Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Въпроси за ETZ 250/251

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Въпроси за ETZ 250/251

    Здравейте!

    От няколко месеца чета форума и съм много очарован от участниците в него. До сега почти нямам мнения, защото още преди да си задам въпросите намирам отговор тук.

    Та решил съм да си купя ЕТЗ 250 или 251. Прочетох много мнения за него и се убедих че не става за ендуро. Но причините да се спра на него са:

    1) Цената - в момента правя пълно обзавеждане на нов апартамент и не мога да отделя повече пари.
    2) Нямам опит - От 6 години имам "А"-категория, но до сега съм карал само 10-тина пъти едно съседско ЕТЗ 251. Мисля си че това е идеалният мотор за новобранци - не е рязък и прощава грешки
    3) Сравнително лек около 122 кг и с нисък център на тежестта
    4) Евтина поддръжка

    Смятам да карам мотора на село - Високо в Родопите - с. Манастир общ. Лъки обл. Смолянска. В Околността има черни пътища и много гори. За сега пердимно по черните пътища.

    Въпросите ми са следните:

    А) Какви са разликите между ЕТЗ 250 и 251. За сега ги откривам във външния вид и в размера на задната капла. Кой от двата е по-подходящ за разходки по черни пътища?
    Б) Какво може да се направи за да катери по-добре. Не смятам да хвърлям много пари във тунинги, защото си губи смисъла. Но си мисля че една по-голяма задна зъбчатка (или по-малка предна) и рошави гуми няма да се отразят зле. Какъв да е размера на зъбчатката и дали ще трябва да сменям и веригата?
    В) Какво да гледам при покупка
    Г) Някой да продава такава машинка, по възможност с документи?

    Всякаква друга информация ще ми е полезна. И моля Ви да не пълните темата с мнения че мотора не става за ендуро. Това го знам. Но като се понауча ще ви питам за нещо по-модерно и подходящо
    Nissan Terrano 2,7 TDI

  • #2
    Re: Въпроси за ETZ 250/251

    Първоначално публикуван от bullet_pk Преглед на мнение
    .....И моля Ви да не пълните темата с мнения че мотора не става за ендуро. Това го знам. Но като се понауча ще ви питам за нещо по-модерно и подходящо
    Що да не става МЗ-то за ендуро?? Става.

    Разликата между ЕТЗ-250 и 251 май е основно в рамката (изобщо не знам ) Двигателите са им почти еднакви. Имат проблеми със съединителите доколкото знам.

    Аз бих ти препоръчал TS-250 или ES-250 (трофи) които са по-близо до идеята за ендуро мотор и лично съм се убедил в здравината на двигателя им. Важно е обаче да не са "тунинговани".
    Тук има информация за ES модела http://www.ostmotorrad.de/mz/es/repes2/index.html

    ЕТЗ са на базата на ТС моделите но са по-шосейни мотори отколкото предшествениците им. Ако не си 120 килограма човек с хардендуро наклонности и попаднеш на читаво ЕТЗ-250 мисля че ще може да си караш мотора по баира и да си правиш кефа, което е най-важното

    Разгледай и това http://www.ostmotorrad.de/mz/
    2010 CRF 250 R

    Коментар


    • #3
      Re: Въпроси за ETZ 250/251

      Мисля че мога да бъда полезен на човека като собственик на етз250 в продължение на 7год,
      етз250 е със 18 капла отзад и е по-дълъг от етз251 е със 16капла,в двигателите няма разлика,моят съвет е да си вземеш етз251,късичък е маневрен и тн.,сменяваш му предният зъбак с 14 зъба фабрично мисля че бяха 16 или 18зъба,слагаш гуми кросови и караш,
      Като ходиш да гледаш такова както каза Димитър имат проблем със съединителя,но не се притеснявай аз го имах 7год и не съм имал проблеми,другото което трябва да гледаш е двигателя,понеже няма рамка под двигателя,и се държи на две планки отзад и го посуква,като застанеш пред мотора и погледнеш двигателя спрямо рамката ще го видиш,друго не се сещам за момента но съветът ми е да търсиш такъв в максимално запазено състояние,Иначе като мотори са супер Аз лично съм много доволен,Моята 250-ка я продадох за 500лв преди 2 седмици, и беше в сравнително добро състояние .
      Това е от мен ако имаш още въпроси с радост ще ти отговоря
      Успех
      MG RACING

