Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се огъва дуралуминий?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Как се огъва дуралуминий?

    На лента от дуралуминий, предполагам, че е АА2024, трябва да се направят две последователни, противоположни сгъвки с радуис около R 50mm. Дебелината на материала е 3.5mm.
    Не си спомням обаче как се огъваше тая гадост, а трябва да стане гладко и красиво.
    Идеи?
    О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

  • #2
    От: Как се огъва дуралуминий?

    Никак. Ще се напука, и ще се счупи.
    На топло. А после - отвръщане и състаряване, демек пак на топло.
    Умряла работа. Не можеш ли да смениш материала?

    Коментар


    • #3
      От: Как се огъва дуралуминий?

      С нагряване с малка газова горелка ще се огъне като пресен суджук в тава!!
      Най-добре е да имаш богати приятели!!!
      Ако не ти дадат, барем няма да ти искат!!!

      Коментар


      • #4
        От: Как се огъва дуралуминий?

        Да ама като го нагрееш неравномерно, се раздува, разкривява, и изобщо. Пък малко да го изтървеш - веднага се стапя.
        Алуминия е много гаден, понеже при нагряването не си мени цвета. Хабер си нямаш до къде си стигнал и кви ги вършиш. Колко съм патил и колко съм съсипал ...((( Ама едно време поне имаше какво да се съсипва, а със сегашното нямане ...
        Не сещам и някъде да има топла преса или топли валци.

        Коментар


        • #5
          От: Как се огъва дуралуминий?

          Знам за един "бабешки" метод, но не съм го пробвал.
          Ето го:
          Добре е дуралът да се загрее там където ще се гъне с цел да се избегнат микропукнатини и остатъчни напрежения в материала. Въпросът е колко точно да се загрее? Мястото където ще се сгъва детайла се маже със сапун, и се нагрява (желателно е да не е с открит пламък, а фурна или ел.котлон) докато сапуна потъмнее сериозно, което означава, че е достигната нужната температура.

          Коментар


          • #6
            От: Как се огъва дуралуминий?

            Преди да се нагрее се намазва със сапун.

            Коментар


            • #7
              От: Как се огъва дуралуминий?

              Принципно дурала не се огъва на студено-пука се. Но може да го нагрееш на газов котлон, няма как да достигнеш температурата му на топене,за дорник може да ползваш подходяща тръба с нужния радиус.

              Коментар


              • #8
                От: Как се огъва дуралуминий?

                Има едни "тебешири" за температура. Драскаш там където ще нагряваш и при достигане на температурата, той се стапя. "Тебеширите" са за различни Т, написани на опаковката им. Предполагам, ги има в магазините за заваръчни консумативи.

                ПП Инфрачервен термометър и някой да ти помага и да мери.
                Последно редактирано от skitnik; 20-03-11, 03:16. Причина: допълнение
                I get High by going Down

                Коментар


                • #9
                  От: Как се огъва дуралуминий?

                  Пламъците на тия горелки са сини - бели. Това са 1 000 и нататък градуса.
                  Алуминият се запалва при 660, само броневите сплави - при 1 300.
                  Остава ви да регулирате количеството топлина. По усет.
                  На ръка нямате повторяем процес, гарантирано. Освен ако не сте китайци, които правят това по цял ден.
                  Може да стане, а може и не.

                  Няма ги. Има по изложбите, и само по големите. Понеже цената ...

                  Коментар


                  • #10
                    От: Как се огъва дуралуминий?

                    Ако парчето което трябва да се сгъне е по голямо 30 - 50 и нагоре сантиметри няма щанс да го стопиш с горелката по невнимание много бързо топлоотдава . Аз имам една лята от алуминий скаричка за газов котлон кръгла към 220 мм и дебела към 18 мм как ли не съм я пекъл на различни газови котлони да видя дали ще се стопи ама неще от едната страна нагрявам от другата истива .
                    Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                    Коментар


                    • #11
                      От: Как се огъва дуралуминий?

