Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Patrol GR (Y60) - Привеждане в годност за офроуд експлоатация

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Patrol GR (Y60) - Привеждане в годност за офроуд експлоатация

    Та, така! Патрулът е в бокса и започва привеждането му в годност за нормална експлоатация, преди всичко в гората




    "Играчките" за големи момченца са вече приготвени



    Момчетата още от вчера са започнали със свалянето на един куп железария




    и махането на разкапаните оригинални втулки (те нали Патрулите са много здрави и не се развалят, та никой от предишните собственици май не е поглеждал какво е положението отдолу ... )





    Даже бяха успяли да поставят на местата им и част от новите полиуретанови втулки.



    Преди да стигнем обаче до поставянето на окачването на мястото му, трябва да се направи една антикорозионна обработка на рамата, и то най-вече в задната част. Напред нещата изглеждат доста прилично, но отзад ...







    Досега обаче сме установили само едно по-сериозно поражение




    На другите места ръждата е повърхностна. Но задължително трябва да се подложи на обработка отвън и отвътре, защото иначе ...

    Продължихме със сваляне на това - онова.

    Единия отпред




    Другият - отзад




    Със свалена предна броня още по-добре личи, че мястото на този интеркулер изобщо не е там, където е поставен. Защото вероятността да пострада, а също и да се запълни добре с кал, още при първото излизане в гората е огромна.




    Като гледам, радиаторът е произведен по линията на ТНТМ, а формата му го прави силно неподходящ за разполагане на може би най-очевидното и лесно място - до масления радиатор, между големия радиатор и решетката.
    Т.е. търси се радиатор с подходяща за целта дебелина. Ако някой има идеи - приемат се с благодарност!
    Между нас казано, нямам и най-малката идея, ако сложим интеркулера отпред, откъде ще прекараме двете доста дебели тръби ...

    С напредване на свалянето започват да се виждат все по-отчетливо проблемите, наследени от предишните собственици.
    Като например този супертунингов въдушен "филтър" с вид на мърлявия парцал за пода на леля Мара чистачката, който беше поставен на мястото на щатния, чиято кутия просто липсваше ...




    Какво е минавало през това чудо на техниката си личи по вътрешността на тръбата ...

    Иначе Боби вече осигури оригинална кутия на въздушния филтър. Преди да бъде поставена на мястото й обаче, ще е необходимо да бъде преработена, за да може да се постави TJM-ски шнорхел.
    Според мен това е силно желателна процедура, тъй като местоположението на въздушния филтър в предния ляв край на моторното отделение и насоченият напред широк въдухозаборник го правят доста уязвим при преодоляване на водни препятствия, дори те да не са толкова дълбоки. Заравяне на предницата във водата при слизане от по-стръмен бряг или вдигане на по-голяма вълна и току-виж ...
    В комплекта на шнорхела си влиза една приставка, която да се занити върху мястото на оригиналния въздухозаборник на кутията. Надявам се да пасне както трябва.

    Междувременно отзад падат тежки железа. Това "рало" няма да ми трябва ...




    Отпред обаче започват да изплуват проблемчета ...

    Радиаторът се оказва с теч ...




    отгоре изглежда така



    отдолу - по подобен начин.
    Оказва се, че ударчето, което личеше по левия край на бронята е било силничко. Предната напречна гредичка, на която се крепи долната част на радиатора е деформирана, което вероятно се е отразило и на радиатора ...

    Естествено, констатираните неизправности по радиатора правят вече задължително намерението ми да се промие охладителната система.
    И не е като да няма защо. От нея започва да тече това ...




    а тръбите отвътре изглеждат така



    Източваме радиатора и от него накрая започва да изтича някаква ръждива кал.

    Мдаааа, те тия дизелови двигатели на Патрулите били много кекави бе! Ти ги караш със задръстен радиатор (в който или си наливал вода, или антифризът не е сменян откак е излязъл от завода) и с прецакана вискомуфа, а те вземат та ти прегряват и ти пукат глави. Калпава японска работа ...

