Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как да направя ракията по-мека

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Как да направя ракията по-мека

    Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
    Кой ти даде този акъл с олиото!? Спиртът разтваря мазнини, така че сега имаш разтвор на спирт и олио, който е в емулсия с водата. С две думи накратко, след евентуално разслояване на емулсията, ще може да отделиш водата. Спиртът, единствено с изпарение и последващо кондензиране - демек, дестилация.
    Дестилацията хич не е реалистична стратегия. Ще се получи учебникарски пример за ко-дестилация и маслото ще се озове в дестилата.

    Вероятно затова не се и правят спиртни напитки от маслодайни растения (слънчоглед да речем). Не че не ферментират.

    Коментар


    • От: Как да направя ракията по-мека

      Значи единствено ректифициране? При около и под стоте градуса, дали ще се изпарява олио? Инак, то всъщност ракията си е кодестилат.
      Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

      Коментар


      • От: Как да направя ракията по-мека

        Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
        Значи единствено ректифициране? При около и под стоте градуса, дали ще се изпарява олио? Инак, то всъщност ракията си е кодестилат.
        Кодестилацията е за ограничено смесващи се течности. В случая вода + спирт и масло + спирт например. Ракията е обикновен дестилат, механизмите са други.

        И ректификация не знам дали го оправя. По-скоро да чака.

        Коментар


        • От: Как да направя ракията по-мека

          Ето тук го има даден методът с олиото. Разбира се, по популярен е методът с активния въглен, но аз предпочетох да изпробвам първо този с олиото. Доста олио е изплувало горе, но не е всичкото. Имам време, ще го изчакам, пък ще видим.
          https://rozbul.com/obrabotka-na-defektni-rakii/
          Русия е бензиностанция, въоръжена с ракети.

          Коментар


          • От: Как да направя ракията по-мека

            Е, тука пише до литър олио на 100 литра ракия, ти си шибнал 5-6 пъти повече. Отделно, че за да се утаи свястно цялото количество трябва да е в един съд, а не разхвърляно по шишета. И като се утаи най добре е с тръбичка да се източи ракията, а не с отделяне на олиото първо.

            Коментар


            • От: Как да направя ракията по-мека

              Грешно съм написал. Сипал съм 50 грама олио на бутилка. Т.е. на 10 литра. Ще се утаява в 10-литровите бутилки. По-голям съд нямам.
              Русия е бензиностанция, въоръжена с ракети.

              Коментар


              • От: Как да направя ракията по-мека

                Е, чакаме да кажеш резултата тогава, дано да е успешен.

                Коментар


                • От: Как да направя ракията по-мека

                  След първоначалните грешки, методът с олиото бе успешно тестван на ракията, която замина за чужбина, преди да се усетя, че е гадна. Сипват се 50 мл олио на около литър ракия. В никакъв случай не трябва да се разбива с пасатор - грубата грешка, която направих с тази в София. Разбърквам в шишето чрез обикновено тръскане - оказа се достатъчно. Първия ден може да се разтръска 2-3 пъти през няколко часа. Оставя се 2 дена да изплува олиото. Излива се внимателно, но остава малко олио в бутилката (няма как да се извади всичкото). Слагам бутилката във фризера. На следващия ден олиото е станало на парафин и се прецежда лесно. Гадният вкус става доста по-слаб, но все още пречи на нормалното консумиране на ракията. Добавям 2 нарязани на парчета сушени сливи без костилка и оставям да киснат още 1 ден. След това имам ракия годна за пиене.
                  За останалата ракия - голямото количество в София - ми обещаха някаква супер-дупер специална есенция (от винпром технолог), която да подобри значително вкуса. За този следващ експеримент ще докладвам отделно.
                  Русия е бензиностанция, въоръжена с ракети.

                  Коментар


                  • От: Как да направя ракията по-мека

                    Колега, Alexfield, задай въпрос, на който би се радвал на отговор, защото това, с олиото е самодейност, незаслужаваща коментар. И още нещо-няма такава "специална есенция"...и аз съм такъв "гений-супер, дупер от винпром...и с днешна дата не съм срещнал такава магия.
                    пп:Надявам се, че вече не мериш с кофи, баки и др, когато правиш вино...

                    Коментар


                    • От: Как да направя ракията по-мека

                      Аз и.чисто сварена ,дори с планинска букова вода я омекотявам.винаги.При добър материал излиза 52-53градуса след слагане на дъбови пръчки и пръчки от слива става уникална.Гардуса си остава.,но става мека и супер ароматна,и някак си мазна ,все едно има олио вътре.Престояла 6 месеца понякога слагам и някаква билка ,в бутилките и направо цепи мрака.Еликсир,обаче само.с удоволствие и мярка.От старците знам.,че" хубава ракия се пие само.с хубаво настроение"!
                      Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

                      Коментар


                      • От: Как да направя ракията по-мека

                        Чак лигите ми потекоха докато чета .....
                        "Законите са много хубаво нещо, ама когато важат само за другите..."
                        Неизвестен мъдрец

                        Коментар

                        Активност за темата

                        Свий

                        В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                        Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                        Зареждам...
                        X