                      Значи не е от алуминий.
                      0,16% ли, колко там беше, добавка на цирконий, го прави огнеустойчив. Но това вече не е нито алуминий, нито дуралуминий, нито цам.
                      А като отдава бързо - и не стига до пластичното състояние. Кога стига - пише в таблиците - няма ядове. А виж колко градуса е в момента - нямаш информация. Освен ако нямаш машина за такова. Или много такива шини, да си ги топиш или чупиш, додето не се научиш да го правиш правилно.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Как се огъва дуралуминий?

                        Значи: парчето е малко, 30х50mm, но все още не съм го отрязал, мога да пробвам да го грея както си е на лентата (около 30х200mm). Имам термометър до 1000*С, имам и безинерционна сонда за него. Имам и малка горелка, която вдига макс. до 850 градуса, но не съм сигурен, че ще и стигне мощността, та май наистина ще е на газовия котлон.
                        Каква температура да гоня?

                        @Sek.1: скаричката да не е руска? Че тия имат навика да мешат алуминия с чугун и да правят готварски съдове, стават невероятно добри и издържат на почти всичко, хем е доста леко.
                        О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

                        Коментар


                        • #13
                          От: Как се огъва дуралуминий?

                          Първоначално публикуван от Стефан Преглед на мнение
                          Значи не е от алуминий.
                          0,16% ли, колко там беше, добавка на цирконий, го прави огнеустойчив. Но това вече не е нито алуминий, нито дуралуминий, нито цам.
                          А като отдава бързо - и не стига до пластичното състояние. Кога стига - пише в таблиците - няма ядове. А виж колко градуса е в момента - нямаш информация. Освен ако нямаш машина за такова. Или много такива шини, да си ги топиш или чупиш, додето не се научиш да го правиш правилно.
                          Ето ги съоръженийцата скромна манифактурка от две класически пещици и една 200 киловата индукционна . За съжаление на индукционната вече няма кой да лее.Натиснете снимката за да я уголемите

Име:HPIM2959.jpg
Прегледи:1
Размер:108.9 КБ
ID:5261901 От тук е излезе и моята скаричка .Натиснете снимката за да я уголемите

Име:HPIM3005.jpg
Прегледи:2
Размер:178.8 КБ
ID:5261905 Леене на алуминиеви заготовки за ремъчни шайби и други екстри . Натиснете снимката за да я уголемите

Име:HPIM3003.jpg
Прегледи:1
Размер:111.9 КБ
ID:5261898 Това имам в предвид .Натиснете снимката за да я уголемите

Име:HPIM5745.jpg
Прегледи:1
Размер:204.8 КБ
ID:5261902 Леене на други дреболии .Натиснете снимката за да я уголемите

Име:HPIM3006.jpg
Прегледи:1
Размер:96.5 КБ
ID:5261904Натиснете снимката за да я уголемите

Име:HPIM3009.jpg
Прегледи:1
Размер:98.8 КБ
ID:5261903 Индукционната пещица 200 киловата 250 килотрама стопилка .
                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:HPIM2998.jpg
Прегледи:1
Размер:132.0 КБ
ID:5261899Натиснете снимката за да я уголемите

Име:HPIM3002.jpg
Прегледи:2
Размер:115.8 КБ
ID:5261900
                          Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                          Коментар


                          • #14
                            От: Как се огъва дуралуминий?

                            Не бе човек, три пъти ти разправям че не можеш да премериш нищо. Къде ще мериш? Какво ще мериш? Ядосвате ме като дипломантки от НБУ, вече ше манем да пцуем, и че фанем да е.
                            Така де! А то верно дивотии. На тия линейни размери какви са ти ядовете да срежеш парчета тръби, да ги завариш едно за друго наопъки, и да не будиш честните хора за глупости?

                            Коментар


                            • #15
                              От: Как се огъва дуралуминий?

                              Ако толкова е притеснително нагряването може да се замери с най обикновен мултицет с термосонда . Аз лично си грея на око ама явно имам око след толкова години .
                              Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X