата е посветена само за ръчно изработени или пригодени маскировъчни облекла и каски и се надявам тука да се пише за това какво всеки сам е направил за своята маскировка.

    Имаше и участници в битката които си бяха боядисали каските с маскировъчни елементи, тука е мястото където може да покажете своето изкуство.

    Така сега да покажа и аз какво направих с малкото време което отделих. Концепцията ми се базира на няколко прости факта:
    1. Не исках да влагам много пари в начинанието.
    2. Исках маскировката да е приложима за всякакви терени.
    3. Да може лесно да се подържа и обслужва.
    Това с което започнах бе да си купя предпазна маска, спрях се на модела на Tippmann като доказали своята надежност и живот в екстремални условия (цена задоволителна).
    Дотук добре.
    По нататък реших, че да боядисам маската с различни маскировъчни краски би позлило използването на маската само на определен терен. За това реших проблема като поставих самозалепящи се ленти за бързо поставяне и сваляне на маскировъчните елементи, това позволява използването на повече от една окраска на маскировката в зависимост от терена.
    Разполагах с ограничен брой маскировъчни елементи или по скоро с : една качулка от камуфкажна шуба (от стария образец на БА), стара камуфлажна риза както ножица,игла и конец .

    Прикрепящите ленти монтирах на каската с попнитове и внимателно пробиване на отвори с свредло с 3 мм диаметър (виж приложените снимки).

    Поглед отпред

    Поглед от ляво

    Поглед отдясно

    Поглед отгоре


    След монтажа на прикрепящите елементи започнах изработката на маскировъзния чохъл (в армията на маскировката поставяна върху каската се вика така). Нарязах ризата на ивици от по 5 до 8 см. и започнах да ги пришивам по качулката по три наведнъж. Като се стараех да има равномерно покритие от всички страни. Основната идея освен цвета е да се наруши стандартната форма на главата (т.е. човек е свикнал да търси по местността познати предмети, ако им нарушиш формата то вероятността да пропуснат търсения предмет е по-голяма). След като приключих с пришиването на елементите заших по цялата предна част на качулката прикрепящата лента, това дава възможност да се разполага по формата на маската както прецените за добре. За приктитие на долната част на маската използвах останалото поаче плат от ризата (засега не поставих върху него кичури по нататък ще преценя и ако се наложи ще поставя).

    И така маската придоби такъв вид:

    Поглед отпред

    Поглед от ляво

    Поглед отдясно

    Поглед отзад



    С това преобразяването на този етап приключи.

    Предстоят полеви изпитания и снимки на местността .

    Като се надявам в бъдеще да се разработят и други десени на маскировката.

    Благодаря за вниманието !
    LZ1VWW

  • #2
    Re: Ghillie - или да си направим сами маскировката

    Ква е тая зелка, бе

    Майтапът настрана, тая маска е нещо като съвместна разработка, на която съм идеен (нитовете и велкрото) съмишленик.

    Само остава да облепим визьора с маскировъчното фолио е да сложим флектарн-овския десен.

    Коментар


    • #3
      Re: Ghillie - или да си направим сами маскировката

      Като идея и изпълнение е супер, само има (според мен, колкото и малки да са ми наблюденията в пейнтбола) един малък проблем: няма да може да се охлажда добре и ще се запотява стъклото, пък и лятото ще запарва главата като цяло според мен, или...?
      Иначе браво, харесва ми!

      Коментар


      • #4
        Да за охлаждането си прав .
        Мисля да реша този проблем в бъдеще, като намеря по подходящи материали (нещо от рода на мрежа върху която да се поставя маскировъчните лентички, както е и оригинала на ghillie-то).
        В случая съм играл с качулката и на терена на Симеоново и беше доста комфортно, в гората темперетурата не е висока и е много важно дали си на сянка или не. На терена на Панчерево се появи проблем с запотяването но това стана като бях избрал неподходяща позиция на припек, за което маскировката няма вина .
        Също така е важно как ще играеш ако си в настъпателна позиция маскировка не ти трябва така или иначе те виждат тогава просто разкачаш маскировката и играеш.
        Но ако си в засада или на разузнаване то тогава няма много движение съответно и шанса за запотяване на съклата е по малък, както и основното предвижване става по сенчести места където темперетурата е що годе нормална.
        Разбира се винаги може да се помисли и за по-скъпи решения от рода на вентилатори и прочие, но не искам да надхвърлям бюджета .
        Е разбира се най добра роля маскировката ще изиграе на по-големи и непознати терени където и има повече места за криене. Тогава ще се покаже истинското предимство на маскировката.
        LZ1VWW