      Коментар


      • #4
        Re: Въпроси за ETZ 250/251

        Аз също съм на мнение че , ЕТЗ -251 е по добре от ЕТЗ-250.
        Наистина 250 е по - дълъг.
        Не се доверявай на това че мотора е по-спокоен. Виждал съм как тръгва на задна гума и моториста остава да лежи на земята на гръб.
        За двигателя е вярно , държи се на рамата на две уши и на тампон .
        Много се чупят стойките на оборотомера и километража- изключително крехки са.
        Късмет при търсенето !!!!!!!
        Луд умора няма , само се поти !

        Коментар


        • #5
          Re: Въпроси за ETZ 250/251

          TS и ES са доста възрастни и рядко се намират. Освен това тежат към 150-160 кг. Дори видях в един селски двор едно Трофи около 1965 г., но просто не ме устройва.

          И на мен ми се иска някое 251. Дано да намеря. За съжаление повечето са без документи или не са им плащани данъци от много години. То не че на село има ченгета, но все пак ...

          Станиславе, видях го твоето ЕТЗ още като го пусна за продаване, но не бях готов още. Особено за 500 лв беше добра оферта, дори съжалявам малко.
          Nissan Terrano 2,7 TDI

          Коментар


          • #6
            Re: Въпроси за ETZ 250/251

            карал съм офф роуд с мз.и то БАЯ
            -виж има снимки из темите-в харманли екстрийма също първите страници и в темата за соц машини-не знам що предпочитате 251-то аз такъв имах де..но и 250 то е добре и то дори ми се струва по добре-по дълъг е по стъбилен а отзад е с 18 ка и се намират много лесно ендуро гуми докато за шестнайската ..няма та няма
            дори 251 то ми му бяхме пригодили 18 ка капла отзад..става
            планките дето държат двигателя..-няма мз без поне малко усукани планки
            отзад съм слагал-68 зъба зъбчатка и се изправяше на 4 та с газ..но взигаше макс 90 обаче пък дърпаше като крос..
            ..по евтиния вариант е отпред с един зъб по малка примерно..
            -въобще начинанието ти е малко рисково -но ако намериш добър запазен екземпляр на ниска цена-вземи го да си начешеш крастата
            ..успех

            Коментар


            • #7
              Re: Въпроси за ETZ 250/251

              Моя съвет за венците е 13/43-44 зъба ижова стъпка (задължително) иначе ще имаш проблеми !
              Колкото до това дали да избереш 250 или 251 аз мисля, че 250 е по-добре защото както каза Митков е по-дълъг и е по-устойчив плюс това до колкото знам 251 много ронят скорости, а при 250-то не е така там нещата са по малко по-добре. Това което трябва да знаеш е, че тези мотори се карат само със съединител иначе включваш ли - без, става лошо. другото което се сещам са предниците. Проверявай хубаво предницата дали лопа по дупките, дали тече и т.н. защото и там правят мизерии, другото което е ... ауспуха, гледай резбата на ауспуха дали е хубава и дали не е прецакана (отпред кривула където е). При евентуална покупка задължително си укрепи ауспуха на поне още 2 места да стане бетон!
              Друго не се сещам, но ако се сетя ще пиша.
              Поздрави
              [CENTER][B]Не търся пътя, а ходя там където го няма, за да оставя следа след себе си ![/B] [FONT=&quot]®
              [/FONT]________________________________________
              [CENTER] [I][SIZE=1]..Победите се постигат с рискове и компромиси а не със очакване на момента..
              [/SIZE][/I][FONT=Lucida Console][SIZE=1][B]..[/B][/SIZE][/FONT][FONT=Tahoma][SIZE=1]Давай наставления само на този, който търси знания, осъзнавайки своето невежество. Оказвай помощ само на този, който не умее понятно да изказва своите заветни думи. Обучавай само този, който е способен, узнавайки за единия ъгъл на квадрата, да си представи останалите три[/SIZE][/FONT][FONT=Lucida Console][SIZE=1]..[/SIZE][/FONT]
              [/CENTER]
              [/CENTER]

              Коментар


              • #8
                Re: Въпроси за ETZ 250/251

                Мислех си че щом 251-то е по-късо, значи ще се управлява по-лесно - говорим за черни планински пътища. Иначе това за задната гума, че не се намират лесно кросови 16-ки, ще ми е много полезно. Иначе като гледам се продават повече 250-тки и са на по-ниска цена.