    Приятните изненади отпред продължават. Въпреки уверенията на предишния собственик, че неотдавна е сменян ангренажен ремък, аз искам да отворим и да видим какво е положението. Сваляме горния пластмасов капак. Вярно че ремъкът изглежда доста нов. Обаче аз искам да видя. Сваляме и долния капак. Наистина ремъкът е сменян.

    В този момент обаче погледът ми пада върху ръката на Кики и гледката ме кара да изстина. Защото той леко върти с пръсти болта на долната ролка. А никой от нас не е пипал да го разхлаби ...
    Просто болтът си е съвсем хлабав и май е просто някакво чудо, че ролката не е задрала яко в капаците, така че ремъкът да се скъса или прескочи ...

    Ами ако бях повярвал 100% на предишния собственик (още повече, че човекът не беше излъгал) и не бяхме отворили ...

    Сменяме ролките с нови (нищо че и старите имат съвсем приличен вид) и Кики затяга болта като хората. Уж всичко вече е наред, ама Боби се вглежда, а след него и ние. Долната ролка изглежда в не съвсем правилна позиция. Започваме да мерим и наистина се оказва, че е леко осукана вляво (гледано по посока на движението).

    Сваляме и гледаме. Оказва се, че болтът хваща на едва 2-3 витки. Причина - по-къс е отколкото трябва с около 5 мм ...
    Намираме подходящ болт, който хваща както трябва. Ролката обаче отново се изкривява при хубаво затягане.

    Пак сваляме и пак гледаме. Този път сваляме и ламарината отзад. И тогава причината лъсва като тиган на месечина. Дали заради саморазвиване поради неподходящия си размер или поради монтьорска разсеяност, но болтът е бил хлабав. Поради това, ролката се е клатила наляво-надясно и при това е направила вдлъбнатина в метала под себе си ...



    Поради което при затягане ролката се изкривява леко на една страна ...


    Тук вече изреждам многократно поредица нежни благословии по адрес на цялата рода по женска линия на незнайния роден "автомайстор", който е сменял ангренажния ремък предишния път, вероятно е затрил оригиналния болт и е набутал първия с подходяща резба, който му е попаднал под ръка ...



    (Следва продължение ...)
    Ние не сме неутрални!

  • #2
    Re: Patrol GR (Y60) - Привеждане в годност за офроуд експлоатация

    това са нормалните неща, все пак колата е ползвана и ремонтирана у нас.

    аз скоро открих че на мойто паджеро един известен на всички ни мотьор /имена не казвам/ е регулирал луфта между електродите на иридиевите свещи, които струват по 40 лв едната карат по около 100000 км и е абсолютно забранено да се пипат ....
    drive alive

    Коментар


    • #3
      Re: Patrol GR (Y60) - Привеждане в годност за офроуд експлоатация

      Първоначално публикуван от go go go Преглед на мнение
      това са нормалните неща, все пак колата е ползвана и ремонтирана у нас. ..
      Мдааа, а като имам предвид, че това е най-читавото от тези, които гледах. Някои от останалите определено имаха вид на мъртвец, изваден от моргата и леко напудрен ...
      Ние не сме неутрални!

      Коментар


      • #4
        Re: Patrol GR (Y60) - Привеждане в годност за офроуд експлоатация

        то не е гаранция, че ако изглежда добре и всичко е добре. понякога най - големите строшеняци се оказват с много добре поддържани двигатели и ходова част. аз вече като купувам джипка си търся най - ужасно изглеждащата, ако може и да не е в движение. то и без това като я взема всичко се ремонтира, поне да не се набутвам за външен вид.
        drive alive

        Коментар


        • #5
          Re: Patrol GR (Y60) - Привеждане в годност за офроуд експлоатация

          Първоначално публикуван от go go go Преглед на мнение
          аз вече като купувам джипка си търся най - ужасно изглеждащата, ако може и да не е в движение. то и без това като я взема всичко се ремонтира, поне да не се набутвам за външен вид.
          Като говоря за "мъртвец" нямам предвид външния вид. А и не сме търсили външен вид. Някои си бяха понапудрени отвън, а иначе - чукания и интересни пушеци от двигател, тежки удари откъм задния диф при всяко мъъничко по-рязко подаване на газ и т.н.

