Страница 1 от 2 1 2 ПоследенПоследен
Резултати 1 до 20 от 34

Тема: Пътят до коприната през Турция

Димо е офлайн Супер Модератор | news |
    | ОС || СзО |* МСС *
    Място
    София
    Публикации
    3,232
    Блог Публикации
    2
    Точки (при гласуване)
    60

По подразбиране Пътят до коприната през Турция

Моят път към Памир започна с обичайния дъжд. Въпреки това доста приятели дойдоха да пожелаят „на добър път” рано сутринта на 16 юни. С доктор Светльо дори карахме заедно до Бургас. Лъчо и Явор откраднаха по една седмичка и тримата заедно се впуснахме в началото на това голямо приключение. Дъждът промени плановете ни още от първия ден – наложи се да пренощуваме в Малко Търново, за да се изсушим.

На другата сутрин прекосихме границата и поехме към Истанбул, а после по добре познатия ми черноморски маршрут. По предварителен план имахме 5 точки – Шафранболу, столицата на хетите Хатуша, Кападокия, Немрут и езерото Ван.
    Забавихме се с избора на място за къмпиране, което наложи изследването по тъмно на черни пътища, водещи към морето. Открихме такова място, комшиите рибари не само нямаха нищо против, но и на сутринта ни сервираха целия си улов, заедно със задължителния по тия земи чай.

Последно редактиран от sabin ; 07-03-11 в 16:28
    ______2
    Е = MZ

| ОС || СзО |* МСС *
    Място
    София
    Публикации
    3,232
    Блог Публикации
    2
    Точки (при гласуване)
    60

По подразбиране От: Пътят до коприната - Турция

Шафранболу е старо турско селище, в което традиционно се е произвеждала и продавала подправката шафран. В наши дни този поминък се е превърнал в туристическа атракция по проект на турското правителство. Старите дървени къщи, които ние наричаме „копривщенски”, тук гордо носят наименованието „традиционни отомански къщи”.

След силно турско кафе, мощен обяд и пресладка баклава потеглихме с пълни кореми да търсим хетите. За тия хети аз не знам нищо, Лъчо да разправя. Очевидно са имали царство-господарство, армия и потребност да се изобразят по скалите, за да можем ние 4000 години по-късно да цъкаме с езици и да викаме „бахмааму”.

Този път спряхме по светло да напазаруваме в едно село и още преди залеза подхванахме по черен път в опит за усамотение. Направихме лагер и запалихме огън, след което – изненада – оказа се, че не сме сами. Бяхме забелязали кошери при пристигането си, а вечерта се появи и собственикът им - Алеф. Живееше съвсем сам в компанията на пчелите. Сутринта Алеф ни зарадва с купичка пресен мед и бурканче пчелен прашец. Явор напълно отказа да го яде, а аз и Лъчо го включихме веднага в менюто си. От тук до Иран поддържах ежедневно имунната си система с него.
    След адски живописен път през планината Кьороглу(Köroglu Daglar?), вечерта пристигнахме в Гьореме. Опънахме палатките в къмпинг Панорама и се впусхахме в нощна Кападокия.

Последно редактиран от sabin ; 07-03-11 в 16:34

| ОС || СзО |* МСС *
    Място
    София
    Публикации
    3,232
    Блог Публикации
    2
    Точки (при гласуване)
    60

Бяхме предвидили два дни. Кападокия е много снимана и описвана, и по мое скромно мнение районът е изключително интересен и заслужава повече от два дни време.

Последно редактиран от sabin ; 07-03-11 в 16:41
    ______2
    Е = MZ

| ОС || СзО |* МСС *
    Място
    София
    Публикации
    3,232
    Блог Публикации
    2
    Точки (при гласуване)
    60

Принципно не бях се подготвил за обиколки на туристически обекти . Моята цел беше Памир и затова предпочитах да хвърля една табла с комшиите, отколкото да се заровя в справочници и музейни брошури. Въпреки това влязох в подземният град, днес Derinkuyu.Тук е била църквата.

На другия ден поехме по прекрасното Анатолско плато към планината Тахтали Даглари и Немрут.