                Different_Soul, би ли ми обяснил защо е по-добре венците да са с ИЖ-ова стъпка - каква е разликата с МЗ-товата и какви ще са евентуалните проблеми? Иначе за венците мисля да ползвам Карловската фирма NHM - и без друго приятелката ми е от ония край и ходя там често.
                Nissan Terrano 2,7 TDI

                Коментар


                • #9
                  Re: Въпроси за ETZ 250/251

                  Аз имам МЗ 251, имам страхотни проблеми със съединителя, изпуска конуса, сега съм го дал да го правят(обещал съм на баща ми да му го възстановя, че "аз съм го бил развалил" )може би ще се наложи смяната на коляновия вал. Като изключим това други проблеми не съм имал. Отзад баща ми е сменил шарнира и каплата е 18-ка, предницата сме сменили с такава от някаква стара Хонда, задните амортисьори също са удължени. Проблемът с такъв вид "тунинг" е че сега предницата поема неравностите страхотно, обаче задницата "рита". С оригиналното гърне абсолютно не става за каране на офф, с баща ми му сложихме разширител от КТМ125, и цафара от Хонда, но мощността пада в ниските, явно не може да го напълни хубаво. Има гърнета които се водят тунинг с разширител са и цафарата се извива нагоре, сега си купих такова, като запали мотора ще го видя как е.
                  В общи линии МЗ-тата не са лоши, ако са поддържани, частите са им сранително евтини, но ако сега тепърва трябваше да си купувам евтин мотор не бих взел такъв!
                  В магазин ендуро има кросови 16-ки и то 4,75(тамън размера на МЗ-то)

                  Коментар


                  • #10
                    Re: Въпроси за ETZ 250/251

                    Първоначално публикуван от Gichev Преглед на мнение
                    ...ако сега тепърва трябваше да си купувам евтин мотор не бих взел такъв!...
                    А какъв би си взел? Аз не виждам по-добра алтернатива за под 1000 лв и с евтина поддръжка. Мислих да ЧЗ крос, но то не може да се регистрира, а и прочетох, че буталата са им консуматив. Намират се разни японци или италианци от началото на 80-те на такава цена, но са пред разпадане, пък и части едва ли ще има. Приемам и алтернативи
                    Nissan Terrano 2,7 TDI

                    Коментар


                    • #11
                      Re: Въпроси за ETZ 250/251

                      Bullet,първо искам да те поздравя за стегнатия,лаконичен и информативен стил на постовете-нещо,което липсва на една групичка от форума....Та на въпроса-колегите мисля че ти казаха повечето неща-не е толкова от значение дали ще е 250 или 251.Важно е във какво състояние ще го намериш.Пък дори и да се наложи да смениш нещо-части има и .са евтини.Не си играй да правиш разни тунинги-постегни моторчето,след като го вземеш си прави кефа според възможното.След някоя година,като посъбереш някой лев,ще се огледаш за нещо по-расово.Успех
                      ОФБ 2.2 ДТИ,YAMAHA XT,Дaihatsu Feroza SX 93

