Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Пътят до коприната през Иран

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Пътят до коприната през Иран

    Страхотен разказ за непозната мен страна, чакам продължението!

    Коментар


    • #17
      От: Пътят до коприната през Иран

      Ето Алекс, продължавам

      Влязох по тъмно в Кум.
      Досега не е ставало дума, но всъщност аз бях в Иран в 1431 г. по техния календар и в свещения за мюсюлманите месец Rajab (уважение). Седмият месец, в който са забранени битките. Нямах представа, че тази нощ е важна за мюсюлманите.
      Всъщност празнуваха раждането на Али ибн Аби Талиб. Братовчед и зет на Мохамед, който е в основата на разделението между шиити и сунити. Сунитите го смятат за един от четирите халифа, а шиитите за първи имам...
      С две думи, голям празник.
      Не знаех къде отивам, но потокът от свиркащи автомобили и мотопеди ме носеше в някаква посока. Накрая сякаш стигнахме. Свиркането продължи, но движението съвсем спря. ‘’Mister, Mister, there is free room for you. Please, come with me’’. Погледнах, имаше малка пресечка, в която отбих и спрях. Тесен коридор, дървени стъпала, събухме се. Зад отворената врата се виждаха три стаи с дървени нарове, в антрето бидон „прясна вода”, а седнал на земята възрастен мъж неодобрително ме оглеждаше, сякаш казваше нещо в духа на „Не го искам този тук”. Впрочем то и аз не исках да деля наровете с още трима поклонници дошли от далеч в тази свята за мюсюлманите нощ и простичко казах на младежа, който ме доведе: „Single room and place for the bike’’.
      Ok, ok но струва 12, не 8 долара, карай след мен и хукна по тесните улички между кирпичените къщи. Отвори стената на една къща и влязох в стаята с мотора. Перфектно.
      Мортеза, англоговорящ приятел на собственика пристигна след десет минути и каза "Давай да ходим навън, сега започва всичко...". Беше около 23:00, но навън наистина кипеше живот. Остави ме да пия чай на един ъгъл и каза, че след малко се връща. Точно тук, пред магазинчето за сладки работи излезе собственика, погледна ме и запя. Беше вълнуващо. Възрастен мъж, на тротоара, който ме гледа и пее...




      Последно редактирано от Димо; 01-04-11, 11:25.
      ______2
      Е = MZ

      Коментар


      • #18
        От: Пътят до коприната през Иран

        Аз го приех много лично, но на другият ден, когато и Мортеза запя разбрах, че иранците си пеят. Ей така, ходят по улиците и си пеят. И ми вика:
        -Ти пееш ли ? Изпей ми нещо.
        Аз само смотолевих нещо в духа на " Не мога просто така. По улиците само си свиркам ..." и получих в отговор "Защо? Ако ти се пее, пей! "
        Главната джамия в Кум е Fatima al-Masumeh Shrine. Пиехме чай току до джамията а наоколо пристигаха още и още автобуси с поклоннци. Погледнах Мортеза и:
        -Хайде да я разгледаме отвътре ?
        -Ти мюсюлманин ли си ?
        -Не. Това проблем ли е?
        Бурен смях.
        -Не разбира се. Чакай малко...
        Отдалечи се и се заговори с униформените. Върна се и каза:
        -ОК. Сега си мюсюлманин и името ти е Димо Али ? Ако те питата де ...
        Усмивки и тръгнахме.















        ______2
        Е = MZ

        Коментар


        • #19
          От: Пътят до коприната през Иран

          След кратка разходка, обиколихме пазара, поговорихме с приятелите му, хапнахме нещо и се прибрах.







          Сигурно беше 2 посред нощ. Заварих хазяинът да брои дванайсетте долара, опънал мръсните си крака в стаята върху мотора ми.




          ______2
          Е = MZ

          Коментар


          • #20
            От: Пътят до коприната през Иран

            - Купувам го (с реалите, които му бях дал )
            - За какво ти е? Трябва да го държиш тук ( на иранците им е забранено да карат по-големи от 125сс мотори).
            - Аз си знам. Харесва ми. Тук ще го държа.
            - Тук няма да стане. Ще трябва да ти взема къщата, щото и на мен ми харесва ...
            Смеем се. Много държеше да го снимам за Фейсбук. Сложи пластмасова китка на бюрото и се наведе над нея Е, снимах го.