          Все пак ми трябваше джип, който да може относително бързо и без разоряващо наливане на средства да стане годен за нормална експлоатация.
          Ние не сме неутрални!

          Коментар


          • #6
            Re: Patrol GR (Y60) - Привеждане в годност за офроуд експлоатация

            сметката според мен е такава. като си купиш джипка задалжително правиш окачване, тенекии, ревизираш/ремонтираш диферецяли, ремонтираш двигател, ревизираш/ремонтираш раздатката. няма никаква разлика между това дали ще си купиш нещо с блокирал двигател или той ще се строши след като минеш 10000км

            имам предвид, че колите на тези години си имат проблеми и ако се разминеш само с това, което сте открили до тук ще си невероятен късметлия
            drive alive

            Коментар


            • #7
              Re: Patrol GR (Y60) - Привеждане в годност за офроуд експлоатация

              Ден 2-и



              Опааа, това не е Патрулът, а един Рубикон, дето дошъл да ми разсейва майсторите. Ама пусто нали е приятелче ...


              Иначе продължихме започнатото от вчера. Стигна се до извод, че проблемът с кривенето на долната ролка на ангренажният ремък би трябвало да се реши с подлагане на една здрава шайба, която да легне над подбитото място. Речено - сторено. Стругар направи необходимата шайба + отнемане от ролката толкова, колкото е дебела шайбата. Защото иначе ролката опира в предния капак. Надяваме се с това проблемът да е изчистен.

              Днес пробитият радиатор беше добре измит и промит с пароструйка. Що ръждива кал изтече отвътре ...
              След това го закарахме да се отстранят повредите



              След което се захванахме със шнорхела.
              Предвиденият от производителя отвор за шнорхел при GR-а е много интересно разположен точно зад щатната кутия на въдушния филтър.



              Поради много "удобното" място, в комплекта на шнорхела на "Сафари" за този модел се включва нова кутия за филтъра, която се поставя вместо щатната. По тази причина "Сафари" за Патрул с 2.8 ТД струва към 2 пъти по-скъпо от шнорхел за друг модел или марка ...

              TJM са решили варианта по друг начин. С една приставка, която се монтира върху щатната кутия.



              Като за целта първо се отрязва стандартният въздухозаборник ...




              и кутията придобива този вид




              Наложихме пробно приставката върху кутията ...






              Обаче, като огледахме нещата по-подробно, резултатът не ни допадна особено. Не ни хареса това, че двигателят ще трябва да взима въздух през доста тясно каналче, което води от отвора в кутията (пада се вдясно от монетата на долната снимка) към шнорхела.





              Може производителят на шнорхела да е правил съответни измервания, но ние решихме, че няма да е добре да "душим" двигателя. Поради което в действие отново влезе универсалният инструмент, наречен флекс. И след като поизрязахме и на места, за които в инструкцията за монтаж не се споменава нищо, кутията придоби следния вид




              а отворът за въздух стана ей такъв



              Утре продължаваме с монтажа на шнорхела.
              Последно редактирано от Чавдар (V93); 24-04-07, 21:28.
              Ние не сме неутрални!

              Коментар


              • #8
                Re: Patrol GR (Y60) - Привеждане в годност за офроуд експлоатация

                колко беше разликата в цената между сафари и ТЖМ шнорхил ?

                този вранглер е получил прекомерен лифт, това няма да е доволен клиент в дългосрочен аспект
                drive alive

                Коментар


                • #9
                  Re: Patrol GR (Y60) - Привеждане в годност за офроуд експлоатация

                  Първоначално публикуван от go go go Преглед на мнение
                  колко беше разликата в цената между сафари и ТЖМ шнорхил ?
                  В конкретния случай, за Нисан GR "Сафари" е горе-долу 2 пъти по-скъп. Не само от ТJM-ския , но и от "Сафари" за други марки и модели.