Тук моето пътуване можеше да е свършило... високо в планината при излизане от второстепенен път... спрях, погледнах наляво и после надясно... и потеглих за ляв завой. В този миг вдигнах поглед и видях връхлитащ камион. Побързх да вляза в лентата си и да обърна мотора по посока на движението, но камионът вече беше в моята лента. Беше безмислено да предприемам маневри, затова просто спрях почти в средата на платното. Камионът профуча от дясната ми старна без дори да си помисли да намали. Пулсът ми беше на 1000, усетих новите бели косми под каската. Явор само каза: „Пич, втори живот живееш, вече те виждах размазан на решетката” ...

Последно редактиран от sabin ; 07-03-11 в 16:45
    ______2
    Е = MZ

| ОС || СзО |* МСС *
    Място
    София
    Публикации
    3,232
    Блог Публикации
    2
    Точки (при гласуване)
    60

Пътищата до Немрут са много. Освен многобройните черни пътища, има два основни асфалтирани – южен и северен, които водят към върха и не са свързани помежду си. Преди време по черните пътища минали холандски приятели на Лъчо и след кратко обсъждане ние също хванахме по тях. Явор подкара чопъра безстрашно, което впоследствие му донесе славното име „чопуро”. Маршрутът беше очарователен, но липсата на табели и точен трак ни накара да се залутаме из разни махали и дерета.

Ей така става, като не си носиш каската. Колеги ...

Последно редактиран от sabin ; 07-03-11 в 16:56 Причина: дублирани снимки
    ______2
    Е = MZ

| ОС || СзО |* МСС *
    Място
    София
    Публикации
    3,232
    Блог Публикации
    2
    Точки (при гласуване)
    60

В крайна сметка се стъмни, а ние все още карахме към върха. Спряхме в едно от многобройните кюрдски села в района, за да налеем вода и да обсъдим ситуацията, когато местните хора напъплиха отвсякъде. Поисках да купя хляб, някой изтича и напъха няколко питки в багажа ми. Естествено получихме покани да преспим, но ние имахме цел и продължихме напред в тъмното. По план трябваше да спим в хостел. Бяхме на палатки вече 5 дни и искахме баня. Все пак не успяхме да стигнем до върха, а останахме в село Дамладжик, южно под върха.
    Спахме в кюрдска къща с хубав двор за къмпинг, а хазяина беше изключително кротък и приветлив.
    Спах лошо. Събудих се към 4.30 и внезапно взех решение да снимам изгрева на Немрут. Измъкнах се тихо, подпалих мотора и хванах гората. Пътят ужасно се влоши и на места съвсем изчезна. Имах известен проблем и с ориентацията в тъмното. Всъщност, оказа се, че Немрут хич не е толкова близо. Когато излязох на пътя току пред бариерата, слънцето весело си грееше над баирите и тая работа с изгрева беше приключила. Вече не бързах.
    Връх Немрут е 2134м висок. Някога там е била гробницата на Антиох II Теос, син на Антиох I Сотер (Спасител)от династията на Селевкидите. В периода 275-262 пр.н.е. там е имало царство, което синът Антиох създава след смъртта на баща си. Падала е голяма патаклама с Птолемеите, известна като сирийски войни. В този ден обаче беше тихо. Нямаше селевкиди, нямаше птолемеи. Само аз и един мъж, довел баща си и майка си на това величествено място.

На слизане обаче съобразих, че има друг път към селото и още преди да изляза от бариерата кривнах по него. След около 15-20 км пътят слезе до реката и стигнах до друг вход. Това се оказа входът за руините на Арсамея/Ески Кале. Аз не спрях и се върнах в къщата. Очакваше ме софра с хляб, домати, сирене, масло, мед – всичко произведено от домакините ни и невероятно вкусно. Според последните промени в общия ни план това беше денят, в който трябваше да се разделим – Лъчо и Явор поемаха на югозапад, а аз тръгвах на изток към езерото Ван.

Последно редактиран от sabin ; 07-03-11 в 17:02
    ______2
    Е = MZ

| ОС || СзО |* МСС *
    Място
    София
    Публикации
    3,232
    Блог Публикации
    2
    Точки (при гласуване)
    60

Беше ми много приятно да пътуваме заедно, но в същото време нямах търпение да продължа. Имах чувството, че се движа твърде бавно и се шляя насам-натам, а пред мен чакаха още много дни и места, пълни с неизвестни. Твърдо убеден да стигна езерото в този ден минах над 700км в невероятна жега и пътища в ремонт.

