Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Пистолет Аркус

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Пистолет Аркус

    Първоначално публикуван от kuzdov Преглед на мнение
    То за Глок 19 и ЧЗ 75 (които са най-масовите) има толкова изписано, че едва ли някой може да сподели нещо ново. Според мен цената на тези пистолети е нереално висока. Не са лоши, но и не блестят с нищо. Стрелял съм и с двата и в сравнение с моя Аркус 98 ДАК, не забелязах някакво превъзходство. Даже напротив, с Аркуса постигнахме по-добри попадения и аз, и собственика на Глока. Единственото, което не харесвам в Аркуса е издатъка, който предпазва ръката от чукчето. Когато го нося на кръста и седна в колата, тоя израстък често ме ръчка в ребрата. От тая гледна точка Глока е много по-ергономичен. Обаче Аркуса го купих за 250 лв., а Глок 19 и ЧЗ 75 за под 500-600 лв. едва ли може да се намери. Друго-цената на възвратната пружина на Аркуса е 0,13 лв, на изхвъргача - 5 лв, пружината на изхвъргача - 0,08 лв., пълнител 13 патрона - 12 лв., гумената ръкохвата също е 5 лв., закупени нови от завода в Лясковец. Та не знам дали има аналог в това отношение....
    Полезни впечатления от Аркуса, колега. Ако правилно съм те разбрал твоя модел е Аркус 98, двойнодействащ компакт.

    Интересно ми е дали този модел е претенциозен към патрони, колко си изстрелял досега, има ли засечки- ако да с какви патрони, какво е качеството на оксидацията (или покритието изобщо), здравината на частите, удобен ли е за постоянно носене и бързо изваждане от кобур? Срещал съм коментари във форумите, че Аркус 94 SA бил по-здрав и качествен от Аркус 98- какво мислиш? Доволен ли си от ръкохватката? Как е баланса на оръжието и отката?

  • #2
    От: Избор на КНО за самоотбрана

    Не мога да го сравня с 94, понеже не съм стрелял с такъв. Относно претенциозност, не съм забелязал такава. Стрелял съм с всички, които се продават на Герена и не съм забелязал разлика. Засечки съм имал няколко още като го купих (втора ръка, на около 1500 патрона по думите на предишния собственик)-неизвличане на гилзата от патронника. Веднага го занесох при Чавдар (оръжейника на Герена) и той ми показа на какво се дължи-следи от обработващия инструмент в патронника. Полира го отвътре, като същевременно натегна малко пружината на изхвъргача и от тогава не съм имал нито една засечка. Изстрелял съм през последните 3-4 месеца около 500 патрона. Ръкохватката е много удобна и добре ляга в ръката, но гумата не е от най-качествените и понякога се пука отстрани. Според мен е много добре балансирано оръжие. Дори 12 годишният ми син стреля задоволително с него при условие, че ръцете му не могат да обхванат дръжката и това беше първата му стрелба с огнестрелно оръжие. Относно здравината на частите, не съм чул някой да се оплаква, но и не познавам такива, които да са го подлагали на зверски изпитания. Все пак е +Р, та се предполага, че щом понася усиления патрон, здравината ще е задоволителна. Няма стърчащи и ръбести детайли, което се отразява положително при бързо вадене и зареждане (но трябва и подходящ кобур за целта). Предпазителя може да се постави при полу или напълно взведено чукче, като блокира спусъка и иглата. Друго не се сещам. Ако имаш конкретни въпроси, питай. Може да отскочим до стрелбището някой ден и да го пробваш лично.
    "Законите са много хубаво нещо, ама когато важат само за другите..."
    Неизвестен мъдрец

    Коментар


    • #3
      От: Избор на КНО за самоотбрана

      Аз имам Аркус -94,от 1997г,хром блок,много съм доволен,нямам проблем със засечките ,дори когато зареждам различни патрони в един пълнител.Стреля безпроблемно с пълнители от Берета,ЧЗ,и Броунинг,изпробвано многократно.Но с 15 зарядния пълнител има проблем,явно му е слаба пружината и понякога някой патрон остава хлътнал ,в пълнителя.Но за сметка на 13 зарядния,който го държа вече много години,вечно пълен,там учудващо проблеми няма.

      Коментар


      • #4
        От: Избор на КНО за самоотбрана

        Колега Куздов, благодаря за изчерпателните отговори на моите питания. С удоволствие бих пробвал твоя Аркус на стрелбището на Герена или ВИП-а, когато ти е удобно- ако може почивен ден. Да не взема да го харесам модела ... :-)

        Колега Вардаров, благодаря за инфото. Май Аркуса е доста добро съотношение цена/качество.

