Страница 1 от 5 1 2 3 4 5 ПоследенПоследен
Резултати 1 до 20 от 86

Тема: Ерозийни машини

evtimbg е офлайн Утвърден участник | СзО || ДВиП |* МСС *
    Място
    Петрич
    Публикации
    58
    Точки (при гласуване)
    13

По подразбиране Ерозийни машини

Привет на всички.
    Освен темите за стругове и фрези мисля че е добре да открием тема и за Ерозийните машини - Нишкови и обемни. Това са машини с големи възможности за обработка на по-сложни детайли и форми. Който има опит в ерозийната обработка може да го споделя тук и да си бъдем полезни един на друг.

Място
    Плевен
    Публикации
    1,946
    Точки (при гласуване)
    15

По подразбиране От: Ерозийни машини

Като начало е много скъпа подръжка-нишка,течност,самата машина.С течноста се правят компромиси-сипва се нафта,но има опасност от запалване.Има из нета разни самоделки,основната трудност е захрнващия блок,да се подбере с точни параметри.Не съм много наясно със самото приложение на машината,в нета има разни машини с нелоши цени-5-10бона.Има и българска такава,с управление зит 500.
    Ако имаш снимки,данни качвай да гледаме.
    Предполагам колегите ,които имат опит ще се включат.

Място
    Плевен
    Публикации
    1,946
    Точки (при гласуване)
    15

Ето малко инфо от мене,но само снимки.
    Като цяло тая машина е напълно непозната за наще среди , тепърва почват да се внасят и разучават,макар ,че се работи на тях от 50години.Нека първо да научим аналоговите машини , и да и намерим пазар , и тогава да почваме с снс-та.
    Име:  vr9715.jpg
Прегледи: 2945
Размер:  58.1 Кб
    Име:  190076_XL_1236236439.jpg
Прегледи: 2931
Размер:  136.0 Кб
    Име:  190076_XL_1236236474.jpg
Прегледи: 2910
Размер:  227.0 Кб
    Име:  bld020.jpg
Прегледи: 2890
Размер:  16.2 Кб

Място
    Петрич
    Публикации
    58
    Точки (при гласуване)
    13

По подразбиране Re: Ерозийни машини

Извинявай колега ама не си написал че машината на снимките е обемна ерозийна машина. Ще се опитам да поясна малко за нея въпреки че не сам работил на такъв тип машини /И по добре за мен/ принципа им на работа. Машина ерозира /създава/ огледален образ върху детайла от меден поансон който се доближава до повърхността на метала и се подава напрежение с определена честота и ток в зависимост от качеството което искаме да получим.Безcпорни лидери фирми в производството на такива машини са AGIE ,Charmilles,SODICK,AEG.Има и такъв тип машини Българско производство. Не сам запознат с качествата им ако някой знае може да ги сподели.Мисля че колегатa на първата снимка е показал точно такава.

Място
    Петрич
    Публикации
    58
    Точки (при гласуване)
    13

По подразбиране Re: Ерозийни машини

Моят опит е с нишковите ерозийни машини - осем години работих на българска /ЕРИМА/ и от две години работя на швейцарска AGIE 320 производство 1994 г. Сравнение между българската и швейцарската е не мислимо да се прави по отношение на точност,качество на обработената повърност механика ,управление и така нататък -AGIE е класи над ЕРИМА.Е вярно косумативите са повече - нишка,смола и филтри за почистване на диелектрика /водата/ но според мен си заслужава.
    На снимките по долу е машината на която работя в момента AGIE 320 с възможности за големи размери на обработваемия детайл - едната от малкото а може би едниствената в България и съседните и страни - според запознати с този тип машини.
    Ходове на машината-700х400х400!мм,максимални размери на детайла 1300х1100х400 мм,максимално тегло на детайла 400кг.
    Aко има интерес в други теми мога да споделя моя опит в работата и програмирането на други типове и модели CNC машини - стругове, обрабоващи центри- хоризонтални и вертикални.CNC системите с които сам запознат и работя в момента са FANUC,OKUMA,SIEMENS,AGIE. В следващите месеци ми предстои и разучаването на още две системи FADAL и SEIKI.
    Прикачени картинки Прикачени картинки            

