Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Ерозийни машини

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Ерозийни машини

    Да споделя и аз моят опит с електро-ерозийните машини.

    Работил съм на нишкова електро-ерозийна машина /wire EDM machine/ AGIE 200. От чертането на изделието, през програмирането до изработката на детайла.
    Като цяло, процесът на нишкова електро-ерозирия представлява загряване на нишка от месинг/ в общият случай с масово използван диаметър ф0,25 мм, има и покрити с цинк или злато нишки/ около която тече под налягане стълб от въздух и вода. Загрятата до висока температура нишка изпарява всеки един електропроводим материал, който срещне. Промиването е с цел охлаждане и отмиване на изпарените/разпрашени частици. Използва се само дестилирана вода, която преминава през йонообменна смола и филтри. Машините от този тип работят както равнинно /по две оси/ така и триизмерно. Съвременните машини имат и допълнителни програмируеми оси, с които могат да изработят дори спирала. Важно е докосваните в началото повърхнини да са чисти, за да се получи иска между нишката и материала и да започне процеса на рязане.

    Обемната електро-ерозийна машина също така работи на принципа изпаряване на електропроводим материал. Използваните материали за електродите са чиста мед или графит. Като цяло графита се износва по-бързо от медта. Тук особено важно е какво "разбиване" ще се предвиди, т.е. с колко ще е по-малък електрода от крайно търсеният размер. Тази стойност се задава в машината при програмирането й за работа. По-точните крайни размери изискват по-малка искра, от там по-малко разбиване. Тук охлаждането, гасенето на искрите и отмиването на частиците става от масло/диелектрик/, с нисък вискозитет. Преминава през пречистващи го филтри. Задължително е към машината да има отвеждащи изпаренията аспирации.

    За различните материали, дебелини и други особености в детайла/стъпала, отвори или канали/ се използват различни технологии /настройки/ на машината.

    Коментар


    • #17
      От: Ерозийни машини

      Мой познат има обемна Шарми Робоформ 400 утре ще пробваме каква гладкост може да се постигне с нея.

      Коментар


      • #18
        От: Ерозийни машини

        Нещата се полираха идеално. Другото, което разбрахме е, че за гладкостта е от значение каква стомана се работи. Ние използвахме 2311, а следващият път ще вземеме 2343, за която от Шарми дават, че е възможно да се постигне още по-гладка повърхност.

        Коментар


        • #19
          От: Ерозийни машини

          Много интересна тема. А дали има портативни подобни устройства за огромни детайли които не могат да се да се сложат на станока. В момента за подобни случай ползваме мобилна плазма, но там точноста е пожелателна.
          "...колко ли скучен ми би бил живота без мотоциклета и без прекрасното, истинско усещане за Пътя..." - Бат Димо - R.I.P.

          Коментар


          • #20
            От: Ерозийни машини

            Причината да се регистрирам е мнението на [COLOR=DimGray ]sturm44[/COLOR] в което има много малко верни неща а за повечето мога да кажа че са пълна глупост,

            Първо, принципа на работа на ерозията била тя обемна или нишкова не е загряване на нишката, а протичане на ток по тази нишка(електрод при обемната ерозия). Като например електрода е +, а масата където е заложен детайла е 0. Поляритета при някои машини може да се обръща. В масовия случай при нишковата ерозия диелектрика е вода, а при обемната е някакъв специален диелектрик като в миналото се е използвала газ или нафта. Както вероятно знаете чистата вода е изолатор, друг е въпроса че чешмяната съдържа соли и минерали и други подобни които я правят проводник. Та тази йонообменна смола която е споменал колегата един вид отнема елементите които провеждат електричество през водата и по този начин намаляват нейната проводимост. Около нишката не е нужно да тече под налягане стълб от въздух и вода, може просто детайла да е подопен във водата, а комбинацията от потапянето и налягането води до най-добра работа на машината като скорост на рязане например. Та общо взето диелектрика създава контролирана среда в която прескача искра между електрода и детайла и тази искра отнема от материала и на двете. Зависи от материалите, от поляритета, от режимите на работа с малко износване на електрода да се получи максимално близка форма до желаната в детайла.