        Коментар


        • #5
          От: Избор на КНО за самоотбрана

          Истината колега piton е, че никой не може да ти каже какъв пищов ще ти хареса и ще ти пасне на теб. Това си е чисто личен избор, който трябва да направиш сам по метода на пробите и грешките, на стрелбище и със стрелба. Колегата kuzdov на два пъти в своите мнения по темата пише, че е е взел своя Аркус втора употреба. Това е практика, която прилагам и аз, както при дългото, така и при късото оръжие. Хубавото на този метод е, че купуваш кажи-речи ново оръжие на половин цена, което после ако не ти пасне можеш да продадеш с минимална загуба и дори с малко късмет и на печалба. Болшинството от оръжията, които се продават в България са или на прострелни или на 100-200-500 броя патрони, които на практика са нищо за едно съвременно КНО. Търсенето му е майката. Успех!
          Jeep Grand Cherokee 4.7 V8 Limited 2001г.

          Коментар


          • #6
            От: Избор на КНО за самоотбрана

            Първоначално публикуван от piton Преглед на мнение
            Колега Куздов, благодаря за изчерпателните отговори на моите питания. С удоволствие бих пробвал твоя Аркус на стрелбището на Герена или ВИП-а, когато ти е удобно- ако може почивен ден. Да не взема да го харесам модела ... :-)

            Колега Вардаров, благодаря за инфото. Май Аркуса е доста добро съотношение цена/качество.
            Ако искаш, в неделя в 11 ч. на Герена. Телефоните ми са в подписа.
            "Законите са много хубаво нещо, ама когато важат само за другите..."
            Неизвестен мъдрец

            Коментар


            • #7
              От: Избор на КНО за самоотбрана

              [QUOTE=kuzdov;1469868]Ако искаш, в неделя в 11 ч. на Герена. Телефоните ми са в подписа.[/QUO

              Идеално, 11 часа, неделя, Герена. Ще звънна. Доскоро.

              Коментар


              • #8
                От: Избор на КНО за самоотбрана

                Първоначално публикуван от kuzdov Преглед на мнение
                То за Глок 19 и ЧЗ 75 (които са най-масовите) има толкова изписано, че едва ли някой може да сподели нещо ново. Според мен цената на тези пистолети е нереално висока. Не са лоши, но и не блестят с нищо. Стрелял съм и с двата и в сравнение с моя Аркус 98 ДАК, не забелязах някакво превъзходство. Даже напротив, с Аркуса постигнахме по-добри попадения и аз, и собственика на Глока. Единственото, което не харесвам в Аркуса е издатъка, който предпазва ръката от чукчето. Когато го нося на кръста и седна в колата, тоя израстък често ме ръчка в ребрата. От тая гледна точка Глока е много по-ергономичен. Обаче Аркуса го купих за 250 лв., а Глок 19 и ЧЗ 75 за под 500-600 лв. едва ли може да се намери. Друго-цената на възвратната пружина на Аркуса е 0,13 лв, на изхвъргача - 5 лв, пружината на изхвъргача - 0,08 лв., пълнител 13 патрона - 12 лв., гумената ръкохвата също е 5 лв., закупени нови от завода в Лясковец. Та не знам дали има аналог в това отношение....
                Колега колкото си прав толкова и не за това оръжие - Аркуса. С моят пистолет сме вече бая годинки ... и е един от първите 98 по отнощение на партиди. В момента Аркусите се правят от заготовки произведени в Азия чрез леене - говорим за затвор и рама. Самият пистолет има определен ресурс на частите си, като възвратна пружина трябва да се сменя на 2000 изстреля, на 3500 се чупи ресетваща пружина на спусъка. В интерес на истината на аркуса му дават качествена стрелба до 3500 истрела и от там се отваря групата понеже на цевта няма бушинг както на тт или колт. Ако това оръжие се правеше с кована рама и блок, а на цевта имаше бушинг малко щеше да се вдигне цаната, но за сметка на това поне щеше да е оръжие което е от среден клас , а не от нисък. Независимо, че моят ми върши още работа съм решил да го допълня с едно ЧЗ, глок 17 или един щорм на берета , но за жалост не са ми на дневен ред още.
                За патроните ... забелязал съм че най добра стрелба прави с чешките и унгарските, а със сръбските се пуква да засича. Мегтеха едно че засича, че и целия става с не доизгорял барут.

                Коментар


                • #9
                  От: Избор на КНО за самоотбрана

                  Виждам че темата е отишла в плоскост -Аркус,и по специално мод 98.Е аз също съм с такъв отпреди 11 години.За този период настрела му е около 5000 изстрела.Засечки -два пъти -едно след друго-причина -боеприпас.Въпреки големите хлабини,дава добра група,дори и сега когато вече не стрелям активно и има този настрел при гръдна мишена номер 4 -пълня десетката.Като недостатък намирам корозионната му неустойчивост/човешката пот е агресивна,а лятото се носи на голо/
                  както и теглото му/за непрекъснато носене се иска голаям инат ,за да му свикнеш.
                  Румен Николов

                  0888 358 572

                  Коментар


                  • #10
                    От: Избор на КНО за самоотбрана

                    Колега,може и да е истина това което пишеш,не мога да споря,но моя Аркус-94 го купих от оръжейното изложение в Пловдив и отдавна е прехвърлил 4000 изстрела,но не ми се е налагало да сменям възвратна пружина,или нещо друго.може и да е най-некачествения пистолет ,но аз съм много доволен.Имам и Берета-92-ф,но за мен тя е много по-капризна и с удоволствие я бих продал,стига да мога да я продам за малко по-малко пари отколкото я взех.Моето мнение след толкова години е че ако не си комплексар и нямаш,постоянни заплахи за живота си,подобре си вземи пистолет за 200долара отколкото за 600,и с двата се стреля основно по хартиени мишени.С разликата си купи патрони и стани наистина добър.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Избор на КНО за самоотбрана