Място
    Плевен
    Публикации
    1,946
    Точки (при гласуване)
    15

Колега,може ли малко инфо за принципа на работа на нишковата ерозия? примерно ако искаш да отрежеш скъсана шпилка?! как прекарваш нишката в самото и легло? несъм много запознат с принципа на работа на тея машини.Виждал съм само на место,без да пипам. А относно ЕРОМИ/ЕРИМА/ просто няма място за сравнение,както сам си казал е класи над АГИЕ ,примерно.Аз преди бях намерил някъде една статия за направисам обемна ерозия , и най-голямия проблем беше захранващия блок.Другото е Z колона и проста механика подобна на фреза.
    Като гледам машината,работите професионално и няма компромиси при вас.Но съм чел къкво ли не-течноста е много скъпа , и са единични бройки не е оправдано купуването-редат на масата туби с вода и пълнат по малко течност.Или сипват нафта/керосин,но трябва да имаш впредвид ,че може да се подпалиш.

Публикации
    34
    Точки (при гласуване)
    9

Дотук никой не спомена за какво се ползват тези машини та давам пример.Имате алуминиева джанта която се състои от две части.Те са съединени с титаниеви болтчета 7мм джантата е алуминиева.Едното от 16те болтчета се къса и вие се чудите какво да правите - ако разпробивате свредлото(бургията) отива към по - мекия метал та това го изключваме като вариянт.Вашето решение е точно гореспоменатата ерозийна машина.Нека колегите да обяснят как точно тази машина "изяжда" скъсания болт.Надявам се да сте ме разбрали.

Място
    София
    Публикации
    15,791
    Точки (при гласуване)
    35

Цитат Мнение на sparow Преглед на публикациите
    несъм много запознат с принципа на работа на тея машини.Виждал съм само на место,без да пипам. А относно ЕРОМИ/ЕРИМА/ просто няма място за сравнение,
    .
    Един от конструкторите на българските ерозийки ми е приятел и след като унищожиха завода доста години си изкарваше хляба като правеше точно захранващите блокове . Поне тези които аз съм виждал са с управление Фанук ; Фагор (Испания) и ЗИТ но това не е управление а мъка. Като цяло това е скъпа като начална инвестиция машина със скъпи консумативи и за да е рентабилна трябва да и осигуриш пълно натоварване с работа. Останалите ЦПУта като МС 032 и СП 160 поне работят със стандартния за обикновенните стругове и фрези инструменти а при ерозийките всичко е специфично и си е само за нея .
    Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

Публикации
    4
    Точки (при гласуване)
    0

Здравейте, Дано тази най-обща информация да е полезна.
    За "изяждане" на скъсани болтове и шпилки се ползва ОБЕМНА ерозия. Тя може да изработва сложни тримерни форми, нарязване на резби, шлицови канали и други. С помощта на електрод, се отпечатва формата в закалени много твърди метали. Електрода се изработва от електрически проводник, обикновено мед или графит. НИШКОВАТА ерозия изрязва проходни сложни контури в метали, все едно с нагрят реотан(нишка) режеш стиропор. Нишката(тънък тел с покритие) играе ролята на електрод. Електро ерозиините машини работят като с електрическа искра, при определена технология отнемат(разпрашават) метал. Поради това твърдостта на метала не е проблем. Обработваната повърхност е с висока гладкост и висока точност. Технологията не е нова, ползва се от средата на миналия век. За уточняващи въпроси – поставете ги конкретно.

