Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Още за спортната фотография ...

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Още за спортната фотография ...

    Нещо съм пощурял! Под въздействието на снимките от темата за Дакар и пред вид календара във форума за спортни прояви, много ми се иска да отида да поснимам. Като за начало мисля да опитам на "ATV Challenge Cup 2011" в средата на април. До тук добре ама само с мислене не става. Та си взех техниката вчера следобяд и право на картинг пистата в Красна поляна. Един вид да потренирам с наличната техника, а тя е Sony A200 и обектив Sigma 70-300/4-5.6 APO DG Macro. Следвайки някои от съветите в темата на Димо се заложих на старт финалната права от където имах видимост към няколко интересни завоя и поснимах доста. Крайния резултат бе, че нямах размазана снимка, всички бяха на фокус, но на няколко бях изпуснал момента на снимане и съответно бях поизрязъл я някой чарк от карта, я някой чарк от тялото на пилота .. най често глава. Като цяло съм доволен от това което съм заснел, но ... дали съм на прав път ще помоля вас за преценка. Само да кажа, че нося на критика и като цяло съм отворен към съвети, така, че моля ви не ми пестете нищо. Спирам да говоря и пускам снимките или по-точно една малка част от тях.













    Поглед и към бокса ...



    А това момиче тръгна да спира в бокса, но обърка спирачката с газта от което се разнесе мощен вик от едно от момчетата "Пайййй сеее ... бегайййй" последвано от силен трясък в кротко стоящите в очакване картове Беше много учудено момето


    Но всичко свърши добре и без проблеми та бързо се поокопити. Каза едно мощно "Айййй сиктир бе ...." и се изнесе от карта


    Та това е общо взето .. а сега микрофона е ваш!
    Георги Танев (0+)
    Land Rover Discovery 1 300 TDi
    Land Rover Club Bulgaria
    0887 930 238, 0878 797 768

  • #2
    От: И аз като Димо!

    Деня разбира се не свърши с това. За награда пишман фотографа навъртя 50тина обиколки .....


    И на края бях много .... така ....
    Георги Танев (0+)
    Land Rover Discovery 1 300 TDi
    Land Rover Club Bulgaria
    0887 930 238, 0878 797 768

    Коментар


    • #3
      От: И аз като Димо!

      60 прегледа на темата и нито еди съвет или критика ....
      Георги Танев (0+)
      Land Rover Discovery 1 300 TDi
      Land Rover Club Bulgaria
      0887 930 238, 0878 797 768

      Коментар


      • #4
        От: И аз като Димо!

        Те профитата не си дават занаята така лесно, крият си тактиките и техниките..
        На мен кадрите ми харесват, но за да се засили ефекта на една такава снимка, то трябва да се покаже, че обекта се движи.
        Това става когато обекта ти е на фокус а фона отзад е размазан...
        Следващият път опитай така и да видим как ще се получи.

        Пример от нета.


        Ако пък си на ти с английския ето ти един страхотен урок.
        Последно редактирано от Chinela; 29-03-11, 14:35.

        Коментар


        • #5
          От: И аз като Димо!

          Амиии, Жоро, не те е срам. Начи ем знаеш че мога да снимам, ем че обичам високите скорости и за капак да не се обадиш. Ни тъ и срам шъ знаиш
          И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

          Коментар


          • #6
            От: И аз като Димо!

            Спам: Жоре, имат ли картове XXXXL? Много ми се ще да се пробвам!

            П.П. Инак снимките ми харесват, особено на катастрофиралото моме.
            Последно редактирано от edoors; 29-03-11, 17:38.
            edoors.bg- Джаджи за врати и врати

            Коментар


            • #7
              От: И аз като Димо!

              Чинел благодаря за линка и за идеята. Не знам, защо не съм пробвал това. Само да спре дъжда и пак ще пробвам.
              Георги Танев (0+)
              Land Rover Discovery 1 300 TDi
              Land Rover Club Bulgaria
              0887 930 238, 0878 797 768

              Коментар


              • #8
                От: И аз като Димо!

                Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                Амиии, Жоро, не те е срам. Начи ем знаеш че мога да снимам, ем че обичам високите скорости и за капак да не се обадиш. Ни тъ и срам шъ знаиш
                Петьо целия уикенд ми беше супер инпулсивен. В петък решихме в 20.30 да ходим на вилата с джипката и 22.30 бях от татък Петрохан. В събота през планината та над Своге в село Желен. А в неделя ми дойде ей така от изневиделица и право на пистата. Следващия път ще се обадя ... ти не само можеш да снимаш .... и някой урок на фотосопата ще ми дадеш, че хич ме няма с него. Аз пък ще ти дам бира
                Георги Танев (0+)
                Land Rover Discovery 1 300 TDi
                Land Rover Club Bulgaria
                0887 930 238, 0878 797 768

                Коментар


                • #9
                  От: И аз като Димо!

                  http://en.wikipedia.org/wiki/Panning_%28camera%29
                  И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                  Коментар


                  • #10
                    От: И аз като Димо!

                    Първоначално публикуван от edoors Преглед на мнение
                    Спам: Жоре, имат картове XXXXL? Много ми се ще да се пробвам!

                    П.П. Инак снимките ми харесват, особено на катастрофиралото моме.
                    Егени и на теб като на Петьо .. ще се обадя следващия път пък на място ще видим за карт. Аз се побирам спокойно, а имаше бая по-едри момчета от мен. Иначе пистата е доста бърза и става за кеф.
                    Георги Танев (0+)
                    Land Rover Discovery 1 300 TDi
                    Land Rover Club Bulgaria
                    0887 930 238, 0878 797 768

                    Коментар


                    • #11
                      От: И аз като Димо!

                      Ами Жоро, получило ти се е. По-добре от моите опити за спортна фотография

                      Не, че мога да давам акъл ... ама да си кажа какво аз виждам
                      Харесват ми повече първите, на които гледната ти точка е ниска - на нивото на картинга.
                      Каската с дефокуса си е станала, но бих пробвал подобен кадър със "състезател". Т.е. силен дефокус и картинга на преден план.
                      А техниката с движение на камерата (следене на обекта) съм я пробвал, но резултатите ми са незадоволителни...
                      Иначе май това е начина за подобни "статични" спортове. За да се предаде скоростта - онова, за което Чинела и turtey говорят.
                      Замразяването на обекта сякаш е по-подходящо при спорт, в който има по-ясно движение, примерно мотокрос (вдигнати гуми, летежи, пръски кал, вода, пясък ...)
                      Трябва дълъг и светъл обектив.
                      Иначе и аз продължавам с опитите
                      Последно редактирано от Димо; 03-04-11, 10:31. Причина: правопис
                      ______2
                      Е = MZ

                      Коментар


                      • #12
                        От: И аз като Димо!

                        Димо благодаря и на теб. Ще пробвам пак и ще пусна тук. Иначе аз бая тестове трябва да направя, че да стигна твойте тестове
                        Георги Танев (0+)
                        Land Rover Discovery 1 300 TDi
                        Land Rover Club Bulgaria
                        0887 930 238, 0878 797 768

                        Коментар


                        • #13
                          От: И аз като Димо!