            ______2
            Е = MZ

            Коментар


            • #21
              От: Пътят до коприната през Иран

              На другият ден говорихме дълго. И с него и с Мортеза и с приятелите им. Много разпитваха за България. Миналият ден ми се обади по телефона. От Иран. Звучеше бодро и усмихнато. Стана ми приятно ...




















              ______2
              Е = MZ

              Коментар


              • #22
                От: Пътят до коприната през Иран





                Около 17:00 тръгнах към Есфахан.










                ______2
                Е = MZ

                Коментар


                • #23
                  От: Пътят до коприната през Иран

                  Димо, за мен това, което правиш е спиращо дъха, благодаря ти отново, че ни правиш съпричастни. Респект за майсторството с апарата. Поздрави!
                  VARADERO SD2

                  Коментар


                  • #24
                    От: Пътят до коприната през Иран

                    Първоначално публикуван от Димо Преглед на мнение
                    Едно е сигурно - пътната полиция по цял свят е еднаква. Глобиха ли те?

                    Коментар


                    • #25
                      От: Пътят до коприната през Иран

                      Първоначално публикуван от rosslan Преглед на мнение
                      ...
                      Руски, ти винаги си бил съпричастен

                      Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                      Едно е сигурно - пътната полиция по цял свят е еднаква. Глобиха ли те?
                      Ми не. Не ме глобиха Бяха много свежи. И тримката говореха английски и :

                      -Where you from?
                      -Bulgaria.
                      -Do You like our country?
                      -Yes, I like Iran very much.
                      -Yes, yes. The country was nice, the people were nice, but our president is fuck.
                      -I`m sorry. I know nothing about politics. Ask me about bikes ...

                      Не мога да твърдя нищо. Може би беше постановка, може би истина ...Бяха много приятелски настроени.

                      В Кум научих първите думи на фарси - "Хан кари куми", което ще рече "Бихте ли ми помогнали". Мортеза ми го каза. Видиш ли полицаи - Хан кари куми Наистина реагират със загриженост.
                      Температурата вече твърдо си стоеше над 48 на сянка и просто не се дишаше...
                      Есфахан беше още на юг и по най-натоварената магистрала в Иран. Последните снимки са правени под мост. Единствената сянка, където всеки спира за 15-20 мин. Камионите не са търсени специално за ретро снимки. Такива са повечето на пътя. Шофьорите винаги черпят студена вода и после чай. В синьото буре(термос) все още имаше замразена такава. Така се и продава минералната вода-замразена.
                      ______2
                      Е = MZ

                      Коментар


                      • #26
                        От: Пътят до коприната през Иран

                        Бих си стояла само в Иран... Всичките дни на твоето пътешествие. Вълшебно е!!! Даже и без историята. И особено през нощта. Вземи да пуснеш някоя снимка и в темата за нощната фотография

                        Коментар


                        • #27
                          От: Пътят до коприната през Иран

                          Гледах клипчето. Когато почна музиката, моментално се пренесох там...
                          Добре, че мръдна камерата, за да се върна пак пред компютъра.
                          Има някаква магия.

                          Коментар


                          • #28
                            От: Пътят до коприната през Иран

                            Поздравления, това е най-добрия пътепис, който съм чел тук!
                            Успех!

                            Коментар


                            • #29
                              От: Пътят до коприната през Иран

                              Невероятна красота .. седя пред монитора с увиснало чене и искам да кажа нещо ... нещо с което да изразя благодарността си към това, че ми показваш тези красоти ... но не знам, какво точно да кажа, а речника ми не е беден. За сега ще смотолевя едно "Благодаря ти Димо"!
                              Георги Танев (0+)
                              Land Rover Discovery 1 300 TDi
                              Land Rover Club Bulgaria
                              0887 930 238, 0878 797 768

                              Коментар


                              • #30
                                От: Пътят до коприната през Иран

                                Точно снощи се чудех кога ли ще е продължението за Иран...е дочаках и съм възхитен....отново!
                                Ако няма къде да отидеш, ела на себе си!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X