Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Страх от дълбокото. Или как да се преборим!

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Страх от дълбокото. Или как да се преборим!

    Първоначално публикуван от ИВАН - ЕТРОПОЛЕ Преглед на мнение
    Няма около мен басейн,всъшност може да се каже че има, не е много далеч ама не ходя често.А за второто не си ме разбрал или аз така съм се изразил.Дъното не ми е нужно за оттласкване а за да ми пази страха.Бруст всъшност е стилът дето що годе може да кажа че плувам без да се мъча и кеф!.
    И все пак ще си засеча 100те метра лятото.
    Слагай едни плавници и ще забравиш за страха.
    После маска и шнорхел и си готов.

    Коментар


    • #17
      От: Страх от дълбокото. Или как да се преборим!

      Не съм съвсем съгласен,че водолаз не трябва да умее да плува и да се гмурка без апарати продължително... Едно време поне изпитите за плуване и подводно спасяване без бутилки бяха доста строги. А да доплуваш до отнесена от течение лодка на повърхността със изхабени бутилки и цялото снаряжение си трябва и добра подготовка. Да работиш водолаз не означава "професионален" водолаз. Има всякакви ситуации и да се каже ,че не е важно умението за плуване и апнея е най-малкото безотговорно.... Не подвеждайте хората... Това не е шега работа.
      Имам военна подготовка за водолаз и съм работил в чужбина това за да не влизаме в излишни спорове...
      висете отпуснато

      Коментар


      • #18
        От: Страх от дълбокото. Или как да се преборим!

        Малко в страни, ама да споделя. Щерката взе първи уроци по плуване в далечната 1989г. На 40дни бебе във ваната.
        После е много лесно. Никой не я е учил да плува. То си идва отвътре.

        Коментар


        • #19
          От: Страх от дълбокото. Или как да се преборим!

          Първоначално публикуван от Tony33 Преглед на мнение
          Не съм съвсем съгласен,че водолаз не трябва да умее да плува и да се гмурка без апарати продължително... Едно време поне изпитите за плуване и подводно спасяване без бутилки бяха доста строги. А да доплуваш до отнесена от течение лодка на повърхността със изхабени бутилки и цялото снаряжение си трябва и добра подготовка. Да работиш водолаз не означава "професионален" водолаз. Има всякакви ситуации и да се каже ,че не е важно умението за плуване и апнея е най-малкото безотговорно.... Не подвеждайте хората... Това не е шега работа.
          Имам военна подготовка за водолаз и съм работил в чужбина това за да не влизаме в излишни спорове...
          Колега, с цялото ми уважение но "плуване и подводно спасяване без бутилка" е едно, а любител водолаз с начално ниво е съвсем друго! Колкото до доплуване до лодка с "цялото снаряжение" (предполагам искаш да кажеш пълна SCUBA екипировка) и изхабени бутилки, прави се по гръб с плавници , не се изисква никаква специална подготовка) и все пак ако има силно течение изгубения водолаз се издирва от лодката, а не се стои пасивно и да го чакаме да доплува (по течението) - начинаещия.
          Колега, да работиш водолаз...професионален водолаз е превод за "commercial diver", не зная какъв смисъл ти влагаш за "професионален".
          Ако смяташ, че аз подвеждам хората, то провери изискванията за плувни умения на CMAS, PADI, NAUI, SSI и т.н. за НАЧАЛНО НИВО! Аз съм прост и за това се ръководя от световни стандарти и практика, които са наложени от далеч по-способни и по-умни хора от мен!
          Колкото до военната подготовка и работата ти в чужбина, ще си замълча, за да избегнем нежеланите спорове
          Approximately 29% of the Earth is land,the rest is ours...

          Коментар


          • #20
            От: Страх от дълбокото. Или как да се преборим!

            Тук става въпрос за друго - за начинаещите водолази, изискванията за плуване по повърхността не са високи. И не е необходимо. Както и не са необходими особени постижения за плуване на апнеа.
            Когато човек напредва, и уменията му се подобряват. Но ако специализираш в едно, например в гмуркане с апарат и плавници, няма как да се усъвършенстваш в плуване по повърхността (освен ако не ти е хоби). И механиката на движение, и дишането са коренно различни, просто средата е друга и различна.

            Аз самият започнах с курсове преди много години. Но не съм имал възможност нито да ходя до морето достатъчно, нито да си купя добра екипировка. В последните години продължих по-интензивно и се чувствам много добре. Имам CMAS** и специалности SSI deep diving и Nitrox. Интересно ми е да продължа след време със затворен ребридер, има вече много хубави и достъпни модели...

            Пожелавам на всички да опитат и започнат постепенно пътешествието си в подводния свят!
            Show must go on!
            LZ1VES

            Коментар


            • #21
              От: Страх от дълбокото. Или как да се преборим!

              Много добра тема. И аз бих се преборил, но при мен проблема е друг:
              Препочитам да знам, че под краката ми няма дъно. Много неприятни са ми зелените петна по дъното и скалистите брегове. На такива места се опитвам ако има как и на вода до коленете да плувам, н ода не докосвам дъното.
              Май не ставам за водолаз, те само по такива места се бутат
              Seat Leon FR 2017 1.8 TSI
              Seat Leon 2007 1.9 TDI

              Коментар


              • #22
                От: Страх от дълбокото. Или как да се преборим!

