Обява

Свий
Няма добавени обяви.

НЕПАЛ - един месец не стига ...

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • НЕПАЛ - един месец не стига ...

    Здравейте,
    поради голямото ми желание да опитам да летя на различни места, а и основно поради огромното желание на половинката ми да отиде на най-отдалеченото място на света, решихме да "прескочим" до братски Непал.
    Но, за да стигнем до там трябва да минем през Истанбул. Полета ни беше от летище "САБИХА Гьокджен"- на името на първата жена пилот от Турция. Доколкото разбрах това летище е построено само и единствено за новата писта на Формула 1. В България може само да мечтаем за такова летище.



    След нощния полет, кацнахме рано в Шарджа - Обединените Арабски Емирства - мъгливо...



    Излетяхме и от Шарджа и вече наближаваме нашата цел -Катманду











    След като кацнахме, трябваше бързо да си платим визите (40$ на човек за месец) и да оправим документацията, за да можем да си хванем автобуса до Покхара. Решихме първо да отидем там и на връщане да останем да разгледаме Катманду. Навсякъде имаше транспаранти за 2011 година-годината на туризма. Правителството се стреми да бъдат привлечени 1 000 000 туристи, миналата година са успели да посетят страната "само" 500 000 Но макар да има такъв наплив от туристи почти нищо не е направено за инфраструктурата и облекчаването на потока от хора. Като цяло на белите туристи се гледа като на касички с пари - хора на които парите трябва да се вземат. Даже и малките деца като видят чужденец минимум искат сладкиши, а други директно пари.
    След летището си взехме такси след около 30 минути пазарлък, за да стигнем до туристическата автогара... влязохме в микробусчето и тръгнахме. Това е една от главните артерии на Катманду:







    Пристигнахме вечерта късно в Покхара. Само за информация - Катманду-Покхара е около 150 километра - с микробуса пътувахме около 8 часа. Единствената алтернатива на микробуса е самолет от вътрешните линии, но цената е около 70$ на човек. За микробуса платихме 1000 рупий или около 12 долара за двамата (курса е еднакъв за цялата страна и е около 95 рупи за 1$), но пък изживяването никога няма да избледнее в съзанието ни.
    На следващия ден се разходихме по туристическата им улица - това е единствената улица в Непал на която има почти всякаква храна и напитки, почти навсякъде има безжичен интернет и всяко заведение има дизел генератор. Последното е от огромно значение защото в цял Непал има режим на тока 3:6 или 3 часа има, 6 няма ток. Доколкото разбрах причината била брутален договор с Индия- Индия инвестира за изграждането на ВЕЦ, но с изискването за количество ток което да се изнася към нея. В крайна сметка около 90% от произвеждания ток заминава за Индия...?!?



    Попаднахме и на интересни машини



    Видяхме и градския транспорт



    Брахме цветенца



    И попаднахме на оазис - веднъж седмично се приготвя, в ресторант "Мая Деви", барбекю от месо на як с гарнитура салата... Бирата няма да я коментирам беше превъзходна.



    Имаше интересни превозни средства - Махиндра. Хубаво джипче, но направено малко аланкат хихи както казваше един познат. Като застанете по средата на рамата и се усеща как последната се огъва...



    Имаше и една двойка датчани на разходка от Европа









    А това тук са символи за щастие и благополучие:



    Всички знаят, че кравите са свещенни. В целия град си припкат животинки и хапват каквото намерят - в случая кашони. Това за тях си е направо концентрирана храна





    Навсякъде се карат мотори, а този ми направи голямо впечатление- ROYAL ENFIELD. Изглежда ретро и си е ретро и декомпресорче си има. Оказа се, че Индия е купила лиценза за производството му (модела и технологията е около 1960 година) и ги произвежда сериино. Исках да си купя там, но се оказа че евнтулания внос е много труден. Иначе цената там е около 900евро за запазен и около 2200 евро за чисто нов. В Европа същите модели започват от около 1800 лири.... но мноого ми харесаха и обмислям покупка





    Беше станало вече 14 Февруари и решихме да отидем на разходка с лодка. По пътя се загледах в следното - това са помпените станциики на хотелите на туристическата улица. Всеки хотел си припомпва вода от езерото до големи черни варели на покрива, където слънцето върши останалата работа по затоплянето и.