                          Аз съм последния човек който трябва да дава акъл, та ще кажа какво аз съм забелязъл при снимането на "бързи" спортове. Има според мен няколко основни положения които задължително трябва да се спазват при снимането на спорт, на първо място-мястото от което се снима. Много внимателно трябва да се избере такава позиция, която хем да е удобна за снимащия, хем да позволява хващането на добри моменти. На рали България например докато минават бързите момчета бяхме застанали от вътрешната страна на завоя, но отгоре:
                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:022885355-big.jpg
Прегледи:1
Размер:87.9 КБ
ID:5265416
                          Естественно това не дава добра позиция за снимане, колите минаваха доста бързо и не можех да ги следя със следящия фокус до момента в който реша да заснема. Това е може би най-добрата снимка от тази позиция, повечето са или крайно размазани или отрязани.
                          Второто много важно нещо за предаване на движение има няколко техники:
                          1.Заснемане с такава скорост(бърза) че "обекта" е замразен, целият е на фокус, може и задния фон да е на фокус, хубаво е ако обекта е във въздуха, или има нещо което показва че той се движи, както каза Димо.
                          2.Заснемане с такава скорост, че обекта да бъде на фокус, но задният фон или бързо движещите части от обекта са размазани(гумите най-често) за подобни снимка обаче трябва да се застане отстрани, примерно от външната страна на завоя.
                          3.Заснемане с такава скорост, че обекта е разфокусиран, а задният фон е силно размазан, преди такива снимки директно ги триех, но когато започнах да разглеждам по-активно фотографии на "батковци" взеха да ми харесват подобни снимки и си ги пазя(всъщност аз съм като плюшкин всичко си пазя )
                          Тази снимка например всеки път тръгвам да я трия, но не знам защо нещо ми харесва, може би заради ефекта който се е получил с бикчето на редбула, не знам:
                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:022885358-big.jpg
Прегледи:1
Размер:58.3 КБ
ID:5265417
                          Пак една снимка от същата позиция леко размазан заден фон, размазани джанти, но като цяло не е готина снимка:
                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:022885360-big.jpg
Прегледи:1
Размер:110.5 КБ
ID:5265419На нея се вижда и нещо друго-да се оставя винаги пространство пред посоката на движение, освен когато се снима фронтално или обекта запълва целият кадър.
                          Една снимка от същият завой, но вече от позиция долу от външната страна на завоя- размазан заден фон, движение на джантите, а в същото време се е получил много добър фокус на шофьора:
                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:022885374-big.jpg
Прегледи:1
Размер:104.2 КБ
ID:5265420Натиснете снимката за да я уголемите

Име:022885407-big.jpg
Прегледи:1
Размер:114.9 КБ
ID:5265421На тази също, само че колата се е размазала, имам поредица от 3 снимки, на следващата колата е с много добър фокус, шофьорката също, но съм изрязал задната броня
                          Една снимка която съвсем спокойно мога да направя и а паркирала кола, по никакъв начин не може да се разбере, че колата е в движение(е аке се загледа човек малко повече...)
                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:022885409-big.jpg
Прегледи:1
Размер:141.1 КБ
ID:5265425
                          Снимах и на състезанието в Стара Загора, беше ужасно трудно първо беше много светло(състезанието започна към 12-13:00)второ зградата на заден фон много ми бъркаше фокуса, а и публиката не беше от най-благораположените към снимащия никой не ме е набил че го ръгам за по-добра позиция, но и не се отрдъпваха за да ми отворят място
                          Тази снимка е готина, в началото снимах с 18-55, а след това смених с 55-200 и двата обектива си имат плюсове и недостатъци, аз се опитах да използвам плюсовете и на двата докато снимах:
                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:022885422-big.jpg
Прегледи:1
Размер:130.8 КБ
ID:5265429
                          Много важно нещо е снимащия винаги да е готов да заснеме интересна снимка, да следи не само състезанието, но и публиката емоции които се четат по лицата много готино допълват кадъра:
                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:022885456-big.jpg
Прегледи:1
Размер:172.9 КБ
ID:5265431Тук австрийката излезе в пълно бойно ендуро снаражение пеша срещу брат си...и го би, беше страхотно шоу за публиката
                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:022885463-big.jpg
Прегледи:1
Размер:133.2 КБ
ID:5265432
                          След като сложих "дългия" реших че така и така близките снимки няма да излезят реших да се опитвам да хвана емоцията по лицата на кращите:
                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:022885468-big.jpg
Прегледи:1
Размер:92.9 КБ
ID:5265433Натиснете снимката за да я уголемите

Име:022885476-big.jpg
Прегледи:1
Размер:85.2 КБ
ID:5265434Концетрацията на Марти много ме кефи
                          Освен всичко друго дългия обектив много готино размазва задния фон:
                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:022885477-big.jpg
Прегледи:1
Размер:102.7 КБ
ID:5265435Натиснете снимката за да я уголемите

Име:022885479-big.jpg
Прегледи:1
Размер:77.7 КБ
ID:5265436Концетрацията и на Ади
                          А да хубаво е да се обръща човек от време на време и към пуликата, може да хване много интересни емоци, и да завърже интересни запознанства покрай снимките
                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:022885480-big.jpg
Прегледи:1
Размер:88.5 КБ
ID:5265437А може и някой приятел да се хване в бързинатаНатиснете снимката за да я уголемите