                      Коментар


                      • #12
                        Re: Въпроси за ETZ 250/251

                        Първоначално публикуван от bullet_pk Преглед на мнение
                        Different_Soul, би ли ми обяснил защо е по-добре венците да са с ИЖ-ова стъпка - каква е разликата с МЗ-товата и какви ще са евентуалните проблеми? Иначе за венците мисля да ползвам Карловската фирма NHM - и без друго приятелката ми е от ония край и ходя там често.
                        Хубавото на тази "ИЖ"-ова стъпка е, че е доста по-здрава от МЗ-товата и много по трудно се къса !
                        Живота и е доста по голям дори при много тежки ситуации !
                        Като сменяш венците от МЗ-тови на ИЖ-ови ще трябва да смениш и веригата !
                        251-то е с по-къса база и е мааалко по-леко, но и по баирите има по голяма вероятност да се търкаляш !
                        250-то е по ниско мисля и по-дълго.. едно приятелче купи едно ЕТЗ с което сваляха трупи от балкана ...... купи го за 600.... кара го година и половина и смени само една задна гума и пак толкова го продаде..
                        Ако ти се занимава най добрия вариянт е да намериш един запазен цял двигател и една рама от някаква хубава моторетка със дискове и работи и да си ги нагласиш нещата ... става доста сполучлив вариант, но не винаги е угоден за повечето хора..
                        [CENTER][B]Не търся пътя, а ходя там където го няма, за да оставя следа след себе си ![/B] [FONT=&quot]®
                        [/FONT]________________________________________
                        [CENTER] [I][SIZE=1]..Победите се постигат с рискове и компромиси а не със очакване на момента..
                        [/SIZE][/I][FONT=Lucida Console][SIZE=1][B]..[/B][/SIZE][/FONT][FONT=Tahoma][SIZE=1]Давай наставления само на този, който търси знания, осъзнавайки своето невежество. Оказвай помощ само на този, който не умее понятно да изказва своите заветни думи. Обучавай само този, който е способен, узнавайки за единия ъгъл на квадрата, да си представи останалите три[/SIZE][/FONT][FONT=Lucida Console][SIZE=1]..[/SIZE][/FONT]
                        [/CENTER]
                        [/CENTER]

                        Коментар


                        • #13
                          Re: Въпроси за ETZ 250/251

                          Първоначално публикуван от Gichev Преглед на мнение
                          Има гърнета които се водят тунинг с разширител са и цафарата се извива нагоре, сега си купих такова, като запали мотора ще го видя как е.
                          Айде и аз да се включа в темата с едно въпросче.
                          Тези гърнета оригинални за МЗ ли са?И може ли да споделиш на каква цена и откъде могат да се купят?
                          Защото и аз клоня към покупка на МЗ,тъй като паричките,които смятам да отделя,стигат колкото да взема некоя трошка.А МЗ - то ми се струва разумен вариант.Единственото,което ме спира е точно ауспуха.Наистина така както е долу - не става.
                          Gichev,като сложиш въпросния ауспух,би ли пуснал едно фото да го видим как изглежда и естествено да споделиш добре ли се държи моторетката с него?

                          Поздрави ! ! !

                          Коментар


                          • #14
                            Re: Въпроси за ETZ 250/251

                            Абе,Гичев,приятелю,
                            кажи как да те накарам да пророниш дума за това тунинг-гърне за МЗ-ката?!?!
                            Предполагам,че и за други колеги ще е полезно и интересно...

                            Коментар


                            • #15
                              Re: Въпроси за ETZ 250/251

                              Здравейте отново!

                              Искам да благодаря на всички които изказаха мнение в темата. Помогнахте ми.

                              Резултата е следния:

                              http://images17.snimka.bg/002805641-big.jpg
                              http://images17.snimka.bg/002805642-big.jpg
                              http://images17.snimka.bg/002805644-big.jpg

                              Вече съм собственик на ETZ 251 1990 г. Най-важното е че е с документи, платени всички данъци и е с дискова спирачка.

                              Е, има и проблеми, но е на сравнително ниска цена. На първо място е предницата - предишния собственик сменил скемерингите и налял 1 литър масло за скорости ... Щях да падна! Сега хвърля масло отпред, но това ще го оправим.

                              Намерих книга на Haynes за ЕТЗ. Там пише че се слага 230-265 мл масло. Предполагам че е за всеки кол е по толкова. Там пише че маслото трябва да е SAE10 (предполагам че това означава 10W). А в един магазин ми показаха в каталог на Валволин че дават масло 10W40 - за 4-тактови двигателидвигатели !?!

                              Та става ли да се слага 10W40 масло за 4-тактови двигатели или да си търдя 10W за предници?
                              Nissan Terrano 2,7 TDI

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X