                Първоначално публикуван от Николай Календжиев Преглед на мнение
                Много добра тема. И аз бих се преборил, но при мен проблема е друг:
                Препочитам да знам, че под краката ми няма дъно. Много неприятни са ми зелените петна по дъното и скалистите брегове. На такива места се опитвам ако има как и на вода до коленете да плувам, н ода не докосвам дъното.
                Май не ставам за водолаз, те само по такива места се бутат
                Здравей Николай, като видиш какви красоти са всъщност тези камъни с всичките им водорасли, актинии, морски кончета, раци, риби и т.н. ще започнеш сам да ги търсиш. Както писах по-горе и аз имах същото неприятно чувство преди

                Колкото до колегите bgbul и Tony33, всеки има право на мнение и аз уважавам вашите. Навсякъде в постовете си защитавам тезата, че "за да бъдеш водолаз, трябва да си ДОБЪР или повече от ДОБЪР плувец" е нищо повече от МИТ!
                bgbull, на въпроса ти: "А ако му падне плавника ..... какво прави според твоите препоръки ....?" щеше да можеш да си отговориш, ако беше водолаз или ако имаше идея от материята! Виждам, че не знаеш, за това ще ти обясня. Екипировката на SCUBA (в някоя друга лекция може да ти обясня какво е и SCUBA) се състои както от плавници, така и от BCD компенсатор (каквито по времето на много месечните курсове посочени от другия ти колега е нямало), неопрен (Черно Море е студено море и неопрена е повече от екстра), а също и баластен колан с оловни тежести, целта на който е да компенсира положителната плаваемост на компенсатора и неопрена, за да можеш да потънеш и разбира се да постигнеш нулева плаваемост. Едно от нещата които се учат курсистите е в проблемна ситуация да напълнят компенсатора с въздух, като същия се превръща в спасителна жилетка. Корабокрушенците нямат плавници, защо и водолазите със "спасителни жилетки" да се притесняват от загубването им. Ако пък компенсатора не сработи, се освобождава баластния колан, при което начинаещ водолаз, пребиваващ на дълбочина отговаряща на квалификацията му поема само в една посока - нагоре! Така няма нужда да лежим хора, защото са си загубили плавник или нещо друго напълно незначително. Пък дори и с изгубен плавник, човек който може да изплува 100 метра в свободен стил (както е посочено в светвоните стандарти), няма да изпадне в критична ситуация. Увереност се вдъхва от правилния инструктор с правилен подход. Вие с вашето плуване отнемате увереността в хората, а най-жалкото е, че единия няма водолазна квалификаци, а другия декларира такава завършена преди време, с различна екипировка от съвременната и към Българска Армия, чиито сертификати не са признати никъде другаде освен в БА. Не се изказвайте така крайно-компетентно, защото с невежеството си, може да откажете способни хора.
                И ако реагирам остро, то то е защото преди време лекуващия ме лекар от най-ранна детска възраст, специалност Уши, Нос, Гърло, ми беше забранил категорично да се занимавам с подобни спортове. Сега, това ми е професия и всяка втора година минавам най-сериозните медицински прегледи за водолаз - HSE.
                За това, можете да умувате колкото си искате как СПОРЕД ВАС трябва да бъде и как е било преди, но има стандарти отвърдени в цял свят и те се използват! За пример, едно време в България са се използвали само руски таблици за декомпрсия които са крайно консервативни, сега не са приложими именно заради този си консерватизъм!
                Пак ви казвам, не отказвайте хора от този прекрасен спорт, чудесни моменти и изживявания само и единствено заради собственото си его и отказ да приемете стандарти наложили се във всяка "бяла" държава на Земята!
                Approximately 29% of the Earth is land,the rest is ours...

                Коментар


                • #23
                  От: Страх от дълбокото. Или как да се преборим!

                  В учебниците на PADI (най-голямата водолазна, международна организация) няма плувни изисквания, които кандидатите да покрият за да започнат курс. Няма изисквания от към издържливост, стил и стаж плуване на повърхността. Няма изисквания кандидатът да може да плува определени дължини за определено време. От самосебе си е изискванието, кандидатът просто да може да се държи на водата. Някъде към вори или трети модул на обучението за OW (Open Water, начално ниво на обучение) има упражнение, в което кандидатът трябва да преплува 200 или 300m. Без време.
                  И аз не искам да влизам в излишни спорове, но когато се изказва мнение, то то трябва да има определена цел и адресат. В случая, изказване от сорта "на мен това не ми харесва" или "не съм съгласен" увисва във въздуха защото адресатът е PADI, а никой тук не е показал договор за представляването й. От друга страна, не помага и на темата и на хората заинтересовани от нея. Дреме им на тях, че на някой нещо не им харесва.
                  Не съм най-добрия водолаз, който пише тук, но мога да се обзаложа, че ще вкарам във водата всеки, с желание да усети от подводната красота и тишина, га че не е добър плувец. А историята и практиката познава много като тях.
                  LR Discovery I, 300 TDI+Grigri+велосипед и кънки+Nitrox+Icom ID-51

                  Коментар


                  • #24
                    От: Страх от дълбокото. Или как да се преборим!

