Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Да възстановим някое возило от Военния музей?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    От: Да възстановим някое возило от Военния музей?

    Така е Стефане, това също би било добър подход.

    За да са още по-ясни нещата, ето нагледно, снимков материал, какво и как е направено. Вече реализирано на практика, готов пример. Това е работата на момчетата от моделисткия форум. Започват от един типичен музеен екземпляр - разпаднат, разкривен, съсипан. Поразглобяват го, изчистват старите слоеве и ръждите, боядисват, подменят скапаните дървени части по купето, сглобяват и накрая се получава един много приличен музеен експонат! И без да е в движение, пак е много далеч от началното състояние. Вече прилича на нещо, прибран е под един навес и ще се запази - както заради боята, така и заради това, че е прибран /а прибирането е пряк резултат от възстановяването му/. Сами виждате по снимките, положн е труд, но нищо безрайно трудно или скъпо. Няколко души за няколко дни свършват чудесна работа. Вярвам, че ние ще се справим дори още по-добре, а ако се съберем повече хора, работата на отделния участник ще е съвсем малко.

    И така, ето снимките. Давам направо линк, не ми се търси сега да чета акви са правилата за линкове към други форуми, но нашият форум няма абсолютно никакви пресечни точки с онзи, нито общи теми, нито нищо, така че не би трябвало да е проблем:

    http://www.scalemodels-bg.com/phpbb/...pic.php?t=2096
    Някои казват, че съм ужасен човек. Но това не е така - аз имам сърце на мил, чувствителен юноша. Пазя го в буркан със спирт на бюрото си...

    Коментар


    • #62
      От: Да възстановим някое возило от Военния музей?

      Доколкото съм ходил в НВИМ, ЗИС-а 5 стоеше зарязан на плаца, там където са последните снимки от форума на моделистите. Някакъв изрод му беше срязал новите гуми, които са поставени по време на реставрацията. Даже боята беше вече поизгоряла от слънцето. Тогава, като ходих за последно, само бях следил темата на моделистите, и очаквах да видя камиона така, като колегите са го оставили - в отличен вид. А то се оказа грозна гледка. Та гледам я и тая тема, не ми се искаше да пиша, ама размислих. Пак ме хвана яд, порових малко в нета - ето какво открих:
      http://www.airgroup2000.com/forum/vi....php?p=5968579
      ....
      Последно редактирано от m_g; 08-05-11, 17:45.

      Коментар


      • #63
        От: Да възстановим някое возило от Военния музей?

        Малииии!Разглеждайки тоя линк направо ми идва да крещя!Не съм ходил в софийския НВИМ ,но ако това е така,направо си е плашещо!Такова историческо наследство да се разсипва така!Недопистимо!Тая жена трябва да си ходи от тоя пост...
        TLC 120 Prado
        Yamaha Wolverine 450 4x4 SE

        Коментар


        • #64
          От: Да възстановим някое возило от Военния музей?

          Да, за съжаление точно така се получи в музея. Преди 25, ако не и повече години, когато още беше на старото място в центъра на София, машините са отнесени там в състояние военен резерв - комплектни, едвали не готови да запалят след като им се налее гориво и подаде ток. За съжаление, оставени на открито и на произвола на вандали, там бяха унищожени. Започна да се строи нова сграда на музея, остана на ниво груб строеж, машините бяха разхвърляни около нея, обрасли като в джунгла, а нагли крадци ошушкаха от тях всякакви по-дребни и по-едри части, най-вече електромотори, карбуратори и т.н. цветни метали.
          Причините да се стигне до това положение са много, а основният виновник по-добре да не го дискутираме, защото е покойник.

          Но какво е станало и защо е станало... не това е целта на темата. Каквото и да е било, фактите към днешния ден са такива, състоянието е видно и ние можем да се постараем да променим нещо! Дори и в доста по-богати и напреднали държави, с тази работа в голяма степен се занимават именно любители-ентусиасти-доброволци. Ние сме тези, които могат да направят нещо.
          Иначе да, имаше леки посегателства към възстановения ЗиС, някой беше пробвал здравината на гумата,а друг беше обърнал фара обратно, нищо фатално, може би от музея не успяха да му намерят веднага подходящото място, но за всяко нещо си има първи път! И естествено, ако ще влагаме усилия да направим нещо, то още предварително ще търсим уверение, че за експоната ще бъде положена адекватна последваща грижа, че няма да бъде захвърлен обратно в калта, за да стане на изходна позиция след 2 години, а ще бъде съхраняван подобаващо. То е ясно, както не можем да пипнем без съгласието на управата, така и няма да пипнем без гаранции за бъдещото съхраняване.
          Някои казват, че съм ужасен човек. Но това не е така - аз имам сърце на мил, чувствителен юноша. Пазя го в буркан със спирт на бюрото си...