    В средата на езерото Фева има малко островче-храм.





















    Изглед към Покхара.













    Най-накрая времето стана подходящо и се разходих из района по въздух. Това е едно от ребрата към Хималайската верига. По-конкретно връх Мачапучре. От едната му страна е Анапурна юг а от другата Анапурна 2.







    За съжаление или пък за щастие кацнах на едно по-отдалечено място до най-голямата река в района -Сети ривър. Реката е издълбала каньон със стени от около 40 метра. За да стигна до най-близкия път където можеше да хвана такси се наложи да вървя около 2 часа и 40 минути.















    А аз докато съм летял в хотела ни имало празненство - Сватба. В същност сватбата беше започнала предния ден, но не приличаше на такава и през втория ден се разбра какво празнуват.































    След няколко дена решихме да отидем до най-известното място в Непал - Лумбини. Или родното място на Буда. Сутринта рано се качихме на автобуса и тъй като знаехме че разстоянието е около 160км се бяхме подготвили за дълъг път. Но го минахме по-бързо - само за 7 часа. Имаше и интересни моменти свързани с маниера на хранене на индииците, къде си бършат ръцете след като са яли с тях и защо не ползват гел за коса ...Последното апарата ми отказа да го снима









    Имаше и познати марки, мигачите са без значение там. Важното е да имаш колкото се може по силен клаксон.





    В това джипче успяхме да се натъпчем 11 човека с шофьора



    Лумбини представлява малко населено място, като до него се намира Парк Лумбини. В момента парка е под егидата на Юнеско. В парка Юнеско, неправителствени организации и религиозни организации наливат пари за поддържане и разширяване му. В парка всяка страна която изповядва Будизъм има храм и манастир, който е построила и се грижи за него и прилежащата му площ земя. Голямо беше учуването ми като разбрах, че манастири имат Франция, Германия и Русия

































    Край на Първа част
    Land Rover Defender 110SW 300tdi

  • #2
    От: НЕПАЛ - един месец не стига ...

    Чудесен разказ и красиви снимки!Благодаря!
    Чакам продължението!
    0осем9осем7шест0осем7едно
    Миро

    Коментар


    • #3
      От: НЕПАЛ - един месец не стига ...

      Страхотно изживяване е било! Благодаря за разказа и снимките!

      Коментар


      • #4
        От: НЕПАЛ - един месец не стига ...

        Превъзходно !
        Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

        Коментар


        • #5
          От: НЕПАЛ - един месец не стига ...

          Втора част


          След Лумбини се прибрахме в Покхара. И какво беше паркирано пред хотелската ни стая. Една красавица. Между другото там офроуд е ежедневното придвижване. Извън Катманду асфалтираните пътища не са в много добро състояние. Извън тях всичко е офф. Тук осъзнах колко до някъде е безсмислено цялото наше напъване за лифтове, брони и прочее глупости. За реалността в Непал най-важното е якия дизелов двигател, нормалното ресорно окачване, колата да не е широка и гумите да са с максимално дебел протектор - камъните са много остри.





          Венета много настояваше да бъде повозена на моторетка и въпреки моите увещавания, че не съм карал мотор от 6 години (пък и тогава колко съм го карал) трябваше да вземем под наем. Интересното е, че никои не пита за книжка-парите са важни. Като се качихме беше доста стресово защото движението е обратно, а и като прибавим почти пълната липса на правила при изпреварване...но накрая с помоща на клаксона се оправих. Сега в Бг ако опитам да карам може да започна и аз с клаксона хаха









          След Лумбини починахме малко 4-5 дена и решихме да отидем на трекинг. И тъй като аз се дърпах колкото можах накрая кандисахме на "лека" 4 дневна разходка до към 3200 метра- Трекът към Пуун Хил. И тръгнахме:



















          Тук спахме. Това са така наречените лоджи. Плаща се наема на стаята с условиято да се яде при собственика на лоджата. Ако се отиде другаде има наказателна такса.













          Ето след брутално катерене на стъпала пристигаме почти до най-високата точка на трека. Интересното в Хималайте е, че навсякъде са направени такива стълбища. Колко много тежка работа е свършена...