                    Водолаза трябва да лази, не да плува или плава. Това в кръга на шегата.

                    За водолаза умението да плува добре е предимство, но в никой случай необходимо условие за практикуването на спорта. Концепциите в обучението са се променили, както и екипировката.

                    Да отговоря на въпроса на Tony33 за включването под вода..
                    Ами за какво да го прави това - тя екипировката си е при него.
                    Инак, едно от първите упражнения под вода, е да се научиш да си слагаш дихатела обратно в устата - без да се нагълташ с вода.
                    Относно аварийните ситуации - най-близката помощ е в лицето на твоя партньор в гмуркането.
                    Гореописаното е за спортните водолази.

                    А за това дали са занижени изискванията с цел да се печелят пари - по скоро е прехвърлена по-голяма отговорност върху инструкторите. Те са хората които трябва да решат по съвест дали ще стане или няма да стане водолаз от конкретния индивид. Щото както могат да му помогнат да се развие, така могат и да го откажат още на третото спускане и никой копче няма да им каже.
                    Късмет на всички и дано приключат по-бързо в Африка, че провалиха сезона.
                    I get High by going Down

                    Коментар


                    • #25
                      От: Страх от дълбокото. Или как да се преборим!

                      A аз предлагам да се върнем към първоначалната тема. За водолазите е ясно, говорим за хората със страхове от дълбоко, от дъно, от без дъно. Как да помогнем на тях
                      LR Discovery I, 300 TDI+Grigri+велосипед и кънки+Nitrox+Icom ID-51

                      Коментар


                      • #26
                        От: Страх от дълбокото. Или как да се преборим!

                        Първоначално публикуван от Pacific Преглед на мнение
                        A аз предлагам да се върнем към първоначалната тема.
                        И аз съм за! Не че нещо, ма почнахте да си говорите с разни термини и прочие неща за които такива кото мен си нямат и понятие за кво става въпрос.
                        Не е важно какво караш, а как го караш !

                        Коментар


                        • #27
                          От: Страх от дълбокото. Или как да се преборим!

                          Уважаеми bgbul, моля, щом не сте сертифициран водолаз, да не вземате отношение към теми и разговори, които са далеч от вашето хоби и квалификация.
                          За всички нас тук, които имаме отношение към водолазното дело, е много важно да знаем мнението и черпим от опита на знаещи хора и професионалисти!
                          Show must go on!
                          LZ1VES

                          Коментар


                          • #28
                            От: Страх от дълбокото. Или как да се преборим!

                            Виц:

                            Кораб по средата на нищото бедства. При капитана влетява запъхтян един моряк:
                            -Капитане, капитане, корабът потъва?!?
                            -Спокойно, земята е на 300 метра.
                            -В каква посока?
                            -Вертикална...

                            Аз като пълен лайк по темата не мога да разбера защо трябва да си добър плувец ако искаш да се гмуркаш С екипировка. Няма логика. Все едно да искаме от всеки добър плувец да може да се гмурка с екипировка.

                            Примера с язовира и кукичките не е удачен, защото ако си толкова нездравомислещ да се изтощиш до заспиване, няма да има голямо значение колко добър плувец си.
                            "...колко ли скучен ми би бил живота без мотоциклета и без прекрасното, истинско усещане за Пътя..." - Бат Димо - R.I.P.

                            Коментар


                            • #29
                              От: Страх от дълбокото. Или как да се преборим!

                              Страха е съвсем нормална човешка реакция, била тя от високо, тъмно или дълбоко. Страха според мен в повечето случаи помага на човек да не прави необмислени действия и да не надценява способностите си. Затова неговото усещане не бива да се изключва напълно. Още повече, че страха е начин, човек да си набави безплатна дозичка от най-чистия и натурален наркотик, а именно почти безвредния и безкрайно пристрастяващия АДРЕНАЛИН. Ако перефразираме една водолазна максима, която гласи, че има два типа водолази - такива които пикаят в неопена си и такива които не си признават, то и със страха е абсолютно същото.
                              Jeep Grand Cherokee 4.7 V8 Limited 2001г.

                              Коментар


                              • #30
                                От: Страх от дълбокото. Или как да се преборим!

                                Некроманта е прав.Аз примерно стил на плуване нямам,просто издържам доста време на повърхноста,което не ме прави добър плувец.Под водата с апарат нещата са доста по различни ,и е грешно схващането ,че видите ли добре плувам значи и отдолу няма проблем.Преди години за водораслите и аз мислех кофти ,но когато са живи под вода е уникална гледка.Не се сещам за човек с който да съм се занимавал и да не е продължил да се занимава,просто се подпалваш здраво.Повечето водалази които не са натрупали достатъчно опит например ,повече се плашат да са в нищото независимо че дъното им е на 8 метра/говоря за нашето море/отколкото да са на 40 метра и да са на дъното ,именно дъното им създава чуство за сигурност

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X