          Коментар


          • #65
            От: Да възстановим някое возило от Военния музей?

            Хорхът е бил радиокола, радиофургон. Вместо пътническата карусерия от горните снимки, отзад е имало не голяма дървена кабина, фургон. В момента се издирват снимки, като се появят, ще ги покажа.
            Някои казват, че съм ужасен човек. Но това не е така - аз имам сърце на мил, чувствителен юноша. Пазя го в буркан със спирт на бюрото си...

            Коментар


            • #66
              От: Да възстановим някое возило от Военния музей?

              Като чета мненията ти от №42 до 48, оставам с впечатление, че дървените детайли някакси те притесняват. Аз пък, много им се радвам - ето с какво по-конкретно мога да съм полезен. И със риск да стана досаден, пак да вметна, нека не се изхвърляме от първият път със сложни уникати.
              Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

              Коментар


              • #67
                От: Да възстановим някое возило от Военния музей?

                А, не, напротив, нещо неясно съм се изразил! Затова и лансирам Хорха като кандидат, защото има малко ламарина, но затова пък е здрава. Трябва да се изчистят и боядисат шасито, мостовете, ламарината по предницата. А отзад трябва да е голям дървен сандък с една врата, което е много лесно за направа /това последното е казано с голяма доза относителност, разбира се! Лесно, но пак си е доста труд/.

                А ако искате, може да захванем нещо безкрайно по-лесно - например някое от оръдията, наредени покрай оградата. Том нещата се свеждат до изчегъртване на всички пластове боя, грундиране и боядисване. Нещо, което не е непосилно дори и за сам човек. Но има една голяма врътня и мъчнотия - колелата! Това е дървения, която наистина ме притеснява. При някои обръчите си стоят, а и да липсват, ще се огъне една дълга шина. Но направата на стари, дървени, коларски колела, това е нещо много специфично, трудно и си иска майстора, при това добър, тъй като няма да е декоративно, като черешово топче за заведение, на дървените спици ще се крепят съвсем реално няколкостотин килограма.
                Някои казват, че съм ужасен човек. Но това не е така - аз имам сърце на мил, чувствителен юноша. Пазя го в буркан със спирт на бюрото си...

                Коментар


                • #68
                  От: Да възстановим някое возило от Военния музей?

                  Първоначално публикуван от Теодор МБ Преглед на мнение
                  А, не, напротив...
                  ...колелата! Това е дървения, която наистина ме притеснява...
                  Последно!...
                  А и колелата не са толкова сложни, технологията е известна, материалите също. Проблем в някаква степен е намирането им (на материали).
                  Преди няколко години, пак имаше една кампания "Аху-Иху", ма тогава повече бяха философите (те и досега претендират нещо да са направили). Та тогава се бях ангажирал с колела, но до реална работа, така и не стигнахме.
                  Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                  Коментар


                  • #69
                    От: Да възстановим някое возило от Военния музей?

                    Първоначално публикуван от Теодор МБ Преглед на мнение
                    Да, за съжаление точно така се получи в музея. Преди 25, ако не и повече години, когато още беше на старото място в центъра на София, машините са отнесени там в състояние военен резерв - комплектни, едвали не готови да запалят след като им се налее гориво и подаде ток.
                    За жалост си много прав! Преди години като си задавах въпроса "Защо състоянието на експонатите във външния двор е такова?" отговорът, който ми се даваше беше, че са били на война и са претърпяли разрушения ....
                    Да, но сега години по-късно по стечение на обстоятелствата, специалността, която изучавам е тясно свързана с военната ни история, в частност и с НВИМ. Сам си давам отговори на редица въпроси.
                    Това което виждаме в експозицията е отчайващо. Още по-страшно е обаче това, което НЕ виждаме, няма и да имаме възможност повече да видим.

                    Ето линк със снимки на част от експонатите,които към днешна дата са в окаяно състояние. Снимките са правени по време на престоя им в старата сграда на музея. Паралелно са приложени и снимки в реално време : http://gsbvn.org/nvim/nvim-then-and-now

                    Подкрепям идеята и бих се включил с радост!
                    Последно редактирано от Evgeni Enduro; 19-05-11, 10:41.
                    "Kолкото повече се превръщаме в свръхчовеци, толкова по-безчовечни ставаме"
                    А+
                    LZ1DRZ

                    Коментар


                    • #70
                      От: Да възстановим някое возило от Военния музей?