          Поглед от стаята ни



          На сутринта



          Изглед към Анапурна Юг от 3100метра







          Ето го връх Мачапучре















































          След като се върнахме от трека се забеляза веднага разликата в манталитета на хората от планината и тези в града... Колкото по на север се отива толкова лошото влияние на Индия намалява. А най-открояващи се като манталитет и поведение са бежанците от Тибет. Изключително интелигентни и спокойни хора- наистина друга култура и възприятие на заобикалящия ги свят.

          Изглед към Мачапучре (6897м) от хотела ни в Покхара. В този ден решихме да опитаме една моя мечта - да се опитам да стигна до стената на върха с летене. В същия ден както може би сте чули след мен летя друг Българин който се приземи след инцидент в планината и 5 дена беше в неизвестност. Разгледайте снимките внимателно- мащаба лъже.





          Изглед към Грийн Уол-дясното ребро към Мачапучре.





          Долината между двете ребра е приютила Сети ривър.



          Сминка от около 3000 метра. Вижда се каньона на Сети ривър. Бялата дъга е тандемния парапланер на който се вози половинката След този момент тя ме обвини, че това ми е отмъщението заради трека. Тука температурата е все още добра -около 0 градуса. Долу е 28



          Реброто на Крушон



          От тука започва Крушон. На това място може да се кацне. Идеята беше да се кацне тук и на следващия ден да излетим да да стигнем до планината. Разстоянието от тук до стената на Мачапучаре е около 2 часа летене, но поради специфичните условия трябва да се лети натам рано сутрин. След това термиките са супер силни и опасни. Снимката е ок около 4000 метра. На бежавата пощадка има синя къщичка на около 3400 метра. За да си представите какво представлява термика в Хималайте - тук на снимката "въртях" термика 8 м/с или близо с 30км/ч съм се движел вертикално нагоре



          От този момент решихме да се прибираме. Приятеката ми премръзна- температурата беше вече -7 градуса, а аз както бях с 2 якета едновременно също понамръзнах. Задното ребро на Крушон е мястото къде се е приземил Камен - изчезналия намерен българин.



          Поглед към Покхара. Малкото хълмче напред е мястото от което излетяхме и е около 900 метра високо от терена.



          Това е скреж.



          Изглед към езерото Фева. Вижда се островчето и бялата ступа на хълма в дясно.





          Вечерта бяхме свидетели на интересен техен празник. Бяха ни предупредили да не си купуваме нищо от улицата, защото имало голяма вероятност всичко да е друсано. ... в смисъл да има сложен хашиш. Много от белите туристи се бяха почерпили яко. Тарифата неофициално е едно кило ракия за 400 грама хашиш. Празнуваше се и със захарна тръстика. Много интересно- нагряваха я в огъня и след като се удари в земята гърмеше като бомбичка. А колко беше вкусна прегорялата тръстика...



























          Постояхме още малко в Покхара и беше време вече да се прибираме. Камен вече беше намерен в добро състояние, жив и здрав. Предишния ден ни се разкри красивата гледка към Мачапучре. Долу в ляво се вижда Коршон( предните снимк и от въздуха) а в дясно Грийн Уол и Анапурна 2.



          Туристическата автогара Покхара. И тръгваме към Читуан- националния парк на Непал



          Пътя пак беше около 6-7 часа... нищо по различно от предния път. Вече започнахме да свикваме
          Посреща ни нещо познато И веднага след това се отправяме на лека разходка и след нея да наблюдаваме залеза.


















          На следващия ден рано сутринта се отправяме към разходката с кану по реката деляща ни със защитената местност. По време на монархията в Непал тоест преди 6 години. Този парк се е водил ловна резиденция на краля на Непал.
          Изпращат ни две емблематични возила.















          Край на Втора част.
          Land Rover Defender 110SW 300tdi

          Коментар


          • #6
            От: НЕПАЛ - един месец не стига ...

            Трета част.

            Разходката ни продължи в центъра за размножаване на слончета, където ни показаха изключително рядкото явление- слончета близнаци.











            На връщане от центъра видяхме традиционите къщи където наистина живеят някои от местните.













            А някои неща си растяха спокойно навън и козите се хренеха спокойно. Даже съмнително спокойно ..



