Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Страх от дълбокото. Или как да се преборим!

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Страх от дълбокото. Или как да се преборим!

    Еее страхотно наистина, и аз ви благодаря.Като гледам такива снимки и кадри винаги ми хваща малко яд, че ме е шубе от дълбокото и немога да го видя това нещо на живо.
    Поздрави
    Не е важно какво караш, а как го караш !

  • #2
    От: Малко снимки от зимно сафари до Сен Джонс

    Първоначално публикуван от ИВАН - ЕТРОПОЛЕ Преглед на мнение
    Еее страхотно наистина, и аз ви благодаря.Като гледам такива снимки и кадри винаги ми хваща малко яд, че ме е шубе от дълбокото и немога да го видя това нещо на живо.
    Поздрави
    "Когато човек се стреми към свободата, трябва да има преди всичко смелост да се изправи пред страховете си, които не са нищо друго освен, граници, които сами си поставяме."

    Когато бях малък, плувайки на повърхността на морето чувствах страшен дискомфорт когато имаше камъни под мен. Едни такива тъмни петна, с водорасли по тях...не беше като да плуваш над чистия пясък по който се отразяват слънчевите лъчи! Сега харча луди пари и прахосвам време, да се вра колкото се може по на тъмно и дълбоко, около камъни, кораби и няма по-скучно място в морето от пустия му пясък ... па да не говорим за професията!
    Та Иване, като гледаш тези снимки, ще те питам "Не можеш или не искаш?"...и пак като ги гледаш, няма ли основателна причина да преодолееш притесненията си (не бих ги нарекъл страхове)? )))) А и такива красоти не се виждат на много дълбоко. Две от най-красивите места на които съм гмуркал са в България с максимална дълбочина 5 метра !
    Approximately 29% of the Earth is land,the rest is ours...

    Коментар


    • #3
      От: Малко снимки от зимно сафари до Сен Джонс

      Абеее май - като се позамисля не искам то и аз като теб като малък, не че ме е страх ами ми е гадно от "мътната" вода и водорасли и т.н.Аз плувам,не съм кой знае колко добър но мога,ама пусто освен в басейн и на чистия морски бряг другаде не влизам.
      НО! с някой някога може би - дааа бих опитал.
      Поздрави Иван.
      Не е важно какво караш, а как го караш !

      Коментар


      • #4
        От: Малко снимки от зимно сафари до Сен Джонс

        Супер, ти си човекЪт . Всяко обучение започва в басейн, за да опознаеш екипировката и да се поотпуснеш. След което малка дълбочина, по-голяма и по-голяма. Един от най-големите митове е, че водолазите са и добри плувци...ТЦ! Но щом ти е интересно, след първото потапяне ще питаш за още .
        Поздрави!
        Последно редактирано от Pacific; 23-03-11, 09:30.
        Approximately 29% of the Earth is land,the rest is ours...

        Коментар


        • #5
          От: Малко снимки от зимно сафари до Сен Джонс

          Ей го де е юни месец. Давай да те лекуваме. Нямаш и бегла представа от какво се лишаваш.
          LR Discovery I, 300 TDI+Grigri+велосипед и кънки+Nitrox+Icom ID-51

          Коментар


          • #6
            От: Страх от дълбокото. Или как да се преборим!

            Някъде из Нета:

            Признайте пред себе си, че се страхувате
            Няма нищо лошо в това да се страхуваш от дълбоките води. Дайте си време, за да го приемете, и спрете да се срамувате

            Помислете за най-лошото нещо, което може да ви се случи.
            Звучи странно? Но не е. Шансовете на дълбокия звяр „вода“да дойде и да ви изяде наистина не са реалистични. Минете през страховете си в главата, и след това помогнете на мозъка си да ги рационализира.
            Акули? Повечето атаки на акули са в плитки води, а вие имате по-голям шанс да умрете от пчелно ужилване от колкото от акула.
            Октопод? Те нападат животни в размер на юмрук, а не хора, и като цяло са много нежни създания.

            След като разберете, че повечето от нещата, от които се страхувате са измислени или са просто животни, които се опитват да оцелеят , ще ви бъде много по-трудно да се страхувате.
            Опитайте се да навлизате от плитки към дълбоки води и анализирайте комфорта си и чувствата си. Когато стигнете по-дълбоко, се концентрирайте върху това как вашите чувства влияят на комфорта ви във водата. На този етап е важно до вас да има приятел, който да ви насочва и помага.

            От тук нататък трябва само да натискате повече и повече.
            Не е сигурно, че водата ще ви стане втори дом, но поне ще можете да се забавлявате с приятели по време на гмуркането.

            Не се опитвайте да преборите страха си като скочите по средата на дълбоко езеро. Резултатът нявярно ще е съсвсем друг.



