Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Принципно одобрява: идеята за възстановяване на експонат от военно-историческия музей

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Принципно одобрява: идеята за възстановяване на експонат от военно-историческия музей

    Идеята е представена в този вид:

    Първоначално публикуван от Теодор МБ
    Здравей Ясен! Разбрах, че инициативите трябвало да минат през Администрацията, да получат одобрение /или не, разбира се/. Това го разбрах малко на ход, след като вече бях започнал темата за една инициатива, но пък темата е полезна, показва, че има и желаещи да действат, и база може да се осигури, въобще има шанс нещо да се направи!

    А начинанието е и благотворително, и родолюбиво, и полезно. А именно, дружно, форумно възстановяване на един експонат във Военния музей. Там има уникални машини, които десетилетия наред са били изложени на въздействието на времето и на вандали, така че сега изглеждат просто жалко. Камиони, влекачи, джипове... Тъжна гледка, но ние можем да захванем някой от тях и да го превърнем в нещо интересно и достойно да бъде изложено в този иначе много хубав музей.

    http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...d.php?t=115020

    Бързам да кажа, че такова нещо вече е правено! Има прецедент, опит, пример. Група доброволци от един форум на моделисти се захванаха и на място отремонтираха един скапан камион ЗиС-5. Разглобиха го, изстъргаха пластовете бои и ръжди, смениха дървените елементи, позакърпиха ламарината, боядисаха и от скапаните останки стана много приятен експонат! И това са моделистите. А ние тук сме автомобилисти, монтьори, точно харата за такава работа! А тя, работата, ще върви като песен! Идеята е да се разпредели. Всеки като свърши по някакъв дял, всеки като възстанови по един елемент, в крайна сметка ще се получи великолепен резултат, без отделните участници да бъдет затруднени или претрупани с работа! Да, състоянието е тежко, работата е непосилна за сам човек или за двама - трима, но дори сега има достатъчно доброволци, така че трудът да се разпредели на леки и поносими "порциони". Сигурен съм, че с познанията, техниката и ресурсите на съфорумците бихме могли да приведем в работен вид дори дригателя и ходовата част на дадена машина, да стане 100% функционираща, но това разбира се е свързано с доста повече труд и разходи, така че за момента предложението ми е да се направи един хубав козметичен ремонт, кърпене и боядисване. То не е просто привеждане в по-добър вид, ами е направо спасяване на исторически експонат, спасяване в истинския смисъл на думата, защото в момента нещата са в процес на реален разпад.

    И... така. Прощавай за многословието. Накратко това ми е идеята: ние сме форум с техническо-автомобилна насоченост. Ние сме именно най-идеалния случай, най-правилните хора, които биха могли да се захванат с тази работа. Нека да подемем инициатива и да спасим, да приведем в лицеприятен вид един автомобилен/транспортен експонат в Националния военноисторически музей. Хора вече предлагат и труд, и място, няма пречка да не се справим! Ако е необходим отговорник или нещо от този род, готов съм да координирам работата. Ако инициативата бъде одобрена, трябва да изберем кой точно експонат е подходящ и да проведем разговор с ръководството на музея, от тях зависи да дадат разрешение да се работи. То те трябва да са престъпници някакви, за да не разрешат. А и вече са давали такова съгласие. И така, може ли да помолиш администрацията да разгледа случая и да прецени дали да одобри или отхвърли такава инициатива? Много ти благодаря! Поздрави, Теодор
    Първоначално публикуван от Ясен
    Хубава е идеята, даже видях дискусията по повода.

    За да има смисъл да разглеждаме, трябва да се установят няколко неща:
    1. Кой ще отговаря пред Форума, Музея и света за развитието на тази инициатива?
    2. Кой и как ще осигури ресурсите - спонсори, вноски от много участници, лични средства на главните участници?
    3. По възможност - кои ще са главните участници?
    4. Най-общ план - примерно:
    - до края на май вземаме експоната, носим го там
    - работи се по това, това, това, а ако до август сме готови с тези неща - и това
    - връщаме го в музея до средата на септември

    Не е задължително всичко това да е изяснено в подробности, но колкото повече - толкова по-добре. Със сигурност трябва да е ясен отговорникът (един или няколко). Официално редът е описан тук: http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=41802
    Първоначално публикуван от Теодор МБ
    Здравей! Да, ясно, трябват поне най-общи рамки. Виждам го горе-долу така:

    1. Готов съм аз да поема такава отговорност.
    2. Работата ще бъде извърена с личен труд и инструменти на участниците. Консумативи от рода на дискове и шкурки всеки ще си купи, което си е един вид дребно дарение за каузата. Ще трябва да се купят грунд и боя. Кит и лак не предвиждам, няма да е добре на такъв тип машини. Китът ще се напука лесно, а лакът просто не отива на военно! Основата и боята колко да струват... едвали повече от 100 - 150 лева. Хайде 200. Ще се намерим винаги 20 души, да дадем по 10 лева. Ако се намери някой от търговците във форума да подари за идеята шкурките и дисковете или боите, още по-добре. Но като цяло не предвиждам търсене на спонсори, става въпрос за личен труд /разглобяване, чегъртане, шлайфане, кърпене на ламалини/ и една доста малка необходима инвестиция, за грунд и боя.
    3. За участници, мисля, че подходящ списък е темата, която ти пратих, а съм сигурен, че още доста хора ще помогнат малко или повече. И както казах, готов съм да се ангажирам с отговорност, да координирам работата.
    4. Планът за действие го виждам така:
    - Няколко души отиваме в музея, оглеждаме машините, обсъждаме и решаваме коя е най-подходяща за работа. В дискусиите се стигна до идеята общо взето да не е най-сложната и трудна работа, а може би някой камион, нещо сравнително по-лесно. Хем да се види, че можем, хем да не скачаме в най-дълбокото. Минем ли един по-лесен етап, по някое време след това, дали тази година, дали другата може да се захванем с нещо вече по-сложно.
    - Група от поне 2 или 3 души отиваме в музея в работен ден и разговаряме с ръководството. Легитимираме се като представители на деятелния Офроуд форум, представяме идеята си, безплатно и благотворително да придадем нормален облик на един от експонатите, както вече направиха моделистите преди година-две. Искаме разрешение за работа. И готово.