            Провеждаше се и традиционното къпане на слончета, което в същност е забранено тъй като преди месец при къпането е загинал турист смазан случайно от слон. Но парите са по-важни и нищо не може да спре местните.



            А слончетата са много любопитни и си ми харесаха минералната вода.



            На следващия ден имаше организирана разходка със слонове в джунглата. Дивите животни никак не се притесняваха от нас като сме качени на слона отгоре. Не сме ли върху него бягат. изглежда ни възприемат като част от него.



















            Видяхме паун.... а трябваше да видим носорог, но не би.











            Вечерта имаше културна програма. Жалко, че нямаше как да направя запис на ударните инструменти. Наистина беше забележително.









            На следващата сутрин трябваше да си заминаваме вече и да потегляме към Катманду. Но преди заминаване имахме пак разходка а bird watching. Казахме си .... какво има да гледаме, но всъщност имаше. Носорогът се появи изведнъж пред нас. Оградата беше никаква и свършваше след 4 метра.







            Снимахме се за спомен в градината на хотела и тръгнахме.



            По време на посещението ни в Лумбини се бяхме запознали с едни пътуващи Австрийки. Тези същите Австрийки ни бяха препоръчали да отседнем не на традиционното за туристите място Тамел, а до един Будистки храм Ступа или Буданат ступа. Послушахме ги, района се оказа изключително чист и приветлив. След като се настанихме в хотела, решихме да направим обиколка на някой от по важните забележитености в Катманду. Знаехме, че може да си наемем такси за обиколката. Разбира се цените започнаха от 20$, но накрая се спазархме след 30 минута пазарлък за 1200 рупи. Това включваше придвижването от точка на точка и чакането докато се разходим из конкретната забележителност.
            Трябва да не се забравя момента с пазарлъка- иначе цените са безобразни. Даже и за минералната вода трябва да се пазари човек. Харесахме едно яке за Венета. Един приятел искаше да купи две. Цената започна от 4000 рупи или 80 лева за бройка и след час и 40 минути стигнахме до консенсус за 1500 рупи или 30 лева. Търговец щом ви види да поглеждате нещо се спуска и това нещо ви се прелага докато не си го купите. Един даже тръгна след нас и вървя с едно яке 300 метра, но ..... без резултат.

            Тук сме на първата точка от разходката - Пашупатинат. Първите си снимки ги направихме в постройка, която се оказа в последствие нещо като център за социално подпомагане на възрастни хора, където те дочакваха последните си дни. От вътре приличаше на храм и хора не се виждаха никъде. На излизане видяхме табели, които описваха мястото.





            След това излязохме и искахме да продълим към храмовете, но навсякъде ни спираха и ни искаха, уж държавни служители, някаква невероятна такса за там от около 500 рупи на човек или общо 10$, което си е половин средна месечна заплата за Непал. Инача всички около нас минаваха без да плащат, но бял появи ли се му се искаше такса. Най-странното е че нямаше портал или нещо- един площад и като се види турист и се отива да му се иска такса. В крайна сметка се отказахме и решихме да се поразходим и случайно влязохме на това място където перяха жени. Мястото приличаше повече на канал за мръсна вода и отпадъци. Но се оказа друго...



            Имаше и някакви огньове, но като се загледахме хората не горяха само дърва. Оказа се, че сме влезли без да искаме с опечалените на тяхната процесия по кремиране. Както в последствие научихме кремирането не е евтино "удоволствие". В Непал колкото по-богат е един човек толкова повече дърва ще има за кремирането му. Съответно колкото е по беден толкова по-малко. Поради тази причина телата се кремират колкото дърва има и след това всичко се пуска в реката. В градовете има определени места, докато в планините тези церемонии се правят покрай бреговете на реките.







            След Пашупатинат тръгнахме към Суайбуданат или Храма на Маймуните. Храма се намира на едно от големите възвишения в Катманду и от храма в чисто време се вижда идеално. Когато бяхме ние смогът беше замъглил всичко.



























            След храма на маймуните тръгнахме към последната точка от разходката или Дурбар Скуер. Това място представлява площад със съсредоточени множество храмове, монументи, както и двореца на известната преродена кралица Кумари.
            Още със стъпването си на това място идват безкраен брой хора желаещи да ви станат водачи. Много е трудно да ги убедите, че не ви трябват услугите им.









