Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Китайски челник, други челници и сравнения

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Китайски челник, други челници и сравнения

    Така, да споделя тогава и аз моя скромен опит. Това го бях написал за тази тема преди доста време, сега му дойде и времето да го редактирам и пусна:

    1. Petzl Tikka Plus

    Дълго разглеждах най-различни модели (предимно на Petzl) докато се спра точно на този. И до ден днешен твърдя, че притежава най-добре разпределена светлина от всички видяни от мен! Има концентрирани лъчи в средата в комбинация с доста широка разсейка. Свети в три режима - силно (50 лумена, дават го до 35м), икономично (13м) и мигащо. Има и червена светлина с два режима - постоянен и мигащ. Използва три AAA батерии. Хаби ги доста бавно - на силното светене го дават да държи 55 часа, като мога по груби сметки почти да го потвърдя. Много лек и удобен за носене. Може да се наглася ъгъла на осветяване - нагоре-надолу - което определено щади нервите на хората около вас. Има индикатор, който ви информира ако батерийката свършва. Тежи 83 грама заедно с батериите - доста лек е и много удобен за носене.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:e97-pm_1.jpg
Прегледи:1
Размер:57.3 КБ
ID:5330316
    Недостатъци почти няма. Ако сте с работни или зимни ръкавици ще сменяте режимите трудно - трябва си пръстче. Имам забележки към сглобката - когато го мачкате в ръцете леко прискърцва. Това не му вреди на работата.

    2. Petzl Pixa 3

    Pixa 3 е водо и удароустойчив. Много е солиден и вдъхва доверие. Не съм му правил специални тестове за издръжливост, но със сигурност дъжда не го плаши, удар с глава в стабилизиращата щанга на колата също (е мен ме позаболя). Пишат го, че издържал на свободно падане от 2 метра, според мен ще може и много повече. Стъклото е много добре предпазено и не виждам практически как нещо може да го удари (не нарочно естествено). Отново има регулиране надолу-нагоре, като при "щракането" звучи доста по-уверено отколкото на Tikka plus (там като, че ли имате чувство, че e много крехко... но пък не се чупи). Работи с две AA батерии. Има три режима на работа:

    Най-слабият и по мой скромен опит най-често използван е този за близка работа - 30 лумена и дава до 15 метра разсеяна светлина. За съжаление има доста по-скромна разсейка от тази на икономичния режим на Tikka plus - определено в периферията ви остава тъмно. Иначе става идеално за ходене - рядко превключвам в другите режими. Батериите свършват за 12 часа при този режим, което честно казано не е никак много.

    Когато ви трябва повече светлина се използва "нормален режим за придвижване". Той включва същата разсеяна светлина както в предишния режим, но заедно с него светва и втори диод със силно фокусирана светлина в горната част на разсейката (което отначало е странно, защото обикновено очаквате фокуса в средата, но с времето се свиква и даже по накакви си закони за незаслепяване на другите хора около вас е дори по-добре). Видимостта е до 35м. при фокуса и за това се използват 40 лумена. Отново (очаквано) разсейката настрани е по-слаба от тази на Tikka plus, но определено осветеността в областта на фокуса е много, много по-силна. Изгаря батериите за 6 часа.

    Режим със силен фокус - това изгасва разсеяната светлина за близко виждане и усилва фокусираната и то значително. С 50 лумена в този режим го пишат, че видимостта е до 55 метра. По моето скромно мнение е доста повече. На село светявам съседната къща без проблем, а ние сме практически през два двора. В този режим сваля батерииките за 3 часа.

    Освен индикатора за намаляващи батерии, Pixa 3 има още една екстра - свръх икономичен режим (наричат го "резервна светлина"), който се включва автоматично тогава, когато батериите паднат под определено ниво. В този режим издържа до 10 часа. Определено с него не е най-удобната светлина, но "става". Малко по-слаба е от китайските челници с четири диодчета. Основно удобство на този челник е лесното сменяне на режимите с работни или дебели зимни ръкавици. Има адаптер, с който може да се закача на каска.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:pixa3_0.jpg
Прегледи:1
Размер:43.7 КБ
ID:5330317
    Основно неудобство - много е тежък. По-точно - тежи цели 160 грама. И то това пречи не толкова, че тежи на главата, а че когато ластика е охлабен започва да пада. Затова трябва да го носите с по-пристегнат ластик, а от там това ви стяга главата неприятно (до 15-20 минути започвате да усещате, че ви пречи) и накрая оставя отпечатък на челото. Ако носите шапка всичко е наред. Според мен е идеален за колоездачи, които ще го носят на каска.

    Коментар

    Активност за темата

    Свий

    В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

    Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

    Зареждам...
    X