            Предупреждения:
            Дори и да сте най-добрият плувец, не е добра идея да правите неща, които знаете, че са опасни.
            Да не се плува сам.
            Гледай метеорологичните условия.
            За мястото на гмуркане разпитай хора, които го познават (релеф, течения и др.)
            Не дразни големи водни животни.

            Преди гмуркане да не се гледа "Титаник" и "Челюсти".
            LR Discovery I, 300 TDI+Grigri+велосипед и кънки+Nitrox+Icom ID-51

            Коментар


            • #7
              От: Страх от дълбокото. Или как да се преборим!

              Еми супер май се навих,единствената причина е че морето ми е далече но може би лятото да се уговорим за една проба,стига да има кой да се разправя с мен.
              Поздрави....
              Не е важно какво караш, а как го караш !

              Коментар


              • #8
                От: Страх от дълбокото. Или как да се преборим!

                Аз се страхувам от дълбокото. Когато плувам в морето и много рядко в басейн, когато знам че под мен е по-дълбоко от това, че като отскоча от дъното да мога да си поема въздух, ми се схващат краката. Но когато като турист плувах с акваланг, нямах такива проблеми, също и когато съм с плавници не ме е страх. Като малък на 3 години съм се давил от вълна на брега на морето, може и някакъв стрес да е останал - подсъзнателен. Но нямам ли дъно под мен плувам панически към брега.
                Не е луд, който яде баницата.... Кучето си лае, кервана си върви... ДОКОГА?
                Форд Фокус 1,4 1999 г., Крайслер Гранд Вояджър, Corvette C5
                ИСКАМ БЪЛГАРИЯ ЧИСТА

                Коментар


                • #9
                  От: Страх от дълбокото. Или как да се преборим!

                  Първоначално публикуван от ИВАН - ЕТРОПОЛЕ Преглед на мнение
                  ....................стига да има кой да се разправя с мен.
                  Поздрави....
                  Разбрахме се. Като му дойде времето, ще говорим
                  LR Discovery I, 300 TDI+Grigri+велосипед и кънки+Nitrox+Icom ID-51

                  Коментар


                  • #10
                    От: Страх от дълбокото. Или как да се преборим!

                    Усвояването на плуванетоо дава увереност. Много хора умеят да плават - да се държат на повърхността.
                    Това е различно от умението да плуваш свободно, волево.
                    Който добие способността да плува свободно и то повече от един стил почти винаги започва да изпитва нужда от гмуркане под вода , плуване под вода без въздух и гмуркане на все по-дълбоко. Естествено и логично допълване на способностите на плувеца.
                    Вероятно много хора се опитват направо да се гмуркат в дълбокото прескачайки плуването на повърхността.
                    И това е възможно, но често се получават подобни страхове .
                    Без да съм сигурен в способностите на колегата като плувец мога да кажа, че той трябва да усъвършенства плуването на повърхността.
                    За критерии и за добиване на представа за плувни умения един въпрос:
                    За колко време плуваш 100 м кроул ? Или 50 м - засечи .
                    За колко време плуваш 100 м бруст ? Или 50 .... засечи си времето.
                    След плуване на 100 м за време можеш ли свободно да отпускаш (да почиваш) плувайки бавно и спокойно, или трябва да почиваш статично ?
                    За малко цифри ще кажа , че един добър плувец плува 100 м за минута - минута и двайсет кроул.
                    За да покрие човек норматив за спасител - 100 м за 1.40 мин.
                    За рекорди не става дума въобще....говорим за любителско плуване.
                    Приятна тема - браво на колегата за смелостта да покаже страховете си .
                    Поздрави !

                    Коментар


                    • #11
                      От: Страх от дълбокото. Или как да се преборим!

                      Лично аз за колко време мога да взема 50м или 100м не знам не съм засичал но съм сигурен че мога да се представя прилично.А по втоия въпрос той отново е свързан с началото на темата ама ще кажа да мога ама,да знам че мога стъпя на дъното иначе не ми е комфортно - никак даже.....
                      Последно редактирано от ИВАН - ЕТРОПОЛЕ; 23-03-11, 21:56.
                      Не е важно какво караш, а как го караш !

                      Коментар


                      • #12
                        От: Страх от дълбокото. Или как да се преборим!

                        И аз си мисля, че ще се представиш добре за време, но все пак - колко е времето за 100 м -това като първо.
                        Второ - щом ти е нужно дъно за да се оттласнеш - значи стилът БРУСТ ти куца. Ако научиш този стил - може да се оттласкваш и без да има реално дъно.
                        Просто е .
                        Ако трябват уроци - ще се радвам да се върна в младостта.
                        Има ли басейн около теб ?
                        Посещаваш ли го ?

                        Коментар


                        • #13
                          От: Страх от дълбокото. Или как да се преборим!