            Монумент на Байрав- разрушителната страна на Шива. Разказват, че на това място са водили хора да се кълнат в истината на думите си.







            На това място снимах от близо следния храм (или както обясняваха на чужденците -храма на Кама Сутра). Един "водач" предлагаше упорито на приятелката ми да и обясни какво било значението на фогурките на колоните... аз му предложих аз да му стана водач и да му разкрия и други значения... той отказа, но след 10 минути се върна пак...













            Това е двореца на Кумари - преродената кралица. В момента е на 5 годинки доколкото разбрах и не излиза от двореца си.













            След Дърбар Скуер решихме да се приберем пеша, за което шофьорът на таксито ни обяви за ненормални и с невярващ поглед ни изпрати. Наистина имаше и хубави и грозни моменти от прибирането, но е хубаво да опознаеш града.
            Тук снимахме техните типични пържени тестени изделия. Не опитахме... прахоляка е невъобразим, а храната е непокрита. По принцип за Непал както и Индия има някоко правила за храната- не се купува нищо, което не може да се бели - за плодове, не се яде нищо, което не сте видели как се приготвя- за улицата. В Покхара имаше доста хора с които говорихме, имаше и други Българи, които работят там и всички казваха едно и също... не е важно какво ядеш, а колко време ще те държи после...

            А ето мястото до което спахме - Буданат Ступа.







            На следващия ден летяхме за България. Поглед от високо към Катманду.





            Поглед над Пакистан





            И пак Шарджа.







            Последно редактирано от SIMOCOREX; 27-03-11, 16:17.
            Land Rover Defender 110SW 300tdi

            Коментар


            • #7
              От: НЕПАЛ - един месец не стига ...

              Здрасти Симо,
              Владо от Пазарджик съм. Поразгледал си Непал. Готино! Има още много, какво да се види, научи и почувства там. Но така се започва. Румбата ли те вози на тандем, или Милен? И Андро е там.
              Не си купувай братко индииски Енфилд, защото ще береш мноооого ядове с тая моторетка. Виж англииският Енфилд е друга работа. За това са им различни цените. Има много голяма разлика в качеството на това, което е произведено от индиец и от англичанин.
              Последно редактирано от ВладиЧ; 27-03-11, 16:59.
              Празен път с планини на хоризонта, бензин в резервоара и километри... Десетки, стотици и хиляди километри, които гумите жадно да захапват и да претворяват в емоции...
              Златомир Попов - Forry

              Коментар


              • #8
                От: НЕПАЛ - един месец не стига ...

                Прекрасно пътешествие! Благодаря за споделянето.

                Коментар


                • #9
                  От: НЕПАЛ - един месец не стига ...

                  Страхотно ! Благодаря за споделеното

                  Коментар


                  • #10
                    От: НЕПАЛ - един месец не стига ...

                    Здравей Владич,
                    определено има какво още да се види, за това и темата съм я кръстил така... един месец не стига А за возенето, Венета се вози с Милен , аз се возих сам себе си :Р хихии Определено там крилото има значение и колкото е по-спокойно, толкова по-добре
                    Охх това с Енфийлда... усещам, че си прав-при оглед на място си се виждат разликите.Определено ще е от Англия, но и там има много Индийски. Ще се допитам до теб като стане време
                    Поздрави
                    Land Rover Defender 110SW 300tdi

                    Коментар


                    • #11
                      От: НЕПАЛ - един месец не стига ...

                      Много готино преживяване!
                      M.P.

                      Коментар


                      • #12
                        От: НЕПАЛ - един месец не стига ...

                        Много интересна дестинация. Благодаря за споделеното!
                        ДНЕВНИКЪТ НА СТАС
                        СВЕТЪТ НА МАИТЕ. ГВАТЕМАЛА, БЕЛИЗ И ХОНДУРАС

                        Коментар


                        • #13
                          От: НЕПАЛ - един месец не стига ...

                          Страхотно ! Благодаря
                          878511557

                          Коментар


                          • #14
                            От: НЕПАЛ - един месец не стига ...

                            Благодаря за споделянето!

                            Коментар


                            • #15
                              От: НЕПАЛ - един месец не стига ...

                              Благодаря.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X