            Тези машини не се характеризират с висока скорост на работа, и понеже заплащането в масовия случай е на час обикновено работата извършена на тях струва доста като сума която трябва да се плати. Да не говорим, че във фирмите ерозиста е на заплата и голяма част от парите които се плащат отиват в джоба на онзи който си няма и понятие от работата на тези машини. Та моя съвет в такива случаи е да си потърсите ерозия в гаражни условия където може да се разберете да плащате за свършена работа, а не някой да ви одере кожата щото така трябва. Това че скоростта не е предимство на тези машини не значи че те нямат такива. Може би най-голямото им предимство е че могат да обработват детайли като почти няма значение тяхната твърдост. Например правенето на резба в закален детайл е просто като детска игра. Вадене на метчици и свредла от глави на двигатели също не е проблем. Дори съм вадил и скъсана свещ. "Гравиране" на ножове например също може да се извърши. При работата има минимално механично въздействие между електрода и детайла и не е нужно детайла да е здраво захванат за масата, а това позволява да се работят детайли които са чувствителни към натиск и не могат да се работят на фреза примерно където трябва детайла да е здраво стегнат за да не изхвърчи. Могат да се правят тънки каналчета например от порядъка на няколко десети от милиметъра които няма как да бъдат изработени на други машини и изобщо е въпрос на фантазия приложението на тези машини. Недостатък е че могат да обработват само детайли които нямат не електропроводими части в областа в която трябва да се получи дадената форма. Например ако една гума ако има метални нишки в нея и може да провежда ток не означава че може да се обработва на тези машини.

            Гореспоменатите възможности на тези машини силно зависят от човека който работи на тях. При фрези,стругове и други подобни в повечето случаи има каталози и дори оператора да не е специалист това може да не окаже чак такова въздействие. При ерозиите ако оператора не притежава онази щипка усет която е необходима не че няма да свърши работа, но или ще бъде некачествена или прекалено бавно свършена или просто няма да се постигне желания ефект. В крайна сметка това може да ви струва доста пари, време, нерви и труд на хора които да оправят нещата след това.

            Колкото до другите писали по темата - аз поне не съм срещал портативни устройства, а и един опит да се изнесат два кабела от машината и да се работи извън нея не завърши много добре за този който се опита да свърши работата. Кой знае може пък и да се измисли подобно нещо, но засега не съм срещал а и не съм мислил дали въобще е възможно но имам известни съмнения. За качеството на обработваните повърхности може да се говори много. Общо взето грапавостта може да се контролира и когато е необходимо може нарочно да се остави шагрен, или да се гони някакво полиране. Полирането обаче става доста бавно и в повечето случаи повърхността се докарва до някакво поносимо качество и след това се обработва с шкурки и пасти за полиране. Иначе за пробата съм си играл и се получава доста гладка повърхност

            При повечето машини има възможност за избор на режим на работа, където основните неща са качество на получената повърхност, износване на електрода и скорост на обработка. Споменатото "разбиване" също е тук някъде, но то е изцяло под предварителен контрол така че няма да го намесвам. Разбира се малко износване на електрода и високо качество на получената повърхност обикновено означава по-бавна работа, но не е задължително високото износване на електрода и ниското качество на повърхността да означават бърза скорост на работа. Както споменах по-горе тук оператора играе важна роля. Още една причина да се търси гаражна обемна или нишкова ерозия където може да видите човека, да говорите с него и общо взето да придобиете някаква представа какъв оператор е и какви технически умения притежава, докато в дадена фирма ще говорите с някой началник който може би ще ви почерпи кафе и ще опита да ви омае с приказки колко е велика фирмата и няма да имате никаква идея за човека който ще свърши работата което в крайна сметка може да се отрази много сериозно на фактурата. Това го казвам от личен опит.