        Коментар


        • #5
          Re: Ghillie - или да си направим сами маскировката

          По отношение на запотяването. Едни нарези по самия плат може да свършат добра работа според мен. А като идея браво добре си го замислил въпреки, че може и по лесно да се направи. В смисъл да не си пробиваш маската, ами с едно въженце само да си я присягаш под брадичката.
          [FONT=Arial][COLOR=#3b96e5][SIZE=5][B][URL="http://www.specialopspaintball.com/positions/sm.asp"][IMG]http://www.specialopspaintball.com/positions/images/title_sm.gif[/IMG]
          [/URL][SIZE=2][I]Ние, сме млади ( по душа). Ставаме все повече (луди). Обичаме да се забавляваме. Обичаме пейнтбола. Сами използваме продуктите, който предлагаме и вярваме в тяхното качество. Всички обичаме България и вярваме в уникалността на това място. Обичаме плaнината и морето. Обичаме нощния живот в големите градове. Обичаме да пътуваме. Ние сме ваши приятели. [/I][/SIZE][/B][/SIZE][/COLOR][/FONT][SIZE=2][I][FONT=Arial][COLOR=#3b96e5][B]We are woodsball : ) [/B][/COLOR][/FONT][/I][/SIZE]

          Коментар


          • #6
            Re: Ghillie - или да си направим сами маскировката

            Малииииииииии, вие съвсем откачихте! Тоя пейнтбол яко ви е размътил мозъците Турнете един ел. вентилатор на соларни батерии да подобрите вентилацията

            Коментар


            • #7
              Re: Ghillie - или да си направим сами маскировката

              Първоначално публикуван от disem Преглед на мнение
              Малииииииииии, вие съвсем откачихте! Тоя пейнтбол яко ви е размътил мозъците Турнете един ел. вентилатор на соларни батерии да подобрите вентилацията


              Шегите настрана - по-яките модели на маските си имат вентилатори.
              Ама захранването със соларен елемент не става - ползват се батерии

              Коментар


              • #8
                Re: Ghillie - или да си направим сами маскировката

                Първоначално публикуван от reynard Преглед на мнение
                По отношение на запотяването. Едни нарези по самия плат може да свършат добра работа според мен. А като идея браво добре си го замислил въпреки, че може и по лесно да се направи. В смисъл да не си пробиваш маската, ами с едно въженце само да си я присягаш под брадичката.
                Това с въженцето беше първоначалния вариант но не е удобен.
                Вчера с Обера решихме проблема с отблясъците на маската (по скоро той изкопа някаква черна финна мрежа за комари) като поставяйки я на четири слоя на предпазното съкло спира всякакви отбясъци, но не намалява видимостта.
                За батериите и вентилаторите писах в предишния отговор "БЮДЖЕТ ".
                В момента разглеждам по пазарите за камуфлажни платове за ghillie-тo на цялото тяло, но не съм попаднал на нещо подходящо. Казаха ми че са ги свършили на мястото където проверих. При наличието на подходящи материали смятам да правя и маскировка на оръжието , в момента на идеен вариант.
                LZ1VWW

                Коментар


                • #9
                  Re: Ghillie - или да си направим сами маскировката

                  На мен това ще ми е от полза. Да покажеш вариант за маскировка на самия маркер. Последният път като бяхме, едно от момчетата беше увило цевта и хопъра в един такъв маскировъчен плат (май беше доста еластичен) и стоеше много добре. А за маската...то май има специално направени такива парчета (една много тънка мрежа от пластмаса май, такава като парче) за маската дето предпазва от проблясъци, а видимоста е перфектна. Предният път имаше една такава.
                  [FONT=Arial][COLOR=#3b96e5][SIZE=5][B][URL="http://www.specialopspaintball.com/positions/sm.asp"][IMG]http://www.specialopspaintball.com/positions/images/title_sm.gif[/IMG]
                  [/URL][SIZE=2][I]Ние, сме млади ( по душа). Ставаме все повече (луди). Обичаме да се забавляваме. Обичаме пейнтбола. Сами използваме продуктите, който предлагаме и вярваме в тяхното качество. Всички обичаме България и вярваме в уникалността на това място. Обичаме плaнината и морето. Обичаме нощния живот в големите градове. Обичаме да пътуваме. Ние сме ваши приятели. [/I][/SIZE][/B][/SIZE][/COLOR][/FONT][SIZE=2][I][FONT=Arial][COLOR=#3b96e5][B]We are woodsball : ) [/B][/COLOR][/FONT][/I][/SIZE]

                  Коментар


                  • #10
                    Re: Ghillie - или да си направим сами маскировката

                    Имам една съседка-шивачка, помолих я да ми потърси маскировъчен плат по складовете, каза че никъде не е видяла, защо ли така и къде ли може да се намери?

                    Коментар

                    Активност за темата

                    Свий

                    В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                    Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                    Зареждам...
                    X