Място
    Добрич
    Публикации
    40
    Точки (при гласуване)
    10

Здравейте, от Германия ми донесоха машина за обемна ерозия, портативна е, слага се на бормашина. Донесоха ми я без помпата, резервоара и никакви медни електроди. Помпата и резервоара, ясни, но от къде мога да си закупя медни електроди с различни диаметри?

ето тоша е маяинката:

Място
    Плевен
    Публикации
    1,946
    Точки (при гласуване)
    15

Това е интересно,много.Какви пари е и можели да си поръчаме?

Място
    Добрич
    Публикации
    40
    Точки (при гласуване)
    10

по принцип е немска, на мен ми я "харизиха" без да знаят за какво служи, някъде бях видял цена май около2000 паунда, но може и да греша.

Публикации
    1
    Точки (при гласуване)
    0

Здравейте на всички.
    Преди много години /1986-1988/ работех в един завод за инструментално оборудване.
    Там имаше няколко ерозийни машини AGIE и една SHARMILES.
    Аз правех програмите за тези машини.С тях се изработваха всякакви инструменти и най вече по сложните,защото се изрязват с голяма точност/месинговата нишка,която изрязва детайла е с радиус 0.13; 0.14мм/.
    Процеса ми на работа беше следният:Започвам от чертежа на детайла.Разглеждам го внимателно и ако имам съмнения за някои дребни детайли вземам по голям мащаб на чертежа.Правех програмите на настолен компютър HP,който нямаше голям екран а 7см дисплей.Приличаше на голяма пишеща машина.Отделно плотер,който чертаеше всичко което въвеждах/точки,прави,окръжности/.
    След това очертавам детайла и му давам опции за матрица или за поансон или и за двете.Записвам програмата на дискета/голям формат/ и изкарвам програмата на перфолента.Това е.След това тази перфолента се поставя на машината и посредством нея се изрязва детайла.
    Много интересни машини.Зная отлично какво представляват.Когато детайла се изрязва тече постоянно вода.На самите машини не съм работила.Работата ми беше много интересна.Беше удоволствие да правя програмите.Детайлите винаги бяха различни.Сега предполагам че след толкова много години новите модели са по усъвършенствани.Машините АGIE не си спомням за времето през което съм работила да са се повреждали.Но SHARMILES не беше така.Постоянно я ремонтираха/специалисти от фирмата от Швейцария/.
    В завода имаше и др.машини с ЦПУ/Ingersol. Haidenhain TNC 145-за фрезоване,нарязване на резби,пробиване на отвори и др.

Публикации
    1
    Точки (при гласуване)
    0

По подразбиране От: Re: Ерозийни машини

Здравейте,
    Нишката е страхотна .Само да добавя,че нишки с такива ходове само в България са 5 на брой/това го знам от Иван Венков/.
    Аз имам една от тях,но е доста по стар модел DEM 740

Място
    София
    Публикации
    15,791
    Точки (при гласуване)
    35

Преди няколко месеца от Германия дойде последното поколение ерозия не е точно нито обемна нито нишкова а е лазерно химическа това успях да разбера с моя немски . Още не е монтирана и запусната но като я пуснат ще я снимам . И аз още не съм наясно точно на какъв принцип работи .
    Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

Публикации
    1
    Точки (при гласуване)
    0

Да споделя и аз моят опит с електро-ерозийните машини.

Работил съм на нишкова електро-ерозийна машина /wire EDM machine/ AGIE 200. От чертането на изделието, през програмирането до изработката на детайла.
    Като цяло, процесът на нишкова електро-ерозирия представлява загряване на нишка от месинг/ в общият случай с масово използван диаметър ф0,25 мм, има и покрити с цинк или злато нишки/ около която тече под налягане стълб от въздух и вода. Загрятата до висока температура нишка изпарява всеки един електропроводим материал, който срещне. Промиването е с цел охлаждане и отмиване на изпарените/разпрашени частици. Използва се само дестилирана вода, която преминава през йонообменна смола и филтри. Машините от този тип работят както равнинно /по две оси/ така и триизмерно. Съвременните машини имат и допълнителни програмируеми оси, с които могат да изработят дори спирала. Важно е докосваните в началото повърхнини да са чисти, за да се получи иска между нишката и материала и да започне процеса на рязане.