Около 1.00 вечерта стигнах Татван. Заобиколих го от юг, убеден, че ще намеря хубаво място за палатка покрай езерото, но вместо това намерих кал, комари и боклуци. Върнах се обратно в града, за да намеря евтин хотел, в който да поспя без да свалям багажа с идеята, че на другия ден трябва да вляза в Иран. Късметът ми изневери. Първото място, на което спрях и се спазарих за 8 кинта се оказа най-голямата кочина, в която кракът ми е стъпвал. Представете си склад с дървен под, по средата е разчистена пътека между боклуците по земята, през открехнатата врата се виждат две разхвърляни легла, в които някой съвсем скоро е лежал, мръсно и мазно. В добавка на съседната врата се показа ухилена казахстанка, увита с кърпа... Беше късно да се връщам, моторът беше паркиран и за него беше вързано злото куче на стопаните. Измъкнах спалния си чувал и без да докосвам нищо наоколо се мушнах в него, дръпнах ципа и заспах. Това си беше истински бардак.
    Рано сутринта се изнесох с чувството, че ще е хубаво да мога да си сменя кожата. Прекрасните гледки от езерото и връх Супхан ме ободриха и поех на юг.

Последно редактиран от sabin ; 07-03-11 в 17:08
    ______2
    Е = MZ

| ОС || СзО |* МСС *
    Място
    София
    Публикации
    3,232
    Блог Публикации
    2
    Точки (при гласуване)
    60

Предварително бях взел решение да не влизам през по-популярния граничен пункт Догубаязид, а през Есендере, което е близо да границата с Ирак. Това е милитаризирана зона, заради непрекъснатите конфликти на турските военни с ПКК. Проверяваха ме няколко пъти, но пътят беше уникално красив и никак не съжалявам, че го предпочетох.

На последния пункт проверката беше по-обстойна, но пък имах възможността да фотографирам турския Рамбо(по неговите собствени думи). Оттам до границата с Иран са 50км по дефиле, в което на всяко възвишение има огнева точка. Толкова са и километрите до Ирак. Не е романтично, но пък липсата на движение по маршрута дава пълна свобода на каране.

Последно редактиран от sabin ; 07-03-11 в 17:12
    ______2
    Е = MZ

| ОС || СзО |* МСС *
    Място
    София
    Публикации
    3,232
    Блог Публикации
    2
    Точки (при гласуване)
    60

На границата нямаше никой освен мен. Граничният пункт беше стар и занемарен и по никакъв начин не напомняше помпозния, лъскав вход откъм Европа. Затова пък учтив турски митничар ми помогна с хартиите и бързо приключих с формалносттите. Малко преди да премина вратата на Иран се сетих, че нося шише ракия. Всички знаем за ограниченията за алкохол в Иран, чувал съм даже за 80 тояги на голо... но не това ме спря да прелея ракията в бутилка от минерална вода. Дадох си сметка, че едва ли ще намеря компания, с която да я споделя, а сам в палтката не се виждах да пия ракия. Викнах турския митничар и му казах: Имам специален подарък за теб, това е българска ракъ, не йениракъ. Не я пий като турчин, ами я охлади, направи си една салата от домати, чаша айрян и я изпий със здраве. Турчинът ме изпрати с голяма усмивка, гюлле, гюлле и яваш.

Последно редактиран от sabin ; 07-03-11 в 17:15
    ______2
    Е = MZ

sabin е офлайн Супер Модератор | ОС || +ПЛ || ТП |* МСС *
    | Модератор |
    Място
    София
    Публикации
    4,581
    Точки (при гласуване)
    60

Аххх тиии!!

Как не ти се счупи апарата като снима тунингите по КТМ-а. Хората ще си кажат че се е счупил нещо

Благодаря за хубавите снимки!!

След колко километра ти се счупи опашката при това претоварване?