                  Иначе май разликата в цената е пренебрежимо малка.
                  Ние не сме неутрални!

                  Коментар


                  • #10
                    Re: Patrol GR (Y60) - Привеждане в годност за офроуд експлоатация

                    За интеркулера търсете място върху двигателя.
                    Виждал съм го май точно на нисан така поставен.

                    Коментар


                    • #11
                      Re: Patrol GR (Y60) - Привеждане в годност за офроуд експлоатация

                      Първоначално публикуван от kadett4o Преглед на мнение
                      За интеркулера търсете място върху двигателя.
                      Виждал съм го май точно на нисан така поставен.
                      И аз съм го виждал, но там работата става по-дебела. Първо трябва да се измисли такова закрепване, което да е както достатъчно надеждно за експлоатация (особено офроуд), така и да позиционира радиатора на подходящо разстояние от капака, на който ще трябва да се изреже отвор и да се постави подходяща "ноздра".
                      При такова разположение интеркулерът ще се загрява допълнително от топлината на двигателя, което ще направи още по-наложително осигуряването на принудително охлаждане с подходящ електрически вентилатор.

                      Като ги гледам нещата, по-скоро на този етап май ще прескочим присадения интеркулер. И без това от него едва ли има особена полза в гората, където движението става предимно на малка скорост, при която този интеркулер едва ли върши някаква работа, защото няма принудително охлаждане.
                      Ние не сме неутрални!

                      Коментар


                      • #12
                        Re: Patrol GR (Y60) - Привеждане в годност за офроуд експлоатация

                        На моя нисан е точно там (върху двигателя) намерете някои в софия и му вдигнете капака да го видите как е закрепен. А ноздрата на капака, мисля че изглежда по-добре с нея

                        Коментар


                        • #13
                          Re: Patrol GR (Y60) - Привеждане в годност за офроуд експлоатация

                          На паджерото също е над двигателя, има си и перчица отдолу, тъпото е че само на 2,8 дизали има ноздра, която освен че му придава по-"мускулест" вид, помага много за охлаждането когато си на скорост. А иначе за в гората - че като се кара бавно нема смисъл от интеркулера.... всяко охлаждане на въздуха, колкото и да е малко все има някакъв смисъл.....
                          Според мен де..
                          Don't hunt IF you can't kill
                          първо 0883 после 333 накрая 448

                          LZ1BGD

                          Коментар


                          • #14
                            Re: Patrol GR (Y60) - Привеждане в годност за офроуд експлоатация

                            Първоначално публикуван от hammer Преглед на мнение
                            На паджерото също е над двигателя, има си и перчица отдолу, тъпото е че само на 2,8 дизали има ноздра, която освен че му придава по-"мускулест" вид, помага много за охлаждането когато си на скорост. А иначе за в гората - че като се кара бавно нема смисъл от интеркулера.... всяко охлаждане на въздуха, колкото и да е малко все има някакъв смисъл.....
                            Според мен де..

                            Моето Паджеро е 2.8 и е без "ноздра". Подаването на въздух е изведено отпред над радиатора........
                            Nissan Patrol Y61

                            Коментар


                            • #15
                              Re: Patrol GR (Y60) - Привеждане в годност за офроуд експлоатация

                              Първоначално публикуван от Явор Преглед на мнение
                              На моя нисан е точно там (върху двигателя) намерете някои в софия и му вдигнете капака да го видите как е закрепен. А ноздрата на капака, мисля че изглежда по-добре с нея

                              То не е само да го видиш. При тебе си е правено за там, където е. И радиатор, и система за закрепването му, и вентилатор. Т.е., за да стане като хората, трябва да се намери комплект интеркулер за Y61 и да се насади на Y60. Сигурно ще да е цифричка ...
                              Ние не сме неутрални!

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X