                          Няма около мен басейн,всъшност може да се каже че има, не е много далеч ама не ходя често.А за второто не си ме разбрал или аз така съм се изразил.Дъното не ми е нужно за оттласкване а за да ми пази страха.Бруст всъшност е стилът дето що годе може да кажа че плувам без да се мъча и кеф!.
                          И все пак ще си засеча 100те метра лятото.
                          Не е важно какво караш, а как го караш !

                          Коментар


                          • #14
                            От: Страх от дълбокото. Или как да се преборим!

                            Първоначално публикуван от bgbul Преглед на мнение
                            Усвояването на плуванетоо дава увереност. Много хора умеят да плават - да се държат на повърхността.
                            Това е различно от умението да плуваш свободно, волево.
                            Който добие способността да плува свободно и то повече от един стил почти винаги започва да изпитва нужда от гмуркане под вода , плуване под вода без въздух и гмуркане на все по-дълбоко. Естествено и логично допълване на способностите на плувеца.
                            Вероятно много хора се опитват направо да се гмуркат в дълбокото прескачайки плуването на повърхността.
                            И това е възможно, но често се получават подобни страхове .
                            Без да съм сигурен в способностите на колегата като плувец мога да кажа, че той трябва да усъвършенства плуването на повърхността.
                            За критерии и за добиване на представа за плувни умения един въпрос:
                            За колко време плуваш 100 м кроул ? Или 50 м - засечи .
                            За колко време плуваш 100 м бруст ? Или 50 .... засечи си времето.
                            След плуване на 100 м за време можеш ли свободно да отпускаш (да почиваш) плувайки бавно и спокойно, или трябва да почиваш статично ?
                            За малко цифри ще кажа , че един добър плувец плува 100 м за минута - минута и двайсет кроул.
                            За да покрие човек норматив за спасител - 100 м за 1.40 мин.
                            За рекорди не става дума въобще....говорим за любителско плуване.
                            Приятна тема - браво на колегата за смелостта да покаже страховете си .
                            Поздрави !
                            Колега bgbul, за започване и завършване на начално водолазно ниво, не се изискват добри плувни умения от кандидата, да не говорим за нормативи. Разбира се всеки влага различен смисъл в думата "добри", но уменията които се изискват са "задоволителни". С тези нормативи за 100 и 50 метра, само можете да откажете желаещ! Да не говорим, че стиловете за плуване под вода на SCUBA са коренно различни от тези на повърхността, дишането е различно и т.н. Когато човек се страхува от дълбоко или има други съображения, да му говорим за плувни умения и да го изпитваме за време е последното което трябва да правим, така само му насаждаме още несигурност! Разбира се това е мое мнение и не искам никой да критикувам и обидя. Все пак си мисля, че в подобна тема би трябвало да тежат мненията на ВОДОЛАЗНИТЕ инструктори. Колега bgbul, каква е вашата водолазна квалификация?
                            Моята лична статистика:
                            1.Един от най-добрите технически водолази които познавам (българин разбира се) и технически инструктор, на повърхността е буквално лош плувец.
                            2.Много способен професионален водолаз който познавам не може да преплува повече от 15 метра под вода със задържане на въздух (Апнеа), а когато бяхме в училището и трябваше да покрием норматив за 400 метра едва не умря. Въпреки това като обуе плавниците е "торпедо" и е един от малкото хора които познавам с трезва и конструктивна мисъл под вода.
                            3.В единствения плувен маратон в който съм участвал завърших 45 минути след последния, а бях наистина нахъсан. Спасителите искаха да се отказват да ме пазят. Ще премълча квалификациите и опита ми, само ще посоча, че часовете ми под водата вече са с три нули . Поздрави и не се отказвайте от желанието да откривате и преоткривате "Светът на мълчанието"!

                            п.п. "4.1 Да влизат във вода скачайки или гмуркайки се и да плуват свободен стил най-малко 100м без екипировка." От стандартите на CMAS за една звезда.
                            Последно редактирано от Yavor Paunov; 24-03-11, 10:29.
                            Approximately 29% of the Earth is land,the rest is ours...

                            Коментар


                            • #15
                              От: Страх от дълбокото. Или как да се преборим!

                              Първоначално публикуван от nekromant Преглед на мнение
                              Колега bgbul, за започване и завършване на начално водолазно ниво, не се изискват добри плувни умения .............................
                              Колегата имаше предвид друго. Когато един плувец е уверен във възможностите си, не изпитва страх от дълбокото. Когато знаеш, че плуваш добре, не ти трябва дъно, не те плашат вълни и т.н. А че, дробото плуване на повърхността няма общо с плуването под нея е другата истина. Но за да пребориш страха си, се нуждаеш от опит.


                              ПП
                              Друга тема е, че понякога опита те прави безрасъден. Много добри професионалисти или добри любители (плувци, алпинисти и др.) си отидоха без време. Но това няма да го дискутираме тук.
                              LR Discovery I, 300 TDI+Grigri+велосипед и кънки+Nitrox+Icom ID-51

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X