                      Не разбирам много от технологии на производство на затвори и рами на пистолети, но не съм чул някой с Аркус да се оплаква от проблеми там. И това за пружините ми се струва ала-бала. Аз ги купих защото просто се поинтересувах в едно писмо до производителя за цени на някои детайли, пък те взеха, че направо ми ги пратиха ... Т.е. пружината на изхвъргача и самия изхвъргач не съм ги сменял, но ги имам като резервни части чисто нови. А това "нисък клас" - "висок клас" ми звучи като оправдание на балъците, които дават луди пари за шепа ПВЦ и щемпел на рекламирана от Холивуд марка... Нищо лично, просто ми изглежда несериозно.
                      П.П. Не съм виждал никое друго оръжие да ръждясва като ЧЗ, а те май не са "нисък клас", поне като цена....
                      "Законите са много хубаво нещо, ама когато важат само за другите..."
                      Неизвестен мъдрец

                      Коментар


                      • #12
                        От: Избор на КНО за самоотбрана

                        Към колегите с АРКУС:Какво друго ви остава да кажете (освен добри думи) когато видимо сте се набутали с това недоразумение на родното оръжейно производство.Бих предпочел всеки ГЛОК или ЧЗ втора употреба издухано от стрелба на цената на нов АРКУС.Това че системата Барунинг -наложила се при болшинството от съвременните късоцевни оръжия не прави АРКУС перфектен дори за цената си, а тя е такава не защото е родно производство(и пак са му много).Незнам какви са ви критериите за много и малко изстрели, но мога да ви уверя, че цитираните от вас 4-5000 изобщо не са толкова много.
                        П.п.Горе написаното е лично мое мнение и не държа да се събразявате с него.
                        "Няма как да обясниш нещо на човек, с когото ви делят два вагона книги!" Тодор Колев

                        Коментар


                        • #13
                          От: Избор на КНО за самоотбрана

                          Би ли се аргументирал, защото иначе изказването ти си е чист спам? С какво издухано ЧЗ или Глок са по-добри, или дори и нови? Кое е недоразумение в Аркуса? Питам съвсем сериозно.
                          "Законите са много хубаво нещо, ама когато важат само за другите..."
                          Неизвестен мъдрец

                          Коментар


                          • #14
                            От: Избор на КНО за самоотбрана

                            Първоначално публикуван от dido uzunov Преглед на мнение
                            Към колегите с АРКУС:Какво друго ви остава да кажете (освен добри думи) когато видимо сте се набутали с това недоразумение на родното оръжейно производство.Бих предпочел всеки ГЛОК или ЧЗ втора употреба издухано от стрелба на цената на нов АРКУС.Това че системата Барунинг -наложила се при болшинството от съвременните късоцевни оръжия не прави АРКУС перфектен дори за цената си, а тя е такава не защото е родно производство(и пак са му много).Незнам какви са ви критериите за много и малко изстрели, но мога да ви уверя, че цитираните от вас 4-5000 изобщо не са толкова много.
                            П.п.Горе написаното е лично мое мнение и не държа да се събразявате с него.
                            Получава се разминаване в критериите.В моето разрешително за КНО пише че оръжието ще се ползва за ОХРАНА и САМООХРАНА .За тези цели аз лично намирам моята подготовка ,като и оръжието си за приемливи.За спортни цели вероятно изискванията са по други и аз не се наемам да коментирам.Но и крайни преценки от рода -това става ,а това не,също ми се струват ,хмм,непремислени.
                            Румен Николов

                            0888 358 572

                            Коментар


                            • #15
                              От: Избор на КНО за самоотбрана

                              Съвсем сериозно отговарям.При сглобяване на пистолета в завода първата стъпка е напасване кавото и да значи-пасват ложа към затвора и ако има проблеми го донапасват с пилене(несъм си правил експерименти да заменям части между няколко АРКУСА, но и нямам желание, за МАКАРОВ, АК и др. съм пробвал-работят без проблем.Това е грубо нарушение на правилата за безопасно боравене с оръжие-признавам си).Неможе на едно оръжие цевта му и патроника да са от две части заварени със сребърен припой(загледайте се ,вижда се)-някак несериозно е.Как пък някой не се сети да направи дръжката под малко по голям ъгъл като на съвременните пистолети ей тъй за ергономия.И не на последно място -съгласен съм за спортни пистолети да са капризни на боеприпаси, ама тактически пистолет..........стига бе, и ти ще разчиташ на него(пък и какъвто ще да е).
                              П.п. не ме питайте откъде знам.
                              "Няма как да обясниш нещо на човек, с когото ви делят два вагона книги!" Тодор Колев

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X