Обемната електро-ерозийна машина също така работи на принципа изпаряване на електропроводим материал. Използваните материали за електродите са чиста мед или графит. Като цяло графита се износва по-бързо от медта. Тук особено важно е какво "разбиване" ще се предвиди, т.е. с колко ще е по-малък електрода от крайно търсеният размер. Тази стойност се задава в машината при програмирането й за работа. По-точните крайни размери изискват по-малка искра, от там по-малко разбиване. Тук охлаждането, гасенето на искрите и отмиването на частиците става от масло/диелектрик/, с нисък вискозитет. Преминава през пречистващи го филтри. Задължително е към машината да има отвеждащи изпаренията аспирации.

За различните материали, дебелини и други особености в детайла/стъпала, отвори или канали/ се използват различни технологии /настройки/ на машината.

Публикации
    45
    Точки (при гласуване)
    9

Мой познат има обемна Шарми Робоформ 400 утре ще пробваме каква гладкост може да се постигне с нея.

Публикации
    45
    Точки (при гласуване)
    9

Нещата се полираха идеално. Другото, което разбрахме е, че за гладкостта е от значение каква стомана се работи. Ние използвахме 2311, а следващият път ще вземеме 2343, за която от Шарми дават, че е възможно да се постигне още по-гладка повърхност.

Място
    Бургас
    Публикации
    4,509
    Точки (при гласуване)
    25

Много интересна тема. А дали има портативни подобни устройства за огромни детайли които не могат да се да се сложат на станока. В момента за подобни случай ползваме мобилна плазма, но там точноста е пожелателна.
    "...колко ли скучен ми би бил живота без мотоциклета и без прекрасното, истинско усещане за Пътя..." - Бат Димо - R.I.P.

Място
    Варна
    Публикации
    8
    Точки (при гласуване)
    0

Причината да се регистрирам е мнението на [COLOR=DimGray ]sturm44[/COLOR] в което има много малко верни неща а за повечето мога да кажа че са пълна глупост,

Първо, принципа на работа на ерозията била тя обемна или нишкова не е загряване на нишката, а протичане на ток по тази нишка(електрод при обемната ерозия). Като например електрода е +, а масата където е заложен детайла е 0. Поляритета при някои машини може да се обръща. В масовия случай при нишковата ерозия диелектрика е вода, а при обемната е някакъв специален диелектрик като в миналото се е използвала газ или нафта. Както вероятно знаете чистата вода е изолатор, друг е въпроса че чешмяната съдържа соли и минерали и други подобни които я правят проводник. Та тази йонообменна смола която е споменал колегата един вид отнема елементите които провеждат електричество през водата и по този начин намаляват нейната проводимост. Около нишката не е нужно да тече под налягане стълб от въздух и вода, може просто детайла да е подопен във водата, а комбинацията от потапянето и налягането води до най-добра работа на машината като скорост на рязане например. Та общо взето диелектрика създава контролирана среда в която прескача искра между електрода и детайла и тази искра отнема от материала и на двете. Зависи от материалите, от поляритета, от режимите на работа с малко износване на електрода да се получи максимално близка форма до желаната в детайла.