                      Първоначално публикуван от Evgeni Enduro Преглед на мнение
                      ... Ето линк със снимки на част от експонатите,които към днешна дата са в окаяно състояние. Снимките са правени по време на престоя им в старата сграда на музея. Паралелно са приложени и снимки в реално време : http://gsbvn.org/nvim/nvim-then-and-now ...
                      Ние сме...
                      ...
                      Нямам думи

                      Коментар


                      • #71
                        От: Да възстановим някое возило от Военния музей?

                        Това е наистина ужасно!А с каква съвест тия хора.стопанисващи музея се подписват на заплатите си на края на всеки месец!Толкова много хора милеят за военно истроическото наследство,развива се културен туризъм и т.н,а това са уникални машини от историята на България!И това е в София!Пред очите на всевиждащия Бойко Борисов!Я го заведете да поразгледа......Спирам да пиша че се ядосвам....
                        TLC 120 Prado
                        Yamaha Wolverine 450 4x4 SE

                        Коментар


                        • #72
                          От: Да възстановим някое возило от Военния музей?

                          Наистина много жалка картина!
                          С удоволствие бих се присъединил към подобна инициатива.Разгледах снимките от линка на Евгени и мисля че Мерцедес 3000 също е подходящ за реставрация. Кабината е огъната и карусерията е за подмяна но ми се вижда комплектен.Естествено не става въпрос за колекционерска реставрация по скоро козметична подобна на тази на колегите със ЗИС 5.
                          Предполагам за някои от проблемите които биха възникнали в процеса на работа по такава машина но мисля че експоната е стойностен и си заслужава.
                          Последно редактирано от VESO4AR; 19-05-11, 21:49.

                          Коментар


                          • #73
                            От: Да възстановим някое возило от Военния музей?

                            Има ли желание, всичко може да се направи! Ето малко чуждестранен челен опит. Началото е преди 6 години, във Великобритания, двама братя и възрастният им баща се захващат и до сега, до миналия месец възстановяват камион от Първата световна. Започват общо взето от шаси в тази вид, оригинален двигател /използван дълги години като пожарна помпа/ и един куп дребни, полу-неизползваеми части. Успяват да намерят това-онова гнило, но оригинално, много неща произвеждат сами и резултатът е просто възхитителен!
                            Прикачени файлове
                            Някои казват, че съм ужасен човек. Но това не е така - аз имам сърце на мил, чувствителен юноша. Пазя го в буркан със спирт на бюрото си...

                            Коментар


                            • #74
                              От: Да възстановим някое возило от Военния музей?

                              Снимка на скоростната кутия, преди да я поправят. Другите снимки пък са на водната помпа - тя липсва, не могат да намерят такава, затова по снимки и измервания с рулетка правят чертежи, по тях дървени макети на частите, по тях отливки и... готово, правят си абсолютно оригтинална на вид помпа!

                              Впрочем, който се интересува, може да седне и да разглежда, темата се точи в продължение на 6 годиин, стотици страници, на мен ми отне само една нощ да я прочета Ето какво правят хората, с желание и разбира се познания всичко е възможно!
                              http://hmvf.co.uk/forumvb/showthread...nis-truck-find

                              И така, козметичното възстановяване на някой експонат, да речем на споменатия Мерцедес L3000, не е ниакъв проблем за няколко души, стига да имаме желание! Абсолютно съм убеден, че може да се направи и пълно възстановяване, на двигател и всичко останало, но на първо време, нека поне с външната форма да се захванем!
                              Прикачени файлове
                              Някои казват, че съм ужасен човек. Но това не е така - аз имам сърце на мил, чувствителен юноша. Пазя го в буркан със спирт на бюрото си...

                              Коментар


                              • #75
                                От: Да възстановим някое возило от Военния музей?

                                Първоначално публикуван от Теодор МБ Преглед на мнение
                                И така, козметичното възстановяване на някой експонат, да речем на споменатия Мерцедес L3000, не е ниакъв проблем за няколко души, стига да имаме желание! Абсолютно съм убеден, че може да се направи и пълно възстановяване, на двигател и всичко останало, но на първо време, нека поне с външната форма да се захванем!
                                Ще се намерят предполагам хора с необходимите умения и желание за това начинание. Как обаче ще посрещнат идеята ни от ръководството!?
                                Утре ще имам работа в музея, ако искате мога да направя по-подробни снимки на някой експонат. Мога и да отворя приказка за каузата, но мисля, че не съм най-подходящия човек за водене на преговори.
                                "Kолкото повече се превръщаме в свръхчовеци, толкова по-безчовечни ставаме"
                                А+
                                LZ1DRZ

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X