            Но да не ви дотегна с приказки спирам до тук. Всичко най-добро ви желая и ако се стигне до услугите на ерозист по-добре говорете с човека.

            Коментар


            • #21
              От: Ерозийни машини

              Колега гладкостта зависи много от това каква стомана ще се ерозира. Ние върху 2311 постигнахме втори шагрен по мострите на Шарми. Сега сме поръчали 2343 за което пише, че може да стане шагрен -2. Това го четеме в документацията на машината. Пробвахме със закалено 45 и Х12 ама не става. Иначе за това, че по-добре гаражна ерозия си много прав.

              Коментар


              • #22
                От: Ерозийни машини

                Здравейте колеги
                Имам нужда от помощ от някой колега с точно такава машина
                Искам да пробия отвор и да нарежа резба във вал от скорости с цела поставяне на 5 предавка
                Разните варианти които ми предложиха с отвръщане на метала и после повторно закаляване не ми харесаха
                Затова моля да ми посочите качествен човек който да ми свърши работа
                С поздрав
                Hooligan

                Коментар


                • #23
                  От: Ерозийни машини

                  И дължината на вала е?

                  Коментар


                  • #24
                    От: Ерозийни машини

                    Ей хора попълвайте си профилите . За кой град става въпрос ?
                    Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                    Коментар


                    • #25
                      От: Ерозийни машини

                      Здравейте колеги
                      Моля да ме извините за непопълнения профил, но явно не мога да се оправя със системата
                      Става въпрос за София
                      Вала е междинния вал на скоростна кутия от Лада. Дължината е по малко от 40 см, но колко точно е, не знам
                      Утре ще премеря и ще пиша

                      Коментар


                      • #26
                        От: Ерозийни машини

                        То 40 см е много, но предполагам на теб ти трябва резба на по-малка дълбочина. Аз съм далеч за да свърша работа, но често пътувам и имам познат в Пловдив за който смятам няма да е проблем. Не взима скъпо, щом на мен някой път ми идва по-евтино да ходя при него, а върши идеална работа. Ако за теб 140 км са проблем има и куриерски фирми и може да питаш колко ще излезе до там и обратно ако случайно в София искат някоя висока цена
                        Та ако има нужда мога да дам телефон за връзка

                        Коментар


                        • #27
                          От: Ерозийни машини

                          Първоначално публикуван от hooligan_star Преглед на мнение
                          Здравейте колеги
                          Имам нужда от помощ от някой колега с точно такава машина
                          Искам да пробия отвор и да нарежа резба във вал от скорости с цела поставяне на 5 предавка
                          Разните варианти които ми предложиха с отвръщане на метала и после повторно закаляване не ми харесаха
                          Затова моля да ми посочите качествен човек който да ми свърши работа
                          С поздрав
                          Hooligan
                          На закаленият вал чрез ерозия ще пробиете отвор, но после с нарязване на резбата също ще има голям проблем. Едно нещо не го ли пробива свредлото, не го нарязва и метчика освен ако няма някакви метчици за които аз не знам.
                          При липса на прецизна техника, се надделява с майсторлък! И обратното!

                          Коментар


                          • #28
                            От: Ерозийни машини

                            Нищо сложно,закалката е около 1мм,вала вътре е мек,разпробива се със кобалтово свредло,като се прави по-голяма фаска(за да не се кърти метчика) и си му нарязваш резбата М10х1,25,пробвано на няколко пъти,успех.
                            Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

                            Коментар


                            • #29
                              От: Ерозийни машини

                              Ако се окаже мек отвътре ясно. Ама колегата сигурно е опитал и не става. На ерозиина машина е възможно да се нареже резба с "С" оста. Електрода е меден болт.

                              Коментар


                              • #30
                                От: Ерозийни машини

                                Ами със дрелка и обикновенно HSS свредло не става,трябва на струг,бавни обороти,да се центрова със люнет и се пробива.
                                Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X