Тези машини не се характеризират с висока скорост на работа, и понеже заплащането в масовия случай е на час обикновено работата извършена на тях струва доста като сума която трябва да се плати. Да не говорим, че във фирмите ерозиста е на заплата и голяма част от парите които се плащат отиват в джоба на онзи който си няма и понятие от работата на тези машини. Та моя съвет в такива случаи е да си потърсите ерозия в гаражни условия където може да се разберете да плащате за свършена работа, а не някой да ви одере кожата щото така трябва. Това че скоростта не е предимство на тези машини не значи че те нямат такива. Може би най-голямото им предимство е че могат да обработват детайли като почти няма значение тяхната твърдост. Например правенето на резба в закален детайл е просто като детска игра. Вадене на метчици и свредла от глави на двигатели също не е проблем. Дори съм вадил и скъсана свещ. "Гравиране" на ножове например също може да се извърши. При работата има минимално механично въздействие между електрода и детайла и не е нужно детайла да е здраво захванат за масата, а това позволява да се работят детайли които са чувствителни към натиск и не могат да се работят на фреза примерно където трябва детайла да е здраво стегнат за да не изхвърчи. Могат да се правят тънки каналчета например от порядъка на няколко десети от милиметъра които няма как да бъдат изработени на други машини и изобщо е въпрос на фантазия приложението на тези машини. Недостатък е че могат да обработват само детайли които нямат не електропроводими части в областа в която трябва да се получи дадената форма. Например ако една гума ако има метални нишки в нея и може да провежда ток не означава че може да се обработва на тези машини.

Гореспоменатите възможности на тези машини силно зависят от човека който работи на тях. При фрези,стругове и други подобни в повечето случаи има каталози и дори оператора да не е специалист това може да не окаже чак такова въздействие. При ерозиите ако оператора не притежава онази щипка усет която е необходима не че няма да свърши работа, но или ще бъде некачествена или прекалено бавно свършена или просто няма да се постигне желания ефект. В крайна сметка това може да ви струва доста пари, време, нерви и труд на хора които да оправят нещата след това.

Колкото до другите писали по темата - аз поне не съм срещал портативни устройства, а и един опит да се изнесат два кабела от машината и да се работи извън нея не завърши много добре за този който се опита да свърши работата. Кой знае може пък и да се измисли подобно нещо, но засега не съм срещал а и не съм мислил дали въобще е възможно но имам известни съмнения. За качеството на обработваните повърхности може да се говори много. Общо взето грапавостта може да се контролира и когато е необходимо може нарочно да се остави шагрен, или да се гони някакво полиране. Полирането обаче става доста бавно и в повечето случаи повърхността се докарва до някакво поносимо качество и след това се обработва с шкурки и пасти за полиране. Иначе за пробата съм си играл и се получава доста гладка повърхност

При повечето машини има възможност за избор на режим на работа, където основните неща са качество на получената повърхност, износване на електрода и скорост на обработка. Споменатото "разбиване" също е тук някъде, но то е изцяло под предварителен контрол така че няма да го намесвам. Разбира се малко износване на електрода и високо качество на получената повърхност обикновено означава по-бавна работа, но не е задължително високото износване на електрода и ниското качество на повърхността да означават бърза скорост на работа. Както споменах по-горе тук оператора играе важна роля. Още една причина да се търси гаражна обемна или нишкова ерозия където може да видите човека, да говорите с него и общо взето да придобиете някаква представа какъв оператор е и какви технически умения притежава, докато в дадена фирма ще говорите с някой началник който може би ще ви почерпи кафе и ще опита да ви омае с приказки колко е велика фирмата и няма да имате никаква идея за човека който ще свърши работата което в крайна сметка може да се отрази много сериозно на фактурата. Това го казвам от личен опит.

Но да не ви дотегна с приказки спирам до тук. Всичко най-добро ви желая и ако се стигне до услугите на ерозист по-добре говорете с човека.

Страница 1 от 5 1 2 3 4 5 ПоследенПоследен

Сходни теми

1. Интересни машини
    От METIN във форум Верижни машини, Трактори
    Отговори: 3
    Последно мнение: 22-01-11, 14:19
  2. Гумаджииски машини
    От keymaker във форум Архив
    Отговори: 5
    Последно мнение: 09-06-10, 07:33
  3. военни машини
    От alexalex69 във форум Връзки (links) към външни сайтове