    Конкретната работа я виждам така: иключително малко вероятно ми се струва, от музей да разрешат машина да напусне двора и да бъде откарана в някоя друга част на София! Въпреки че има двама души, които вече предложиха помещение, предвиждам, че управата ще има опасения /макар и безпочвени/ и няма да разреши такова нещо. А и то ще бъде доста много трудно на практика! Камион или няколкотонен влекач са изключително трудни за преместване из града, а тук говорим за нещо, което не може да се гегли, а трябва да се пренася като голям камък. Кранове, влекач с платформа или поне голям тежък камион... трудно, много трудно и скъпо!
    По-скоро виждам работата да се върши в двора на музе, също както и моделистите правеха. На място се сваля кабина/карусерия, разглобява се доколкото може и доколкото трябва, след което рамата, ходовата част и т.н. се изстъргват и боядисват. Врати, капаци, калници, кабина - тези неща вече могат да бъдат носени на парче, при майстори. Идеята ми е да не ангажираме някого да свърши цялата работа, а всеки да направи по едно нещо. Ето, Дядото заяви желание, той е супер майстор, няма да го затрудни да изкърпи един или два калника. Друг пък ще направи капака. Трети врата, четвърти другата и така... Форумът е пълен с хора, които се занимавам ежедневно с такава работа и едвали ще откажат да отделят час или два, за добра кауза. Ангажирам се лично да доставям детайлите до желаещите.
    Боядисването на основната чат - шаси, трансмисия - ще е на място. Принципно имам компресор, но е един самоделен танк и ще е безкрайно трудно да го разнасям. Ще помоля някой от форума да донесе, ако има някакъв по-малък, по-преносим. Разбира се, ако не се намери, домъквам моя! Ако е необходимо телоходаващо на място, нося моето, с бутилка и всичко. За флексове и други дреболии просто няма смисъл да се говори.

    Срок: тук ми е трудно да кажа! Зависи кой експонат ще изберем, с какъв обем работа. Зависи и от броя на участниците, свободното им време и т.н. Като гледам предишния опит, ако се съберем 10 - 12 души и работим много интензивно цял ден, струва ми се, че работата може да бъде свършена дори за нещо от рода на 4-5 дена! Разглобяване, шлайфане до метал с флаксове и четки, изкърпване на ламарината, боядисване и сглобяване. Звучи като нещо не особено сложно и за щастие наистина е така, както споменах неколкократно, видяхме го на практика от моделистите. А ние, смея да твърдя, би трябвало да сме доста по-печени от тях, по-вещи в такава работа и с много повече инструменти. Разбира се, работата няма да стане за 3 или 5 дни наведнъж, по-скоро ще се работи събота и неделя, кой когато има време, възможност и желание. Но пак, струва ми се, че при такава уикенд-работа, проектът може да бъде завършен за нещо от рода на 4 - 6 седмици.

    Ето го тук реализираният проект: http://www.scalemodels-bg.com/phpbb/...pic.php?t=2096

    Както се вижда, камионът е силно разкапан. Момчетата се хващат, работят, при това сравнително малък брой хора - и постигат един не лош резултат, става много приличен експонат, а освен това и се запазва занапред, тъй като хем е заздравен и боядисен, хем управата го мести под навес. Със сигурност и "нашата" машина ще бъде съхранена както трябва. А и смея да твърдя, че ние сме способни да постигнем доста много по-добър резултат, от моделистите!

    И отново, аз съм убеден, че ние можем да докараме дори и двигателя до работещо състояние, но като за начало, нека да започнем с външна реставрация.

    И накрая, хората от класиккар-бг също имат желане да помагат. То това сме същите хора, които обитаваме тукашния ретро-подфорум, плюс още любители на ретро возилата. Все хора, които се занимават именно с проблемите, с които ще се сблъскаме при музейната машина. Имаме хората, имаме техниката, ще са нужни смешно малко пари.... вярвам, че ще свършим работата изключително успешно, а резултатът ще бъде интересен. И ще бъде едно родолюбиво дело, машината, която ние направим, има сериозен шанс да остане за поколенията и да дочака по-добри времена, докато от другите, невъзстановените, скоро няма да става наистина нищо!
    ОС смята, че идеята е много добра и единодушно застава зад нея.

    От името на ОС поднасям извинения за проточилото се обсъждане. Работим по подобряването на организацията си.

Активност за темата

Свий

В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

Зареждам...
X