Име:022885536-big.jpg
Прегледи:1
Размер:81.7 КБ
ID:5265439
                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:022885481-big.jpg
Прегледи:1
Размер:138.5 КБ
ID:5265438Трите големи
                          Емоциите покрай награждаването също са интересни:
                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:022885537-big.jpg
Прегледи:1
Размер:109.5 КБ
ID:5265440Натиснете снимката за да я уголемите

Име:022885538-big.jpg
Прегледи:1
Размер:137.1 КБ
ID:5265441
                          Нали разбрахте за публиката Натиснете снимката за да я уголемите

Име:022885482-big.jpg
Прегледи:1
Размер:85.7 КБ
ID:5265442
                          Много важен и задният фон, както казах на състезанието в Ст.Загора фона беше доста кофти, но снимането на зимни спортове е още по-голямо предизвикателство
                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:022885543-big.jpg
Прегледи:1
Размер:113.0 КБ
ID:5265443Емоцията на лицето на състезателя докато кара...найс а?
                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:022885544-big.jpg
Прегледи:1
Размер:149.0 КБ
ID:5265444
                          Една снимка която много си обичам, не е спазено правилото с въздух пред състезателя, но може да се изреже и да запълни цял кадър, но останалият във въздуха сняг, като следа на кола много ми харесва
                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:022885545-big.jpg
Прегледи:1
Размер:129.9 КБ
ID:5265445
                          Тази пък не е нищо особенно, но направо човек очаква момента на обръщането на ските, а и концентрираният поглед на скиора в следващия кол(който също се вижда)
                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:022885546-big.jpg
Прегледи:1
Размер:153.6 КБ
ID:5265446
                          Хубаво е всички части от състезателя и неговото оборудване да са видими на снимката, но тази пък е станала добре, независимо от изрязаната щека:
                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:022885548-big.jpg
Прегледи:1
Размер:105.0 КБ
ID:5265447
                          Няма скиор който да иска да има подобни снимки, еле пък на световно
                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:022885588-big.jpg
Прегледи:1
Размер:150.0 КБ
ID:5265448

                          Коментар


                          • #14
                            От: И аз като Димо!

                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:022885589-big.jpg
Прегледи:1
Размер:125.9 КБ
ID:5265450Натиснете снимката за да я уголемите

Име:022885590-big.jpg
Прегледи:2
Размер:77.0 КБ
ID:5265451
                            Винаги трябва да се стои на щрек, за да не се изпусне момент като този:
                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:022885591-big.jpg
Прегледи:2
Размер:117.7 КБ
ID:5265452Или този:Натиснете снимката за да я уголемите

Име:022885592-big.jpg
Прегледи:1
Размер:140.5 КБ
ID:5265453
                            Много готин ефект се получава с дефокус на препятствието и фокус на състезателя:
                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:022885474-big.jpg
Прегледи:1
Размер:98.9 КБ
ID:5265454
                            Или обратното:
                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:022885475-big.jpg
Прегледи:1
Размер:110.1 КБ
ID:5265455
                            При снимките отстрани може да се вземе фокус от мястото което искаме да снимаме и след като обекта набилижи да се премести фокуса върху него(като през цялото време се седи да на натиснат полуспусък) така по-бързо фокусира апарата. Друго нещо е да се симулира движнието на минаване на обекта-застава се в стабилна позиция и се завърта тялото задно с апарата от момента на прихващане малко след момента на заснемане така по-лесно се изчиства фокуса върху обекта.
                            Много от нещата съм научил от гледане на снимки на хора от този форум, или разговарял със самте тях за начина на заснемане, благодаря на Димо за бързите уроци които ми провежда всеки път когато го разпитвам!

                            Коментар


                            • #15
                              От: И аз като Димо!

                              И аз благодаря на теб за обясненията придружени със снимки. Може ли само да попитам, какво е тялото с което снимаш? За обективите вече разбрах.
                              Георги Танев (0+)
                              Land Rover Discovery 1 300 TDi
                              Land Rover Club Bulgaria
                              0887 930 238, 0878 797 768

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X