Публикации
    141
    Точки (при гласуване)
    13

Хубаво е така в мразовития женски месец да си спомним за нашите си, мъжки преживявания . Димо, добре избра момента да публикуваш спомените. Радвам се , че с Явор те придружихме през първата седмица и в същото време съжалявам , че нямаше начин да продължа и нататък. Но идва новия сезон, света е наш, дерзайте !

| ОС || СзО |* МСС *
    Място
    София
    Публикации
    3,232
    Блог Публикации
    2
    Точки (при гласуване)
    60

Цитат Мнение на sabin Преглед на публикациите
    Аххх тиии!!

Как не ти се счупи апарата като снима тунингите по КТМ-а. Хората ще си кажат че се е счупил нещо

Благодаря за хубавите снимки!!

След колко километра ти се счупи опашката при това претоварване?
    Хе, хе нищо му няма на КТМ-а. Тази снимка е ей така само да се закачаме с КТМистите, че миналата година от двата КТМа в БГ ... и двата
    Обаче не е истина. Мотора си беше пушка. Лъчо нещо му беше сложил да му пречи и го махна
    Ще стигна и до счупената опашка, обаче това беше има-няма 10 000км по нататък и тези от BMW нямат никаква вина

Цитат Мнение на Luke Преглед на публикациите
    Хубаво е така в мразовития женски месец да си спомним за нашите си, мъжки преживявания . Димо, добре избра момента да публикуваш спомените. Радвам се , че с Явор те придружихме през първата седмица и в същото време съжалявам , че нямаше начин да продължа и нататък. Но идва новия сезон, света е наш, дерзайте !
    Да Лъчо и аз нямам търпение вече да свалим мартениците.

Впрочем, нещо което не съм писал по-нагоре е, че изминатите километри от София до Есендере(границата с Иран) по километраж бяха точно 3435км, което доста надхвърляше първоначалните ми планове.
    И друго, по повод парите, доколкото много хора ме питат за това...
    Това беше нискобюджетно пътуване. На запад от нас му викат "скаутско"
    В Турция влязох с 1000 или 1100 лири, които напълно свършиха до границата с Иран. При цена на бензина тогава около 3.8 и закупени около 200 литра бензин е ясно къде са отишли ... за осем дни в Турция. Нататък стана драстично по-евтино.

И никой не ме пита за координатите на бардака в Татван
    Последно редактиран от Димо ; 06-03-11 в 23:58
    ______2
    Е = MZ

Място
    Поморие
    Публикации
    736
    Точки (при гласуване)
    12

Ех тоя бардак, голямо любопитство събуди. Цял ден го мисля. Толкова ли е било гнусно? Не щракна ли някоя снимка или имаше опасност да замърсиш матрицата на апарата

Публикации
    99
    Точки (при гласуване)
    13

БРАВО за това фото!!!!

ставаш все по-добър!
    Последно редактиран от sabin ; 07-03-11 в 17:18

| ОС || СзО |* МСС *
    Място
    София
    Публикации
    3,232
    Блог Публикации
    2
    Точки (при гласуване)
    60

Чанев, бардака беше истински. Остави мизерията, но той май наистина работеше като такъв ...

Средков благодаря Този старец беше много достолепен. Ето и тук ...

Като стана въпрос за снимки искам да кажа, че всеки от форума може да получи коя да е моя снимка свободно в прилична резолюция за печат. Само да драсне едно л.с.
    А съм ги надписал щото отсега знам, че особено тези от туристически забележителности като Кападокия и Немрут, ще си ги гледам по сайтовете на фирмите, които продават екскурзии до там ... Но няма оправия
    А, и да не забравя! Тези снимки са правени с фототехника предоставена от Фото Синтезис на които съм много, много задължен. Това наистина е компания с различен поглед. Хора с идеи
    ______2
    Е = MZ

Място
    ПАЗАРДЖИК
    Публикации
    136
    Блог Публикации
    1
    Точки (при гласуване)
    11

Браво Димо !Страхотни снимки.Приятен разказ и с нетърпение чакаме продължението...)
    [I][FONT=Arial Black]Наско Лазов[/FONT][/I] :DHarley davidson elektra glaid

Място
    София
    Публикации
    1,752
    Точки (при гласуване)
    16

Димо, благодаря за разказа и прекрасните снимки. Би ли споделил с какъв апарат и какви обективи си ползвал? Имаш невероятни кадри! Благодаря още веднъж.
    ..................

Място
    Благоевград
    Публикации
    3,451
    Точки (при гласуване)
    21

Е най-сетне имаме интересно и вълнуващо четиво за което благодаря. Ще чакам с нетърпение разказа за Байконур. Поздрави Сашо.

Място
    София
    Публикации
    266
    Точки (при гласуване)
    11

Цитат Мнение на dsredkov Преглед на публикациите
    БРАВО за това фото!!!!

ставаш все по-добър!
    ...Aaa,той не е добър.
    ...Той е най-добрият.
    За техниката вече разказа и благодари но не липсва и талант.
    Поздрави.
    I am just a simple man.

| ОС || СзО |* МСС *
    Място
    София
    Публикации
    3,232
    Блог Публикации
    2
    Точки (при гласуване)
    60

Продължението и за Иран и за Байконур се пише. Ама бавно

Жоро, аз снимам с Никон D80. Имам обективи Nikkor 17-55мм/F2.8 и 70-200мм/F2.8
    При срещите с Фотосинтезис обаче ми обясниха да оставя някъде това D80 и да взема един D300. После ме зпознаха набързо и с възможностите на Olimpus PEN, който аз дълго отказвах. Обаче не се опъвах много В крайна сметка взех и D300 и Olimpus PEN и бяха абсолютно прави. Повечето кадри са направени с "малкия" Олимпус PEN, както и видео колкото имам.
    D300 е доста голям и тежък, плюс грип-още по-голям. В този смисъл редовно си стоеше надлежно пакетиран по време на пътуването, а ПЕНчо ми беше на колана
    Още нещо за избора на обективи. С тази "пушка" 70-200мм/2.8, човек се вижда много отдалеч в тълпата и прави впечатление. Т.е. можеш да снимаш (портрети) евентуално, след като си установил контакт. Така, че логично добавихме и един широкоъгълен Nikkor 10-24мм/F3.5-4.5.
    И това е.
    Никон Д300 с три обектива + Олимпус PEN с китовия.
    Но има и друго. Получих много допълнителни неща, които са важни. Зарядни (за 12 волта от мотора) и за двата. Допълнителни батерии (по 3бр. и за двата). Бързи SD карти памет и т.н. и т.н. списъка е дълъг.
    Аз не съм професионалист. В смисъл, че не си вадя хляба с това. Това ми е хоби. И точно за това искам да подчертая, невероятното отношение на хората от Фотосинтезис.
    Те се интересуваха от Моя проект. Мислихме заедно по него... Интересуваха се от Моите нужди. Какво ще се снима, къде ще се снима... Кое е най-добре да имам с мен... За да?
    За да заснема мечтите си Това е.
    ______2
    Е = MZ

Страница 1 от 2 1 2 ПоследенПоследен

Сходни теми

1. Турция - ферибот през Дарданелите?
    От Skorpion_BG във форум Пътешествия и разходки. Пътеписи
    Отговори: 24
    Последно мнение: 16-04-15, 18:47
  2. Пътят до коприната
    От Димо във форум Азия
    Отговори: 127
    Последно мнение: 05-02-12, 14:35
  3. Ориент експрес - с мотора през Сирия - Йордания - Египет - Кипър - Турция
    От Явор-Vromos.com във форум Проекти, планове и подготовка за пътувания
    Отговори: 74
    Последно мнение: 21-09-10, 21:45
  4. Пътят до коприната. С мотор по Pamir highway – М41 или Motosynthesis.
    От Димо във форум Текущи пътувания
    Отговори: 704
    Последно мнение: 21-08-10, 22:54
  5. Плащаме 22 евроцента на км за минаване през Турция с кола!
    От Тихомир във форум Политика, икономика и обществени взаимоотношения
    Отговори: 26
    Последно мнение: 03-09-08, 13:31

Правила за публикация

• Вие не можете да публикувате нови теми
  • Вие не мжоете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да добавяте прикачени файлове
  • Вие не можете да редактирате собствените публикации
  •  
"); } else { document.write(""); } } // ]]>